02.01.-08.01. Noumea Challenger (1.Runde) WR 454
R1 : Noah Rubin (USA/200) 3-6 6-7(1)
09.01.-15.01. Canberra Challenger (Achtelfinale) WR 454
R1 : Andres Molteni (ARG/716) 6-4 6-0
AF : Dudi Sela (ISR/96) 3-6 2-6
16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Viertelfinale) WR 456
R1 : Jannis Kahlke (D/1168) 6-1 6-4
AF : Rudi Molleker (D/1060) 6-0 6-4
VF : Elmar Ejupovic (D/812) 1-6 7-6(2) 5-7
23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Sieger) WR 432
R1 : Paul Wörner (D/1002) 6-4 6-2
AF : Yannick Hanfmann (D/311) 7-6(3) 6-4
VF : Robin Kern (D/569) 6-4 6-2
HF : Alexey Vatutin (RUS/296) 6-4 3-6 6-4
F : Daniel Masur (D/232) 7-6(5) 7-6(5)
06.02.-12.02. Budapest Challenger (Qualifikation) WR 483
Q1 : Denys Mylokostov (UKR/510) 6-0 6-0
Q2 : Gianluigi Quinzi (I/298) 4-6 7-6(4) 3-6
20.02.-26.02. Bergamo Challenger (Qualifikation) WR 415
Q1 : Davide Scainelli (I/-) 6-2 6-1
Q2 : Remi Boutillier (F/378) 7-6(7) 6-7(7) 4-6
27.02.-05.03. Breslau Challenger (1.Runde) WR 414
Q1 : Freilos
Q2 : Karol Drzewiecki (PL/1345) 7-6(2) 6-4
QF : Yaraslav Shyla (WRS/456) 6-4 6-7(2) 7-6(5)
R1 : Jürgen Melzer (A/199) 4-6 4-6
06.03.-12.03. Frankreich Future #5 (Halbfinale) WR 417
R1 : Matteo Martineau (F/1187) 6-3 6-4
AF : Maxcence Broville (F/1770) 6-2 6-2
VF : Thai-Son Kwiatkowski (USA/564) 6-4 3-6 6-1
HF : David Guez (F/445) 2-6 1-6
13.03.-19.03. Frankreich Future #6 (Viertelfinale) WR 406
R1 : Jonathan Kanar (F/688) 6-3 6-1
AF : Hugo Gaston (F/1482) 6-3 6-2
VF : Antoine Hoang (F/476) 6-3 2-6 0-3 Aufgabe
03.04.-09.04. Katar Future #1 (1.Runde) WR 391
R1 : James Marsalek (GB/767) 3-6 3-6
10.04.-16.04. Katar Future #2 (Halbfinale) WR 390
R1 : Yusuf Qaed (BRN/1644) 6-0 6-1
AF : Markus Eriksson (S/508) 6-7(5) 6-4 6-4
VF : Lenny Hampel (A/467) 7-5 6-4
HF : Daniel Altmaier (D/288) 6-7(5) 5-7
17.04.-23.04. Katar Future #3 (Halbfinale) WR 388
R1 : Milos Sekulic (S/1040) 6-4 6-1
AF : Christophe Nickels (LUX/-) 6-1 6-4
VF : Lenny Hampel (A/424) 7-6(4) 6-3
HF : Jonas Merckx (B/603) 4-6 2-6
24.04.-30.04. Israel Future #4 (Finale) WR 387
R1 : Vladimir Polyakov (RUS/1331) 6-1 4-0 Aufgabe
AF : Orel Ovil (ISR/948) 6-0 6-1
VF : Alexis Gautier (F/-) 6-4 6-3
HF : Yshai Oliel (ISR/939) 6-3 6-4
F : Edan Leshem (ISR/333) 3-6 5-5 Aufgabe
01.05.-07.05. Israel Future #5 (Halbfinale) WR 377
R1 : Omer Yeshaya (ISR/1947) 6-0 6-1
AF : Liam Caruana (I/877) 6-4 6-3
VF : Ben Patael (ISR/560) 6-4 7-6(3)
HF : David Guez (F/420) 3-6 4-6
08.05.-14.05. Israel Future #6 (Halbfinale) WR 365
R1 : Yannai Barkai (ISR/1639) 7-5 6-1
AF : Cameron Silverman (USA/910) 1-6 7-5 6-3
VF : Filip Peliwo (KAN/414) 6-4 7-6(5)
HF : Ben Patael (ISR/561) 3-6 6-7(4)
22.05.-28.05. Mestre Challenger (Qualifikation) WR 339
Q1 : Marcelo Zormann (BRA/545) 7-5 6-4
Q2 : Matthias Bachinger (D/393) 4-6 6-3 2-6
05.06.-11.06. Proßnitz Challenger (Qualifikation) WR 332
Q1 : Kevin Krawietz (D/344) 3-6 4-6
12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 332
Q1 : Hubert Hurkacz (PL/323) 3-6 3-4 Aufgabe
26.06.-02.07. Belgien Future #2 (1.Runde) WR 324
R1 : Yannick Vandenbulcke (B/476) 6-7(3) 4-6
03.07.-09.07. Recanati Challenger (Viertelfinale) WR 328
R1 : Danilo Petrovic (SRB/269) 6-1 7-6(2)
AF : Egor Gerasimov (WRS/166) 3-6 7-6(3) 7-6(7)
VF : Luca Vanni (I/121) 6-7(3) 3-6
17.07.-23.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR 332
R1 : Louis Weßels (D/520) 6-1 3-6 6-2
AF : Christopher Heyman (B/447) 1-6 1-6
24.07.-30.07. Belgien Future #6 (Finale) WR 304
R1 : Javier Naser (CHL/1956) 6-1 6-0
AF : Maxime Pauwels (B/1361) 2-6 6-4 6-1
VF : Guy den Heijer (NL/990) 3-6 6-3 6-2
HF : Yannick Vandenbulcke (B/461) 3-6 6-0 6-2
F : Julien Cagnina (B/454) 0-6 6-2 5-7
07.08.-13.08. Belgien Future #8 (Achtelfinale) WR 305
R1 : Jeroen Vanneste (B/900) 6-4 6-1
AF : Jelle Sels (NL/758) 5-7 3-6
14.08.-20.08. Polen Future #9 (Sieger) WR 301
R1 : Adam Majchrowicz (PL/1184) 6-4 6-2
AF : Maciej Smola (PL/764) 6-1 6-1
VF : Carlos Gomez (E/457) 6-4 5-7 7-6(7)
HF : Boy Westerhof (NL/443) 6-4 6-1
F : Aleksandar Vukic (AUS/648) 6-2 7-5
21.08.-27.08. Polen Future #10 (Sieger) WR 321
R1 : Oleg Prihodko (UKR/1081) 6-2 6-2
AF : Pawel Cias (PL/640) 4-6 6-3 7-6(1)
VF : Artem Smirnov (UKR/553) 4-6 6-4 6-3
HF : Sumit Nagal (IND/261) 6-4 7-5
F : Zdenek Kolar (TCH/238) 7-6(5) 6-4
04.09.-10.09. Alphen am Rhein Challenger (Achtelfinale) WR 294
R1 : Joao Monteiro (POR/302) 6-3 6-0
AF : Jürgen Zopp (EST/311) 6-4 3-6 5-7
02.10.-08.10. Monterrey Challenger (Achtelfinale) WR 257
R1 : Ernesto Escobedo (USA/90) 6-7(5) 6-3 6-4
AF : Evan King (USA/251) 6-4 6-7(3) 0-1 Aufgabe
16.10.-22.10. Ismaning Challenger (1.Runde) WR 260
R1 : Dustin Brown (D/124) 7-6(7) 6-7(2) 1-6
30.10.-05.11. Charlottesville Challenger (1.Runde) WR 277
R1 : Tim Smyczek (USA/190) 3-6 6-3 3-6
06.11.-12.11. Knoxville Challenger (Achtelfinale) WR 282
Q1 : Aleksandar Vukic (AUS/488) 6-4 6-2
Q2 : Karue Sell (BRA/742) 6-4 6-2
QF : Mikael Torpegaard (DK/745) 6-1 6-4
R1 : Dennis Novikov (USA/226) 6-4 6-2
AF : Bjorn Fratangelo (USA/118) 4-6 7-5 2-6
13.11.-19.11. Champaign Challenger (1.Runde) WR 281
R1 : Henri Laaksonen (CH/103) 4-6 4-6
27.11.-03.12. USA Future #39 (1.Runde) WR 270
R1 : Karue Sell (BRA/730) 2-6 2-6
04.12.-10.12. USA Future #40 (Viertelfinale) WR 276
R1 : Trent Bryde (USA/-) 7-6(7) 6-1
AF : Benjamin Sigouin (KAN/812) 6-3 7-6(6)
VF : Ryan Shane (USA/463) kampflos |