02.01.-08.01. Bangkok Challenger (Qualifikation) WR 404
Q1 : Marvin Möller (D/1392) 7-6(6) 6-4
Q2 : Pirmin Hänle (D/928) 6-4 6-1
QF : Nils Langer (D/359) 6-7(5) 6-3 1-6
09.01.-15.01. Bangkok Challenger (Halbfinale) WR 380
Q1 : Hsien-Yin Peng (TPE/-) 6-2 7-5
Q2 : Kittipong Wachiramanowong (THA/1178) 7-6(2) 6-3
QF : Jurabek Karimov (USB/762) 6-4 3-6 7-6(2)
R1 : Kuan-Yi Lee (TPE/459) 6-2 6-2
AF : Germain Gigounon (B/278) 6-3 6-4
VF : Shuichi Sekiguchi (J/335) 6-4 6-1
HF : Janko Tipsarevic (SRB/144) 3-6 3-6
23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Viertelfinale) WR 327
R1 : Lukas Rüpke (D/932) 7-6(3) 6-2
AF : Louis Weßels (D/541) 3-0 Aufgabe
VF : Marvin Netuschil (D/370) 4-6 4-6
06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Halbfinale) WR 334
R1 : Hugo Voljacques (F/753) 6-2 6-4
AF : Daniel Cukierman (ISR/528) 6-0 6-2
VF : Niels Lootsma (NL/438) 6-2 6-2
HF : Laurent Lokoli (F/306) 6-1 2-6 2-6
13.02.-19.02. Schweiz Future #2 (Sieger) WR 333
R1 : Lucas Miedler (A/399) 6-7(2) 6-0 6-3
AF : Marvin Netuschil (D/358) 6-4 6-4
VF : Gregoire Barrere (F/240) 6-3 6-2
HF : David Pichler (A/598) 6-2 6-3
F : Tim Pütz (D/682) 7-5 7-6(5)
06.03.-12.03. Kanada Future #2 (1.Runde) WR 293
R1 : Brayden Schnur (KAN/394) 3-6 6-7(3)
13.03.-19.03. Drummondville Challenger (Qualifikation) WR 296
Q1 : Tim Pütz (D/597) 4-6 4-6
03.04.-09.04. Katar Future #1 (Sieger) WR 290
R1 : Tom Kocevar-Desman (SLO/822) 7-6(4) 6-1
AF : Milos Sekulic (S/1038) 6-0 6-1
VF : Markus Eriksson (S/458) 6-4 1-6 6-3
HF : Lenny Hampel (A/469) 6-3 6-3
F : Antoine Escoffier (F/556) 6-4 6-3
10.04.-16.04. Katar Future #2 (Finale) WR 288
R1 : Jumpei Yamasaki (J/605) 6-1 6-3
AF : Milos Sekulic (S/1038) 6-2 6-1
VF : David Guez (F/430) 6-3 3-6 6-1
HF : Mats Moraing (D/390) 7-6(5) 7-5
F : Antoine Escoffier (F/551) 2-6 7-6(2) 4-6
17.04.-23.04. Katar Future #3 (Viertelfinale) WR 287
R1 : Abdullah Shannan Alharrasi (KAT/-) 6-0 6-1
AF : Gianluca Bergomi (I/-) 6-4 6-4
VF : Jonas Merckx (B/603) 1-6 2-6
15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (1.Runde) WR 261
R1 : Steven Diez (KAN/181) 4-6 4-6
12.06.-18.06. Stuttgart (Qualifikation) WR 250
Q1 : Marton Fucsovics (UNG/148) 3-6 4-6
19.06.-25.06. Halle (Qualifikation) WR 249
Q1 : Vasek Pospisil (KAN/83) 2-6 1-6
26.06.-02.07. Antalya (Viertelfinale) WR 250
Q1 : Anil Yüksel (TÜR/574) 6-3 6-4
QF : Matthew Ebden (AUS/271) 4-6 7-5 4-6
R1 : Victor Estrella Burgos (DOM/89) 7-5 6-7(8) 7-6(5)
AF : Marsel Ilhan (TÜR/286) 6-3 3-6 7-6(5)
VF : Yuichi Sugita (J/66) 3-6 0-6
10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (1.Runde) WR 210
R1 : Radu Albot (MDA/108) 6-4 4-6 5-7
24.07.-30.07. Hamburg (1.Runde) WR 216
R1 : Horacio Zeballos (ARG/56) 6-7(2) 4-6
16.10.-22.10. Ismaning Challenger (1.Runde) WR 227
R1 : Lorenzo Sonego (I/364) 6-7(5) 4-6
23.10.-29.10. Deutschland Future #16 (Finale) WR 226
R1 : Dominik Böhler (D/680) 2-6 7-5 6-3
AF : Ryan Peniston (GB/985) 6-2 6-4
VF : Marvin Möller (D/904) 6-7(7) 6-2 7-5
HF : Axel Michon (F/312) 6-4 6-1
F : Daniel Masur (D/293) 3-6 6-3 3-6
30.10.-05.11. Eckental Challenger (1.Runde) WR 237
R1 : Matthias Bachinger (D/195) 4-6 0-6
06.11.-12.11. Kuwait Future #2 (Viertelfinale) WR 240
R1 : Abdulhamid Mubarak (KUW/1841) 6-2 6-2
AF : Mats Rosenkranz (D/1081) 7-6(2) 6-3
VF : Filippo Leonardi (I/754) kampflos
11.12.-17.12. Thailand Future #12 (Achtelfinale) WR 250
R1 : Colin Sinclair (USA/1268) 6-3 7-5
AF : Ji Sung Nam (KOR/-) 5-7 2-6 |