Turnierkalender 1999

Abel, Maximilian (13-10, Sat: 4-4, Ft: 1-4)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR -
		R1 : Jerome Hanquez (F/292) 0-6 1-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aleksandar Djuranovic (D/1292) 6-3 6-4
		Q2 : Andrei Merinov (RUS/372) 2-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Veit Eberl (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Dominik Meffert (D/-) 2-6 3-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Philipp Laucht (D/-) 6-2 6-2
		AF : Melvyn Op Der Heijde (NL/535) 1-6 4-6

	20.09.-26.09. Australien Satellite #3, Leg 1 (1.Runde) WR 1302
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adrian Muscillo (AUS/-) 6-4 6-2
		Q3 : Domenico Bellino (?/-) 6-1 6-2
		QF : Sam Swan (AUS/1302) 6-2 7-5
		R1 : Grant Doyle (AUS/356) 4-6 5-7

	27.09.-03.10. Australien Satellite #3, Leg 2 (Achtelfinale) WR 1303
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adam Ramadan (AUS/-) 6-0 6-7(4) 6-2
		Q3 : Andrew Walker (AUS/-) 6-1 7-6(4)
		QF : Christian Voss (D/1303) 6-3 6-4
		R1 : Jay Gooding (AUS/551) 6-2 7-5
		AF : Peter Clarke (AUS/374) 1-6 6-3 3-6

	04.10.-10.10. Australien Satellite #3, Leg 3 (Achtelfinale) WR 1308
		R1 : David McNamara (AUS/618) 6-4 6-2
		AF : Jaymon Crabb (AUS/477) 2-6 2-6

	11.10.-17.10. Australien Satellite #3, Masters (Viertelfinale) WR 1304
		R1 : John James Jr. (AUS/659) 7-6(4) 6-4
		AF : Todd Perry (AUS/1096) 6-3 3-6 7-5
		VF : Jaymon Crabb (AUS/474) 4-6 3-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 904
		R1 : Adam Peterson (USA/847) 6-7(5) 2-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 902
		R1 : Marq Foster (USA/369) 3-6 2-6


Aickele, Sebastian (0-1)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Stauder (D/437) 6-7 1-6


Albrecht, Robin (3-3, Ft: 0-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR -
		Q1 : Robert Blum (?/-) 2-6 6-3 6-2
		Q2 : Cesar Palomero (CHL/-) 6-4 1-6 7-5
		QF : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/903) 6-3 3-6 6-3
		R1 : Sebastian Falk (D/-) 0-6 5-7

	04.10.-10.10. Italien Future #18 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Ivano Angioni (I/-) 3-6 6-3 5-7

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rene Nicklisch (D/323) 4-6 2-6


Arriens, Carsten (18-19, Ch: 0-1, Sat: 0-2, Ft: 1-2)

	22.02.-28.02. Ho Chi Minh City Challenger (Qualifikation) WR 652
		Q1 : Naratorn Srichapan (TAI/738) 6-4 4-6 6-4
		Q2 : Barry Cowan (GB/285) 4-6 6-4 2-6

	01.03.-07.03. Singapur Challenger (Qualifikation) WR 652
		Q1 : H.Chasse (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Damien Roberts (SAF/307) 6-3 6-7 0-6

	08.03.-14.03. Kyoto Challenger (Qualifikation) WR 652
		Q1 : Jaime Higa (J/1304) 6-3 6-2
		Q2 : T. Hoshiki (?/-) 6-4 6-2
		QF : Kentaro Masuda (J/363) 1-6 6-7

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 653
		Q1 : Brivael Maillet (?/-) 1-6 2-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (1.Runde) WR 654
		Q1 : Julien Couly (F/1301) 4-6 7-5 7-6(5)
		Q2 : Jean Brucculeri (F/-) 7-5 6-2
		QF : Luke Milligan (GB/392) 7-5 7-6(6)
		R1 : Harel Levy (ISR/226) 6-3 3-6 2-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 654
		R1 : Jesse Walter (USA/821) 7-6(3) 3-6 5-7

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 653
		R1 : Patrick Osuna (USA/1219) 6-2 1-6 6-6(3) disq.

	12.04.-18.04. Bermuda Challenger (Qualifikation) WR 653
		Q1 : Irakli Labadze (GEO/335) 1-6 4-6

	19.04.-25.04. Großbritannien Future #4 (Qualifikation) WR 651
		Q1 : Freilos
		Q2 : Cyrille Martin (F/735) 6-4 6-1
		QF : Kobi Ziv (ISR/334) 0-4 disq.

	26.04.-02.05. Espinho Challenger (Qualifikation) WR 650
		Q1 : Martin Spöttl (A/473) 5-7 2-4 disq.

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 649
		Q1 : Marcus Lund (D/1222) 4-6 7-5 6-2
		Q2 : Denis Golovanov (RUS/500) 7-6(5) 6-2
		QF : Rene Nicklisch (D/432) 3-6 6-4 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 646
		Q1 : Daniel Elsner (D/495) 3-6 2-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (1.Runde) WR 652
		Q1 : Alexandre Strambini (CH/494) 6-2 6-0
		Q2 : Filippo Messori (I/348) 0-6 6-3 6-4
		QF : Werner Eschauer (A/358) 6-1 2-6 6-3
		R1 : Nicolas Massu (CHL/168) 3-6 5-7

	07.06.-13.06. Meran (Qualifikation) WR 652
		Q1 : Renato Ercolani (?/-) 7-5 2-6 6-2
		Q2 : Rainer Falenti (A/378) 2-6 7-6(2) 1-4 disq.

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Qualifikation) WR 622
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sebastian Fitz (D/1186) 6-3 6-1
		QF : Karsten Braasch (D/227) 3-6 4-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 625
		Q1 : Thomas Zivnicek (D/970) 6-2 6-4
		Q2 : Alexandre Simoni (BRA/347) 6-3 2-6 2-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 629
		Q1 : Bertrand Madsen (HAI/638) 4-6 7-6(3) 6-2
		Q2 : Emilio Alvarez (E/350) 4-6 1-6

	05.07.-11.07. Ostende Challenger (Qualifikation) WR 629
		Q1 : Hector Moretti (ARG/242) 5-7 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 709
		R1 : Bernhard Parun (D/758) 6-1 4-6 6-1
		AF : Martin Verkerk (NL/267) 0-6 3-4 disq.


Asmus, Nils (4-9)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Roberto Sanchez (?/-) 6-2 6-2
		Q2 : Ivan Navarro (E/909) 0-6 0-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Carlos Muela (?/-) 2-6 3-6

	18.01.-24.01. Spanien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mickael Sicco (?/-) 4-6 2-6

	26.07.-01.08. Ägypten Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrei Youznyi (RUS/1166) 2-6 4-6

	02.08.-08.08. Ägypten Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Khaled El Nashani (?/-) 6-2 5-0 Aufgabe
		Q2 : Thiemo Maier (A/982) 1-6 1-6

	09.08.-15.08. Ägypten Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Jalal Chafai (MAR/1132) 2-6 0-6

	16.08.-22.08. Marokko Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Simon Hancock (AUS/-) 7-5 6-4
		Q2 : Andre Mota (POR/1002) 0-6 1-6

	23.08.-29.08. Marokko Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Simon Hancock (AUS/-) 6-7(10) 6-3 4-6

	30.08.-05.09. Marokko Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrew Howe (?/-) 6-3 6-3
		QF : Björn Jacob (D/927) 1-6 1-6


Bachert, Boris (15-18, Ch: 0-1, Sat: 0-2, Ft: 1-5)

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 1233
		Q1 : Andreas Fasching (A/1051) 4-6 7-5 4-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 1230
		Q1 : Timo Nigri (D/716) 6-1 7-5
		Q2 : Matteo Colla (I/429) 1-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1218
		Q1 : Mounir El Aarej (MAR/520) kampflos

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 1227
		Q1 : Michael Jirsensky (TCH/1301) 2-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1239
		Q1 : Benjamin Becker (D/-) 4-6 6-3 6-2
		Q2 : Florian Kunth (D/-) 6-7(4) 6-7(3)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR 1245
		R1 : Rodrigo Ferreiro (BRA/703) 4-6 1-6

	02.08.-08.08. Spanien Future #5 (Qualifikation) WR 1313
		Q1 : Ion Guezurraga (E/1313) 6-1 4-6 0-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (Qualifikation) WR 1245
		Q1 : Francisco Cabello (ARG/258) 4-6 1-6

	16.08.-22.08. Marokko Future #1 (Achtelfinale) WR 1306
		Q1 : Freilos
		Q2 : Elmehdi Zidine (MAR/-) 6-1 6-3
		QF : Or Dekel (ISR/1243) 6-3 6-3
		R1 : Mehdi Kabbaj (?/-) 6-3 6-1
		AF : Ruben Ramirez-Hidalgo (E/516) 0-6 2-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (1.Runde) WR 1291
		R1 : Marzio Martelli (I/160) 1-6 2-6

	20.09.-26.09. Australien Satellite #3, Leg 1 (Qualifikation) WR 1193
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adam Ramadan (AUS/-) 5-7 7-5 6-7(5)

	27.09.-03.10. Australien Satellite #3, Leg 2 (1.Runde) WR 1195
		Q1 : Freilos
		Q2 : David Kajzer (AUS/-) 6-2 6-2
		Q3 : Sean Fyfe (AUS/-) 6-4 7-5
		QF : Simon Merrin (AUS/-) 1-6 6-4 6-0
		R1 : Dejan Petrovic (AUS/409) 6-7(3) 1-6

	04.10.-10.10. Australien Satellite #3, Leg 3 (1.Runde) WR 1200
		Q1 : Freilos
		Q2 : Robert Blum (AUS/-) 6-4 6-2
		QF : Sean Fyfe (AUS/-) 6-1 6-4
		R1 : Peter Clarke (AUS/372) 4-6 2-6

	08.11.-14.11. Zypern Future #1 (1.Runde) WR 1203
		Q1 : Freilos
		QF : Aristotelis Mouratoglu (GRI/-) 6-0 6-3
		R1 : Clemens Trimmel (A/581) 3-6 0-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (Qualifikation) WR 1208
		Q1 : Joao Menana (?/-) 6-7(3) 7-5 6-2
		Q2 : Mike Griesser (?/-) 6-3 3-6 0-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 1208
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jason Maher (AUS/-) 6-0 6-2
		QF : Eni Ghidirmic (RUM/1306) 7-5 6-3
		R1 : Kim Tiilikainen (FIN/280) 6-7(3) 1-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 1207
		Q1 : Freilos
		Q2 : Richard Michalski (USA/-) 6-1 6-3
		QF : Dario Pizzato (I/-) 4-6 6-2 4-6
		R1 : Nick Rainey (USA/-) 6-7(5) 6-4 4-6


Back, Sven (1-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Leibinger (?/1229) 7-6(3) 6-2
		Q2 : Olaf Knütel (D/-) 0-6 1-6


Backhaus, Martin (7-11, Ft: 0-2)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 1006
		Q1 : Rene Nicklisch (D/364) 1-6 0-6

	08.03.-14.03. Griechenland Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1001
		Q1 : Anthony Maublanc (F/1154) 3-6 7-5 3-6

	15.03.-21.03. Griechenland Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1000
		Q1 : Freilos
		Q2 : Matthew Hanlin (?/-) 2-6 1-6

	22.03.-28.03. Griechenland Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1000
		Q1 : Freilos
		Q2 : Armando Brunold (CH/682) 3-6 5-7

	17.05.-23.05. USA Future #4 (1.Runde) WR 990
		Q1 : Edwin Kerkhoven (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Troy Harris (?/-) 6-1 6-2
		QF : Doug De Vriendt (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Michael Joyce (USA/218) 5-7 7-6(8) 2-6

	01.11.-07.11. Thailand Future #1 (Qualifikation) WR 1166
		Q1 : Jirawat Rukkarwapaet (?/-) 6-2 1-6 7-6(5)
		QF : Bhee Witoonpanich (THA/1313) 3-6 4-6

	08.11.-14.11. Thailand Future #2 (1.Runde) WR 1158
		Q1 : Permphol Attabut (?/-) 6-4 6-2
		QF : Dimitri Mazur (USB/684) 7-6(4) 0-6 6-7(4)
		R1 : Febi Widhiyanto (IDN/915) 3-6 1-6

	15.11.-21.11. Vietnam Future #1 (Qualifikation) WR 1159
		Q1 : Hong-Anh Dang (?/-) 6-0 6-3
		QF : Alex Sugai (J/1247) 6-7(3) 4-6

	22.11.-28.11. Bangladesh Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Balasz Veress (UNG/841) 2-6 3-6

	29.11.-05.12. Bangladesh Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Moin Chowdhury (?/-) 6-0 6-0
		QF : Sander Groen (NL/855) 0-6 2-6


Balog, Stefan (12-9, Sat: 0-2)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 1150
		Q1 : Nikola Martinovic (?/-) 6-0 6-2
		Q2 : Thorsten Wolff (D/788) 4-6 5-7

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR 1150
		Q1 : Rado Staba (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Juray Hasko (SLK/968) 6-4 5-7 3-6

	31.05.-06.06. Italien Future #10 (Qualifikation) WR 1142
		Q1 : Adam Kennedy (?/-) 6-3 1-6 3-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1161
		Q1 : Aron Balog (?/-) 7-6(5) 6-1
		Q2 : Ivan Toth (?/-) 2-6 5-7

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (1.Runde) WR 1166
		Q1 : Freilos
		Q2 : Simon Hancock (AUS/-) 6-1 6-0
		Q3 : Gergely Hultai (UNG/-) 6-3 3-6 6-3
		QF : Mark Eori (UNG/-) 6-2 6-4
		R1 : Zoltan Boroczky (UNG/862) 5-7 3-6

	02.08.-08.08. Ungarn Satellite 1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1161
		Q1 : David Esteban (E/-) 6-2 6-2
		Q2 : Ivo Klec (D/-) 5-7 6-4 6-3
		QF : Branislav Sekac (SLK/1313) 1-6 3-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dusan Karol (TCH/-) 6-3 6-2
		Q3 : Andreas Maroldt (D/-) 7-6 7-5
		QF : Ladislav Chramosta (TCH/-) 6-7 3-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1152
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luca Rosatone (I/-) 5-7 3-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1161
		Q1 : Freilos
		Q2 : Stefano Rampazzo (I/-) ???
		QF : Kai Schmid (D/-) 6-2 6-7(5) 7-6(5)
		R1 : Paolo Cannova (I/1229) 2-6 2-6


Bandermann, Sascha (11-6, Ft: 1-3)

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 1195
		Q1 : Cyril Saulnier (F/393) 5-7 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1185
		Q1 : Kai Schmid (D/1288) 6-4 7-5
		Q2 : Charles Maria (F/550) 6-4 6-2
		QF : Kim Tiilikainen (FIN/217) 3-6 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1190
		Q1 : Pavel Riha (TCH/558) 4-6 6-4 6-7(4)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1191
		Q1 : Maxi Wunschnig (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Valentino Pest (D/847) 6-2 6-2
		QF : Thomas Schreyer (D/-) 6-2 6-1
		R1 : Reginald Willems (B/312) 3-6 7-5 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 1229
		Q1 : Jonathan Engel (?/-) 6-0 6-2
		Q2 : Christian Hark (D/-) 6-3 6-1
		QF : Johannes Müller (D/-) 6-4 6-3
		R1 : Patrick Erhardt (D/591) 6-1 6-2
		AF : Roberto Carretero (E/494) 6-2 4-6 1-6

	13.09.-19.09. Norwegen Future #1 (1.Runde) WR 1195
		Q1 : Freilos
		Q2 : Lars Dahlberg (S/-) 6-1 6-1
		QF : Jorgen Vestli (?/-) 6-3 6-2
		R1 : Marcus Sarstrand (S/493) 6-4 5-7 4-6


Banzer, Christian (1-4)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose Luis Condor (E/1179) 4-6 0-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mario Calvo (?/-) 6-7(5) 4-6

	25.10.-31.10. Spanien Satellite #7, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Raul Carmona (E/-) 6-3 4-6 0-6

	01.11.-07.11. Spanien Satellite #7, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose-Luis Lopez (VEN/-) 6-3 6-1
		Q2 : Alberto Soriano (E/-) 5-7 7-5 0-6


Becker, Benjamin (0-3)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frank Potthoff (D/-) 6-3 4-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Boris Bachert (D/1239) 6-4 3-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bastian Faißt (D/-) 1-6 0-6


Becker, Boris (10-7, ATP: 10-7)

	08.02.-14.02. Dubai (1.Runde) WR 71
		R1 : Jonas Björkman (S/30) 3-6 4-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (2.Runde) WR 79
		R1 : Gianluca Pozzi (I/69) 6-4 1-6 6-4
		R2 : Marat Safin (RUS/30) 5-7 0-6

	05.04.-11.04. Hongkong (Finale) WR 75
		R1 : Michael Sell (USA/273) 6-3 6-1
		AF : Wayne Ferreira (SAF/30) 6-4 7-6(10)
		VF : Laurence Tieleman (I/86) 7-6(3) 7-6(3)
		HF : Bernd Karbacher (D/118) 6-4 6-4
		 F : Andre Agassi (USA/12) 7-6(4) 4-6 4-6

	19.04.-25.04. Monte Carlo (2.Runde) WR 62
		R1 : Cedric Pioline (F/21) 6-4 5-7 6-4
		R2 : Jerome Golmard (F/23) kampflos

	26.04.-02.05. München (1.Runde) WR 60
		R1 : Wayne Ferreira (SAF/24) 6-3 3-6 4-6

	07.06.-13.06. Queens (2.Runde) WR 77
		R1 : Petr Korda (TCH/122) 6-4 6-4
		R2 : Scott Draper (AUS/42) 6-7(3) 3-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (Achtelfinale) WR 79
		R1 : Miles MacLagan (GB/294) 5-7 6-7(7) 6-4 7-5 6-2
		R2 : Nicolas Kiefer (D/18) 6-4 6-2 6-4
		R3 : Lleyton Hewitt (AUS/36) 6-1 6-4 7-6(5)
		AF : Patrick Rafter (AUS/2) 3-6 2-6 3-6


Behles, Björn (4-8, Ft: 0-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eduard Schneider (D/1101) 6-1 6-2
		Q2 : Vladimir Platenik (SLK/471) 4-6 2-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavel Snobel (TCH/716) 1-6 1-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Florian Jeschonek (D/1129) kampflos

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan Gisbert Jr. (E/1025) 4-6 0-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrej Samets (BUL/1306) 2-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR -
		Q1 : Jörg Wölfel (D/-) kampflos
		Q2 : Thomas Vogt (D/-) 6-1 7-6(6)
		QF : Nikolay Davydenko (RUS/1205) 0-6 4-6
		R1 : Björn Krenzer (D/-) 1-6 1-6

	11.10.-17.10. Frankreich Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : David Geard (?/-) 6-1 6-2
		QF : Denis Golovanov (RUS/621) 4-6 0-6


Behrend, Tomas (41-27, ATP: 1-1, Ch: 33-21)

	11.01.-17.01. Auckland (Qualifikation) WR 195
		Q1 : Ville Liukko (FIN/181) 6-1 6-3
		Q2 : Alberto Martin (E/105) 3-6 6-2 6-7(3)

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 196
		Q1 : Michael Russell (USA/285) 7-5 7-6(5)
		Q2 : Markus Hipfl (A/135) 1-6 4-6

	08.02.-14.02. Lucknow Challenger (1.Runde) WR 194
		R1 : Juan Ignacio Carrasco (E/-) 7-6(5) 4-6 5-7

	22.02.-28.02. Ho Chi Minh City Challenger (1.Runde) WR 197
		R1 : Oleg Ogorodov (USB/196) 4-6 4-6

	01.03.-07.03. Singapur Challenger (Achtelfinale) WR 194
		R1 : Michal Tabara (TCH/199) 1-6 6-3 6-3
		AF : Mose Navarra (I/162) 6-7(0) 6-2 1-6

	08.03.-14.03. Kyoto Challenger (Halbfinale) WR 193
		R1 : Tasuka Iwami (J/647) 6-4 7-6(8)
		AF : Georgio Galimberti (I/327) 7-6(5) 6-3
		VF : Eyal Ran (ISR/220) 6-3 7-5
		HF : Julian Knowle (A/250) 2-6 6-7(1)

	05.04.-11.04. Neapel Challenger (Achtelfinale) WR 185
		Q1 : Giorgio Galimberti (I/318) 5-2 Aufgabe
		Q2 : Igor Gaudi (I/261) 7-5 7-6(2)
		QF : Francisco Cabello (ARG/195) 7-6(1) 6-7(5) 6-3
		R1 : Stefan Koubek (A/88) 3-6 6-3 6-0
		AF : Marcelo Filippini (URU/130) 1-6 0-6

	12.04.-18.04. Bermuda Challenger (Viertelfinale) WR 184
		R1 : Ricardo Schlachter (BRA/270) 4-6 6-4 6-1
		AF : Stefan Koubek (A/88) 7-5 7-6(6)
		VF : Nicolas Massu (CHL/202) 3-6 3-6

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 174
		Q1 : Gregory Carraz (F/188) 6-2 4-6 7-6(0)
		Q2 : Cristiano Caratti (I/184) 6-2 3-6 4-6

	03.05.-09.05. Ljubljana Challenger (Qualifikation) WR 173
		Q1 : Feliciano Lopez (E/538) 6-1 6-2
		Q2 : Zeljko Krajan (KRO/407) 3-6 6-7(6)

	17.05.-23.05. St.Pölten (Qualifikation) WR 171
		Q1 : Rogier Wassen (NL/147) 0-6 2-6

	24.05.-30.05. Sofia Challenger (Halbfinale) WR 172
		R1 : Ricardo Schlachter (BRA/304) 6-3 7-6(3)
		AF : Alexander Popp (D/281) 6-1 6-4
		VF : Petr Dezort (TCH/255) 6-4 4-6 6-3
		HF : Marcello Craca (D/238) 0-6 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Halbfinale) WR 169
		R1 : Markus Hantschk (D/133) 6-2 4-6 6-0
		AF : Marcio Carlsson (BRA/155) 6-4 6-3
		VF : Guillermo Canas (ARG/83) 0-6 6-1 7-6(3)
		HF : Tomas Zib (D/156) 3-6 6-3 4-6

	07.06.-13.06. Oporto Challenger (1.Runde) WR 169
		R1 : Emanuel Couto (POR/310) 4-6 4-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Finale) WR 145
		R1 : Bartlomiej Dabrowski (PL/270) 6-1 6-1
		AF : Jimy Szymanski (VEN/236) 6-2 3-6 6-2
		VF : Ion Moldovan (RUM/353) 6-2 7-6(2)
		HF : Petr Dezort (TCH/268) 6-3 6-4
		 F : Juan Albert Viloca (E/138) 6-7 4-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Halbfinale) WR 145
		R1 : Francisco Costa (BRA/154) 7-6(5) 6-2
		AF : Petr Luxa (TCH/184) 3-6 6-3 7-5
		VF : Dusan Vemic (JUG/333) 6-2 3-6 7-6(9)
		HF : Younes El Aynaoui (MAR/34) 3-6 1-6

	05.07.-11.07. Ostende Challenger (Halbfinale) WR 145
		R1 : Nicolas Massu (CHL/150) 7-5 6-3
		AF : Marcelo Filippini (URU/81) 6-2 6-3
		VF : Jerome Hanquez (F/352) 7-6(7) 6-7(7) 6-3
		HF : Alex Lopez-Moron (E/167) 6-3 3-6 6-7(7)

	12.07.-18.07. Contrexeville Challenger (Halbfinale) WR 127
		R1 : Thomas Larsen (DK/180) 6-4 7-6(4)
		AF : Marcio Carlsson (BRA/153) 3-6 7-6(4) 6-1
		VF : Stephane Huet (F/150) 6-1 6-3
		HF : Ronald Agenor (HAI/129) 6-7(5) 5-7

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Viertelfinale) WR 115
		R1 : Karsten Braasch (D/194) 4-6 6-1 7-6(4)
		AF : Hector Moretti (ARG/193) 6-1 4-6 6-3
		VF : Julian Alonso (E/141) 6-4 6-7(3) 4-6

	06.09.-12.09. Kiev Challenger (1.Runde) WR 112
		R1 : Gerard Solves (F/254) 2-6 7-6(5) 3-6

	13.09.-19.09. Borunemouth (Achtelfinale) WR 112
		R1 : Christian Ruud (N/55) 6-1 6-1
		AF : Marc-Kevin Goellner (D/213) 6-4 3-6 3-6

	20.09.-26.09. Stettin Challenger (Viertelfinale) WR 122
		R1 : Juan Carlos Ferrero (E/68) 7-6(6) 6-2
		AF : Gaston Gaudio (ARG/72) 6-4 6-7(11) 6-4
		VF : Arnaud Di Pasquale (F/49) 4-6 3-6

	11.10.-17.10. Barcelona Challenger (Achtelfinale) WR 122
		R1 : Noam Okun (ISR/243) 7-5 3-6 6-0
		AF : Alex Lopez-Moron (E/128) 6-7(3) 6-7(6)

	18.10.-24.10. Kairo Challenger (Achtelfinale) WR 124
		R1 : Herbert Wiltschnig (A/205) 6-2 6-4
		AF : Sargis Sargsian (ARM/62) 3-6 6-3 6-7(2)

	01.11.-07.11. Santiago Challenger (1.Runde) WR 125
		R1 : Hernan Gumy (ARG/71) 2-6 5-7

	08.11.-14.11. Montevideo Challenger (Achtelfinale) WR 122
		R1 : Luis Horna (PER/187) 3-6 6-3 6-2
		AF : Markus Hipfl (A/65) 4-6 4-6

	15.11.-21.11. Buenos Aires Challenger (1.Runde) WR 122
		R1 : Gaston Gaudio (ARG/67) 6-4 5-7 5-7


Bely, Christian (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Niclas Otte (D/-) 4-6 0-6


Berrer, Michael (19-18, Ch: 1-2, Ft: 9-10)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 865
		Q1 : Gerald Mandl (A/313) 7-5 7-5
		Q2 : Cristiano Caratti (I/161) 2-6 2-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 865
		Q1 : Franz Stauder (D/469) 6-1 2-6 3-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 866
		Q1 : Thomas Greenland (?/-) 6-4 6-2
		Q2 : Markus Wislsperger (D/533) 6-3 6-1
		QF : Leos Friedl (TCH/726) 2-6 2-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 864
		Q1 : James Davidson (GB/863) 7-6(4) 6-3
		Q2 : Olivier Rochus (B/582) 6-3 3-6 2-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 851
		R1 : Thomas Gollwitzer (D/1288) 2-6 6-1 1-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Viertelfinale) WR 847
		R1 : Matthias Frenzel (D/1292) 6-4 5-7 6-3
		AF : Lars Uebel (D/1004) 6-3 6-1
		VF : Robin Vik (TCH/591) 3-6 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 770
		R1 : Jakub Herm-Zahlava (D/529) 6-3 3-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Viertelfinale) WR 766
		R1 : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/903) 6-4 6-3
		AF : Björn Krenzer (D/-) 6-3 3-6 6-3
		VF : Yuri Schukin (RUS/345) 7-5 6-7(5) 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 778
		R1 : Berhard Parun (D/765) 5-7 4-6

	09.08.-15.08. Italien Future #16 (Achtelfinale) WR 745
		R1 : Gererdo Mirad (?/-) 6-4 6-2
		AF : Paul-Henri Mathieu (F/622) 4-6 2-6

	16.08.-22.08. Rumänien Future #1 (1.Runde) WR 736
		R1 : Alexander Peya (A/540) 6-2 5-7 2-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (1.Runde) WR 722
		R1 : Francisco Cabello (ARG/229) 4-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 762
		Q1 : David Sanchez (E/346) 4-6 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 888
		R1 : Thorsten Schleidt (D/-) 4-6 6-4 6-7(4)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Viertelfinale) WR 888
		Q1 : Djalmar Sistermans (NL/1152) 2-6 7-5 6-3
		QF : Holger Fischer (D/-) 6-3 4-6 7-5
		R1 : Ivan Beros (KRO/401) 6-0 6-2
		AF : Juraj Hasko (SLK/601) 6-4 6-4
		VF : Denis Golovanov (RUS/628) 4-6 6-7(4)

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Viertelfinale) WR 895
		R1 : Markus Menzler (D/451) 6-4 6-3
		AF : Jakub Herm-Zahlava (D/544) 7-6(3) 0-6 6-2
		VF : Jan Boruszewski (D/488) 3-6 2-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Achtelfinale) WR 826
		Q1 : Franz Stauder (D/385) 6-3 5-7 7-6(11)
		Q2 : Benedikt Dorsch (D/1016) 6-3 4-6 7-6(6)
		QF : David Skoch (TCH/338) 7-6(5) 3-6 6-3
		R1 : Giorgio Galimberti (I/243) 6-4 3-6 6-4
		AF : Martin Damm (TCH/105) 4-6 3-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (Qualifikation) WR 776
		Q1 : Stefan Koubek (A/42) 6-7(5) 5-7


Beutel, Joscha (0-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Milan Ungr (?/-) 7-5 1-6 3-6


Beyer, Alexander (1-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Radu Popescu (?/-) 6-2 6-4
		Q2 : Jakub Herm-Zahlava (D/553) 6-0 4-6 3-6


Birle, Thomas (0-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Capoun (?/-) 3-6 2-6


Bitschkus, Carsten (0-1)

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Loughrin (?/-) 0-6 0-3 Aufgabe


Blaha, Janosch (1-4)

	15.03.-21.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Victor Hanescu (?/-) 2-6 0-2 Aufgabe

	22.03.-28.03. Kroatien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Domagoi Wagner (?/-) 4-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Halligen (?/-) 6-0 6-4
		Q2 : Danijel Kruslin (D/1191) 3-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rainer Gunther (D/1245) 1-6 1-6


Bollich, Heiko (31-23, Ch: 0-2, Sat: 4-6, Ft: 3-5)

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose Lido (E/686) 2-6 1-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luis Zapata (?/-) 4-6 7-6(3) 3-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentino Pest (D/842) 6-4 2-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eduard Schneider (D/1110) 6-4 1-6 4-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Ebrahimzadeh (D/-) 1-6 7-6(4) 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frank Moser (D/1047) 6-4 2-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR -
		Q1 : Markus Hornung (D/-) 6-3 6-3
		Q2 : Henri Meyer (D/-) 6-0 1-6 6-2
		Q3 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 7-6(2) 6-1
		R1 : Yuri Schukin (RUS/345) 1-6 6-7(4)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bob Borella (DK/1245) 4-6 6-7(3)

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Stefan Tewes (D/-) 5-7 6-4 6-4
		Q2 : Simon Dickson (GB/929) kampflos
		QF : Chris Meyer (USA/-) 2-6 7-5 6-2
		R1 : Sebastien Lami (F/1163) 6-4 6-7(4) 1-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sasa Pirc (SLO/-) 6-2 6-3
		Q2 : Dario Berrettini (I/-) 7-5 4-6 4-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andreas Zanier (?/-) 6-3 6-2
		Q3 : Paul Ricar (D/1291) 7-6(1) 6-1
		QF : Roberto Bresolin (I/-) 7-6(4) 6-4
		R1 : Daniele Ceraudo (I/626) 6-4 1-6 5-7

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrea Fantechi (I/-) 6-0 6-1
		QF : Stefan Pircher (I/915) 0-6 6-3 6-4
		R1 : Paolo Lorenzi (I/979) 6-2 6-1
		AF : Matteo Colla (I/404) 4-6 3-6

	13.09.-19.09. Italien Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR -
		R1 : Paolo Lorenzi (I/979) 6-2 7-6(4)
		AF : Matteo Colla (I/404) 4-6 4-6

	20.09.-26.09. Großbritannien Future #8 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : James Smith (GB/-) 6-4 6-4
		Q2 : Ben Haran (GB/1078) 6-4 6-4
		QF : Anthony Hampson (AUS/-) 6-4 6-2
		R1 : Graydon Oliver (USA/-) 7-6(3) 6-3
		AF : Colin Bennett (GB/647) 6-4 6-4
		VF : Olivier Rochus (B/395) 6-4 1-6 1-6

	27.09.-03.10. Großbritannien Future #9 (Achtelfinale) WR 1094
		Q1 : Freilos
		Q2 : Naim Lalji (?/-) 6-4 6-2
		QF : Rene Hohm (D/1303) 4-6 1-6
		R1 : Valentin Sanon (IVY/724) 7-5 6-3
		AF : Mark Hilton (GB/918) 4-6 4-6

	04.10.-10.10. Großbritannien Future #10 (1.Runde) WR 1095
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adam Wharf (GB/-) 4-6 6-4 6-2
		QF : Nick Lester (GB/-) 7-5 6-3
		R1 : Robin Vik (TCH/496) 6-1 3-6 6-7(1)

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 940
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vincent Tissieres (?/-) 6-3 6-4
		QF : Jiri Lokai (?/-) 3-6 2-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 950
		Q1 : Freilos
		Q2 : Erfan Djahaneiri (?/-) 6-4 6-4
		QF : Jiri Lokaj (?/-) 6-3 6-0
		R1 : Jun Kato (CH/639) 2-6 2-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 944
		Q1 : Freilos
		Q2 : Carl Nielsen (AUS/-) 6-1 6-4
		QF : Christian Dillschneider (CH/-) 2-6 7-6(2) 7-5
		R1 : Kamil Patel (MRI/583) 7-5 7-6(5)
		AF : Matej Pampulov (A/801) 5-7 3-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR 946
		R1 : Valentino Pest (D/989) 6-4 6-4
		AF : Massimo Dell'Acqua (I/456) 4-6 5-7

	29.11.-05.12. Lucknow Challenger (1.Runde) WR 831
		Q1 : Freilos
		QF : Kaptaion Karsolia (IND/-) 6-0 6-0
		R1 : Barry Cowan (GB/310) 0-6 2-6

	06.12.-12.12. Jaipur Challenger (1.Runde) WR 826
		R1 : Yuri Schukin (RUS/394) 4-6 4-6


Bornemann, Nils (0-1)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/469) 1-6 6-3 3-6


Boruszewski, Jan (49-28, ATP: 0-1, Ch: 0-1, Ft: 24-14)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (1.Runde) WR 765
		Q1 : Falk Nier (D/1028) 7-6(3) 7-5
		Q2 : Nicklas Timfjord (S/551) 6-4 6-4
		QF : Danijel Kruslin (D/1028) 6-2 6-3
		R1 : Petr Dezort (TCH/306) 6-3 4-6 3-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 766
		Q1 : Fredrik Giers (S/823) 6-7(2) 2-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Sieger) WR 763
		Q1 : Philippe Kobzos (CH/1307) 6-3 6-2
		Q2 : Simon Aspelin (S/521) 6-2 6-1
		QF : Daniel Merkert (D/737) 6-4 6-2
		R1 : David Skoch (TCH/421) 4-6 6-3 6-2
		AF : Luke Milligan (GB/385) 6-4 6-2
		VF : Nicklas Timfjord (S/567) 7-6(10) 6-4
		HF : Marc Merry (NL/397) 6-1 6-3
		 F : Ben Ellwood (AUS/290) 6-2 6-3

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 762
		Q1 : Andrew Richardson (GB/444) 6-2 6-4
		Q2 : Björn Phau (D/405) 6-3 6-3
		QF : Jan-Ralph Brandt (D/430) 3-6 3-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (1.Runde) WR 526
		Q1 : Stefan Suta (RUM/1300) 6-4 6-3
		Q2 : Erhan Oral (TÜR/665) 6-4 6-1
		QF : Cyril Saulnier (F/393) 7-6(2) 6-3
		R1 : Ota Fukarek (TCH/241) 4-6 4-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (Achtelfinale) WR 528
		Q1 : Teddy Mebounou (F/-) 6-3 6-4
		Q2 : Jordane Doble (F/-) 7-5 6-2
		QF : Slimane Saoudi (F/602) 5-7 4-6
		R1 : Bartlomiej Dabrowski (PL/287) 3-6 6-4 6-2
		AF : Ota Fukarek (TCH/271) 1-6 2-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 524
		Q1 : Florian Jeschonek (D/1137) 6-7(9) 4-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 541
		Q1 : Michael Enz (D/-) 5-7 7-6(0) 6-0
		Q2 : Libor Nemecek (TCH/832) 2-6 2-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Achtelfinale) WR 548
		Q1 : Olivier Tauma (F/631) 6-2 2-6 6-0
		Q2 : Olaf Knütel (D/-) 5-7 6-1 6-2
		QF : Eduard Schneider (D/1106) 6-2 7-5
		R1 : Lars Uebel (D/1051) 6-2 6-3
		AF : Alexander Popp (D/286) 2-6 3-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 550
		Q1 : Freilos
		Q2 : Simon Stadler (D/-) 2-6 6-4 2-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 553
		Q1 : Andrei Pavel (RUM/72) 2-6 5-7

	21.06.-27.06. Kanada Future #2 (1.Runde) WR 557
		R1 : Jocelyn Robichaud (KAN/595) 4-6 4-6

	28.06.-04.07. Kanada Future #3 (Halbfinale) WR 560
		R1 : Cedric Kauffmann (F/307) 7-6(4) 6-3
		AF : Philip Gubenco (?/-) 2-6 6-3 6-2
		VF : Qualid Jallali (TUN/830) 6-4 6-2
		HF : Louis Vosloo (SAF/432) 2-6 1-6

	12.07.-18.07. Aptos Challenger (1.Runde) WR 558
		Q1 : Sebastian Swierk (AUS/525) 6-2 6-1
		Q2 : Marq Foster (USA/598) 4-6 6-2 6-4
		QF : Josh Tuckfield (AUS/754) 6-4 3-6 7-6(5)
		R1 : Cristiano Caratti (I/183) 4-6 4-6

	19.07.-25.07. USA Future #11 (Achtelfinale) WR 532
		R1 : Andrew Painter (AUS/661) 5-7 7-5 6-2
		R2 : David Martin (USA/1310) 6-1 6-2
		AF : Thomas Dupre (F/390) 6-7(4) 3-6

	26.07.-01.08. USA Future #12 (2.Runde) WR 537
		R1 : Steve Capriati (USA/-) 6-3 6-4
		R2 : Yong-Il Yoon (KOR/397) 5-7 6-7(5)

	02.08.-08.08. Montreal (1.Runde) WR 535
		Q1 : Stephan Timu (KAN/1313) 6-3 6-1
		QF : Srinath Prahlad (IND/331) 6-2 6-2
		R1 : Laurence Tieleman (I/111) 4-6 3-6

	06.09.-12.09. Frankreich Future #10 (1.Runde) WR 502
		R1 : Yves Allegro (CH/419) 3-6 5-7

	13.09.-19.09. Frankreich Future #11 (Achtelfinale) WR 502
		R1 : Aisam Quereshi (PAK/531) 6-3 5-7 7-6(4)
		AF : Christian Kordasz (ARG/408) 4-6 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Finale) WR 494
		R1 : Florian Jeschonek (D/663) 6-1 1-0 Aufgabe
		AF : Jan Weinzierl (D/330) 6-3 6-4
		VF : Frantisek Babej (SLK/451) 6-1 7-5
		HF : Denis Golovanov (RUS/628) 6-3 2-6 6-4
		 F : Andrej Kracman (SLO/717) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Halbfinale) WR 488
		R1 : Melvyn Op Der Heijde (NL/506) 7-6(6) 6-3
		AF : Hayden Gibson (AUS/680) 6-3 6-1
		VF : Michael Berrer (D/895) 6-3 6-2
		HF : Tommi Lenho (FIN/589) kampflos

	25.10.-31.10. Brest Challenger (Qualifikation) WR 429
		Q1 : Nicolas Thomann (F/503) 6-7(5) 6-2 6-3
		Q2 : Oscar Burrieza (E/285) 3-6 6-3 2-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 431
		Q1 : Raemon Sluiter (NL/190) 6-4 5-7 2-6

	08.11.-14.11. Miami Challenger (Qualifikation) WR 435
		Q1 : Jocelyn Robichaud (KAN/738) 6-3 6-4
		Q2 : Jeff Salzenstein (USA/878) 7-5 7-5
		QF : Geoff Grant (USA/279) 5-7 6-7(5)

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Viertelfinale) WR 435
		R1 : Stefan Aarts (NL/1247) 6-2 6-3
		R2 : Merc Merry (NL/559) 2-6 7-5 7-5
		AF : Brandon Hawk (USA/420) 6-2 5-7 6-4
		VF : James Blake (USA/304) 5-7 3-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 439
		R1 : Emin Agaev (KAN/579) 2-6 2-6

	29.11.-05.12. Urbana Challenger (Qualifikation) WR 441
		Q1 : Grant Stafford (SAF/550) 7-6(5) 3-6 4-6

	06.12.-12.12. Burbank Challenger (Qualifikation) WR 426
		Q1 : Dominic Boulet (KAN/1237) 4-6 Aufgabe


Bose, Alex (8-10, Sat: 3-5, Ft: 1-3)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (1.Runde) WR 779
		R1 : Irakli Labadze (GEO/503) 3-6 4-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (2.Runde) WR 779
		R1 : Rodolfo Rake (PER/586) 6-4 5-7 6-2
		R2 : Petr Kralert (TCH/316) 6-7(5) 0-6

	25.01.-31.01. Mittelamerika Sat. #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 801
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mathew Hanlin (?/-) 3-6 3-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 863
		Q1 : Ronnie Stutz (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Christian Meyer (D/-) 6-2 4-6 7-5
		QF : Mike Yani (?/-) 6-2 6-3
		R1 : Ronald Dueller (A/1301) 6-3 6-4
		R2 : Frederic Niemeyer (KAN/440) 7-5 6-2
		AF : Jimy Szymanski (VEN/340) 2-6 7-5 2-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 855
		R1 : Cedric Kauffmann (F/449) 0-6 2-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 855
		R1 : Patrick Osuna (USA/1219) 5-7 1-6

	19.04.-25.04. USA Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 855
		R1 : Jonathan Pastel (USA/745) 2-6 0-6

	24.05.-30.05. USA Future #5 (1.Runde) WR 827
		R1 : Amer Delic (?/-) 7-6(9) 6-7(3) 2-6

	07.06.-13.06. Spanien Satellite #6, Leg 1 (Achtelfinale) WR 828
		R1 : Raul Valdes (CHL/685) 2-6 7-6(5) 7-5
		AF : Ignacio Truyol (E/642) 4-6 3-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Freilos
		Q2 : Erik Janson (?/-) 3-6 6-0 6-2
		QF : Bryan Juinio (PHI/1019) 4-6 4-6


Braasch, Karsten (29-22, ATP: 1-2, Ch: 10-9, Ft: 7-3)

	04.01.-10.01. Doha (Qualifikation) WR 271
		Q1 : Max Mirnyi (BUL/274) 7-5 4-6 6-4
		Q2 : Laurence Tieleman (I/107) 1-6 4-6

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 272
		Q1 : Julian Knowle (A/281) 6-2 6-3
		Q2 : Jared Palmer (USA/175) 6-4 7-6(5)
		QF : Rainer Schüttler (D/66) 2-6 3-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 272
		Q1 : Petr Kralert (TCH/315) 6-2 5-7 6-7(5)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Halbfinale) WR 272
		R1 : David Nainkin (SAF/132) 6-3 7-6(2)
		AF : Dennis van Scheppingen (NL/121) 6-3 6-3
		VF : Anthony Dupuis (F/140) 7-6(4) 6-3
		HF : Axel Pretzsch (D/246) 7-5 6-7(4) 6-7(1)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (1.Runde) WR 280
		R1 : Anthony Dupuis (F/149) 3-6 1-6

	12.04.-18.04. Bermuda Challenger (Achtelfinale) WR 258
		R1 : Alex O'Brien (USA/171) 5-7 6-3 6-3
		AF : Hernan Gumy (ARG/95) 2-6 4-6

	19.04.-25.04. Orlando (Qualifikation) WR 253
		Q1 : Luis Adrian Morejon (ECU/181) 7-6(6) 6-4
		Q2 : Olivier Malcor (D/294) 5-7 3-6

	26.04.-02.05. Atlanta (Qualifikation) WR 246
		Q1 : Geoff Grant (USA/142) 6-7(4) 6-2 7-5
		Q2 : Jose De Armas (VEN/1225) 2-6 4-6

	03.05.-09.05. Delray Beach (Qualifikation) WR 244
		Q1 : David Wheaton (USA/295) 4-6 4-6

	10.05.-16.05. Birmingham Challenger (Qualifikation) WR 243
		Q1 : Thomas Blake (USA/457) 6-7(5) 7-5 6-3
		Q2 : Mariano Hood (ARG/323) 4-6 5-7

	24.05.-30.05. Sofia Challenger (Achtelfinale) WR 240
		R1 : Martin Hromec (TCH/356) 7-6(4) 6-2
		AF : Giorgio Galimberti (I/353) 6-3 4-6 6-7(5)

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 241
		Q1 : Andrew Painter (AUS/651) 2-6 6-4 6-4
		Q2 : Franz Stauder (D/344) 0-6 5-7

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Achtelfinale) WR 227
		Q1 : Freilos
		Q2 : Chris Haggard (?/-) 6-4 6-7(6) 7-6(5)
		QF : Carsten Arriens (D/622) 6-3 6-4
		R1 : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/554) 6-2 6-7(8) 6-2
		AF : Andrei Pavel (RUM/67) 1-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 200
		R1 : Martin Woisetschläger (D/-) 3-6 3-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (1.Runde) WR 200
		Q1 : Alberto Berasategui (E/89) 2-6 6-3 6-4
		QF : Juan Albert Viloca (E/122) 6-4 7-5
		R1 : Bohdan Ulihrach (TCH/38) 4-6 2-6

	23.08.-29.08. Genf Challenger (Achtelfinale) WR 190
		R1 : Jun Kato (CH/683) 4-6 6-4 6-0
		AF : Herbert Wiltschnig (A/295) 4-6 6-3 5-7

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (1.Runde) WR 194
		R1 : Tomas Behrend (D/115) 6-4 1-6 6-7(4)

	06.09.-12.09. Sofia Challenger (Achtelfinale) WR 187
		R1 : Florian Allgauer (I/263) 7-6(0) 6-2
		AF : Razvan Sabau (RUM/348) 3-6 0-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Halbfinale) WR 278
		R1 : Bernd Karbacher (D/114) 6-4 7-6(3)
		AF : Jim Thomas (USA/402) 6-7(5) 7-5 6-4
		VF : Mose Navarra (I/141) 4-6 6-3 7-6(5)
		HF : Petr Luxa (TCH/217) 1-6 4-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Viertelfinale) WR 269
		R1 : Oleg Novinkov (USA/-) 6-2 6-2
		R2 : Tobias Clemens (D/806) 7-6(4) 6-3
		AF : Patrick Sommer (D/661) 7-6(4) 7-6(5)
		VF : Paul-Henri Mathieu (F/552) 5-7 7-5 2-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (Halbfinale) WR 269
		R1 : Marc Merry (NL/568) 7-6(5) 5-7 6-3
		R2 : Dustin Mauck (USA/1208) 6-7(4) 6-2 6-2
		AF : Thomas Blake (USA/457) 6-4 7-5
		VF : Cedric Kauffmann (F/338) 6-4 6-2
		HF : James Blake (USA/297) 1-6 3-6

	29.11.-05.12. Urbana Challenger (1.Runde) WR 271
		R1 : Marcos Ondruska (SAF/153) 6-4 3-6 3-6


Brandt, Jan-Ralph (27-17, Ch: 1-3, Sat: 8-4, Ft: 12-7)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 477
		Q1 : Ota Fukarek (TCH/271) 3-6 3-6

	01.02.-07.02. Kalkutta Challenger (Achtelfinale) WR 477
		Q1 : Sanzaruz Zaman (IND/1036) 6-4 6-0
		Q2 : Andrew Richardson (GB/341) 6-4 7-6(4)
		QF : Amir Hadad (ISR/379) 4-6 6-3 6-4
		R1 : Igor Gaudi (I/276) 7-6(3) 7-6(5)
		AF : Tuomas Ketola (FIN/232) 2-6 6-7(5)

	08.02.-14.02. Lucknow Challenger (Qualifikation) WR 472
		Q1 : Andi Ram (ISR/602) 3-6 6-7(2)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (1.Runde) WR 430
		Q1 : Sascha Hesse (D/1307) 6-2 6-1
		Q2 : Rene Nicklisch (D/364) 6-3 6-2
		QF : Jan Boruszewski (D/762) 6-3 6-3
		R1 : Dirk Dier (D/181) 4-6 4-6

	08.03.-14.03. Israel Future #1 (Viertelfinale) WR 434
		R1 : Noam Behr (ISR/238) 6-1 6-3
		AF : Valentino Pest (D/910) 7-6 7-5
		VF : Eyal Erlich (ISR/385) 4-6 1-6

	15.03.-21.03. Israel Future #2 (1.Runde) WR 419
		R1 : Patrik Fredriksson (S/284) 6-4 3-6 1-6

	05.04.-11.04. Frankreich Future #4 (Finale) WR 413
		R1 : Remi Dupre (?/-) 6-3 5-7 6-4
		AF : Martijn Belgraver (NL/435) 6-3 6-2
		VF : Michel Kratochvil (CH/338) 6-4 2-6 6-2
		HF : Amir Hadad (ISR/313) 6-4 6-4
		 F : Alexander Popp (D/323) 6-2 2-6 2-6

	19.04.-25.04. Indonesien Future #1 (Achtelfinale) WR 446
		R1 : Mitty Arnold (USA/566) 6-4 6-3
		AF : Jean-Francios Bachelot (F/483) 2-6 6-7(1)

	17.05.-23.05. Griechenland Future #2 (Finale) WR 374
		R1 : Johan Du Randt (SAF/1015) 7-5 7-6(3)
		AF : Antonio Prieto (BRA/564) 6-1 6-3
		VF : Gilles Elseneer (B/333) 6-2 6-2
		HF : Luke Milligan (GB/409) 6-4 6-2
		 F : Jan Hermansson (S/384) 2-6 0-6

	24.05.-30.05. Griechenland Future #2 (Achtelfinale) WR 377
		R1 : Marcus Sarstrand (S/589) 6-3 7-5
		AF : Antonio Prieto (BRA/567) 3-6 4-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 382
		Q1 : Kevin Ullyett (SAF/414) 2-6 2-6

	05.07.-11.07. Bristol Challenger (1.Runde) WR 356
		R1 : Filippo Messori (I/336) 6-2 6-7(4) 3-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 375
		R1 : Evgeni Mikheev (BUL/827) 4-6 6-2 6-7(5)

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 373
		R1 : Pedro Rico (E/666) 6-7(5) 5-7

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Halbfinale) WR 377
		R1 : Nelson Almeida (ANG/1156) 6-0 6-0
		AF : Pedro Leao (POR/1304) 6-1 6-2
		VF : Javier Perez-Vasquez (E/459) 6-4 6-2
		HF : Daniel Elsner (D/661) kampflos

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Viertelfinale) WR 387
		R1 : Tiago Sousa (POR/673) 6-4 6-3
		AF : Thomas Schreyer (D/-) 1-6 7-6(2) 6-4
		VF : Santiago Ventura (E/389) 3-6 6-2 4-6

	25.10.-31.10. Portugal Satellite #2, Masters (Finale) WR 393
		R1 : Freilos
		AF : Andre Lopes (POR/1047) 4-6 6-4 6-1
		VF : Patrick Sommer (D/654) 7-5 7-6(4)
		HF : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/663) 3-6 7-6(5) 7-5
		 F : Daniel Elsner (D/617) 7-6(5) 1-6 1-6


Brey, Martin (0-1)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nick McDonald (?/-) 1-6 3-6


Breymann, Jochen (2-7)

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #4, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Carlos Cuadrado (E/1301) 1-6 1-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose Miguel Cuenca (?/-) 6-3 1-6 6-4
		Q2 : John Chun (?/-) 0-6 4-6

	26.04.-02.05. Spanien Satellite #4, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vicente Navarro (?/-) 3-6 1-6

	10.05.-16.05. Spanien Satellite #5, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luis Feo (?/-) 3-6 2-6

	17.05.-23.05. Spanien Satellite #5, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lucas Regas (?/-) 4-6 0-1 Aufgabe

	24.05.-30.05. Spanien Satellite #5, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luis Maria Zapata (?/-) 6-3 4-6 0-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bogdan Nitescu (?/-) 6-0 6-4
		Q2 : Lars Uebel (D/976) 1-6 2-6


Brinkhoff, Till (0-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Ebrahimzadeh (D/-) 4-6 1-6


Britzen, Dirk (3-1, Ft: 0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR -
		Q1 : Aleksandar Djuranovic (D/1306) 6-3 7-6(6)
		Q2 : Christian Heller (D/-) 6-0 6-1
		QF : Victor Trotzko (UKR/-) 6-3 5-7 7-5
		R1 : Petr Kralert (TCH/327) 2-6 5-7


Brodt, Thorsten (0-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rainer Gunther (D/784) 0-6 1-6


Bruns, Nicolas (2-3)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Abuhamid Makhkamov (USB/898) 4-6 7-5 3-6

	15.03.-21.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Francois Schouckens (?/-) 4-6 6-4 6-3
		Q2 : Alexey Jarinov (?/-) 6-2 0-6 6-4
		Q3 : Goran Oresic (KRO/1048) 6-3 3-6 0-6

	22.03.-28.03. Kroatien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dario Berrettini (?/-) 3-6 4-6


Buers, Dirk (4-2, Ft: 0-1)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrew Connell (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Lars Zimmermann (D/892) 6-3 1-6 4-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Jaime Fillol (CHL/1324) 7-6(4) 4-6 6-4
		Q2 : Jerry Fekete (?/-) 6-2 6-1
		QF : Matt Pledger (USA/994) 5-7 6-4 6-3
		R1 : Petr Kralert (TCH/316) 3-6 1-6


Burger, Marc (0-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Adriano Biasella (?/-) 6-7(3) 3-6


Burgsmüller, Lars (32-24, ATP: 7-8, Ch: 13-9)

	04.01.-10.01. Doha (Qualifikation) WR 134
		Q1 : Olivier Delaitre (F/186) 6-2 6-1
		Q2 : George Bastl (CH/194) 4-6 2-6

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 150
		Q1 : Giorgio Galimberti (I/308) 6-3 7-6(3)
		Q2 : Jordan Kerr (AUS/611) 2-6 7-5 6-4
		QF : Marzio Martelli (I/126) 7-6(2) 6-2
		R1 : Franco Squillari (ARG/60) 6-7(9) 4-6 4-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Halbfinale) WR 150
		R1 : Bernd Karbacher (D/123) 6-2 6-4
		AF : Hendrik Dreekmann (D/94) 7-5 6-0
		VF : Christian Vinck (D/142) 7-6(2) 6-2
		HF : Markus Hantschk (D/199) 6-7(2) 6-1 3-6

	08.02.-14.02. St.Petersburg (Qualifikation) WR 128
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nikolai Mishin (RUS/-) 6-3 6-0
		AF : Jan Apell (S/460) 5-7 7-6(8) 4-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Halbfinale) WR 127
		R1 : Chris Wilkinson (GB/180) 6-2 7-5
		AF : Yuri Schukin (RUS/393) 4-6 6-1 6-1
		VF : Ivo Heuberger (CH/134) 7-5 1-6 7-5
		HF : Michael Kohlmann (D/109) 5-7 6-0 3-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Viertelfinale) WR 128
		R1 : Alex Radulescu (D/225) 7-6(4) 1-0 Aufgabe
		AF : Oren Motevassel (ISR/236) 7-5 6-3
		VF : Franz Stauder (D/437) 3-6 7-6(3) 4-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (Qualifikation) WR 151
		Q1 : Xavier Malisse (B/171) 1-6 0-6

	05.04.-11.04. Chennai (Achtelfinale) WR 150
		R1 : Sleng Schalken (NL/56) 4-6 6-3 6-1
		AF : Richard Fromberg (AUS/83) 4-6 6-1 2-6

	12.04.-18.04. Tokio (Achtelfinale) WR 150
		R1 : Peter Wessels (NL/122) 6-3 3-6 6-2
		R2 : Daniel Vacek (TCH/53) 6-2 7-5
		AF : Wayne Ferreira (SAF/30) 3-6 4-6

	26.04.-02.05. München (Viertelfinale) WR 151
		R1 : Gerard Solves (F/268) 3-6 6-3 6-2
		AF : Oliver Gross (D/94) 6-1 6-3
		VF : Mariano Zabaleta (ARG/53) 2-6 1-6

	03.05.-09.05. Hamburg (1.Runde) WR 148
		R1 : Nicolas Lapentti (ECU/39) 4-6 3-6

	10.05.-16.05. Jerusalem Challenger (Viertelfinale) WR 135
		R1 : George Bastl (CH/187) 6-3 6-4
		AF : Igor Gaudi (I/232) 6-3 3-6 7-6(1)
		VF : Lior Mor (ISR/213) 6-3 6-7(4) 3-6

	24.05.-06.06. French Open (Qualifikation) WR 135
		Q1 : Luis Adrian Morejon (ECU/182) 2-6 1-6

	28.06.-04.07. Venedig Challenger (1.Runde) WR 133
		R1 : Slava Dosedel (TCH/89) 2-6 1-6

	02.08.-08.08. Montreal (Qualifikation) WR 144
		Q1 : Charles-Antoine Sevigny (KAN/1244) 6-0 6-2
		QF : Richey Reneberg (USA/244) 6-3 3-6 5-7

	30.08.-12.09. US Open (2.Runde) WR 142
		Q1 : Sebastien De Chaunac (F/184) 6-2 6-3
		Q2 : Vadim Kutsenko (USB/175) 6-2 7-5
		QF : Stefano Pescosolido (I/185) 6-2 7-6(5)
		R1 : Jan Siemerink (NL/45) 6-1 6-7(8) 3-6 6-3 6-2
		R2 : Cedric Pioline (F/24) 6-7(5) 6-1 3-6 6-3 2-6

	13.09.-19.09. Budapest Challenger (1.Runde) WR 143
		R1 : Jan Hermansson (S/325) 5-7 3-6

	27.09.-03.10. Toulouse (Qualifikation) WR 126
		Q1 : Lionel Roux (F/236) 7-5 6-4
		Q2 : Thierry Guardiola (F/151) 2-6 6-7(5)

	04.10.-10.10. Shanghai (Achtelfinale) WR 126
		R1 : Sebastien Lareau (KAN/95) 4-6 7-6(5) 6-3
		AF : Jonas Björkman (S/58) 5-7 6-2 3-6

	11.10.-17.10. Wien (1.Runde) WR 126
		Q1 : Martin Damm (TCH/105) 6-7(7) 6-4 6-3
		QF : Julien Boutter (F/146) 6-3 6-4
		R1 : Jürgen Melzer (A/632) 6-7(5) 6-2 3-6

	18.10.-24.10. Lyon (Qualifikation) WR 122
		Q1 : Freilos
		Q2 : Cyril Saulnier (F/204) 3-6 3-6

	25.10.-31.10. Brest Challenger (Achtelfinale) WR 120
		R1 : Ronald Agenor (HAI/102) 7-6(1) 6-3
		AF : Martin Damm (TCH/112) 1-6 2-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Viertelfinale) WR 119
		R1 : Diego Nargiso (I/173) 6-3 7-6(4)
		AF : Takao Suzuki (J/179) 6-3 6-2
		VF : David Prinosil (D/69) 1-6 7-5 1-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (1.Runde) WR 133
		R1 : Stefano Pescosolido (I/198) 4-6 5-7


Calame, Christian (0-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robert Blum (A/-) 4-6 1-6


Capell, Helge (10-4, Sat: 3-3)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marko Budic (CH/1150) 6-7(5) 6-1 6-1
		Q3 : Miklos Jancso (UNG/909) 6-3 6-4
		QF : Oliver Maiberger (D/-) 6-1 6-1
		R1 : Igor Kunitcin (RUS/423) 6-3 3-6 6-7(7)

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nikola Martinovic (?/-) 6-2 6-0
		Q3 : Petr Kovacka (TCH/863) 6-2 7-6(5)
		QF : Tomislav Gospic (?/-) 7-6(5) 6-2
		R1 : Igor Saric (KRO/680) 3-6 6-4 6-3
		AF : Ivan Beros (KRO/489) 4-6 3-6

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (Viertelfinale) WR -
		R1 : Ferran Ventura (?/-) 6-4 2-6 6-3
		AF : Zoltan Papp (UNG/1299) 6-3 6-3
		VF : Juraj Hasko (UNG/968) kampflos

	01.11.-07.11. Santiago Challenger (Qualifikation) WR 1095
		Q1 : Paul Capdeville (?/-) 6-4 6-2
		Q2 : Luis Horna (PER/189) 7-6(8) 3-6 2-6


Caspari, Arnd (0-2)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1142
		Q1 : Jakub Herm-Zahlava (D/551) 0-6 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benedikt Dorsch (D/1127) 5-7 3-6


Cecek, Kacper (12-16, Sat: 6-11, Ft: 0-1)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 627
		Q1 : Andreas Tattermusch (D/925) 5-7 2-6

	03.05.-09.05. Türkei Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 626
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ozgur Dodooglu (?/-) 6-3 6-3
		QF : Philippe Kobzos (CH/1288) 6-2 7-6(5)
		R1 : Alessandro Da Col (I/914) 4-6 2-6

	10.05.-16.05. Türkei Satellite #1, Leg 2 (Halbfinale) WR 621
		Q1 : Freilos
		Q2 : Hayk Hakobyan (?/-) 6-4 6-3
		QF : Igor Ibrisbegovic (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Baris Ergun (TÜR/1173) 6-2 6-4
		AF : Graeme Darlington (GB/1004) 7-5 7-5
		VF : Vadim Kutsenko (USB/360) 7-6(3) 3-6 6-4
		HF : Herbert Wiltschnig (A/434) 2-6 3-6

	17.05.-23.05. Türkei Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 629
		R1 : Erhan Oral (TÜR/659) 4-6 6-3 3-6

	24.05.-30.05. Türkei Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 631
		R1 : Freilos
		AF : Julien Varlet (F/491) 3-6 6-7(9)

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (1.Runde) WR 663
		R1 : Leigh Holland (AUS/470) 3-6 2-6

	09.08.-15.08. Sopot Challenger (Qualifikation) WR 676
		Q1 : Vauhgan Snyman (SAF/602) 6-4 6-7(4) 6-7(3)

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 757
		R1 : Timo Fleischfresser (D/-) 4-6 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 762
		R1 : Alexandre Strambini (CH/541) 6-4 6-1
		AF : Daniel Caracciolo (ARG/894) 3-6 4-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 762
		R1 : Matej Pampulov (A/864) 7-6(4) 6-4
		AF : Marco Chiudinelli (CH/-) 3-6 3-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 764
		R1 : Paul Hartveg (D/1155) 6-2 6-1
		AF : Timo Fleischfresser (D/-) 5-7 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR 766
		Q1 : Mike Scheidweiler (LUX/1094) 6-7(2) 3-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 726
		R1 : Giuseppe Menga (I/1158) 7-5 1-6 2-6

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 792
		R1 : Pablo Garcia-Gaitan (E/1096) 2-6 6-3 4-6

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 793
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tomas Perea (AUS/-) kampflos
		QF : Vitor Ferreira (POR/-) 6-3 6-4
		R1 : Jose Ezequiel Lido (E/818) 3-6 6-2 6-7(4)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 786
		Q1 : Andreas Weber (D/591) 2-6 3-6


Clemens, Tobias (27-22, Sat: 4-3, Ft: 6-9)

	08.03.-14.03. Griechenland Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1304
		Q1 : George Lazarakis (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Ashley Ford (AUS/898) 6-1 1-6 7-5
		QF : Todor Enev (?/-) 5-7 2-6

	15.03.-21.03. Griechenland Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Evan Austin (?/-) 6-4 3-6 6-3
		Q2 : Ashley Ford (AUS/899) 6-4 3-6 5-7

	22.03.-28.03. Griechenland Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Sergei Pugatchow (?/-) 2-6 6-0 2-6

	26.04.-02.05. Italien Future #5 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Francisco Bou (?/-) 6-0 6-7(3) 6-4
		Q2 : Melle van Gemerden (NL/640) 3-6 6-3 1-6

	03.05.-09.05. Italien Future #6 (1.Runde) WR 1288
		Q1 : Freilos
		Q2 : Fabrizio Fanti (?/-) kampflos
		QF : Melvyn Op Der Heijde (NL/610) 7-6(4) 7-6(2)
		R1 : Francesco Aldi (I/750) 6-7(5) 2-6

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (Achtelfinale) WR 1292
		Q1 : Ivor Hitrec (?/-) 6-1 6-1
		QF : Francesco Aldi (I/759) 6-3 4-6 6-4
		R1 : Omar Camporese (I/540) 6-3 0-6 6-3
		AF : Filippo Messori (I/353) 6-7(2) 1-6

	07.06.-13.06. Finnland Future #1 (Qualifikation) WR 1227
		Q1 : Freilos
		Q2 : Anton Klaric (?/-) 7-5 5-7 5-7

	14.06.-20.06. Finnland Future #2 (1.Runde) WR 1229
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mikko Salminvou (?/-) 6-2 6-2
		QF : Alan Bohane (?/-) 6-1 6-3
		R1 : Mikael Maatta (FIN/821) 3-6 3-6

	21.06.-27.06. Finnland Future #3 (Halbfinale) WR 1220
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tuomas Niskakangas (?/-) 6-0 6-1
		QF : Jalal Chafai (MAR/1292) 6-7(2) 5-7
		R1 : Eduardo Bergmann (BRA/802) 4-6 7-5 7-6(6)
		AF : Tero Vilen (FIN/959) 6-0 6-3
		VF : Stephane Matheu (F/626) 6-3 6-1
		HF : Tommi Lenho (FIN/395) 4-6 4-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 941
		Q1 : Markus Kanellos (A/1306) 6-3 5-7 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR 938
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tomislav Gospic (KRO/-) kampflos

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR 938
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tomas Hajek (TCH/-) 6-3 7-6
		QF : Christian Meyer (D/-) 6-7 2-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 935
		Q1 : Sven Swinnen (CH/-) 6-1 6-1
		Q2 : Richard Berker (?/-) 6-1 6-1
		QF : Sascha Hesse (D/1291) 0-4 Aufgabe

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 938
		R1 : Matteo Gotti (I/783) 7-5 6-2
		AF : Jean-Claude Scherrer (CH/633) 3-6 1-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 938
		R1 : Raoul Snijders (NL/-) 6-4 7-5
		AF : Daniel Caracciolo (ARG/894) 6-7(4) 5-7

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Viertelfinale) WR 948
		R1 : Simone Colombo (I/-) 6-4 6-2
		AF : Bernhard Parun (D/912) 6-3 7-5
		VF : Sebastian Jäger (D/545) 2-6 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 809
		Q1 : Yves Allegro (CH/351) 2-6 6-7(0)

	15.11.-21.11. USA Future #19 (2.Runde) WR 806
		R1 : Dominic Boulet (KAN/1247) 7-5 7-6(7)
		R2 : Karsten Braasch (D/269) 6-7(4) 3-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 809
		Q1 : Igor Levine (ISR/-) 6-3 6-2
		Q2 : Gwaenel Gueit (?/-) 6-1 7-6(3)
		QF : Lazar Magdincev (MOL/1245) 6-2 7-6(5)
		R1 : Marcin Matkowski (PL/727) 6-1 4-6 1-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (2.Runde) WR 805
		R1 : Lars Zimmermann (D/685) 6-0 6-3
		R2 : Diego Ayala (USA/841) 2-6 6-7(3)

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 800
		R1 : Robert Kendrick (USA/572) 1-6 2-6


Commandeur, Malte (0-3)

	13.09.-19.09. Tashkent (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexey Kedriouk (KAZ/-) 2-6 4-6

	08.11.-14.11. Moskau (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oleg Ogorodov (USB/133) 3-6 1-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Tattermusch (D/640) 2-6 2-6


Craca, Marcello (32-23, Ch: 15-13, Sat: 9-3, Ft: 3-2)

	04.01.-10.01. Frankreich Satellite #1, Leg 1 (Sieger) WR 203
		R1 : Cyril Saubion (F/1059) 6-1 6-1
		AF : Olivier Mutis (F/372) 6-2 1-6 6-2
		VF : Olivier Tauma (F/692) 6-4 4-6 7-5
		HF : Thierry Guardiola (F/292) 7-5 2-6 6-1
		 F : Jerome Hanquez (F/459) 6-4 0-6 7-5

	11.01.-17.01. Frankreich Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 203
		R1 : Olivier Rochus (B/642) 7-6(2) 6-0
		AF : Olivier Morel (F/819) 1-6 4-6

	18.01.-24.01. Frankreich Satellite #1, Leg 3 (Halbfinale) WR 204
		R1 : Timothy Aerts (B/393) 4-6 6-3 6-3
		AF : Olivier Tauma (F/689) 7-5 6-4
		VF : Rodolphe Cadart (F/293) 6-3 1-6 7-6(3)
		HF : Jerome Hanquez (F/458) 6-7(3) 3-6

	25.01.-31.01. Frankreich Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 204
		R1 : Freilos
		AF : Julien Varlet (F/422) 2-6 6-7(9)

	22.02.-28.02. Ho Chi Minh City Challenger (1.Runde) WR 189
		R1 : Alberto Martin (E/105) 2-6 4-6

	01.03.-07.03. Singapur Challenger (Halbfinale) WR 188
		R1 : Marcos Ondruska (SAF/143) 6-4 3-6 6-1
		AF : Gerard Solves (F/235) 7-6(4) 7-5
		VF : Oscar Ortiz (MEX/1207) 6-4 4-6 6-2
		HF : Alberto Martin (E/106) 3-6 6-3 3-6

	08.03.-14.03. Kyoto Challenger (1.Runde) WR 211
		R1 : Barry Cowan (GB/286) 0-6 6-7(7)

	29.03.-04.04. Barletta Challenger (1.Runde) WR 192
		R1 : Florian Allgauer (I/305) 3-6 4-6

	05.04.-11.04. Neapel Challenger (Qualifikation) WR 190
		Q1 : Olivier Mutis (F/235) 4-6 6-3 4-6

	12.04.-18.04. Bermuda Challenger (1.Runde) WR 208
		R1 : Guillermo Canas (ARG/97) 3-6 3-6

	19.04.-25.04. Orlando (Qualifikation) WR 205
		Q1 : Paulo Taicher (BRA/226) 3-6 4-6

	26.04.-02.05. Atlanta (Qualifikation) WR 220
		Q1 : Alberto Martin (E/73) 3-6 2-6

	10.05.-16.05. Birmingham Challenger (Achtelfinale) WR 249
		R1 : Stephane Huet (F/174) 6-2 6-4
		AF : Oscar Serrano (E/163) 4-6 6-7(5)

	24.05.-30.05. Sofia Challenger (Sieger) WR 238
		R1 : David Sanchez (E/267) 4-6 6-4 6-3
		AF : Kris Goossens (B/261) kampflos
		VF : Andre Sa (BRA/181) 6-2 7-5
		HF : Tomas Behrend (D/172) 6-0 6-3
		 F : Orlin Stanoytchev (BUL/155) 7-6(2) 6-0

	31.05.-06.06. Italien Future #10 (1.Runde) WR 240
		R1 : Guillaume Marx (F/395) 5-7 1-6

	14.06.-20.06. Polen Future #2 (Halbfinale) WR 194
		R1 : Sergei Samoseiko (BUL/894) 6-4 6-4
		AF : Orest Tereshouk (UKR/1229) 6-4 5-7 7-5
		VF : Aleksander Mierzwinski (PL/745) 6-2 6-0
		HF : Petr Kralert (TCH/336) 1-6 4-6

	21.06.-27.06. Biella Challenger (Achtelfinale) WR 194
		R1 : Oscar Serrano (E/186) 6-2 6-0
		AF : Luis Adrian Morejon (ECU/177) 4-6 6-4 6-7(3)

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 197
		R1 : Jakub Herm-Zahlava (D/533) 3-6 6-4 3-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (1.Runde) WR 197
		R1 : Noam Behr (ISR/219) 6-7(4) 6-3 1-6

	12.07.-18.07. Contrexeville Challenger (Achtelfinale) WR 199
		R1 : Jean-Rene Lisnard (F/186) 6-2 6-2
		AF : Alex Calatrava (E/194) 2-6 1-6

	20.09.-26.09. Sevilla Challenger (Achtelfinale) WR 256
		R1 : Pedro Nieto (E/514) 6-4 6-2
		AF : Alex Calatrava (E/173) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Palermo (Qualifikation) WR 252
		Q1 : Tommy Robredo (E/226) 7-5 6-1
		Q2 : Juan Albert Viloca (E/143) 6-4 3-6 6-7(5)

	11.10.-17.10. Barcelona Challenger (Qualifikation) WR 244
		Q1 : Pablo Santos (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Diego Hipperdinger (E/538) 7-5 6-1
		QF : Juan Balcells (E/220) 2-6 3-6

	18.10.-24.10. Kairo Challenger (Viertelfinale) WR 246
		Q1 : Freilos
		Q2 : Boris Borgula (SLK/369) 6-7(2) 6-3 6-4
		QF : Janne Ojala (FIN/381) 6-4 6-4
		R1 : Galo Blanco (E/86) 7-6(5) 3-6 6-3
		AF : Markus Hantschk (D/132) 3-6 7-6(5) 6-2
		VF : Karim Alami (MAR/39) 3-6 7-5 4-6

	25.10.-31.10. Samarkand Challenger (Achtelfinale) WR 245
		R1 : Wolfgang Schranz (A/291) 6-3 6-3
		AF : Alexander Shvec (BUL/320) 4-6 2-6


Damss, Sven (0-2)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Walter Orth (D/-) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aleksander Mierzwinski (PL/1015) 1-6 0-6


Dennhardt, Tom (0-1)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 2-6 4-6


Dier, Dirk (15-22, Ch: 12-15)

	04.01.-10.01. Adelaide (Qualifikation) WR 133
		Q1 : Brett Steven (NSL/92) 4-6 0-6

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 133
		Q1 : Taylor Dent (USA/412) 6-0 6-2
		Q2 : Francisco Costa (BRA/207) 6-7(4) 6-4 6-8

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Achtelfinale) WR 131
		R1 : Ivo Heuberger (CH/139) 6-0 7-5
		AF : Justin Gimelstob (USA/80) 6-4 6-7(7) 3-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (1.Runde) WR 131
		R1 : Cristiano Caratti (I/161) 7-6(6) 3-6 6-7(5)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Achtelfinale) WR 131
		R1 : Alex Radulescu (D/225) 6-4 3-6 7-6(7)
		AF : Cristiano Caratti (I/164) 7-6(4) 3-6 6-7(6)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (1.Runde) WR 159
		R1 : Radek Stepanek (TCH/191) 2-6 6-7(3)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Viertelfinale) WR 181
		R1 : Jan-Ralph Brandt (D/430) 6-4 6-4
		AF : Andreas Tattermusch (D/924) 6-2 6-3
		VF : Axel Pretzsch (D/139) 6-1 3-6 2-6

	08.03.-14.03. Besancon Challenger (Achtelfinale) WR 181
		R1 : Petr Luxa (TCH/204) 7-5 6-3
		AF : Ville Liukko (FIN/152) 3-6 2-6

	12.04.-18.04. Bermuda Challenger (Viertelfinale) WR 176
		R1 : Marcelo Filippini (URU/126) 6-4 6-4
		AF : Richey Reneberg (USA/221) 6-4 6-4
		VF : Nicolas Lapentti (ECU/44) 4-6 4-6

	26.04.-02.05. Atlanta (Qualifikation) WR 171
		Q1 : Nenad Zimonjic (JUG/199) 6-4 6-2
		Q2 : Stefan Koubek (A/92) 3-6 1-6

	03.05.-09.05. Delray Beach (Qualifikation) WR 181
		Q1 : Max Mirnyi (BUL/166) 3-6 4-6

	10.05.-16.05. Birmingham Challenger (1.Runde) WR 182
		R1 : David Wheaton (USA/294) 6-2 2-6 6-7(5)

	24.05.-06.06. French Open (Qualifikation) WR 232
		Q1 : Hector Moretti (ARG/223) 1-6 6-7(5)

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Halbfinale) WR 234
		R1 : Eduardo Nicolas (E/214) 4-6 6-1 6-4
		AF : Michael Kohlmann (D/118) 6-2 7-6
		VF : Lucas Arnold (ARG/130) 6-4 6-3
		HF : Ronald Agenor (HAI/190) 3-6 2-6

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (1.Runde) WR 234
		R1 : Roberto Carretero (E/443) 4-6 7-6(5) 6-7(4)

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Achtelfinale) WR 205
		R1 : Andreas Tattermusch (D/743) 6-4 6-2
		AF : Juan Ignacio Chela (ARG/121) 1-6 4-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 217
		R1 : Marcio Carlsson (BRA/152) 6-7(2) 6-7(3)

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (1.Runde) WR 217
		R1 : Florian Allgauer (I/260) 6-4 3-6 2-6

	11.10.-17.10. Dallas Challenger (Qualifikation) WR 270
		Q1 : Dennis van Scheppingen (NL/453) 6-4 3-6 2-6

	18.10.-24.10. Houston Challenger (1.Runde) WR 267
		Q1 : Freilos
		Q2 : Thomas Blake (USA/433) 6-2 6-3
		QF : Wesley Whitehouse (SAF/440) 6-7(4) 7-5 3-6
		R1 : Marcos Ondruska (SAF/222) 6-3 3-6 2-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Achtelfinale) WR 331
		R1 : Cristiano Caratti (I/215) 6-3 6-3
		AF : George Bastl (CH/88) 3-6 2-6


Differt, Timo (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kai Schmid (D/1298) 3-6 0-6


Djuranovic, Aleksandar (7-15, Ft: 0-1)

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Raghav Bagri (?/-) 4-6 6-1 6-0
		Q2 : Brian Farrell (?/-) 4-6 3-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Freilos
		Q2 : Greg Nilson (?/-) 6-2 6-4
		QF : Patrick Nestler (?/-) 1-6 2-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nadim Naser (D/1301) 6-4 6-0
		QF : Eric Faulk (?/-) 6-7(4) 0-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1292
		Q1 : Maximilian Abel (D/-) 3-6 4-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1296
		Q1 : Christian Jäger (D/-) 4-6 6-4 6-2
		Q2 : Florian Jeschonek (D/1128) 1-6 1-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 1297
		Q1 : Gabriel Trifu (RUM/219) 3-6 2-6

	14.06.-20.06. Polen Future #2 (1.Runde) WR 1294
		R1 : Orest Tereshouk (UKR/1229) 1-6 1-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Dirk Britzen (D/-) 3-6 6-7(6)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Sascha Schewiola (D/-) 4-6 0-6

	13.09.-19.09. Skopje Challenger (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Patrik Langvardt (DK/754) 3-6 0-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Krimmer (D/1302) 6-7(5) 6-1 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Schmidt (D/1308) 5-7 3-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stefani Ianni (?/-) 7-6(5) 3-6 6-3
		Q2 : Tomislav Gospic (KRO/1300) 1-6 4-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dominik Jauslin (?/-) 7-5 6-2
		Q2 : Frank Eicher (?/-) 5-7 4-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Manuel Kost (?/-) 7-5 1-6 6-2
		Q2 : Florian Marquardt (D/1244) 6-4 1-6 2-6


Dohme, Daniel (0-1)

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benedikt Dorsch (D/-) 5-7 0-6


Dolbea, Daniel (0-2)

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Björn Krenzer (D/1302) 5-7 6-3 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dieter Kindlmann (D/1300) 6-7(1) 7-6(2) 3-6


Dorsch, Benedikt (20-10, Ch: 0-1, Sat: 0-1, Ft: 2-2)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philipp Petzschner (D/-) 6-1 6-3
		Q2 : Daniel Santl (SLO/1107) 6-2 6-1
		Q3 : Tomas Berendijas (?/-) 5-7 4-6

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Paul Ciorascu (?/-) 6-0 6-4
		Q2 : Marian Leysek (SLK/921) 2-6 6-0 6-4
		Q3 : Luka Kukulic (?/-) 6-0 6-2
		QF : Oliver Maiberger (D/-) 6-4 6-4
		R1 : Ivan Beros (KRO/489) 5-7 3-6

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gergely Hultay (?/-) 6-0 6-4
		QF : Goran Oresic (KRO/1049) 3-6 5-7

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thorsten Walter (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Merid Zahirovic (BIH/787) 4-6 2-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (1.Runde) WR -
		Q1 : Daniel Dohme (D/-) 7-5 6-0
		Q2 : Petr Dezort (TCH/271) 7-5 6-3
		QF : Robin Vik (TCH/537) 6-2 6-2
		R1 : Federico Browne (ARG/240) 1-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Achtelfinale) WR 1127
		Q1 : Arnd Caspari (D/-) 7-5 6-3
		Q2 : Mads Gottlieb (DK/-) 6-3 6-1
		QF : Viktor Trotzko (UKR/-) 6-0 6-3
		R1 : Yuri Schukin (RUS/346) 6-2 6-2
		AF : Alexander Waske (D/1034) 4-6 2-6

	09.08.-15.08. Sopot Challenger (Qualifikation) WR 1127
		Q1 : Miroslaw Chmela (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Bernado Mota (POR/620) 2-6 1-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR 1075
		R1 : Björn Krenzer (D/1302) 6-1 6-2
		AF : Simon Stadler (D/-) 6-7(6) 5-7

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 1016
		Q1 : Philipp Petzschner (D/-) 6-2 6-3
		Q2 : Michael Berrer (D/826) 3-6 6-4 6-7(6)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 1030
		Q1 : Anthony Parun (D/925) 6-2 6-1
		Q2 : Nikolay Davydenko (RUS/662) 7-6(3) 7-5
		QF : Martin Verkerk (NL/255) 4-6 3-6


Dreekmann, Hendrik (16-21, ATP: 11-15, Ch: 1-3)

	11.01.-17.01. Sydney (1.Runde) WR 87
		Q1 : Sebastien Grosjean (F/88) 2-6 7-6(3) 6-4
		Q2 : Hernan Gumy (ARG/109) 7-5 6-4
		QF : Wayne Black (SIM/94) 6-4 6-2
		R1 : Alex Corretja (E/3) 6-4 3-6 3-6

	18.01.-31.01. Australian Open (2.Runde) WR 88
		R1 : Carlos Costa (E/73) 6-2 2-6 6-4 6-3
		R2 : Todd Martin (USA/16) 6-4 2-6 6-7(5) 2-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Achtelfinale) WR 94
		R1 : David Nainkin (SAF/132) 6-2 6-2
		AF : Lars Burgsmüller (D/150) 5-7 0-6

	15.02.-21.02. Rotterdam (Qualifikation) WR 89
		Q1 : Roger Federer (CH/176) kampflos

	08.03.-14.03. Indian Wells (Qualifikation) WR 99
		Q1 : Arnaud Di Pasquale (F/76) 3-6 6-3 4-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (3.Runde) WR 97
		R1 : Richey Reneberg (USA/228) 6-3 7-5
		R2 : Wayne Ferreira (SAF/24) 6-4 6-4
		R3 : Greg Rusedski (GB/10) 3-6 4-6

	05.04.-11.04. Hongkong (Halbfinale) WR 96
		R1 : Jeff Tarango (USA/94) 6-4 6-4
		AF : Michael Chang (USA/40) 3-6 7-5 6-4
		VF : Richard Krajicek (NL/4) 6-3 3-6 6-3
		HF : Andre Agassi (USA/12) 3-6 0-6

	12.04.-18.04. Tokio (1.Runde) WR 98
		R1 : Paul Goldstein (USA/115) 5-7 3-6

	26.04.-02.05. München (Viertelfinale) WR 89
		R1 : Ivan Ljubicic (KOR/196) 4-6 6-4 6-4
		AF : Arnaud Clement (F/82) 3-6 6-2 6-1
		VF : Andrei Pavel (RUM/75) 1-6 4-6

	03.05.-09.05. Hamburg (1.Runde) WR 89
		R1 : Franco Squillari (ARG/59) 1-6 6-1 6-7(5)

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 83
		R1 : Stephane Huet (F/174) 6-2 5-7 3-6 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (1.Runde) WR 82
		R1 : Ronald Agenor (HAI/190) 4-6 6-7(4)

	07.06.-13.06. Halle (Achtelfinale) WR 82
		R1 : Andrei Medvedev (UKR/100) 6-1 5-7 6-4
		AF : Tommy Haas (D/19) 4-6 6-7(4)

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (1.Runde) WR 84
		R1 : Daniel Vacek (D/77) 2-6 3-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (1.Runde) WR 91
		R1 : Todd Martin (USA/12) 7-6(6) 7-6(5) 3-6 2-6 4-6

	05.07.-11.07. Bastad (1.Runde) WR 90
		R1 : Eduardo Nicolas (E/168) 2-6 3-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 96
		Q1 : Andres Vysand (D/-) 7-6(5) 6-4
		QF : Agustin Calleri (ARG/120) 3-6 2-6

	30.08.-12.09. US Open (1.Runde) WR 100
		R1 : Paul Haarhuis (NL/88) 4-6 1-6 4-6

	13.09.-19.09. Borunemouth (Viertelfinale) WR 99
		R1 : Michael Kohlmann (D/116) 6-2 6-0
		AF : Arnaud Di Pasquale (F/50) 6-2 6-4
		VF : Younes El Aynaoui (MAR/25) kampflos

	27.09.-03.10. Toulouse (1.Runde) WR 107
		R1 : Jeff Tarango (USA/75) 2-6 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (1.Runde) WR 105
		R1 : Takao Suzuki (J/179) 6-2 4-6 6-7(5)


Dreher, Daniel (0-1)

	26.07.-01.08. USA Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patrick Osuna (USA/1314) 5-7 1-6


Eberl, Veit (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maximilian Abel (D/-) 2-6 2-6


Eberling, Mark (0-1)

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Danilo Fidanza (I/1301) 2-6 5-7


Ebrahimzadeh, Benjamin (3-5, Ft: 0-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 6-1 6-7(4) 6-4
		Q2 : Tomas Zivnicek (D/972) 3-6 6-7(5)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Till Brinkhoff (D/-) 6-4 6-1
		Q2 : Vitali Shvets (?/-) 2-6 3-4 Aufgabe

	04.10.-10.10. Frankreich Satellite #14 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Djordje Matijasevic (JUG/-) 4-6 6-3 6-3
		QF : Daniel Schalen (S/951) 2-6 0-6
		R1 : Olivier Patience (F/309) 1-6 2-6

	11.10.-17.10. Frankreich Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Davide Basile (B/1200) 6-4 1-6 2-6


Ehmann, Timo (0-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jon Goldfarb (?/-) 2-6 6-7(8)


Eichner, Tim (0-1)

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : John Wallmark (?/-) 2-6 3-6


Elsner, Daniel (41-20, Ch: 1-3, Sat: 20-5, Ft: 4-6)

	01.02.-07.02. Frankreich Satellite #2, Leg 1 (Halbfinale) WR 406
		R1 : Jean-Rene Lisnard (F/470) 7-6(5) 6-4
		AF : Eric Prodon (F/1312) 6-4 6-1
		VF : Olivier Patience (F/1051) 5-7 7-6(4) 7-6(6)
		HF : Jean-Michel Pequery (F/387) 3-6 6-7(6)

	08.02.-14.02. Frankreich Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 407
		R1 : Maxime Boye (F/456) 6-1 6-2
		AF : Slimane Saoudi (F/698) 2-6 4-6

	15.02.-21.02. Frankreich Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 418
		R1 : Thierry Ascione (F/1307) 4-6 3-6

	15.02.-21.02. Frankreich Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 423
		R1 : Daniel Melo (BRA/292) 6-7(7) 3-6

	15.03.-21.03. Italien Future #1 (1.Runde) WR 436
		Q1 : Davide Bramanti (?/-) 6-4 6-2
		QF : Massimo Del'Acqua (I/729) 6-3 6-3
		R1 : Emanuel Couto (POR/314) 3-6 6-7(2)

	22.03.-28.03. Italien Future #2 (Qualifikation) WR 438
		Q1 : Juan Gisbert Jr. (E/984) 6-7(2) 0-1 Aufgabe

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 435
		Q1 : Yuri Schukin (RUS/371) 6-1 6-7(5) 6-3
		Q2 : Marcos Ondruska (SAF/143) 6-4 7-6(3)
		QF : Davide Scala (I/297) 1-6 1-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 435
		Q1 : Mirko Pehar (KRO/867) 6-4 6-4
		Q2 : Matthias Frenzel (D/1288) 4-6 7-6(7) 6-2
		QF : Leos Friedl (TCH/640) 7-5 6-3
		R1 : Sebastien De Chaunac (F/277) 5-7 0-1 Aufgabe

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 495
		Q1 : Carsten Arriens (D/646) 6-3 6-2
		Q2 : Nikola Davydenko (RUS/1296) 4-6 0-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 556
		R1 : Johan Settergren (S/487) 7-5 6-7(4) 2-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 561
		R1 : Ivan Vajda (KRO/391) 4-6 7-6(7) 3-6

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Achtelfinale) WR 561
		R1 : Thomas Larsen (DK/192) 6-3 6-3
		AF : Julien Boutter (F/149) 7-5 6-7(6) 3-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Viertelfinale) WR 569
		R1 : Björn Phau (D/398) 6-2 2-6 7-6(7)
		AF : Jakub Herm-Zahlava (D/529) 6-3 6-1
		VF : Diego Moyano (E/256) 4-6 6-0 5-7

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 522
		Q1 : Franz Stauder (D/354) 6-2 6-3
		Q2 : Igor Kornienko (RUS/453) 6-3 0-6 6-2
		QF : Merid Zahirovic (BIH/726) 6-3 6-3
		R1 : Petr Luxa (TCH/184) 3-6 Aufgabe

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 522
		Q1 : Sebastian Rutka (PL/1301) 6-4 6-0
		Q2 : Thomas Messmer (D/1195) 6-3 5-7 Aufgabe

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR 648
		Q1 : Jan Hernych (TCH/411) 4-6 6-3 2-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Halbfinale) WR 660
		R1 : Oliver Maiberger (D/-) 3-6 6-4 6-2
		AF : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/702) 6-2 6-2
		VF : Markus Menzler (D/456) 6-1 Aufgabe
		HF : Andrej Kracman (SLO/717) 2-6 3-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (Viertelfinale) WR 664
		R1 : Arne Kreitz (D/1138) 6-4 7-6(3)
		AF : Pedro Rico (E/666) 7-6(4) 6-4
		VF : Javier Perez-Vasquez (E/465) 3-3 Aufgabe

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Sieger) WR 661
		R1 : Joao Cunha-Silva (POR/252) 6-4 4-2 Aufgabe
		AF : Daniel Lencina (E/863) 6-4 6-3
		VF : Pedro Nieto (E/551) 6-3 6-4
		HF : Jan-Ralph Brandt (D/377) kampflos
		 F : Santiago Ventura (E/391) 6-2 6-4

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Sieger) WR 614
		R1 : Djalmar Sistermans (NL/1147) 6-3 6-3
		AF : Giuseppe Menga (I/1154) 6-4 6-4
		VF : Pablo Garcia-Gaitan (E/1087) 6-4 6-3
		HF : Patrick Sommer (D/653) 6-4 6-3
		 F : Joao Cunha-Silva (POR/254) 6-1 7-6(7)

	25.10.-31.10. Portugal Satellite #2, Masters (Sieger) WR 617
		R1 : Freilos
		AF : Jose Ezequiel Lido (E/818) 6-2 6-1
		VF : Javier Perez-Vasquez (E/461) 6-2 6-1
		HF : Joao Cunha-Silva (POR/251) 6-2 7-5
		 F : Jan-Ralph Brandt (D/393) 6-7(5) 6-1 6-1

	29.11.-05.12. Urbana Challenger (Qualifikation) WR 398
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alex Witt (USA/539) 1-6 3-6

	06.12.-12.12. Burbank Challenger (1.Runde) WR 395
		Q1 : Dougal Williams (USA/1207) 6-1 6-2
		Q2 : Eric Faulk (USA/1237) 7-6(2) 5-7 6-3
		QF : Boris Bosnjakovic (JUG/1031) 7-6(2) 5-7 6-3
		R1 : Jeff Coetzee (SAF/185) 6-2 3-6 0-6


Enns, Daniel (0-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Schweizer (D/-) 3-6 6-4 4-6


Enz, Michael (3-7)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Javier Genaro (?/-) 7-5 0-6 3-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Barry Scollo (?/-) 6-0 6-2
		Q2 : Marc Canovas (E/627) 3-6 2-6

	18.01.-24.01. Spanien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose Manuel Roman (?/-) 1-6 6-7(6)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kreso Zrinski (?/-) 6-1 4-6 6-4
		Q2 : Diego De Vecchis (?/-) 2-6 0-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vladimir Platenik (SLK/471) 0-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Boruszewski (D/541) 7-5 6-7(0) 0-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Timo Fleischfresser (D/-) 6-2 7-5
		Q2 : Nikolay Davydenko (RUS/1205) 3-6 0-6


Erhardt, Patrick (2-11, Sat: 0-2, Ft: 2-8)

	11.01.-17.01. Indien Future #1 (Achtelfinale) WR 584
		R1 : Manoj Mahadevan (IND/-) 5-7 6-3 6-3
		AF : Cedric Kauffmann (F/508) 3-6 5-7

	18.01.-24.01. Indien Future #2 (1.Runde) WR 581
		R1 : Cedric Kauffmann (F/506) 1-6 0-6

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (1.Runde) WR 572
		R1 : Bryan Juinio (PHI/1193) 1-6 6-7(3)

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (2.Runde) WR 569
		R1 : Johnny Arcilla (?/-) 6-2 6-3
		R2 : Timur Ganiev (USB/742) 5-7 1-6

	15.03.-21.03. Japan Future #1 (1.Runde) WR 570
		R1 : Masashi Tokumaru (J/849) 1-6 1-1 Aufgabe

	22.03.-28.03. Japan Future #2 (1.Runde) WR 572
		R1 : Miles McLagan (GB/294) 6-7(4) 4-6

	05.04.-11.04. Neuseeland Future #1 (1.Runde) WR 573
		R1 : Sebastian Jäger (D/723) 4-6 1-6

	19.04.-25.04. Neuseeland Future #3 (Qualifikation) WR 579
		Q1 : Derek Burden (NSL/-) 2-6 1-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 591
		R1 : Sascha Bandermann (D/1229) 1-6 2-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 649
		R1 : Michael Lammer (CH/-) 1-6 1-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 656
		R1 : Severin Luthi (CH/1217) 2-6 0-6


Fahlke, Andy (42-30, Ch: 14-16, Sat: 18-8, Ft: 4-3)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 441
		Q1 : Thomas Messmer (D/856) 2-6 6-4 6-3
		Q2 : George Bastl (CH/193) 3-6 3-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 441
		Q1 : Mahdi Tahiri (MAR/437) 6-3 3-6 6-4
		Q2 : Petr Luxa (TCH/220) 6-7(4) 6-7(5)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Viertelfinale) WR 442
		R1 : Torsten Wolpers (D/-) 6-1 7-6(5)
		AF : Markus Hantschk (D/153) 5-7 7-6(5) 7-6(9)
		VF : Axel Pretzsch (D/241) 3-6 2-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Achtelfinale) WR 442
		R1 : Wolfgang Schranz (A/167) 6-4 4-6 6-3
		AF : Ivo Heuberger (CH/134) 2-6 4-6

	01.03.-07.03. Australien Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 370
		R1 : Heath Denman (?/-) 7-5 6-4
		AF : Dejan Petrovic (AUS/462) 2-6 6-2 1-6

	08.03.-14.03. Australien Satellite #1, Leg 2 (Halbfinale) WR 374
		R1 : Alistair Hunt (NSL/589) 6-2 6-2
		AF : David McNamara (AUS/595) 1-6 6-4 6-0
		VF : Leigh Holland (AUS/518) 6-0 3-6 6-1
		HF : Werner Eschauer (A/575) 6-7(2) 2-6

	15.03.-21.03. Australien Satellite #1, Leg 3 (Finale) WR 373
		R1 : Mark Nielsen (NSL/400) 4-6 6-4 6-4
		AF : Paul Hanley (AUS/472) 7-6(3) 6-2
		VF : Peter Clarke (AUS/441) 7-5 6-7(2) 6-2
		HF : Jurek Stasiak (AUS/466) 6-3 6-3
		 F : Werner Eschauer (A/576) 1-6 3-6

	22.03.-28.03. Australien Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 373
		R1 : Freilos
		AF : Jay Gooding (AUS/951) 6-4 6-7(3) 4-6

	05.04.-11.04. Chennai (Qualifikation) WR 329
		Q1 : Sander Groen (NL/864) 6-3 6-4
		Q2 : Lior Mor (ISR/213) 4-6 5-7

	12.04.-18.04. Neu Delhi Challenger (Achtelfinale) WR 328
		Q1 : Freilos
		QF : Sandeep Kirtane (IND/818) 6-1 6-1
		R1 : Fazaluddin Syed (IND/573) 6-3 6-4
		AF : Mahesh Bhupathi (IND/321) kampflos

	26.04.-02.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 308
		R1 : Adam Skrzypczak (?/-) 6-1 6-4
		AF : Josef Nesticky (TCH/1029) 6-1 7-5
		VF : Mark Markov (BUL/607) 4-6 5-7

	03.05.-09.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 2 (Viertelfinale) WR 306
		R1 : Tomas Cakl (TCH/884) 6-0 4-6 6-0
		AF : Paolo Lorenzi (?/-) 6-1 6-0
		VF : Dacian Craciun (RUM/675) 4-6 7-5 4-6

	10.05.-16.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 3 (Halbfinale) WR 358
		R1 : Razvan Lupsescu (RUM/1218) 6-3 3-6 6-1
		AF : Paolo Lorenzi (?/-) 6-4 7-5
		VF : Marco Danelli (I/655) 6-2 6-0
		HF : Stefano Galvani (I/432) 4-6 5-7

	17.05.-23.05. Bulgarien Satellite #1, Masters (Finale) WR 357
		R1 : Freilos
		AF : Paolo Lorenzi (?/-) 6-1 6-0
		VF : Jovan Savic (?/-) 7-5 6-1
		HF : Artemon Apostu-Efremov (?/-) 6-4 1-6 7-5
		 F : Alessio Di Mauro (I/366) 6-2 4-6 2-6

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Viertelfinale) WR 313
		R1 : Andrei Cherkasov (RUS/144) 6-1 6-4
		AF : Juan Balcells (E/292) 6-4 6-3
		VF : Ronald Agenor (HAI/190) 6-7 3-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Achtelfinale) WR 286
		Q1 : Freilos
		Q2 : Denis Golovanov (RUS/532) 6-1 6-0
		QF : Solon Peppas (GRI/440) 6-3 1-6 6-0
		R1 : Alex Calatrava (E/218) 6-1 6-4
		AF : Thomas Larsen (DK/199) 4-6 6-7(3)

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (1.Runde) WR 288
		R1 : Andrei Stoliarov (RUS/224) 6-7(4) 1-6

	19.07.-25.07. Newcastle Challenger (Achtelfinale) WR 277
		R1 : Andrei Cherkasov (RUS/152) 6-4 6-2
		AF : Alan Mackin (?/-) 6-2 0-6 1-6

	26.07.-01.08. Edinburgh Challenger (Achtelfinale) WR 276
		R1 : Igor Gaudi (I/187) 6-4 6-4
		AF : Hector Moretti (ARG/262) 1-6 3-6

	09.08.-15.08. Wien Challenger (1.Runde) WR 258
		R1 : Gaston Etlis (ARG/143) 4-6 3-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Achtelfinale) WR 257
		R1 : Christian Voss (D/-) 6-1 6-2
		AF : Michel Kratochvil (CH/238) 4-6 6-7(4)

	23.08.-29.08. Manerbio Challenger (1.Runde) WR 256
		R1 : Hector Moretti (ARG/194) 0-6 2-6

	06.09.-12.09. Sofia Challenger (1.Runde) WR 249
		R1 : Stefano Galvani (I/306) 5-7 4-6

	13.09.-19.09. Skopje Challenger (Achtelfinale) WR 249
		R1 : Zoran Sevcenko (MOL/1299) 6-2 6-3
		AF : Zeljko Krajan (KRO/303) 6-0 4-6 2-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 238
		R1 : Kirill-Ivanov Smolensky (RUS/702) 6-0 3-6 4-6

	04.10.-10.10. Tel Aviv Challenger (1.Runde) WR 234
		R1 : Amir Hadad (ISR/261) 2-6 6-7(8)

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Achtelfinale) WR 266
		R1 : Axel Pretzsch (D/112) 6-2 7-5
		AF : Mose Navarra (I/141) 3-6 4-6

	25.10.-31.10. Japan Future #6 (Halbfinale) WR 261
		R1 : Kotaro Miyachi (J/578) 6-4 6-4
		AF : Ryuso Tsujino (J/818) 6-1 6-2
		VF : Takahiro Terachi (J/345) 6-2 6-2
		HF : Mark Nielsen (NSL/264) 2-6 7-5 6-7(9)

	01.11.-07.11. Yokohama Challenger (Viertelfinale) WR 251
		R1 : Aisam Quereshi (PAK/436) 6-2 6-2
		AF : Ashley Fisher (AUS/764) 6-0 6-4
		VF : Ivo Heuberger (CH/227) 3-6 2-6

	08.11.-14.11. Thailand Future #2 (Achtelfinale) WR 253
		R1 : Leigh Holland (AUS/449) 6-3 6-0
		AF : Aisam Quereshi (PAK/436) 1-6 2-6


Fahlke, Gerhard (5-3, Sat: 0-1)

	20.09.-26.09. Australien Satellite #3, Leg 1 (1.Runde) WR 968
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ian Malpass (?/-) 6-4 6-3
		Q3 : Derek Burden (AUS/-) 6-3 6-4
		QF : Tristan Vanables (?/-) 6-1 6-0
		R1 : Chris Rae (AUS/663) 2-6 2-6

	27.09.-03.10. Australien Satellite #3, Leg 2 (Qualifikation) WR 969
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ian Malpass (?/-) 6-2 6-4
		Q3 : Trsitan Vanables (?/-) 4-6 5-7

	04.10.-10.10. Australien Satellite #3, Leg 3 (Qualifikation) WR 971
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tyrell Diaz-Stevens (AUS/-) 6-2 6-2
		QF : Ryan Frischkorn (AUS/-) 6-4 3-6 2-6


Faißt, Bastian (1-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Becker (D/-) 6-1 6-0
		Q2 : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/903) 6-7(2) 4-6


Falk, Sebastian (1-1, Ft: 1-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Robin Albrecht (D/-) 6-0 7-5
		AF : Agustin Garizzio (ARG/393) 6-3 3-6 4-6


Fischer, Gernot (3-3, Ft: 0-1)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR -
		Q1 : Florian Liecsalz (?/-) 6-0 6-0
		QF : Ondrej Chvapil (TCH/943) 6-2 6-4
		R1 : Zeljko Krajan (KRO/411) 1-6 2-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patrick Mayr (?/-) 3-6 6-4 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philippe Kobzos (CH/1232) 7-6(2) 6-3
		QF : Markus Krimmer (D/1302) 7-6(9) 5-7 4-6


Fischer, Holger (1-7, Ft: 0-2)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Gollwitzer (D/1288) 3-6 3-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Golovanov (RUS/500) 4-6 5-7

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR -
		R1 : George Cosac (RUM/529) 1-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		R1 : Pavel Riha (TCH/561) 2-6 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tobias Summerer (D/-) 4-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavel Riha (TCH/487) 6-3 3-6 7-6(5)
		QF : Michael Berrer (D/888) 3-6 6-4 5-7

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jakub Hasek (TCH/1138) 1-6 7-6(4) 3-6


Fischer, Michael (0-1)

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Weinzierl (D/466) 0-6 0-6


Fitz, Sebastian (15-16, Sat: 2-4, Ft: 1-1)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 1197
		Q1 : Jiri Vanek (TCH/171) 5-7 6-4 1-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1173
		Q1 : Kim Tiilikainen (FIN/217) 1-6 6-3 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1173
		Q1 : Frank Pokorny (D/-) 6-3 5-7 6-4
		Q2 : Mounir El Aarej (MAR/520) 1-6 2-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1178
		Q1 : Lars Uebel (D/1052) 6-7(4) 4-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Qualifikation) WR 1186
		Q1 : Freilos
		Q2 : Carsten Arriens (D/622) 3-6 1-6

	05.07.-11.07. Spanien Future #1 (Qualifikation) WR 1187
		Q1 : Jose Ezequiel Lido (E/683) 4-6 6-3 6-4
		Q2 : Ruben Torres (?/-) 6-7(9) 1-6

	12.07.-18.07. Spanien Future #2 (Qualifikation) WR 1193
		Q1 : Antonio Candela (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Marc Marco (E/785) 6-2 6-7(6) 2-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 1198
		Q1 : Adrian Voinea (RUM/113) 5-7 4-6

	13.09.-19.09. Tashkent (Qualifikation) WR 1156
		Q1 : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/929) 6-7(4) 1-6

	27.09.-03.10. Toulouse (Qualifikation) WR 1190
		Q1 : George Bastl (CH/114) 1-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR 1194
		Q1 : Anthony Parun (D/-) 6-1 4-6 6-2
		QF : Jan Riha (TCH/1158) 6-3 7-6(6)
		R1 : Pavel Riha (TCH/485) 7-5 6-1
		AF : Marko Tkalec (SLO/521) 7-5 4-6 4-6

	01.11.-07.11. Israel Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 1244
		Q1 : Maor Zirkin (ISR/-) 6-4 6-4
		Q2 : Dori Sadoyvnik (ISR/-) 6-3 6-2
		QF : Alex Brudermann (A/-) 4-6 6-3 7-5
		R1 : Jonathan Erlich (ISR/299) 4-6 3-6

	08.11.-14.11. Israel Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 1246
		Q1 : Oren Ben Zaken (ISR/-) 6-2 6-1
		Q2 : Roei Schnaider (ISR/-) 6-4 6-3
		QF : Djordje Matijasevic (JUG/-) 6-1 6-4
		R1 : Stefan Pircher (I/956) 6-3 6-2
		AF : Melle van Gemerden (NL/331) 4-6 2-6

	15.11.-21.11. Israel Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1247
		R1 : Benoit Foucher (F/956) 5-7 3-6

	22.11.-28.11. Israel Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 1245
		R1 : Ari Strasberg (ISR/1071) 6-4 1-6 6-0
		AF : Lior Mor (ISR/233) 2-6 4-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 1240
		Q1 : Felix Hardt (D/1074) 6-4 7-6(2)
		Q2 : Andreas Tattermusch (D/640) 3-6 6-2 2-6


Fleischfresser, Timo (24-15, Sat: 8-4, Ft: 2-4)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Melvin Op Der Heijde (NL/612) 4-6 4-6

	15.03.-21.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Adriano Albanesi (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Jaka Bozic (SLO/664) 6-7(3) 7-5 6-1
		Q3 : Dario Berrettini (?/-) 4-6 2-6

	22.03.-28.03. Kroatien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Zbynek Novak (?/-) 2-6 6-4 7-5
		Q2 : Per Thornadtsson (S/546) 4-6 0-6

	07.06.-13.06. Finnland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lars Dahlberg (?/-) 2-6 3-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Schweizer (D/-) 5-7 6-2 6-1
		Q2 : Evgeni Mikheev (BUL/827) 0-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Enz (D/-) 2-6 5-7

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Geaten Gemis (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Sebastien Lami (F/1163) 6-4 4-6 4-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Jimmy Arebjer (S/-) 7-5 6-3
		Q2 : Philippe Kobzos (CH/1225) 6-3 7-6(5)
		QF : Sjors Lemmens (NL/-) 4-6 6-2 6-3
		R1 : Kacper Cecek (D/757) 6-4 6-2
		AF : Daniel Caracciolo (ARG/890) 4-6 3-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Erick Silva (URU/-) 6-1 6-0
		Q2 : Sascha Hesse (D/1299) 6-4 6-4
		QF : Christophe Bosio (MON/1299) 6-3 6-2
		R1 : Guillermon Platel (E/770) 7-5 1-6 7-6(5)
		AF : Severin Luthi (CH/1217) 6-3 6-7(2) 7-6(3)
		VF : Agustin Garizzio (ARG/372) 2-6 2-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Halbfinale) WR -
		R1 : Jun Kato (CH/668) 6-1 6-3
		AF : Senadro Della Piana (CH/592) 5-7 6-3 6-1
		VF : Jean-Claude Scherrer (CH/633) 6-4 6-2
		HF : Daniel Caracciolo (ARG/894) 5-7 6-7(3)

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Halbfinale) WR -
		R1 : Freilos
		AF : Kacper Cecek (D/764) 7-5 6-1
		VF : Sandro Della Piana (CH/620) 7-6(7) 6-3
		HF : Melle van Gemerden (NL/453) 6-7(5) 0-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR 764
		Q1 : Freilos
		QF : Benjamin Kohllöffel (D/-) 6-3 6-3
		R1 : Mark Joachim (D/580) 6-2 6-2
		AF : Sebastian Jäger (D/503) 6-1 5-7 4-6

	25.10.-31.10. Tunesien Future #1 (1.Runde) WR 746
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gianmaria Noli (I/-) 6-3 6-3
		QF : B. Balleret (?/-) 6-1 6-1
		R1 : Christian Kordasz (ARG/381) 2-6 1-6

	01.11.-07.11. Tunesien Future #2 (1.Runde) WR 739
		R1 : Matjaz Pogacnik (SLO/-) 2-6 6-7(5)

	08.11.-14.11. Zypern Future #1 (Achtelfinale) WR 740
		R1 : Amir Hadad (ISR/251) 6-3 1-6 6-1
		AF : Clemens Trimmel (A/581) 3-6 3-6


Frenzel, Matthias (23-15, Sat: 3-3, Ft: 0-2)

	15.03.-21.03. Italien Future #1 (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Gregory Zavialoff (F/635) 5-7 6-2 6-2
		QF : Sergi Duran (E/325) 2-6 1-6

	22.03.-28.03. Italien Future #2 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Giuseppe Montenet (I/446) 4-6 7-6(3) 7-6(4)
		QF : Reginald Willems (B/380) 4-6 6-3 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1288
		Q1 : Yuri Makarov (LET/1222) 6-4 6-4
		Q2 : Daniel Elsner (D/435) 6-4 6-7(7) 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR 1292
		Q1 : Yuri Makarov (LET/1218) 7-6(1) 6-4
		Q2 : Denis Golovanov (RUS/500) 6-4 7-5
		QF : Martin Bartonek (TCH/751) 3-6 1-0 Aufgabe
		R1 : Michael Berrer (D/847) 4-6 7-5 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1297
		Q1 : Daniel Kraus (D/-) 6-4 6-3
		Q2 : James Shortall (NSL/1129) 0-6 6-4 6-4
		QF : Markus Wislsperger (D/612) 5-7 6-4 1-6
		R1 : Gerard Solves (F/272) 4-6 3-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR 1294
		Q1 : Martin Woisetschläger (D/1294) 6-2 3-6 6-1
		Q2 : Jon Goldfarb (?/-) 7-5 6-4
		QF : Damian Furmanksi (ARG/376) 1-6 0-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Andreas Tattermusch (D/746) 2-6 4-6

	27.09.-03.10. Griechenland Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Francesco Piccari (I/-) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Griechenland Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Antonis Kalantzakis (GRI/-) 6-1 6-2
		Q2 : Alessandro Rodinelli (?/-) 6-1 6-0
		QF : Ferran Ventura (E/1308) 2-6 7-5 6-7(4)

	11.10.-17.10. Griechenland Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Javier Romero-Barrio (E/-) 6-3 6-0
		QF : Otakar Ungermann (TCH/-) 6-4 2-0 Aufgabe
		R1 : Denis Gremmelmayr (D/-) 6-4 6-4
		AF : Clemens Trimmel (A/832) 2-6 3-4 disq.

	08.11.-14.11. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dominique Coene (B/-) 6-2 7-5
		Q2 : Stefan Vargolici (RUM/-) 6-2 6-3
		QF : Giancarlo Petrazzuolo (I/932) 1-6 4-6

	15.11.-21.11. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Carlo Mazzoni (I/-) 6-2 6-4
		Q2 : Kenji Yamamoto (J/1047) 6-4 3-0 Aufg.
		QF : Bogdan Ivascu (RUM/1047) 4-6 2-6

	22.11.-28.11. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Radovan Novak (?/-) 6-2 4-0 Aufgabe
		QF : Xavier Pujo (F/-) 6-2 6-1
		R1 : Mohamed Maamoun (ÄGY/-) 6-4 6-0
		AF : Stefano Cobolli (I/474) 7-5 3-6 7-6(5)
		VF : Tapio Nurminen (FIN/400) 1-6 0-6

	29.11.-05.12. Ägypten Satellite #1, Masters (1.Runde) WR -
		R1 : Dacian Craciun (RUM/535) 6-7(5) 3-6


Geiger, Markus (0-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jens Frederiksen (?/-) 7-5 6-7(2) 3-6


Gerlach, Jens (0-1)

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Werner Eschauer (A/360) 4-6 3-6


Ghedina, Giunoir (1-1)

	08.11.-14.11. Israel Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Roy Sichel (ISR/-) 3-6 6-4 6-1
		Q2 : Dario Berrettini (I/-) 3-6 2-6


Gienke, Mark (4-2, Ch: 1-1)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Wolfgang Winkler (D/1312) 4-6 6-4 7-6(4)
		Q2 : Bartlomiej Dabrowski (PL/282) 7-6(5) 6-3
		QF : Martin Spöttl (A/519) 7-6(2) 6-7(2) 7-6(2)
		R1 : Radek Stepanek (TCH/168) 6-7(4) 7-6(2) 7-6(6)
		AF : Cristiano Caratti (I/161) 4-6 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 841
		Q1 : Christian Meyer (D/-) 6-7(2) 0-6


Gietl, Alexander (4-13, Sat: 0-5, Ft: 2-5)

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 791
		Q1 : Sander Groen (NL/1033) 4-6 5-7

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 786
		R1 : Bobby Hrdina (?/-) 2-6 3-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 791
		R1 : Dominic Boulet (KAN/1107) 3-6 Aufgabe

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 780
		Q1 : Juan Gisbert Jr. (E/978) 2-6 3-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 780
		Q1 : Freilos
		QF : Martin Wetzel (D/-) 1-6 6-1 6-4
		R1 : Radovan Svetlik (TCH/278) 3-6 2-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (1.Runde) WR 801
		R1 : Philipp Mullner (A/929) 2-6 5-7

	26.07.-01.08. Ägypten Future #1 (Achtelfinale) WR 825
		R1 : Gehad El Deeb (ÄGY/890) 6-3 6-2
		AF : Mehdi Tahiri (MAR/464) 1-6 1-6

	02.08.-08.08. Ägypten Future #2 (Achtelfinale) WR 828
		R1 : Ali Ghoneim (?/-) 6-1 6-3
		AF : Frantisek Cermak (TCH/497) 5-7 7-6(7) 1-6

	09.08.-15.08. Ägypten Future #3 (1.Runde) WR 833
		R1 : Tomas Janci (?/-) 4-6 7-5 3-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 814
		R1 : Pavel Snobel (TCH/694) 0-6 6-3 3-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 815
		R1 : Boris Borgula (SLK/431) 6-7(3) 0-6

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 1195
		R1 : Dougal Williams (USA/1229) 4-6 2-6

	18.10.-24.10. Kairo Challenger (Qualifikation) WR 1194
		Q1 : Tarek El Raffei (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Herbert Wiltschnig (A/205) 2-6 6-7(3)


Goellner, Marc-Kevin (16-19, ATP: 3-4, Ch: 1-4)

	11.01.-17.01. Sydney (Qualifikation) WR 118
		Q1 : John van Lottum (NL/99) 6-1 6-4
		Q2 : Jerome Golmard (F/47) 1-6 6-4 2-6

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 120
		Q1 : Oren Motevassel (ISR/231) 6-1 6-7(5) 6-2
		Q2 : Kotaro Miyachi (J/365) 6-7(6) 6-2 4-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (1.Runde) WR 119
		R1 : Björn Phau (D/440) 7-6(7) 3-6 6-7(4)

	08.02.-14.02. St.Petersburg (Achtelfinale) WR 119
		R1 : Davide Sanguinetti (I/48) 6-2 7-6(5)
		AF : Igor Kornienko (RUS/1242) 6-3 6-7(6) 3-6

	01.03.-07.03. Kopenhagen (1.Runde) WR 126
		R1 : Sebastien Grosjean (F/89) 6-7(5) 6-4 3-6

	05.04.-11.04. Estoril (Qualifikation) WR 172
		Q1 : Charles Auffray (F/290) 1-6 2-6

	12.04.-18.04. Barcelona (1.Runde) WR 172
		Q1 : Oscar Burrieza (E/283) 7-5 5-7 6-4
		QF : Zeljko Krajan (KRO/423) 4-6 6-3 6-0
		R1 : Andrew Ilie (AUS/43) 4-6 3-6

	19.04.-25.04. Monte Carlo (Qualifikation) WR 183
		Q1 : Richard Fromberg (AUS/77) 3-6 6-4 6-3
		QF : Sebastien Prieto (ARG/148) 4-6 3-6

	31.05.-06.06. Prostejov Challenger (1.Runde) WR 184
		R1 : Vincenzo Santopadre (I/115) 2-6 2-6

	07.06.-13.06. Meran (Qualifikation) WR 184
		Q1 : Freilos
		Q2 : Omar Camporese (I/551) 6-7(5) 4-6

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (1.Runde) WR 193
		R1 : Salvador Navarro (E/250) 1-6 5-7

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 207
		Q1 : Juan Albert Viloca (E/122) 3-6 1-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (Qualifikation) WR 208
		Q1 : Cristiano Testa (BRA/780) 6-7(4) 6-4 4-6

	02.08.-08.08 Amsterdam (Qualifikation) WR  215
		Q1 : Timothy Aerts (B/327) 6-1 6-2
		Q2 : Vasilis Mazarakis (GRI/366) 6-4 4-6 6-2
		QF : Martin Rodriguez (ARG/74) 6-4 6-7(5) 3-6

	23.08.-29.08. Long Island (Qualifikation) WR 209
		Q1 : Scott Draper (D/144) 6-4 7-6(2)
		Q2 : Martin Damm (TCH/106) 4-6 5-7

	30.08.-12.09. US Open (Qualifikation) WR 213
		Q1 : Geoff Grant (USA/164) 7-6(2) 7-6(2)
		Q2 : Vincenzo Santopadre (I/139) 3-6 5-7

	13.09.-19.09. Borunemouth (Viertelfinale) WR 213
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nick Greenhouse (GB/-) 6-4 6-0
		QF : Frederik Fetterlein (DK/640) 3-6 6-2 6-4
		R1 : Richard Fromberg (AUS/90) 6-2 6-1
		AF : Tomas Behrend (D/112) 4-6 6-3 6-3
		VF : Adrian Voinea (RUM/120) 3-6 6-2 2-6

	24.09.-26.09. Daviscup in Rumänien (4:1) WR 211
		E4 : Adrian Voinea (RUM/133) 6-4 7-6(6)

	04.10.-10.10. Tel Aviv Challenger (Achtelfinale) WR 264
		R1 : Andrei Stoliarov (RUS/196) 6-4 6-3
		AF : Slava Dosedel (TCH/66) 3-6 1-6

	18.10.-24.10. Lyon (Qualifikation) WR 250
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ramon Delgado (PAR/118) 3-6 4-6


Gollwitzer, Thomas (6-2, Ft: 1-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 1288
		Q1 : Holger Fischer (D/-) 6-3 6-3
		Q2 : Dejan Petrovic (AUS/434) 6-4 6-4
		QF : Martin Spöttl (A/474) 7-5 7-5
		R1 : Michael Berrer (D/851) 6-2 1-6 6-1
		AF : Alexander Popp (D/284) 3-6 3-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1292
		Q1 : Florian Marquardt (D/1064) 6-4 6-2
		Q2 : Wesley Whitehouse (SAF/320) 6-4 6-4
		QF : Pavel Riha (TCH/554) 4-6 0-6


Gottesleben, Patrick (1-2)

	22.02.-28.02. Laguna Hills Challenger (Qualifikation) WR 446
		Q1 : Ronald Agenor (HAI/240) 3-6 2-6

	12.07.-18.07. Manchester Challenger (Qualifikation) WR 524
		Q1 : Benoit Carelli (?/-) 6-3 6-4
		Q2 : Myles Wakefield (SAF/1306) 2-6 3-6


Göttl, Florian (0-1)

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Zemla (TCH/-) 1-6 6-7


Grambow, Ralph (17-14, Ch: 0-1, Ft: 4-3)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gerald Mandl (A/311) 6-4 7-5
		Q2 : Tomas Cibulec (TCH/828) 6-4 2-6 3-6

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juraj Hasko (SLK/1193) 6-3 3-6 4-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Victor Ivanchev (BUL/879) 3-0 Aufgabe
		Q2 : Marc Herter (D/1073) 3-6 1-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Timo Siebert (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Florian Marquardt (D/1093) 6-3 5-7 7-6(5)
		QF : Björn Krenzer (D/-) 5-7 6-3 6-7(6)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivo Lagzdins (LAT/-) 6-3 4-6 6-1
		Q2 : Djalmar Sistermans (NL/1209) 7-6(3) 2-6 6-7(1)

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Filip Dewulf (B/399) 1-6 1-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Ronald Stopponi (CH/-) 6-7(3) 7-5 3-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Raoul Snijders (NL/-) 1-6 1-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Ronald Stopponi (CH/-) 6-7(3) 7-6(5) 6-3
		QF : Riad Savas (?/-) 4-6 4-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Igor Kornienko (RUS/442) 2-6 1-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Halbfinale) WR 1310
		Q1 : Parrish Preston (USA/-) 6-0 6-0
		Q2 : Brian Cummings (USA/-) 6-0 4-1 Aufg.
		QF : Lazar Magdincev (MOL/1247) 7-6(1) 6-2
		R1 : Steve Campbell (USA/555) 6-3 2-6 6-3
		R2 : Cedric Kauffmann (F/340) 6-4 6-3
		AF : Matt Guyaux (USA/1310) 7-5 6-3
		VF : Kobi Ziv (ISR/473) 6-2 6-2
		HF : James Blake (USA/304) 1-6 2-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 1309
		R1 : Kobi Ziv (ISR/463) 6-3 2-6 2-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 1306
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vuk Taposkovic (?/-) 6-4 6-4
		QF : Paul-Patrick Brabant (B/1031) 6-2 1-6 7-5
		R1 : Marc Merry (NL/566) 1-6 5-7

	06.12.-12.12. Burbank Challenger (Qualifikation) WR 902
		Q1 : Steve Berke (USA/1302) 6-3 7-6(3)
		Q2 : Ross Loel (USA/1302) 6-2 6-1
		QF : Michael Jessup (USA/716) 4-6 0-6


Grebe, Stephan (3-3)

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1158
		Q1 : Esat Tanik (TÜR/978) 6-1 6-0
		Q2 : Eduardo Bergmann (BRA/944) 4-6 0-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1154
		Q1 : Danilo Fidanza (I/1304) 2-6 6-3 6-4
		Q2 : Eduardo Bergmann (BRA/942) 6-4 2-6 2-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 1150
		Q1 : Mark Thompson (NSL/1004) 7-5 6-0
		Q2 : Andreas Tattermusch (D/757) 4-6 3-6


Greif, Thorsten (7-4, Sat: 0-1)

	21.06.-27.06. Italien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alessandro Gullotta (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : Andrea Capodimonte (I/896) 2-6 5-7

	28.06.-04.07. Italien Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Elmehdi Zidine (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Oliver Foreman (?/-) 6-4 6-2
		QF : Davor Grgic (KRO/897) 7-5 6-4
		R1 : Daniele Ceraudo (I/601) 1-6 3-6

	05.06.-11.07. Italien Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alessandro Gullotta (?/-) 6-2 7-6(2)
	QF : Rodrigo Monte (BRA/718) 1-6 6-2 3-6

	12.07.-18.07. Slowenien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peter Skraban (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Ziga Janskovec (SLO/1306) 6-1 7-5
		QF : Marko Por (SLO/1153) 2-6 2-6


Gremmelmayr, Denis (7-6, Sat: 2-3, Ft: 0-1)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Phillip Hammer (D/-) 6-4 3-6 0-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR -
		R1 : Michal Tabara (TCH/263) 1-6 1-6

	27.09.-03.10. Griechenland Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Goudamanis (GRI/-) 6-0 6-1
		Q2 : Alessandro Rodinelli (?/-) 6-3 6-0
		QF : Laszlo Folo (UNG/1087) 2-6 6-4 5-7

	04.10.-10.10. Griechenland Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Dimitris Dracapoulos (?/-) 6-0 6-2
		Q2 : Tasos Galanis (?/-) 6-0 6-0
		QF : Adrian Pagani (USA/-) 6-3 6-4
		R1 : Matteo Colla (I/449) 7-5 6-2
		AF : Jose Luis Condor (E/1238) 2-6 5-7

	11.10.-17.10. Griechenland Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR -
		R1 : Matthias Frenzel (D/-) 4-6 4-6

	18.10.-24.10. Griechenland Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR -
		R1 : Michel Deville (B/959) 6-4 6-2
		AF : Julien Jean-Pierre (F/637) 2-6 6-4 3-6


Greul, Simon (7-12, Ch: 1-2, Ft: 2-5)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Jordi Mas (E/257) 7-6(10) 5-7 6-1
		AF : Vladimir Platenik (SLK/471) 4-6 0-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rainer Gunther (D/776) 4-6 6-3 6-2
		Q2 : Jean-Michel Pequery (F/325) 6-2 5-7 3-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan-Felipe Yanez (?/-) 7-5 6-3
		Q2 : Martin Spöttl (A/484) 4-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1298
		Q1 : Matthias Mathäs (S/-) 6-2 6-0
		Q2 : Pavel Riha (TCH/561) 6-4 3-6 1-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 1297
		R1 : Jordi Mas (E/282) 2-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 1297
		R1 : Lars Uebel (D/1016) 6-2 1-6 6-1
		AF : Diego Moyano (ARG/262) 4-6 1-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Achtelfinale) WR 1227
		R1 : Nicolas Massu (CHL/150) 6-2 6-3
		AF : Adriano Ferreira (BRA/230) 6-7(1) 1-6

	16.08.-22.08. Rumänien Future #1 (1.Runde) WR 839
		R1 : George Cosac (RUM/592) 1-6 3-6

	23.08.-29.08. Rumänien Future #2 (1.Runde) WR 834
		R1 : Konstantin Gruber (A/639) 3-6 1-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR 828
		Q1 : Oliver Marach (A/424) 6-2 7-6(3)
		Q2 : Timothy Aerts (B/325) 2-6 5-7

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (1.Runde) WR 836
		R1 : Francisco Cabello (ARG/226) 6-7(5) 4-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 817
		Q1 : Petr Luxa (TCH/183) 2-6 3-6


Groh, Christian (0-3)

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nikola Davydenko (RUS/1292) kampflos

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomislav Gospic (KRO/-) 2-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Georgi Beleretschki (BUL/-) 1-6 2-6


Grönefeld, Bastian (0-1)

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luis Horna (PER/215) 3-6 3-6


Gross, Oliver (27-31, ATP: 6-14, Ch: 13-10)

	04.01.-10.01. Adelaide (Achtelfinale) WR 97
		Q1 : Joshua Eagle (AUS/1045) 6-2 6-2
		Q2 : Paul Goldstein (USA/189) 6-1 6-3
		QF : Brett Steven (NSL/92) 6-2 6-3
		R1 : Mark Draper (AUS/158) 6-2 6-0
		AF : Dominik Hrbaty (SLK/46) kampflos

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 92
		R1 : Patrick Rafter (AUS/4) 2-6 4-6 3-6

	08.02.-14.02. Dubai (Qualifikation) WR 99
		Q1 : Sander Groen (NL/1044) 5-7 1-6

	22.02.-28.02. Laguna Hills Challenger (1.Runde) WR 101
		R1 : Stefan Koubek (A/99) 6-4 5-7 3-6

	01.03.-07.03. Scottsdale (Qualifikation) WR 104
		Q1 : Dennis van Scheppingen (NL/125) 6-2 3-6 2-6

	08.03.-14.03. Indian Wells (Qualifikation) WR 103
		Q1 : Slava Dosedel (TCH/57) 6-4 6-1
		Q2 : Paul Haarhuis (NL/71) 4-6 3-6

	22.03.-28.03. Casablanca (Achtelfinale) WR 101
		R1 : Oscar Serrano (E/147) 6-1 4-6 6-1
		AF : Alberto Martin (E/94) 4-6 1-6

	29.03.-04.04. Barletta Challenger (Halbfinale) WR 101
		R1 : Tomas Zib (TCH/168) 6-4 6-1
		AF : Thomas Larsen (DK/175) 7-6(3) 6-1
		VF : Dinu Pescariu (RUM/108) 6-3 6-1
		HF : Jacobo Diaz (E/157) 1-6 1-6

	05.04.-11.04. Hongkong (Achtelfinale) WR 98
		R1 : Wayne Wong (HKG/1233) 6-3 6-0
		AF : Andre Agassi (USA/12) 2-6 3-6

	12.04.-18.04. Tokio (2.Runde) WR 96
		R1 : Yasufumi Yamamoto (J/569) 6-4 6-4
		R2 : Sleng Schalken (NL/56) 4-6 2-6

	26.04.-02.05. München (Achtelfinale) WR 94
		R1 : Mariano Puerta (ARG/43) 7-6(5) 7-5
		AF : Lars Burgsmüller (D/151) 1-6 3-6

	03.05.-09.05. Hamburg (2.Runde) WR 92
		Q1 : Alex Lopez-Moron (E/176) 6-3 7-5
		QF : Jens Knippschild (D/93) 6-3 6-4
		R1 : Andrew Ilie (AUS/41) 6-4 6-2
		R2 : Marcelo Rios (CHL/8) 6-7(5) 5-7

	10.05.-16.05. Rom (Qualifikation) WR 101
		Q1 : Adrian Voinea (RUM/75) 4-6 6-4 3-6

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 102
		R1 : Gaston Gaudio (ARG/79) 1-6 0-2 Aufgabe

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (1.Runde) WR 103
		R1 : Alberto Berasategui (E/95) 3-6 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (1.Runde) WR 105
		R1 : Younes El Aynaoui (MAR/35) 1-6 6-4 6-7(3) 4-6

	28.06.-04.07. Venedig Challenger (Viertelfinale) WR 105
		R1 : German Puentes (E/113) 6-3 7-5
		AF : Mariano Hood (ARG/211) 6-4 6-2
		VF : Andrei Pavel (RUM/52) kampflos

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (1.Runde) WR 108
		R1 : Richard Fromberg (AUS/67) 3-6 6-7(3)

	26.07.-01.08. Umag (1.Runde) WR 119
		R1 : Francisco Clavet (E/23) 6-7(1) 2-6

	02.08.-08.08. Posen Challenger (Halbfinale) WR 117
		R1 : Luis Adrian Morejon (ECU/184) 6-1 6-3
		AF : Davide Sanguinetti (I/107) 6-2 7-5
		VF : Marzio Martelli (I/166) 6-4 7-6(3)
		HF : Galo Blanco (E/98) 7-5 1-6 6-7(3)

	09.08.-15.08. San Marino (1.Runde) WR 118
		R1 : Andrea Gaudenzi (I/98) 4-6 4-6

	16.08.-22.08. Washington (1.Runde) WR 107
		R1 : Wayne Black (SIM/113) 3-6 1-6

	30.08.-12.09. US Open (Qualifikation) WR 110
		Q1 : Stefano Pescosolido (I/185) 4-6 5-7

	13.09.-19.09. Mallorca (1.Runde) WR 109
		R1 : Julian Alonso (E/135) 2-6 7-6(5) 6-7(6)

	20.09.-26.09. Stettin Challenger (1.Runde) WR 143
		R1 : Andreas Vinciguerra (S/176) 3-6 5-7

	27.09.-03.10. Bukarest (Qualifikation) WR 142
		Q1 : Nicklas Timfjord (S/370) 6-1 6-2
		Q2 : Jean-Rene Lisnard (F/159) 2-6 6-4 1-6

	04.10.-10.10. Palermo (Qualifikation) WR 144
		Q1 : Alex Calatrava (E/167) 3-6 6-0 7-6
		Q2 : David Sanchez (E/220) 4-6 4-6

	11.10.-17.10. Barcelona Challenger (Achtelfinale) WR 141
		R1 : Kentaro Masuda (J/498) 6-3 6-3
		AF : Christophe Rochus (B/147) 3-6 2-6

	18.10.-24.10. Kairo Challenger (1.Runde) WR 140
		R1 : Jacobo Diaz (E/102) 4-6 4-6

	08.11.-14.11. Miami Challenger (Viertelfinale) WR 158
		R1 : Steve Campbell (USA/555) 7-5 6-3
		AF : Jiri Vanek (TCH/159) 0-6 7-5 7-5
		VF : Radek Stepanek (TCH/181) 4-6 4-6

	15.11.-21.11. Rancho Mirage Challenger (Viertelfinale) WR 158
		R1 : Gabriel Trifu (RUM/221) 6-3 1-6 6-0
		AF : Mike Bryan (USA/350) 6-4 6-4
		VF : Bob Bryan (USA/202) 3-6 5-7


Grubiak, Karol (0-1)

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Erik Trümpler (D/1302) 4-6 4-6


Grundl, Mirko (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Arber (?/-) 6-3 1-6 2-6


Gründler, Philipp (0-1)

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bastian Grundler (?/-) 5-7 4-6


Grünes, Christian (11-8, Ft: 0-2)

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (1.Runde) WR 995
		R1 : Adela Abadia (?/-) 3-6 4-6

	17.05.-23.05. Italien Future #8 (Qualifikation) WR 982
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michele Quaglia (?/-) 6-4 6-4
		QF : Gianluca Gatto (I/580) 1-6 1-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 990
		Q1 : Gergely Hultai (?/-) 7-6(3) 6-4
		Q2 : Dmitri Vlasov (?/-) 6-1 7-5
		QF : Werner Eschauer (A/360) 3-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 987
		Q1 : Dieter Koch (D/-) 6-4 2-6 7-6(2)
		Q2 : Eric Faulk (USA/1306) 6-4 6-1
		QF : Frank Moser (D/1047) 1-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 988
		Q1 : Christian Hark (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Alan Bohane (USA/-) 6-4 7-6(5)
		QF : Jens Vrenegor (D/-) 6-2 6-3
		R1 : Aleksander Mierzwinski (PL/833) 6-1 0-6 2-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Steve Barras (B/-) 6-3 6-2
		Q2 : Tim Schouten (NL/1313) 6-4 1-6 2-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexey Filenkov (RUS/-) 6-0 6-4
		Q2 : Boris Borgula (SLK/413) 2-6 1-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kamil Vondracek (TCH/-) 6-2 6-2
		Q2 : Markus Kanellos (A/1303) 3-6 1-6


Grüninger, Jan (0-2)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 920
		Q1 : Frank Pokorny (D/-) 3-6 2-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Julien Link (D/987) 4-6 3-6


Gunther, Rainer (9-12, Sat: 0-2, Ft: 2-3)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 728
		Q1 : Iain Bates (GB/873) 3-6 2-6

	15.02.-21.02. Kroatien Future #1 (Qualifikation) WR 729
		Q1 : Goran Oresic (KRO/1060) 4-6 0-6

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (2.Runde) WR 779
		R1 : Jong Sam-Chung (KOR/786) 3-6 6-4 6-3
		R2 : Jan Hermansson (S/569) 2-6 1-6

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (1.Runde) WR 788
		R1 : Bryan Juinio (PHI/1189) 3-6 6-4 1-6

	12.04.-18.04. Chile Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 788
		R1 : Marcos Daniel (BRA/544) 4-6 2-6

	19.04.-25.04. Chile Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 785
		R1 : Hermes Gamonal (CHL/705) 2-6 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 784
		Q1 : Thorsten Brodt (D/-) 6-0 6-1
		Q2 : Jan Riha (TCH/1222) 6-0 0-6 5-7

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 776
		Q1 : Simon Greul (D/-) 6-4 3-6 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR 1245
		Q1 : Janosch Blaha (D/-) 6-1 6-1
		Q2 : Wim Fisette (B/-) 6-1 4-6 6-4
		QF : Erik Trümpler (D/1314) 6-4 2-6 1-4 Aufgabe

	01.11.-07.11. Thailand Future #1 (Qualifikation) WR 1320
		Q1 : Issarachon Iemla-Or (?/-) 6-3 6-1
		QF : Daniel Schalen (S/973) 3-6 5-7

	08.11.-14.11. Thailand Future #2 (Qualifikation) WR 1312
		Q1 : Zoltan Boroczky (UNG/721) 6-2 6-0
		QF : Alex Sugai (J/1246) 2-6 4-6

	15.11.-21.11. Vietnam Future #1 (Achtelfinale) WR 1310
		Q1 : George Barth (USA/-) 6-2 6-2
		QF : Maciej Domka (PL/1136) 6-7(5) 6-4 7-6(5)
		R1 : Duc-Doung Ngo (?/-) 7-5 6-0
		AF : Justin Layne (GB/503) 5-7 1-6


Haas, Tommy (49-26, ATP: 42-22)

	11.01.-17.01. Auckland (Finale) WR 34
		R1 : Andre Sa (BRA/127) 6-2 7-6(5)
		AF : Juan-Antonio Marin (E/70) 6-3 4-6 6-4
		VF : Guillaume Raoux (F/53) 7-6(4) 7-6(2)
		HF : Felix Mantilla (E/20) 4-6 6-3 6-3
		 F : Sleng Schalken (NL/66) 4-6 4-6

	18.01.-31.01. Australian Open (Halbfinale) WR 35
		R1 : Michael Kohlmann (D/111) 7-6(5) 6-2 7-5
		R2 : Lleyton Hewitt (AUS/104) 4-6 6-4 6-3 6-4
		R3 : Daniel Nestor (KAN/106) 7-5 4-6 6-3 6-4
		AF : Fabrice Santoro (F/67) 6-2 6-3 7-5
		VF : Vicent Spadea (USA/46) 7-6(5) 7-5 6-3
		HF : Yevgeny Kafelnikov (RUS/11) 3-6 4-6 5-7

	15.02.-21.02. Memphis (Sieger) WR 22
		R1 : Freilos
		R2 : Alex O'Brien (USA/182) 6-4 6-4
		AF : Ramon Delgado (PAR/57) 7-6(3) 6-4
		VF : Andrew Ilie (AUS/55) 7-5 3-6 6-3
		HF : Todd Martin (USA/12) 6-3 7-6(4)
		 F : Jim Courier (USA/68) 6-4 6-1

	01.03.-07.03. Scottsdale (1.Runde) WR 16
		R1 : Mark Woodforde (AUS/68) 3-6 7-5 2-6

	08.03.-14.03. Indian Wells (1.Runde) WR 18
		R1 : Hicham Arazi (MAR/39) 5-5 Aufgabe

	18.03.-28.03. Key Biscayne (2.Runde) WR 17
		R1 : Freilos
		R2 : Nicolas Lapentti (ECU/45) 7-5 6-7(3) 2-6

	02.04.-04.04. Daviscup gegen Russland (2:3) WR 19
		E1 : Marat Safin (RUS/26) 6-7(7) 6-4 6-3 2-6 9-7
		E3 : Yevgeny Kafelnikov (RUS/3) 3-6 4-6 2-6

	19.04.-25.04. Monte Carlo (2.Runde) WR 18
		R1 : Marat Safin (RUS/25) 6-4 6-2
		R2 : Sebastien Grosjean (F/45) 5-7 2-6

	26.04.-02.05. München (Achtelfinale) WR 20
		R1 : Alex Calatrava (E/149) 4-6 7-6(2) 6-4
		AF : Franco Squillari (ARG/59) 2-6 7-6(1) 1-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Viertelfinale) WR 20
		R1 : Fernando Vicente (E/49) 6-3 3-6 6-2
		R2 : Tuomas Ketola (FIN/193) 7-5 6-4
		AF : Alberto Berasategui (E/96) 6-3 1-6 6-4
		VF : Marcelo Rios (CHL/8) 4-6 4-6

	16.05.-23.05. World Team Cup Düsseldorf WR 18
		E1 : Tim Henman (GB/8) 6-7(4) 7-6(7) 6-3
		E2 : Thomas Enqvist (S/17) 4-6 4-6
		E3 : Carlos Moya (E/3) 6-7(3) 4-6

	24.05.-06.06. French Open (3.Runde) WR 19
		R1 : Marc Rosset (CH/30) 7-6(6) 7-6(4) 6-1
		R2 : Mose Navarra (I/139) 6-1 6-3 6-1
		R3 : Felix Mantilla (E/15) 6-7(3) 1-6 4-6

	07.06.-13.06. Halle (Viertelfinale) WR 19
		R1 : Guillaume Raoux (F/71) 6-4 7-5
		AF : Hendrik Dreekmann (D/82) 6-4 7-6(4)
		VF : Nicklas Kulti (S/309) 6-7(6) 7-5 3-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Halbfinale) WR 17
		R1 : Raemon Sluiter (NL/253) 6-7(1) 6-3 6-2
		AF : Daniel Vacek (TCH/77) 7-6(6) 6-1
		VF : Richard Krajicek (NL/5) 7-6(2) 1-6 6-4
		HF : Patrick Rafter (AUS/2) 2-6 5-7

	21.06.-04.07. Wimbledon (3.Runde) WR 17
		R1 : Peter Wessels (NL/104) 3-6 6-4 4-6 6-3 6-4
		R2 : Richard Fromberg (AUS/75) 6-7(4) 4-6 6-4 6-3 6-2
		R3 : Wayne Arthurs (AUS/164) 6-7(6) 6-7(3) 6-7(3)

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Finale) WR 16
		R1 : Freilos
		R2 : Mariano Puerta (ARG/46) kampflos
		AF : Christian Ruud (N/45) 7-5 6-3
		VF : Carlos Moya (E/9) 7-6(2) 7-5
		HF : Alex Corretja (E/14) 6-4 6-4
		 F : Magnus Norman (S/50) 7-6(6) 6-4 6-7(7) 0-6 3-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (2.Runde) WR 16
		R1 : Freilos
		R2 : Juan Carlos Ferrero (E/75) 6-3 6-7(4) 3-6

	02.08.-08.08. Montreal (Achtelfinale) WR 15
		R1 : Freilos
		R2 : Andrew Ilie (AUS/61) 6-3 6-4
		AF : Nicolas Kiefer (D/17) 3-6 6-7(4)

	09.08.-15.08. Cincinnati (Achtelfinale) WR 15
		R1 : Xavier Malisse (B/109) 7-5 6-2
		R2 : Fabrice Santoro (F/43) 6-0 6-7(1) 6-3
		AF : Gustavo Kuerten (BRA/6) 5-7 5-7

	16.08.-22.08. Indianapolis (2.Runde) WR 15
		R1 : Freilos
		R2 : Jan Siemerink (NL/48) 3-6 5-7

	30.08.-12.09. US Open (Achtelfinale) WR 14
		R1 : Thomas Enqvist (S/20) 6-2 6-4 7-6(6)
		R2 : Mariano Puerta (ARG/70) 6-3 6-2 2-6 6-7(3) 6-1
		R3 : Hicham Arazi (MAR/43) 6-7(7) 6-3 6-4 7-6(3)
		AF : Cedric Pioline (F/24) 4-6 5-7 3-6

	24.09.-26.09. Daviscup in Rumänien (4:1) WR 10
		E1 : Adrian Voinea (RUM/133) 7-5 6-2 3-6 6-1
		E3 : Andrei Pavel (RUM/45) 6-4 6-2 7-6(4)

	27.09.-03.10. Grand Slam Cup (Finale) WR 11
		AF : Dominik Hrbaty (SLK/22) 6-3 6-2
		VF : Andre Agassi (USA/1) 6-0 6-7(2) 6-4
		HF : Thomas Enqvist (S/17) 6-3 6-4 6-7(4) 6-4
		 F : Greg Rusedski (GB/6) 3-6 4-6 7-6(5) 6-7(5)

	18.10.-24.10. Lyon (2.Runde) WR 12
		R1 : Freilos
		R2 : Mikael Tillström (S/142) 2-6 6-7(3)

	25.10.-31.10. Stuttgart (Achtelfinale) WR 12
		R1 : Freilos
		R2 : Wayne Ferreira (SAF/41) 6-2 7-6(2)
		AF : Greg Rusedski (GB/6) 4-6 3-6

	01.11.-07.11. Paris Bercy (Viertelfinale) WR 13
		R1 : Freilos
		R2 : Stefan Koubek (A/42) 6-3 6-2
		AF : Pete Sampras (USA/3) kampflos
		VF : Nicolas Lapentti (ECU/11) 4-6 6-3 3-6

	08.11.-14.11. Stockholm (Achtelfinale) WR 14
		R1 : Francisco Clavet (E/32) 7-5 3-6 6-4
		AF : Magnus Gustafsson (S/58) 3-6 6-7(7)


Hammer, Phillip (8-14, Ch: 1-1, Ft: 0-4)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Spöttl (A/519) 3-6 6-7(4)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Denis Gremmelmayr (D/-) 4-6 6-3 6-0
		Q2 : Pavel Riha (TCH/589) 6-2 2-6 6-4
		QF : Mark Joachim (D/332) 7-6(1) 7-6(5)
		R1 : Razvan Sabau (RUM/190) 6-4 6-4	
		AF : Radek Stepanek (TCH/191) 4-6 3-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bartlomiej Dabrowski (PL/287) 6-3 7-6(2)
		Q2 : Sasa Hirszon (KRO/428) 6-7 6-7

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 844
		Q1 : Igor Kornienko (RUS/489) 2-6 2-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 827
		Q1 : Arnaud Di Pasquale (F/80) 2-6 0-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 809
		R1 : Florian Jeschonek (D/1128) 3-6 2-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 809
		R1 : Leos Friedl (TCH/641) 4-6 7-6(3) 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR 811
		Q1 : Federico Browne (ARG/233) 0-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 821
		R1 : Fernando Gonzalez (CHL/570) 6-7(4) 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR 812
		R1 : Mark Markov (BUL/652) 6-3 3-6 3-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR 833
		Q1 : Freilos
		Q2 : Volker Neumann (D/-) 6-0 6-7 6-7

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 836
		Q1 : Jan Hernych (TCH/372) 6-3 3-6 6-4
		Q2 : Dieter Kindlmann (D/1300) 6-3 6-0
		QF : Yuri Schukin (RUS/382) 4-6 4-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 831
		Q1 : Markus Menzler (D/529) 6-1 6-7(5) 4-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 827
		Q1 : Ulrich Tippenhauer (D/986) 7-5 6-2
		Q2 : Leos Friedl (TCH/521) 4-6 6-7(4)


Hantschk, Markus (33-26, ATP: 2-4, Ch: 22-18)

	11.01.-17.01. Auckland (Qualifikation) WR 198
		Q1 : Guillermo Canas (ARG/95) 6-7(6) 2-6

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 199
		Q1 : Paul Goldstein (USA/188) 4-6 3-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Finale) WR 199
		Q1 : Bartlomiej Dabrowski (PL/282) 6-3 6-1
		Q2 : Lorenzo Manta (CH/197) 7-6(4) 5-7 7-6(4)
		QF : George Bastl (CH/193) 6-7(5) 6-3 6-4
		R1 : Magnus Norman (S/52) 7-5 6-3
		AF : Dennis van Scheppingen (NL/121) 7-6(1) 6-3
		VF : Jan Frode Andersen (N/146) 6-3 6-4
		HF : Lars Burgsmüller (D/150) 7-6(2) 1-6 6-3
		 F : Laurence Tieleman (I/106) 2-6 7-5 3-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Achtelfinale) WR 199
		R1 : Wolfgang Schranz (A/158) 6-3 6-4
		AF : Ivo Heuberger (CH/139) 3-6 6-4 3-6

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Achtelfinale) WR 153
		R1 : Janne Ojala (FIN/340) 6-4 6-1
		AF : Andy Fahlke (D/442) 7-5 6-7(5) 6-7(9)

	22.02.-28.02. Cherbourg Challenger (Achtelfinale) WR 151
		Q1 : Andrew Painter (AUS/609) 6-3 6-2
		Q2 : Alex Reichel (USA/564) 6-1 6-3
		QF : Olivier Delaitre (F/223) 6-1 6-3
		R1 : Michael Kohlmann (D/113) 7-6 6-2
		AF : Olivier Malcor (F/251) 1-6 4-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Sieger) WR 154
		R1 : Joao Cunha-Silva (POR/245) 7-5 6-3
		AF : Adriano Ferreira (BRA/197) 7-6(4) 5-7 6-3
		VF : Ivo Heuberger (CH/156) 6-4 4-6 6-3
		HF : Petr Luxa (TCH/212) 6-2 6-4
		 F : Axel Pretzsch (D/139) 3-6 7-6(6) 6-4

	08.03.-14.03. Besancon Challenger (1.Runde) WR 153
		R1 : Orlin Stanoytchev (BUL/123) 3-6 6-7(4)

	29.03.-04.04. Barletta Challenger (Viertelfinale) WR 130
		R1 : Jiri Vanek (TCH/163) 7-6(8) 6-2
		AF : Marcelo Filippini (URU/127) 6-2 5-7 6-2
		VF : Eduardo Medica (ARG/117) 1-6 4-6

	05.04.-11.04. Neapel Challenger (1.Runde) WR 127
		R1 : Renzo Furlan (I/156) 7-6(4) 4-6 2-6

	12.04.-18.04. Nizza Challenger (Viertelfinale) WR 128
		R1 : Olivier Delaitre (F/250) 7-6(3) 6-2
		AF : Alex Calatrava (E/147) 7-6(2) 6-2
		VF : Marzio Martelli (I/134) 6-4 3-6 3-6

	26.04.-02.05. Prag (Achtelfinale) WR 124
		R1 : Goran Ivanisevic (KRO/16) 6-7(4) 6-2 6-4
		AF : Eduardo Nicolas (E/266) 1-6 0-6

	03.05.-09.05. Hamburg (1.Runde) WR 122
		R1 : Slava Dosedel (TCH/78) 1-6 3-6

	10.05.-16.05. Rom (Qualifikation) WR 115
		Q1 : Fernando Meligeni (BRA/62) 3-6 2-6

	24.05.-06.06. French Open (2.Runde) WR 133
		Q1 : Thomas Larsen (DK/193) 6-2 6-4
		Q2 : Rogier Wassen (NL/145) 6-3 6-3
		QF : Kenneth Carlsen (DK/116) 6-3 6-2
		R1 : Vladimir Voltchkov (BUL/107) 6-2 6-4 6-2
		R2 : Andrea Gaudenzi (I/108) 6-1 3-6 4-6 6-3

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (1.Runde) WR 133
		R1 : Tomas Behrend (D/169) 2-6 6-4 0-6

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Achtelfinale) WR 133
		R1 : Johan van Herck (B/161) 6-2 6-4
		AF : Roberto Carretero (E/443) 7-6(4) 4-6 3-6

	23.08.-29.08. Genf Challenger (Achtelfinale) WR 133
		R1 : Michael Lammer (CH/-) 6-4 6-3
		AF : Sergi Bruguera (E/220) 6-4 5-7 6-7(10)

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Achtelfinale) WR 132
		R1 : Timothy Aerts (B/325) 6-1 6-0
		AF : Werner Eschauer (A/341) 2-6 1-6

	13.09.-19.09. Borunemouth (1.Runde) WR 133
		R1 : Adrian Voinea (RUM/120) 6-7(5) 7-6(3) 1-6

	20.09.-26.09. Sevilla Challenger (1.Runde) WR 136
		R1 : Javier Garcia-Sintes (E/524) 4-6 1-6

	27.09.-03.10. Bukarest (Qualifikation) WR 135
		Q1 : Nenad Zimonjic (JUG/271) 7-5 3-6 5-7

	11.10.-17.10. Barcelona Challenger (Viertelfinale) WR 133
		R1 : Eduardo Nicolas (E/155) 7-6(5) 6-3
		AF : Alberto Martin (E/45) 3-6 7-6(3) 6-3
		VF : Juan Balcells (E/220) 4-6 6-4 4-6

	18.10.-24.10. Kairo Challenger (Achtelfinale) WR 132
		R1 : Andrea Gaudenzi (I/97) 3-6 7-5 7-6(3)
		AF : Marcello Craca (D/246) 6-3 6-7(5) 2-6

	15.11.-21.11. Buenos Aires Challenger (1.Runde) WR 128
		R1 : Hernan Gumy (ARG/69) 3-6 3-6

	22.11.-28.11. Guadalajara Challenger (1.Runde) WR 126
		R1 : Markus Hipfl (A/69) 6-7(6) 6-7(7)

	29.11.-05.12. Caracas Challenger (1.Runde) WR 128
		R1 : Sergio Roitman (ARG/346) 3-6 4-6


Hardt, Felix (8-15, Ch: 0-1, Ft: 3-5)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 698
		Q1 : Sebastian Thiele (D/-) 6-1 6-3
		Q2 : Alexander Shvec (BUL/372) 0-6 4-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 691
		Q1 : Paolo Macri (?/-) 6-3 6-0
		Q2 : Yuri Makarov (LAT/1233) 6-2 6-3
		QF : Nicolas Kischkewitz (F/472) 1-6 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 688
		Q1 : Thomas Sprinckstub (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Thomas Shimada (J/623) 7-6(3) 3-6 6-7(7)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 688
		Q1 : Dominik Meffert (D/-) 6-7(4) 6-3 1-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 687
		Q1 : Toby Mitchell (AUS/307) 7-6(6) 0-6 5-7

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 694
		Q1 : Walter Grinovero (?/-) 6-3 6-7(6) 2-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 694
		Q1 : Yuri Makarov (LET/1292) 6-1 6-3
		Q2 : Michael Deville (?/-) 6-4 4-6 3-6

	05.07.-11.07. Frankreich Future #6 (Achtelfinale) WR 696
		R1 : Gregory Girault (F/464) 4-6 6-3 6-4
		AF : Oliver Patience (F/717) 6-7(5) 1-6

	12.07.-18.07. Frankreich Future #7 (1.Runde) WR 699
		R1 : Gregory Girault (F/468) 2-6 6-3 6-7(4)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR 699
		R1 : Vitali Shvets (?/-) 4-6 7-5 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 696
		R1 : Melvyn Op Der Heijde (NL/535) 2-6 4-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Viertelfinale) WR 702
		R1 : Kornel Bardoczsky (UNG/689) 6-4 1-6 6-4
		AF : Michael Logarzo (AUS/638) 3-6 7-5 6-3
		VF : Andrei Kracman (SLO/941) 2-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (1.Runde) WR 843
		R1 : Marzio Martelli (I/158) 3-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR 818
		Q1 : Florian Marquardt (D/1303) 3-6 7-6(3) 6-7(1)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 1074
		Q1 : Sebastian Fitz (D/1240) 4-6 6-7(2)


Hark, Christian (1-4)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Klaus Stadler (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Sascha Bandermann (D/1229) 3-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christoph Müller (D/-) 6-3 4-6 3-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Grünes (D/988) 4-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sjors Lymmens (NL/-) 4-6 2-6


Hartveg, Paul (16-17, Sat: 3-9, Ft: 0-3)

	01.02.-07.02. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 873
		Q1 : Joao Antunes (POR/1312) 6-2 2-6 4-6

	08.02.-14.02. Spanien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR 873
		Q1 : Tony Navarro (E/1242) 4-6 6-4 2-6

	15.02.-21.02. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 870
		Q1 : Oliver Marach (A/775) 6-4 2-6 3-6

	22.02.-28.02. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 874
		Q1 : Andreas Fasching (A/1242) 2-6 2-6

	01.02.-07.03. Italien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 874
		Q1 : Marco Riscoglione (?/-) 6-2 6-2
		QF : Alessandro Piccari (?/-) 6-4 6-3
		R1 : Fabio Maggi (I/602) 2-6 3-6

	26.04.-02.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 858
		R1 : Heiko Wunderlich (D/-) 6-2 6-2
		AF : Dacian Craciun (RUM/677) 3-6 2-6

	03.05.-09.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 858
		R1 : Matteo Colla (I/430) 2-6 5-7

	10.05.-16.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 855
		R1 : Björn Rehnquist (S/530) 3-6 4-6

	17.05.-23.05. Bulgarien Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 859
		R1 : Razvan Lupsescu (RUM/1224) 6-2 7-6(3)
		AF : Dacian Craciun (RUM/678) 2-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 794
		Q1 : Henri Meyer (D/-) 6-2 2-6 6-2
		Q2 : Felix Hutt (D/-) 6-1 4-6 6-0
		QF : Philipp Mendoza (D/-) 6-2 6-2
		R1 : David Caballero (E/253) 1-6 2-6

	14.06.-20.06. Italien Future #12 (1.Runde) WR 863
		R1 : Gianluca Luddi (I/375) 3-6 1-6

	21.06.-27.06. Biella Challenger (Qualifikation) WR 864
		Q1 : Jocopo Lo Monaco (?/-) 5-7 6-4 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 878
		Q1 : Gerrit Strehl (D/-) 6-2 6-0
		Q2 : Klaus Stadler (D/-) 6-4 6-4
		QF : Paul-Patrick Brabant (B/-) 6-4 6-4
		R1 : Jens-Peter Wenner (D/684) 6-7(5) 3-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 1152
		Q1 : Guido Primiceri (I/-) 6-0 6-4
		Q2 : Riad Savas (?/-) 6-4 6-4
		QF : Kim Zimmermann (D/-) 7-5 6-2
		R1 : Severin Luthi (CH/1213) 6-4 6-3
		AF : Agustin Garizzio (ARG/395) 2-6 3-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1161
		Q1 : Freilos
		Q2 : Fabian Roetschi (?/-) 6-4 4-6 6-3
		QF : Manuel Kosi (?/-) 7-6(3) 6-2
		R1 : Jun Kato (CH/668) 4-6 3-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1161
		R1 : Bernhard Parun (D/903) 6-4 4-6 2-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 1155
		R1 : Kecper Cecek (D/764) 2-6 1-6


Haug, Dietrich (0-1)

	14.06.-20.06. Italien Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michele Quaglia (?/-) 2-6 6-7(3)


Hehensteiger, Martin (1-4)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Roetzel (?/-) 6-1 6-4
		Q2 : Martin Spöttl (A/430) 6-7(2) 3-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robin Vik (TCH/537) 2-6 6-7(5)

	26.07.-01.08. Slowenien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marko Vukelic (KRO/-) 7-6(2) 6-7(3) 2-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Wislsperger (D/1193) 6-3 1-6 1-6


Heiss, Florian (1-3)

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maik Nerer (KRO/-) 3-6 1-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Costin Corneanu (?/-) 2-6 7-5 6-4
		Q2 : Mark Eori (UNG/-) 2-6 2-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gianmaria Benatti (I/-) 6-4 1-6 1-6


Heppler, Michael (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aaron Martinovic (AUS/1298) 3-6 0-6


Herm-Zahlava, Jakub (22-22, Ch: 3-5, Sat: 3-4, Ft: 4-9)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (1.Runde) WR 600
		R1 : Alex Calatrava (E/115) 5-7 6-7(3)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (1.Runde) WR 600
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sebastian Jäger (D/742) 6-2 6-4
		QF : Patrick Sommer (D/608) 3-6 6-4 7-5
		R1 : Patrick Sommer (D/608) 2-6 Aufgabe

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 597
		R1 : Karim Maamoun (ÄGY/1061) 6-3 3-6 7-6(3)
		AF : Frantisek Cermak (TCH/565) 1-6 1-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 593
		R1 : Florian Piccari (?/-) 1-6 5-7

	15.03.-21.03. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 595
		R1 : Santiago Ventura (E/746) 3-6 6-7(2)

	22.03.-28.03. Ägypten Satellite #1, Masters (Viertelfinale) WR 597
		R1 : Rodrigo Ribeiro (BRA/869) 5-7 6-0 6-0
		AF : Frantisek Cermak (TCH/564) 6-3 6-1
		VF : Guillaume Marx (F/603) 7-6(5) 2-6 3-6

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 552
		Q1 : Stephane Huet (F/175) 6-4 6-1
		Q2 : Davide Scala (I/297) 6-4 3-6 0-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 556
		Q1 : Christian Vinck (D/162) 2-6 4-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR 553
		R1 : Attila Savolt (UNG/211) 5-7 3-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Achtelfinale) WR 551
		Q1 : Arnd Caspari (D/1142) 6-0 6-2
		Q2 : Frank Potthoff (D/-) 6-4 5-7 6-4
		QF : Nikola Davydenko (RUS/1296) 6-4 5-7 6-4
		R1 : Martin Stepanek (TCH/411) 6-3 6-2
		AF : Martijn Belgraver (NL/424) 4-6 1-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 553
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alexander Beyer (D/-) 0-6 6-4 6-3
		QF : Kai Schmid (D/1298) 6-3 6-1
		R1 : Mounir El Aarej (MAR/529) 6-4 3-6 6-7(7)

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Achtelfinale) WR 557
		R1 : Alex Calatrava (E/207) 6-3 4-6 6-3
		AF : Christian Vinck (D/150) 1-6 0-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 557
		R1 : Martin Verkerk (NL/340) 2-6 5-7

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 529
		R1 : Michael Berrer (D/770) 3-6 6-3 6-3
		AF : Daniel Elsner (D/569) 3-6 1-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Viertelfinale) WR 533
		R1 : Marcello Craca (D/197) 6-3 4-6 6-3
		AF : Eduardo Nicolas (E/168) 6-3 6-3
		VF : Marcos Ondruska (SAF/210) 7-6(4) 6-7(4) 0-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (1.Runde) WR 533
		R1 : Oscar Serrano (E/185) 1-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR 492
		R1 : Gabriel Keymer (CHL/562) 5-2 Aufgabe
		AF : Vitali Shvets (?/-) 3-6 4-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (1.Runde) WR 538
		R1 : Juan Albert Viloca (E/135) 6-7(6) 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 547
		Q1 : Rainer Falenti (A/603) 1-6 6-3 6-2
		Q2 : Jordi Mas (E/336) 6-1 4-6 7-6(6)
		QF : David Sanchez (E/346) 1-6 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 545
		R1 : Igor Kornienko (RUS/442) 2-6 6-7(6)

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR 544
		R1 : Branislav Galik (SLK/535) 6-3 6-1
		AF : Michael Berrer (D/895) 6-7(3) 6-0 2-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 524
		Q1 : Jan Weinzierl (D/321) kampflos
		Q2 : Lovro Zovko (KRO/514) 6-2 6-3
		QF : Jim Thomas (USA/402) 6-7(2) 6-7(4)


Herter, Marc (23-15, Sat: 7-9)

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1080
		Q1 : Branislav Sekac (?/-) 6-3 4-6 5-7

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1073
		Q1 : Irakli Ushangishvili (?/-) 3-6 6-3 7-5
		Q2 : Ralph Grambow (D/-) 6-3 6-1
		QF : Tomas Jecminek (TCH/853) 2-6 1-6

	15.03.-21.03. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1068
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michail Elgin (RUS/1183) 6-7(2) 0-6

	26.04.-02.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR - 
		Q1 : Nicholas Lester (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Donik Arabian (?/-) 6-1 6-0
		QF : Artemon Apostu-Efremov (?/-) 4-6 6-2 6-4
		R1 : Per Thornadtsson (S/573) 6-7(8) 1-6

	03.05.-09.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ilian Nachev (?/-) 2-6 1-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mirko Pehar (KRO/844) 2-6 3-6

	21.06.-27.06. Italien Satellite #2, Leg 1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Alessandro Rodinelli (?/-) 6-0 3-6 6-0
		Q2 : Eric Nunez (USA/1292) 6-2 6-3
		QF : Andrea Capodimonte (I/896) 3-6 6-2 6-1
		R1 : Daniele Ceraudo (I/599) 6-2 6-7(3) 6-3
		AF : Eduardo Rincon (KOL/827) 6-1 2-6 1-6

	28.06.-04.07. Italien Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Tomas Tenconi (?/-) 3-6 7-6(5) 6-2
		Q2 : Rodrigo Ribeiro (BRA/956) 7-5 6-0
		QF : Christophe Bosio (MON/1301) 6-3 7-5
		R1 : Gianluca Luddi (I/369) 1-6 2-6

	05.07.-11.07. Italien Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Christophe Bosio (MON/1301) 4-6 6-2 6-3
		AF : Alessio Di Mauro (I/355) 6-0 6-7(3)1-6

	12.07.-18.07. Italien Satellite #2, Masters (Viertelfinale) WR -
		R1 : Diego Alvarez (ARG/1093) 6-1 6-2
		AF : Francesco Aldi (I/751) 6-2 7-5
		VF : Gianluca Luddi (I/364) 1-6 3-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR 919
		Q1 : Jean-Michel Pequery (F/348) 7-5 6-4
		Q2 : Michal Tabara (TCH/144) 0-6 2-6

	18.10.-24.10. Spanien Satellite #7, Leg 1 (Halbfinale) WR 926
		Q1 : Lamien Ouahab (ALG/-) 6-1 6-2
		Q2 : Diego Cabeza (?/-) 6-2 6-1
		Q3 : Guillermo Garcia (?/-) 6-1 6-2
		QF : Ion Guezurraga (E/1041) 6-4 6-2
		R1 : Mario Munoz-Bajarano (E/650) 6-2 7-5
		AF : Gorka Fraile (E/513) 1-6 6-3 7-5
		VF : Didac Perez (E/844) 6-2 7-5
		HF : Albert Montanes (E/333) 6-4 1-6 5-7

	25.10.-31.10. Spanien Satellite #7, Leg 2 (1.Runde) WR 926
		R1 : Ivan Beros (KRO/968) 5-7 5-7

	01.11.-07.11. Spanien Satellite #7, Leg 3 (1.Runde) WR 926
		R1 : Dario Perez (ARG/1313) 1-6 2-6

	08.11.-14.11. Spanien Satellite #7, Masters (1.Runde) WR 925
		R1 : Marc Marco (E/664) 4-6 3-6


Hesse, Sascha (9-8, Sat: 0-2, Ft: 0-1)

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 1294
		Q1 : Andrew Painter (AUS/654) 4-6 2-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Sergio Parente (E/-) 6-2 6-4
		Q2 : David Vukasinec (AUS/-) 7-6(6) 6-7(4) 6-4
		Q3 : Bertrand Tinck (B/-) 4-6 4-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1314
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sergio Parente (E/-) 7-5 7-6(6)
		Q3 : Ivo Klec (D/-) 6-1 6-2
		QF : Davide Morente (E/1077) 4-6 1-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Andrej Kracman (SLO/941) 5-7 4-6

	23.08.-29.08. Rumänien Future #2 (1.Runde) WR 1303
		R1 : Fabrice Betencourt (F/810) 2-6 2-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 1291
		Q1 : Fredric Fogen (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Jerome Ferrari (CH/-) 6-0 6-4
		QF : Tobias Clemens (D/935) 4-0 Aufgabe
		R1 : Marco Chiudinelli (CH/-) 2-6 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Timo Fleischfresser (D/-) 4-6 4-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1299
		Q1 : Adrian Pagani (USA/-) 6-2 6-4
		QF : Bastian Grundler (?/-) 6-2 6-3
		R1 : Patrick Schnidrig (CH/-) 2-6 6-2 6-7(7)


Hilpert, Marcus (17-19, Ch: 0-1, Sat: 0-1, Ft: 1-2)

	25.01.-31.01. Indien Future #3 (Qualifikation) WR 717
		Q1 : James Auckland (GB/-) 6-4 6-2
		Q2 : Anton Kokurin (USB/1244) 6-3 6-3
		QF : Simon Aspelin (S/572) 4-6 4-6

	01.02.-07.02. Kalkutta Challenger (Qualifikation) WR 717
		Q1 : Michael Kogan (ISR/616) 6-2 6-3
		Q2 : Arvind Parmar (GB/464) 1-6 6-7

	08.02.-14.02. Lucknow Challenger (Qualifikation) WR 720
		Q1 : Tom Vanhoudt (B/1310) 4-6 6-1 7-5
		Q2 : Jonathan Erlich (ISR/384) 3-6 7-6(3) 6-3
		QF : Juan Ignacio Carrasco (E/-) 2-6 4-6

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (2.Runde) WR 716
		R1 : Chia-Yen Tsai (TPE/1240) 6-2 7-5
		R2 : Frederic Niemeyer (KAN/433) 3-6 2-6

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (1.Runde) WR 710
		R1 : Thomas Messmer (D/1202) 5-7 5-7

	05.04.-11.04. Chennai (Qualifikation) WR 713
		Q1 : Mustafa Ghouse (IND/1069) 7-6 6-4
		Q2 : Noam Behr (ISR/230) 2-6 5-7

	12.04.-18.04. Neu Delhi Challenger (1.Runde) WR 707
		Q1 : Rajesh Vohra (?/-) 6-3 6-4
		QF : Omar Camporese (I/543) 6-1 1-1 Aufgabe
		R1 : Eyal Ran (ISR/216) 4-6 4-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR 768
		Q1 : Emilio Alvarez (E/264) 6-3 2-6 6-4
		Q2 : Frank Stettner (D/-) 6-3 6-3
		QF : Ronald Agenor (HAI/190) 1-6 1-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 768
		Q1 : Aleksandar Kitinov (MAZ/894) 5-7 6-4 6-4
		Q2 : Raemon Sluiter (NL/251) 6-3 3-6 2-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 770
		Q1 : Alexander Hartmann (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Yuri Schukin (RUS/316) 1-6 3-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR 772
		Q1 : Ivo Karlovic (KRO/712) 2-6 1-6

	12.07.-18.07. Graz Challenger (Qualifikation) WR 1123
		Q1 : Tommi Lenho (FIN/392) 0-6 1-6

	19.07.-25.07. Newcastle Challenger (1.Runde) WR 1122
		Q1 : Daniel Jewitt (?/-) 6-2 6-1
		QF : Jaymon Crabb (AUS/497) 6-2 6-2
		R1 : Jeff Tarango (USA/93) 6-7(2) 3-6

	09.08.-15.08. Sopot Challenger (Qualifikation) WR 905
		Q1 : Krystian Pfeiffer (PL/895) 2-6 4-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR 912
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alexander Lang (D/-) 3-6 6-2 6-0
		QF : Jordi Mas (E/356) 7-6 4-6 3-6

	23.08.-29.08. Genf Challenger (Qualifikation) WR 910
		Q1 : Johann Potron (F/856) 2-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 902
		Q1 : Uros Vico (I/386) 5-7 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 916
		Q1 : David Skoch (TCH/338) 6-3 5-7 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 919
		Q1 : Merid Zahirovic (BIH/892) 6-4 6-2
		Q2 : Zeljko Krajan (KRO/279) 5-7 6-7(4)


Hohm, Rene (19-12, Sat: 2-3, Ft: 2-3)

	17.05.-23.05. Italien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alberio Casade (?/-) 6-2 6-2
		Q2 : Viktor Bruthans (SLK/1011) 7-6(2) 7-5
		QF : Leonardo Azzaro (I/527) 2-6 4-6

	07.06.-13.06. Finnland Future #1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Oleg Ushakov (?/-) 6-3 6-4
		Q2 : Miikka Kangas (FIN/1297) 6-4 6-3
		QF : Anton Klaric (?/-) 6-0 6-3
		R1 : Mikko Haulos (?/-) 6-0 6-2
		AF : Bjorn Rehnquist (S/474) 2-6 4-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Thomas Zivnicek (D/982) 6-3 1-6 3-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Sascha Schewiola (D/-) 3-6 6-3 3-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Pascal Hooijmaijers (NL/1306) 6-3 6-3
		Q2 : Sonny van der Velden (?/-) 6-2 6-3
		QF : Oliver Tauma (F/711) 3-6 1-6

	20.09.-26.09. Großbritannien Future #8 (1.Runde) WR 1302
		Q1 : Freilos
		Q2 : Hamid Hejazi (GB/-) 6-1 6-1
		QF : Tom Greenland (GB/-) 6-2 6-2
		R1 : Ladislav Svarc (SLK/495) 6-3 6-7(4) 3-6

	27.09.-03.10. Großbritannien Future #9 (Achtelfinale) WR 1303
		Q1 : Freilos
		Q2 : James Auckland (GB/-) 6-4 3-6 6-3
		QF : Heiko Bollich (D/1094) 6-4 6-1
		R1 : Zoltan Boroczky (UNG/736) 5-7 6-2 7-5
		AF : Martin Bartonek (TCH/903) 6-7(3) 2-6

	25.10.-31.10. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 1248
		Q1 : Lukas Dlouhy (?/-) 3-6 6-3 6-2
		QF : Jakub Hasek (TCH/1138) 6-2 6-3
		R1 : Tomas Cakl (TCH/1047) 7-5 6-2
		AF : Martin Stepanek (TCH/547) 3-6 4-6

	01.11.-07.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1244
		Q1 : Kamil Vondracek (TCH/-) 7-5 6-1
		QF : Pavel Kudrnac (TCH/1095) 3-6 4-6

	08.11.-14.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 1246
		R1 : Jan Hernych (TCH/372) 3-6 7-5 6-4
		AF : Martin Bartonek (TCH/765) 3-6 4-6

	15.11.-21.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Masters (1.Runde) WR 1247
		R1 : Martin Hromec (SLK/439) 2-6 3-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 1156
		Q1 : Matthias Lautenschläger (D/-) 6-2 6-3
		Q2 : Alexander Shvec (BUL/261) 3-6 3-6


Hornung, Markus (2-5)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oleg Ushakov (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Jerome Haehnel (F/545) 1-6 2-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marc Fornell (?/-) 2-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Frankreich Satellite #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David Baro (?/-) 2-6 6-1 6-1
		Q2 : Sam Schroerlucke (USA/799) 1-6 6-1 6-7(7)

	11.10.-17.10. Frankreich Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Claude N'Goran (IVY/623) 5-7 6-3 1-6


Huning, Tobias (0-3)

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Walter Larrea (?/-) 3-6 6-3 3-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luca Bonati (?/-) 6-4 3-6 5-7

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 2-6 6-1 2-6


Hutt, Felix (1-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan Engel (?/-) 6-0 6-3
		Q2 : Paul Hartveg (D/794) 1-6 6-4 0-6


Imielski, Stefan (4-7, Ft: 0-1)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR -
		Q1 : James Betts (?/-) 6-3 7-6(3)
		QF : Florian Jeschonek (D/1129) kampflos
		R1 : Nick McDonald (?/-) 3-6 5-7

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Oriol Cairo (E/-) 6-1 6-0
		QF : Fernando Las Heras (ARG/759) 5-7 1-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Fedeico Torresi (I/-) 2-6 6-4 1-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Mazzoleni (I/-) 0-6 3-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peter Allot (A/-) 7-5 1-6 6-4
		Q2 : Francesco Aldi (I/741) 5-7 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Florian Marquardt (D/1302) 4-6 4-6

	04.10.-10.10. Italien Future #18 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Potito Starace (I/-) 1-6 1-6


Isslinger, Ingo (0-2, Ft: 0-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 988
		Q1 : Florian Marquardt (D/1065) 3-6 6-4 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 1038
		R1 : Erik Trümpler (D/1302) 4-6 4-6


Jäger, Christian (0-1)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aleksandar Djuranovic (D/1296) 6-4 4-6 2-6


Jäger, Sebastian (35-25, Ch: 2-4, Sat: 6-7, Ft: 13-8)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 742
		Q1 : Neil Watts (GB/1312) 6-3 6-3
		Q2 : Jakub Herm-Zahlava (D/600) 2-6 4-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 746
		Q1 : David Critchley (KAN/863) 6-7(7) 6-3 6-4
		Q2 : Patrick Sommer (D/608) 6-4 7-5
		QF : Andreas Vinciguerra (S/595) 3-6 3-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 744
		Q1 : Erik Trümpler (D/1307) 4-6 2-6

	01.03.-07.03. Australien Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 743
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gerard Smith (?/-) 6-3 6-1
		Q3 : Julien Dupuy (?/-) 6-3 6-3
		QF : Hayden Gibson (AUS/767) 7-5 7-6
		R1 : Paul Hanley (AUS/476) 7-5 6-1
		AF : Grant Doyle (AUS/316) 0-6 3-6

	08.03.-14.03. Australien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 737
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jason Lijewski (?/-) 6-0 6-3
		Q3 : Viktor Bruthans (SLK/1053) 6-4 4-6 7-5
		QF : Sergio Gaoni (AUS/840) 1-6 0-6

	15.03.-21.03. Australien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 733
		R1 : Anastasios Vasiliardis (GRI/434) 1-6 1-6

	22.03.-28.03. Australien Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 733
		R1 : Jordan Kerr (AUS/632) 1-6 3-6

	05.04.-11.04. Neuseeland Future #1 (Achtelfinale) WR 723
		Q1 : Freilos
		QF : Haydon Wakefield (SAF/-) 6-3 6-3
		R1 : Patrick Erhardt (D/573) 6-4 6-1
		AF : James Sekulov (AUS/316) 4-6 4-6

	12.04.-18.04. Neuseeland Future #2 (1.Runde) WR 790
		Q1 : Freilos
		Q2 : Victor Bruthans (SLK/1051) 7-5 2-6 6-0
		QF : Cameron Liggett (AUS/-) 6-2 6-4
		R1 : Toby Mitchell (AUS/290) 6-7(3) 2-6

	19.04.-25.04. Neuseeland Future #3 (1.Runde) WR 788
		Q1 : David Vukasinec (AUS/-) 7-5 6-1
		QF : Sam Swan (AUS/1299) 6-1 6-2
		R1 : Lee Pearson (AUS/649) 2-6 4-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 770
		Q1 : Andrei Cherkasov (RUS/150) 4-6 3-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Viertelfinale) WR 752
		R1 : Mark Joachim (D/419) 6-4 6-4
		AF : Alejandro Aramburu (PER/363) 6-1 6-4
		VF : Melle van Gemerden (NL/639) 0-6 5-7

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR 751
		Q1 : Alexander Nikolic (?/-) 6-0 6-2
		Q2 : Eduardo Nicolas (E/214) 2-6 4-6

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (1.Runde) WR 751
		R1 : Julien Boutter (F/149) 4-6 4-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (1.Runde) WR 687
		R1 : Jimy Szymanski (VEN/236) 3-6 2-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Viertelfinale) WR 689
		R1 : Stefano Galvani (I/318) 0-6 6-3 7-6(6)
		AF : Noam Behr (ISR/219) 7-5 4-6 6-4
		VF : Jens Knippschild (D/104) 2-6 6-7(6)

	19.07.-25.07. USA Future #11 (Halbfinale) WR 587
		R1 : John Winter (USA/-) 6-7(9) 6-0 1-0 Aufgabe
		R2 : Wynn Criswell (USA/562) 7-5 6-3
		AF : Matthew Breen (AUS/350) 6-3 2-6 7-6(5)
		VF : Todd Meringoff (USA/891) 4-6 6-1 6-2
		HF : Thomas Dupre (F/390) 1-6 1-6

	26.07.-01.08. USA Future #12 (Achtelfinale) WR 585
		R1 : Wade McGuire (USA/408) 3-6 7-6(5) 3-0 Aufgabe
		R2 : Sergio Gaoni (AUS/754) 6-3 6-3
		AF : Yong-Il Yoon (KRO/397) 1-5 Aufgabe

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Viertelfinale) WR 545
		R1 : Fernando Las Heras (ARG/781) 4-6 6-3 6-2
		AF : Igor Kunitcin (RUS/362) 6-3 6-4
		VF : Andreas Weber (D/461) 3-6 6-4 5-7

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 554
		R1 : Fernando Las Heras (ARG/836) 6-1 4-6 6-4
		AF : Andrea Capodimonte (I/830) 7-6(5) 6-7(1) 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 545
		R1 : Michael Lammer (CH/-) 6-1 6-3
		AF : Bernhard Parun (D/903) 3-6 6-4 6-7(6)

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 545
		R1 : Melle van Gemerden (NL/461) 3-6 4-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Halbfinale) WR 545
		R1 : Christian Meyer (D/-) 6-1 6-7(3) 6-3
		AF : Matej Pampulov (A/896) 6-4 7-6(0)
		VF : Tobias Clemens (D/948) 6-2 6-3
		HF : Daniel Caracciolo (ARG/902) 4-6 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Viertelfinale) WR 503
		R1 : Andrej Kracman (SLO/682) 6-3 6-4
		AF : Timo Fleischfresser (D/764) 1-6 7-5 6-4
		VF : Jan Vacek (TCH/446) 4-6 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 489
		R1 : Christian Vinck (D/158) 6-7(1) 5-7


Jacob, Björn (17-9, Ft: 10-9)

	17.05.-23.05. USA Future #4 (1.Runde) WR 859
		R1 : Thomas Blake (USA/461) 3-6 6-1 1-6

	24.05.-30.05. USA Future #5 (Viertelfinale) WR 857
		R1 : Marcus Fluitt (USA/1190) 6-7(5) 6-2 6-0
		R2 : Johny Romero (VEN/518) 6-1 6-3
		AF : Michael Jessup (USA/436) 7-5 6-2
		VF : Lee Pearson (AUS/616) 5-7 3-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Viertelfinale) WR 1009
		Q1 : Steve Adamson (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Niclas Otte (D/-) 6-0 6-0
		QF : Alexander Waske (D/1034) 7-5 6-3
		R1 : Steven Randjelovic (AUS/399) 3-0 Aufgabe
		AF : Andres Schneiter (ARG/262) 6-3 5-7 6-2
		VF : David Skoch (TCH/420) 2-6 3-6

	30.08.-05.09. Marokko Future #3 (Viertelfinale) WR 927
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jorge Jimenez-Letrado (E/-) 6-2 6-2
		QF : Nils Asmus (D/-) 6-1 6-1
		R1 : Andreas Weber (D/552) 6-7(6) 6-1 6-4
		AF : Mirko Pehar (KRO/856) 6-4 6-2
		VF : Frederik Fetterlein (DK/633) 4-6 4-6

	06.09.-12.09. Frankreich Future #10 (1.Runde) WR 929
		Q1 : Freilos
		Q2 : Julien Gillet (?/-) kampflos
		QF : Christophe Dourmes (?/-) 6-4 7-5
		R1 : abgesagt

	04.10.-10.10. Indonesien Future #5 (1.Runde) WR 855
		R1 : Akira Matsushita (J/466) 4-6 2-6

	11.10.-17.10. Indonesien Future #6 (1.Runde) WR 851
		R1 : Febi Widhiyanto (IDN/1304) 6-2 4-6 2-6

	01.11.-07.11. Thailand Future #1 (Halbfinale) WR 851
		R1 : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/801) 7-5 6-4
		AF : Dmitri Tomashevich (USB/376) 3-6 6-2 6-2
		VF : Leigh Holland (AUS/446) 6-7(4) 7-5 6-2
		HF : Eyal Ran (ISR/307) 6-7(6) 4-6

	08.11.-14.11. Thailand Future #2 (1.Runde) WR 849
		R1 : Helge Koll (N/509) 7-5 5-7 1-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 717
		R1 : Vince Mackey (USA/1047) 3-6 2-6


Jeschonek, Florian (25-15, Ft: 17-9)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 1147
		Q1 : Bartlomiej Dabrowski (PL/282) 6-7(7) 7-6(3) 4-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 1137
		Q1 : Jan Boruszewski (D/524) 7-6(9) 6-4
		Q2 : Robert Lindstedt (S/1035) 6-4 4-6 6-0
		QF : Stefan Wauters (B/1035) 6-7(6) 6-4 6-7(2)

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 1134
		Q1 : Danijel Kruslin (D/1193) 6-3 6-2
		Q2 : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/465) 6-1 6-4
		QF : Ladislav Svarc (SLK/480) 2-6 1-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1124
		Q1 : Andreas Weber (D/480) 6-7(4) 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Halbfinale) WR 1128
		Q1 : Matej Pampoulov (A/532) 6-2 6-3
		Q2 : Aleksandar Djuranovic (D/1296) 6-1 6-1
		QF : Davor Grgic (KRO/880) 6-3 6-1
		R1 : Phillip Hammer (D/809) 6-3 6-2
		AF : Ricardo Schlachter (BRA/305) kampflos
		VF : Yuri Schukin (RUS/364) 7-6(3) 5-7 6-3
		HF : Johan Settergren (S/487) 3-6 6-4 4-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR 1129
		Q1 : Björn Behles (D/-) kampflos
		QF : Stefan Imielski (D/-) kampflos

	26.07.-01.08. Slowenien Future #3 (1.Runde) WR 830
		R1 : Luka Kutanjak (KRO/1153) 6-1 4-6 6-7(3)

	09.08.-15.08. Lativa Future #1 (Finale) WR 837
		R1 : Daniel Schalen (S/1246) 6-3 6-2
		AF : Bjorn Rehnquist (S/430) 6-3 6-4
		VF : Scott Barron (IRL/1163) 6-3 6-1
		HF : Jarkko Nieminen (FIN/637) 6-2 6-0
		 F : Piotr Szczepanik (PL/558) 0-6 6-0 4-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Viertelfinale) WR 845
		R1 : Piotr Szczepanik (PL/553) 6-4 7-5
		AF : Scott Barron (IRL/1160) 6-3 6-4
		VF : Patrick Sommer (D/722) 3-6 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Halbfinale) WR 656
		R1 : Mirko Pehar (KRO/798) 7-5 7-6(3)
		AF : Markus Wislsperger (D/1193) 6-2 4-0 Aufgabe
		VF : Simon Stadler (D/-) 2-6 7-5 6-1
		HF : Radim Zitko (TCH/553) 6-4 4-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 663
		R1 : Jan Boruszewski (D/494) 1-6 0-1 Aufgabe

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 620
		Q1 : Omar Camporese (I/581) 3-6 4-6

	01.11.-07.11. Griechenland Future #6 (Halbfinale) WR 620
		R1 : Olivier Grignard (?/-) 6-1 6-1
		AF : Pantelis Moschoutis (GRI/1044) 5-7 7-6(3) 7-5
		VF : Anastasios Vasiliadis (GRI/395) 6-2 6-4
		HF : Amir Hadad (ISR/249) 3-6 3-6

	22.11.-28.11. Bangladesh Future #1 (Viertelfinale) WR 578
		R1 : Dilip Passia (?/-) 6-0 6-1
		AF : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/785) 7-6(5) 6-2
		VF : Aisam Quereshi (PAK/433) 6-1 6-7(5) 6-7(5)

	29.11.-05.12. Bangladesh Future #2 (1.Runde) WR 576
		R1 : Hendri Susilo Pramono (IDN/1019) 6-4 3-6 2-6


Joachim, Mark (20-25, Ch: 0-1, Sat: 8-4, Ft: 2-11)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 324
		Q1 : Cristiano Caratti (I/161) 4-6 1-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 324
		Q1 : Petr Luxa (TCH/220) 6-7(4) 7-6(5) 6-7(5)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 332
		Q1 : Gerid Strehl (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Jan Vacek (TCH/457) 7-6(2) 3-6 6-4
		QF : Phillip Hammer (D/-) 6-7(1) 6-7(5)

	15.02.-21.02. Kroatien Future #1 (1.Runde) WR 327
		R1 : Boris Borgula (SLK/314) 6-2 3-6 3-6

	22.02.-28.02. Kroatien Future #2 (1.Runde) WR 327
		R1 : Filippo Messori (I/314) 6-7(5) 0-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 325
		Q1 : David Skoch (TCH/423) 5-7 4-6

	15.03.-21.03. Italien Future #1 (Qualifikation) WR 328
		Q1 : Fabrizio Monaghedou (?/-) 6-2 6-4
		QF : Fernando Gonzales (CHL/574) 6-7(4) 5-7

	22.03.-28.03. Italien Future #2 (Achtelfinale) WR 331
		R1 : Tapio Nurminen (F/269) 6-3 7-6(3)
		AF : Reginald Willems (B/380) 3-6 4-6

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Finale) WR 329
		R1 : Gregory Zavialoff (F/632) 7-6(3) 4-6 6-3
		AF : Pedro Canovas (E/979) 6-2 6-3
		VF : Rene Nicklisch (D/435) 6-4 7-5
		HF : Manuel Sala (E/582) 6-2 7-5
		 F : Juan Giner (E/426) 1-6 4-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Viertelfinale) WR 329
		R1 : Toni Navarro (?/-) 6-7(5) 7-6(3) 6-0
		AF : Manuel Sala (E/583) 6-4 6-3
		VF : Santiago Ventura (E/596) 4-6 4-6

	26.04.-02.05. Spanien Satellite #4, Leg 3 (Viertelfinale) WR 327
		R1 : Enrique Perez (?/-) 3-6 6-2 6-0
		AF : Jose Luis Condor (E/1140) 6-3 6-3
		VF : Victor Sendin (E/357) 5-7 1-6

	03.05.-09.05. Spanien Satellite #4, Masters (Achtelfinale) WR 326
		R1 : Freilos
		AF : Oscar Martinez (E/594) 3-6 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Achtelfinale) WR 419
		Q1 : Petr Spousta (TCH/827) 6-2 2-6 6-2
		Q2 : Florian Marquardt (D/1070) 6-2 6-2
		QF : Libor Nemecek (TCH/834) 6-2 6-2
		R1 : Mehdi Tahiri (MAR/420) 6-1 6-3
		AF : Johan Settergren (S/487) 6-7(5) 6-7(?)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 419
		R1 : Sebastian Jäger (D/752) 4-6 4-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 423
		R1 : James Sekulov (AUS/228) 3-6 1-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 423
		R1 : Robin Vik (TCH/547) 3-6 1-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (Qualifikation) WR 428
		Q1 : Andres Zingamn (ARG/239) 6-7(5) 2-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 433
		Q1 : Igor Kornienko (RUS/453) 1-6 4-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 462
		Q1 : Dieter Kindlmann (D/-) 6-2 6-3
		Q2 : David Sanchez (E/346) 6-3 1-6 3-6

	13.09.-19.09. Frankreich Future #11 (1.Runde) WR 462
		R1 : Thomas Dupre (F/330) 4-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 521
		R1 : Radim Zitko (TCH/570) 3-6 4-5 Aufgabe

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 580
		R1 : Timo Fleischfresser (D/764) 2-6 2-6

	25.10.-31.10. Frankreich Future #17 (1.Runde) WR 577
		R1 : Paul-Patrick Brabant (B/1138) 4-6 6-3 4-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 579
		Q1 : Igor Kornienko (RUS/429) 7-6(4) 4-6 4-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (1.Runde) WR 681
		Q1 : Harry Trattner (A/-) kampflos
		Q2 : Rene Nicklisch (D/323) 7-5 7-6(4)
		QF : Andreas Weber (D/591) 7-5 6-4
		R1 : Vincenzo Santopadre (I/170) 7-5 3-6 6-7(4)


Job, Tobias (2-3)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1288
		Q1 : Martin Spöttl (A/474) 1-6 0-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1296
		Q1 : Marc Schmitt (D/-) 7-5 4-1 Aufgabe
		Q2 : Johan Settergren (S/487) 2-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Radu Popescu (?/-) 6-0 7-5
		Q2 : Santiago Messora (ARG/-) 1-6 2-6


Jung, Daniel (0-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mads Gottlieb (DK/-) 4-6 5-7


Jung, Erol (0-1)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Djalmar Sistermans (NL/910) 4-6 2-6


Käck, Andreas (2-1)

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergey Abramov (UKR/-) 6-1 6-2
		Q2 : Barry Scollo (GB/-) 6-7(5) 7-6(4) 7-6(6)
		Q3 : Paolo Cannova (I/1236) 1-6 3-6


Karbacher, Bernd (25-25, ATP: 13-17, Ch: 0-2)

	04.01.-10.01. Doha (Achtelfinale) WR 125
		R1 : Greg Rusedski (GB/9) 4-6 7-6(3) 6-3
		AF : Mariano Zabaleta (ARG/63) 0-6 6-3 5-7

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 124
		Q1 : Juan Ignacio Chela (ARG/210) 6-3 7-6(3)
		Q2 : Salvador Navarro (E/180) 7-5 6-3
		QF : Javier Sanchez (E/168) 4-6 6-3 3-6
		R1 : Andrei Cherkasov (RUS/167) 2-6 1-6 1-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (1.Runde) WR 123
		R1 : Lars Burgsmüller (D/150) 2-6 4-6

	08.02.-14.02. San Jose (Viertelfinale) WR 132
		Q1 : Wade McGuire (USA/341) 6-7(6) 6-4 6-3
		Q2 : Harel Levy (ISR/227) 6-3 6-7(6) 6-3
		QF : Kevin Kim (USA/355) 6-3 6-4
		R1 : Stefan Koubek (A/96) 6-3 6-2
		AF : Sebastien Lareau (KAN/95) 6-3 6-7(3) 6-3
		VF : Pete Sampras (USA/1) 5-7 3-6

	01.03.-07.03. Kopenhagen (Achtelfinale) WR 120
		Q1 : Alex Reichel (USA/566) 7-5 6-1
		Q2 : Alexander Popp (D/323) 6-4 7-5
		QF : Max Mirnyi (BUL/288) 6-7(5) 3-6
		R1 : Jan Kroslak (SLK/79) 6-3 6-4
		AF : Rainer Schüttler (D/71) 3-6 6-7(4)

	18.03.-28.03. Key Biscayne (Qualifikation) WR 118
		Q1 : Tomas Carbonell (E/246) 6-1 6-1
		QF : Jan Frode Andersen (N/139) 5-7 6-7(3)

	05.04.-11.04. Hongkong (Halbfinale) WR 118
		R1 : Patrick Rafter (AUS/5) 6-7(4) 7-6(1) 6-2
		AF : Brett Steven (NSL/132) 6-4 6-0
		VF : Jonas Björkman (S/37) 6-4 6-4
		HF : Boris Becker (D/75) 4-6 4-6

	12.04.-18.04. Tokio (Achtelfinale) WR 117
		R1 : Steve Campbell (USA/204) 6-2 7-6(4)
		R2 : David Dilucia (USA/285) 7-6(7) 6-2
		AF : Kenneth Carlsen (DK/101) 5-7 2-6

	26.04.-02.05. München (Achtelfinale) WR 95
		R1 : Rainer Schüttler (D/56) 7-6(2) 6-4
		AF : Alberto Berasategui (E/65) 4-6 6-7(3)

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 91
		Q1 : Aleksandar Kitinov (MAZ/1288) 4-6 2-6

	10.05.-16.05. Rom (Qualifikation) WR 95
		Q1 : Jacobo Diaz (E/116) 2-6 3-6

	24.05.-06.06. French Open (2.Runde) WR 94
		R1 : Magnus Norman (S/52) 7-6(5) 4-6 6-2 6-4
		R2 : Gaston Gaudio (ARG/79) 7-6(3) 6-4 3-6 1-6 4-6

	07.06.-13.06. Halle (1.Runde) WR 94
		R1 : Jiri Novak (TCH/49) 2-6 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (1.Runde) WR 89
		R1 : Andrei Medvedev (UKR/31) 6-7(1) 6-7(3) 4-6

	05.07.-11.07. Bastad (1.Runde) WR 88
		R1 : Martin Rodriguez (ARG/72) 6-1 3-6 5-7

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (2.Runde) WR 90
		R1 : Marcelo Filippini (URU/86) 3-6 6-2 6-0
		R2 : Dominik Hrbaty (SLK/19) 6-1 3-6 2-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (2.Runde) WR 89
		R1 : Xavier Malisse (B/111) 6-2 6-4
		R2 : Andrei Medvedev (UKR/35) 2-6 2-6

	02.08.-08.08. Montreal (1.Runde) WR 86
		R1 : Fabrice Santoro (F/43) 2-6 5-7

	09.08.-15.08. Cincinnati (Qualifikation) WR 90
		Q1 : Mike Bryan (USA/409) 6-2 6-2
		QF : Axel Pretzsch (D/123) 4-6 5-7

	16.08.-22.08. Washington (1.Runde) WR 88
		R1 : Sebastien Lareau (KAN/95) 4-6 6-3 1-6

	23.08.-29.08. Long Island (1.Runde) WR 86
		Q1 : Lior Mor (ISR/178) 1-6 6-3 6-2
		Q2 : Miles MacLagan (GB/281) 6-1 6-4
		QF : Julien Boutter (F/146) 6-3 6-4
		R1 : Fabrice Santoro (F/43) 6-3 3-6 6-7(4)

	30.08.-12.09. US Open (1.Runde) WR 86
		R1 : Mariano Puerta (ARG/70) 6-7(4) 4-6 2-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 114
		R1 : Karsten Braasch (D/278) 4-6 6-7(3)


Kas, Christopher (16-11, Sat: 3-4, Ft: 5-5)

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Achtelfinale) WR 1034
		Q1 : Harald Trattner (A/-) 7-6 6-4
		Q2 : Bob Borella (DK/1239) 6-1 6-4
		QF : Sebastian Pacheco (ARG/1306) 7-5 6-4
		R1 : Roman Smotlak (SLK/383) 7-5 6-4
		AF : Thomas Strengberger (A/1093) 3-6 2-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (1.Runde) WR 1030
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kay Spindler (D/-) 5-7 6-3 6-2
		QF : Christian Persico (I/992) 6-2 6-3
		R1 : Alexander Peya (A/542) 6-2 4-6 3-6

	02.08.-08.08. Italien Future #15 (Achtelfinale) WR 1000
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luca Rosatone (I/-) 7-5 3-6 7-6(4)
		QF : Matteo Galli (I/-) 6-3 6-4
		R1 : Ryota Taguchi (J/1161) 6-1 6-1
		AF : Ion Moldovan (RUM/335) 1-6 4-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 1002
		R1 : Adolf Musil (TCH/891) 6-3 6-0
		AF : Filip Kascak (SLK/662) 3-6 6-3 3-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 974
		R1 : Thiemo Maier (A/920) 1-6 4-6

	30.08.-05.09. Slowakei Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 960
		R1 : Ivan Toth (?/-) 7-5 6-2
		AF : Tomas Catar (SLK/453) 6-0 6-3
		VF : Boris Borgula (ALK/432) 4-6 5-7

	06.09.-12.09. Slowakei Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 963
		R1 : Jesco Renner (D/1093) 6-1 2-6 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Viertelfinale) WR 854
		R1 : Vaclav Duda (TCH/760) 7-5 6-4
		AF : Nino Ulrich (D/-) 7-6(6) 6-7(4) 6-3
		VF : Radim Zitko (TCH/553) 3-6 4-6

	04.10.-10.10. Italien Future #18 (Achtelfinale) WR 1015
		R1 : Davide Stara (I/-) 6-1 6-1
		AF : Wolfgang Schranz (A/302) 2-6 6-4 3-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 921
		Q1 : Thorsten Wolff (D/756) 6-4 6-4
		Q2 : Zeljko Krajan (KRO/293) 6-7(7) 1-6


Kauntz, Andreas (3-3)

	08.11.-14.11. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nicolas Devilder (F/1312) 3-6 2-6

	15.11.-21.11. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Gattringer (A/-) 3-6 6-4 1-0 Aufg.
		Q2 : Valerio Discalzi (I/1310) 6-2 6-3
		QF : Razvan Iliescu (RUM/1004) 2-6 3-6

	22.11.-28.11. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Morris (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Tomas Janci (SLK/957) 6-2 2-6 2-6


Kauth, Christian (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Erik Trümpler (D/1298) 0-6 3-6


Kiefer, Nicolas (54-25, ATP: 53-21)

	04.01.-10.01. Adelaide (1.Runde) WR 35
		R1 : Lleyton Hewitt (AUS/100) 5-7 4-6

	11.01.-17.01. Sydney (Achtelfinale) WR 35
		R1 : Martin Damm (TCH/76) 5-7 6-3 6-2
		AF : Lleyton Hewitt (AUS/100) 4-6 2-6

	18.01.-31.01. Australian Open (3.Runde) WR 36
		R1 : Carlos Moya (E/5) 6-7(7) 6-4 7-6(6) 6-3
		R2 : Cecil Mamiit (USA/128) 6-2 7-5 7-6(7)
		R3 : Fabrice Santoro (F/67) 6-7(7) 1-6 3-6

	08.02.-14.02. Dubai (Finale) WR 39
		R1 : Nicolas Escude (F/107) 6-3 6-3
		AF : Albert Costa (E/16) 6-3 7-6(3)
		VF : Francisco Clavet (E/29) 7-6(7) 6-7(6) 6-2
		HF : Andrew Ilie (AUS/54) 6-3 7-6(6)
		 F : Jerome Golmard (F/63) 4-6 2-6

	15.02.-21.02. Rotterdam (1.Runde) WR 41
		R1 : Greg Rusedski (GB/10) 6-7(5) 6-4 3-6

	22.02.-28.02. London (Achtelfinale) WR 35
		R1 : Cedric Pioline (F/18) 5-7 6-2 7-5
		AF : Richard Krajicek (NL/10) 3-6 4-6

	08.03.-14.03. Indian Wells (Achtelfinale) WR 33
		R1 : Mariano Puerta (ARG/35) 6-3 6-2
		R2 : Patrick Rafter (AUS/5) 7-6(2) 3-6 7-5
		AF : Karol Kucera (SLK/12) 4-6 6-3 4-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (Viertelfinale) WR 33
		R1 : Freilos
		R2 : Arnaud Clement (F/89) 6-1 6-2
		R3 : Patrick Rafter (AUS/5) 7-6(5) 6-4
		AF : Greg Rusedski (GB/10) 4-6 7-5 6-2
		VF : Francisco Clavet (E/23) 5-7 3-6

	02.04.-04.04. Daviscup gegen Russland (2:3) WR 30
		E2 : Yevgeny Kafelnikov (RUS/3) 6-7(5) 4-6 4-6
		E4 : Marat Safin (RUS/26) 6-7(9) 4-6 4-6

	05.04.-11.04. Hongkong (Viertelfinale) WR 26
		R1 : Jan Kroslak (SLK/67) 6-1 6-0
		AF : Paradorn Srichapan (THA/305) 6-1 6-4
		VF : Andre Agassi (USA/12) 2-6 2-6

	12.04.-18.04. Tokio (Sieger) WR 26
		R1 : Freilos
		R2 : Paradorn Srichapan (THA/307) 6-2 6-3
		AF : Michael Sell (USA/274) 3-6 6-3 6-2
		VF : Thomas Enqvist (S/15) 6-7(5) 7-5 6-4
		HF : Jonas Björkman (S/37) 4-6 6-1 6-4
		 F : Wayne Ferreira (SAF/30) 7-6(5) 7-5

	10.05.-16.05. Rom (Achtelfinale) WR 23
		R1 : Thomas Enqvist (S/18) 7-5 6-4
		R2 : Richard Krajicek (NL/5) 6-3 6-2
		AF : Nicolas Lapentti (ECU/41) 6-3 6-7(3) 3-6

	16.05.-23.05. World Team Cup Düsseldorf WR 23
		E1 : Greg Rusedski (GB/11) 1-6 4-6
		E2 : Thomas Johansson (S/19) 6-3 6-2
		E3 : Alex Corretja (E/7) 3-6 6-4 4-6

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 21
		R1 : Martin Damm (TCH/87) 5-7 4-6 2-6

	07.06.-13.06. Halle (Sieger) WR 21
		R1 : Rainer Schüttler (D/48) 6-4 6-1
		AF : Richey Reneberg (USA/291) 6-1 6-4
		VF : Jan Siemerink (NL/32) 6-4 6-2
		HF : Daniel Vacek (TCH/68) 6-4 6-3
		 F : Nicklas Kulti (S/309) 6-3 6-2

	21.06.-04.07. Wimbledon (2.Runde) WR 18
		R1 : Christian Vinck (D/146) 2-6 6-4 6-3 7-6(4)
		R2 : Boris Becker (D/79) 4-6 2-6 4-6

	02.08.-08.08. Montreal (Halbfinale) WR 17
		R1 : Daniel Vacek (TCH/52) 6-2 7-5
		R2 : Guillaume Raoux (F/73) 6-4 6-0
		AF : Tommy Haas (D/15) 6-3 7-6(4)
		VF : Patrick Rafter (AUS/1) 6-3 6-7(5) 7-6(4)
		HF : Thomas Johansson (S/21) 6-4 1-6 3-6

	09.08.-15.08. Cincinnati (Achtelfinale) WR 17
		R1 : Sebastien Grosjean (F/34) 7-5 6-3
		R2 : Paul Goldstein (USA/89) 2-6 6-4 7-6(10)
		AF : Tim Henman (GB/5) 4-6 1-6

	16.08.-22.08. Washington (Halbfinale) WR 17
		R1 : Freilos
		R2 : Mashinka Washington (USA/349) 6-4 6-2
		AF : John van Lottum (NL/93) 7-5 6-2
		VF : Jan Kroslak (SLK/71) 6-4 6-3
		HF : Yevgeny Kafelnikov (RUS/2) 2-6 6-2 3-6

	30.08.-12.09. US Open (3.Runde) WR 15
		R1 : Jason Stoltenberg (AUS/66) 6-4 6-3 1-6 4-6 6-3
		R2 : Michael Kohlmann (D/117) 6-3 6-2 6-2
		R3 : Arnaud Clement (F/61) 6-4 4-6 4-6 2-6

	13.09.-19.09. Tashkent (Sieger) WR 15
		R1 : Tuomas Ketola (FIN/152) 4-6 6-2 6-1
		AF : Lorenzo Manta (CH/121) 6-4 6-4
		VF : Cecil Mamiit (USA/82) 6-1 7-5
		HF : Daniel Vacek (TCH/76) 7-6(4) 6-2
		 F : George Bastl (CH/175) 6-4 6-2

	04.10.-10.10. Basel (Halbfinale) WR 12
		R1 : Magnus Larsson (S/123) 6-1 6-4
		AF : Jiri Novak (TCH/35) 6-3 6-7(2) 6-1
		VF : Greg Rusedski (GB/6) 2-6 7-6(4) 6-3
		HF : Karol Kucera (SLK/20) 4-6 3-6

	11.10.-17.10. Wien (Finale) WR 12
		R1 : Mariano Zabaleta (ARG/27) 6-3 6-4
		AF : Jürgen Melzer (A/632) 6-4 6-0
		VF : Yevgeny Kafelnikov (RUS/2) 6-0 6-4
		HF : Richard Krajicek (NL/9) 7-6(9) 6-4
		 F : Greg Rusedski (GB/8) 7-6(4) 6-2 3-6 5-7 4-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (2.Runde) WR 8
		R1 : Freilos
		R2 : Andrei Pavel (RUM/51) 5-6 Aufgabe

	22.11.-28.11. ATM WM Hannover (Halbfinale) WR 6
		V1 : Thomas Enqvist (S/4) 4-6 5-7
		V2 : Todd Martin (USA/7) 6-3 6-2
		V3 : Yevgeny Kafelnikov (RUS/2) 6-1 4-6 6-2
		HF : Pete Sampras (USA/5) 3-6 3-6


Kiendl, Uli (2-5, Ft: 0-1)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ikponwmosa Amadin (?/-) 6-1 6-2
		QF : Ivan Vajda (KRO/391) 6-4 2-6 2-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Will Ritter (USA/1306) 6-0 6-1	
		Q2 : Markus Kanellos (A/1306) 2-6 0-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oliver Schwerin (D/-) 6-2 3-6 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR -
		R1 : Nikolay Davydenko (RUS/892) 3-6 5-7

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vladimir Platenik (SLK/459) 4-6 7-6(7) 6-7(6)


Kimmerling, Ibrahim (5-9)

	25.01.-31.01. Mittelamerika Sat. #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sam Schroerlocke (USA/1312) 1-6 5-7

	01.02.-07.02. Mittelamerika Sat. #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David McCabe (AUS/1312) 3-6 6-4 6-0
		Q2 : Alex Sugai (J/1212) 6-0 0-6 6-4
		QF : Bertrand Madsen (HAI/438) 3-6 7-6(4) 1-6

	08.02.-14.02. Mittelamerika Sat. #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Keith Tonkin (?/-) kampflos
		Q2 : Gianluca Gatto (I/670) 3-6 2-6

	10.05.-16.05. Jerusalem Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : R.Zidkiyahu (?/-) 6-3 7-5
		Q2: Igor Gaudi (I/232) 4-6 4-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Vogt (D/-) 6-2 2-6 2-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Fabio Mizzon (I/-) 6-4 6-4
		Q3 : Kai Schmid (D/1291) 3-6 6-4 2-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Flink (?/-) 3-6 6-1 3-6

	22.11.-28.11. Bangladesh Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lars Uebel (D/1027) 4-6 6-2 4-6

	29.11.-05.12. Bangladesh Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Manoj Mahadevan (IND/1143) 4-6 1-6


Kindlmann, Dieter (2-4, Ft: 1-1)

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andres Schneiter (ARG/251) 4-6 5-7

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Joachim (D/462) 2-6 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Tomas Zivnicek (D/764) 6-4 6-3
		AF : Radim Zitko (TCH/553) 1-6 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Daniel Dolbea (D/-) 7-6(1) 6-7(2) 6-3
		Q2 : Phillip Hammer (D/836) 3-6 0-6


Kirschner, Lars (0-3)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 643
		Q1 : Ville Liukko (FIN/180) 4-6 0-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR 683
		Q1 : Tomas Cibulec (TCH/828) 4-6 4-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 701
		Q1 : Joao Cunha-Silva (POR/245) 6-3 3-6 6-7


Klec, Alexander (1-11)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tamas Szepvolgyi (?/-) 4-6 3-6

	19.04.-25.04. Indonesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ferza Gauthama (?/-) 6-1 3-6 1-6

	26.04.-02.05. Indonesien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mark Beim (?/-) 3-6 6-4 4-6

	28.06.-04.07. Ungarn Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Cinkus (KRO/824) 1-6 0-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ciprian Budasca (?/-) 1-6 1-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gergely Hultai (UNG/-) 4-6 0-6

	02.08.-08.08. Ungarn Satellite 1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Branislav Sekac (SLK/1313) 2-6 0-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christophe Bosio (MON/1303) 3-6 1-6

	30.08.-05.09. Slowakei Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kamil Blaha (TCH/1291) 2-6 5-7

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 0-6 1-6

	08.11.-14.11. Israel Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ishai Hadash (ISR/-) 5-7 6-2 6-2
		Q2 : Dori Sadoyvnik (ISR/-) 7-6(4) 0-6 4-6


Klec, Ivo (19-16, Sat: 0-4, Ft: 2-1)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bojan Baznik (?/-) 6-3 5-7 6-7(4)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Giuliano Anselmo (?/-) 6-2 3-6 6-4
		Q2 : Melvin Op Der Heijde (NL/612) 3-6 3-6

	19.04.-25.04. Indonesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Suhandi Kouswira (?/-) 3-6 7-6(4) 6-4
		Q2 : Steven Bourke (AUS/1066) 6-0 3-6 3-6

	26.04.-02.05. Indonesien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Wisnu Wijaya (?/-) 6-3 7-5
		Q2 : Bonit Wiryawan (?/-) 4-6 2-6

	07.06.-13.06. Ungarn Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Claudiu Antonescu (?/-) 2-6 1-6

	28.06.-04.07. Ungarn Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benoit Foucher (F/1037) 6-3 6-7(5) 2-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frederic Simon (F/-) 7-6(6) Aufgabe
		Q2 : David Esteban (E/-) 6-2 6-2
		Q3 : Markus Krenn (A/-) 1-6 2-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Fabian Roetschi (?/-) 4-6 7-6(5) 7-5
		Q2 : Antonio Rosset (E/-) 7-6(4) 6-3
		Q3 : Sascha Hesse (D/1314) 1-6 2-6

	02.08.-08.08. Ungarn Satellite 1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Srdjan Djordjevic (JUG/-) 6-3 6-1
		Q2 : Stefan Balog (D/1161) 7-5 4-6 3-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Otavio Rovati (BRA/1082) 6-2 Aufgabe
		Q2 : Jiri Hobler (?/-) 6-4 3-6 6-2
		QF : Tomas Hajek (TCH/-) 6-3 1-6 4-5 Aufgabe

	30.08.-05.09. Slowakei Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Igor Zelenay (?/-) 6-7(6) 6-4 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Andrei Bizjak (SLO/1225) 7-5 6-2
		QF : Tomas Berendijas (SLO/1049) 6-4 6-4
		R1 : Radim Zitko (TCH/572) 1-2 Aufgabe
		AF : Viktor Trotzko (UKR/-) 6-1 7-6(2)
		VF : Marko Tkalec (SLO/521) 1-6 2-6

	01.11.-07.11. Israel Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 1157
		Q1 : Adi Giant (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Iram Peled (?/-) 6-2 7-5
		QF : Djordje Matijasevic (JUG/-) 3-6 6-3 6-2
		R1 : Raviv Weidenfeld (ISR/605) 7-6(3) 5-7 5-7

	08.11.-14.11. Israel Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1158
		R1 : Raviv Weidenfeld (ISR/606) 6-1 5-7 6-7(2)

	15.11.-21.11. Israel Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1159
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alon Venkin (?/-) 6-2 6-0
		QF : Aviram Salomon (ISR/-) 6-2 7-5
		R1 : Lior Mor (ISR/203) 1-6 2-6

	22.11.-28.11. Israel Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 1161
		R1 : Eric Prodon (F/785) 2-6 6-7(4)


Knippschild, Jens (29-24, ATP: 15-15, Ch: 13-7)

	11.01.-17.01. Sydney (Qualifikation) WR 101
		Q1 : Johan van Herck (B/116) 7-5 3-6 4-6

	18.01.-31.01. Australian Open (2.Runde) WR 112
		R1 : Wayne Arthurs (AUS/186) 3-6 4-6 7-6(2) 7-5 8-6
		R2 : Marc Rosset (CH/32) 7-6(7) 6-7(2) 1-6 3-6

	08.02.-14.02. St.Petersburg (Achtelfinale) WR 105
		R1 : Andrei Chesnokov (RUS/486) 6-1 6-3
		AF : Guillaume Raoux (F/75) 3-6 6-7(4)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (1.Runde) WR 106
		R1 : Axel Pretzsch (D/210) 4-6 5-7

	22.03.-28.03. Casablanca (Viertelfinale) WR 107
		R1 : Marcos Ondruska (SAF/138) 6-2 7-5
		AF : Fernando Meligeni (BRA/56) 2-6 7-6(5) 6-3
		VF : Alberto Martin (E/94) 6-7(3) 3-6

	05.04.-11.04. Chennai (1.Runde) WR 104
		R1 : John van Lottum (NL/78) 3-6 4-6

	12.04.-18.04. Tokio (Achtelfinale) WR 105
		R1 : Brett Steven (NSL/133) 6-2 7-5
		R2 : Michael Chang (USA/40) 6-3 6-4
		AF : Jonas Björkman (S/37) 7-6(4) 4-6 4-6

	26.04.-02.05. Prag (1.Runde) WR 96
		R1 : Arnaud Di Pasquale (F/91) 3-6 0-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 93
		Q1 : George Bastl (CH/187) 7-5 6-3
		QF : Oliver Gross (D/92) 3-6 4-6

	24.05.-06.06. French Open (2.Runde) WR 104
		R1 : Lionel Roux (F/225) 6-4 6-3 6-0
		R2 : Marat Safin (RUS/32) 3-6 3-4 Aufgabe

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (Sieger) WR 139
		R1 : Juan Carlos Ferrero (E/113) 6-1 6-4
		AF : Francisco Costa (BRA/170) 7-5 6-4
		VF : Agustin Calleri (ARG/117) 7-5 6-2
		HF : Gaston Gaudio (ARG/73) 3-6 6-1 6-2
		 F : Franco Squillari (ARG/38) 7-5 7-6(6)

	21.06.-04.07. Wimbledon (3.Runde) WR 135
		R1 : Justin Gimelstob (USA/65) 6-3 2-6 5-7 6-2 9-7
		R2 : Marc Rosset (CH/34) 6-3 6-4 6-4
		R3 : Todd Martin (USA/12) 7-6(5) 1-6 6-7(6) 5-7

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Halbfinale) WR 104
		R1 : Ladislav Svarc (SLK/461) 5-7 6-4 7-6(3)
		AF : Michal Tabara (TCH/204) 6-1 6-1
		VF : Sebastian Jäger (D/689) 6-2 7-6(6)
		HF : Alexander Popp (D/223) 7-6(5) 3-6 0-6

	12.07.-18.07. Graz Challenger (Achtelfinale) WR 93
		R1 : Petr Luxa (TCH/176) 7-5 6-3
		AF : Markus Hipfl (A/81) 4-6 2-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Achtelfinale) WR 92
		R1 : Jan Kroslak (SLK/66) 6-4 6-3
		R2 : Mariano Zabaleta (ARG/27) 7-6(4) 6-1
		AF : Marcelo Rios (CHL/11) 4-6 4-6

	02.08.-08.08. Posen Challenger (Viertelfinale) WR 81
		R1 : Fredrik Loven (S/581) 3-6 6-1 6-3
		AF : Bernardo Mota (POR/619) 6-4 6-3
		VF : Fredrik Jonsson (S/187) 4-6 4-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (1.Runde) WR 76
		R1 : David Cabellero (E/258) 2-6 6-7(6)

	30.08.-12.09. US Open (1.Runde) WR 77
		R1 : Vincent Spadea (USA/23) 3-6 7-6(3) 5-7 3-6

	13.09.-19.09. Mallorca (Achtelfinale) WR 78
		R1 : Galo Blanco (E/74) 6-3 5-7 6-2
		AF : Francisco Clavet (E/29) 7-6(3) 4-6 4-6

	27.09.-03.10. Bukarest (Achtelfinale) WR 77
		R1 : Dinu Pescariu (RUM/160) 6-4 6-4
		AF : Alex Corretja (E/10) 4-6 7-6(11) 4-6

	04.10.-10.10. Palermo (Achtelfinale) WR 90
		R1 : Eduardo Nicolas (E/154) 6-3 6-0
		AF : Arnaud Di Pasquale (F/53) 4-6 6-4 2-6

	18.10.-24.10. Lyon (1.Runde) WR 84
		R1 : Richey Reneberg (USA/174) 3-6 Aufgabe

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Viertelfinale) WR 100
		R1 : Tuomas Ketola (FIN/151) 6-2 6-4
		AF : Petr Luxa (TCH/183) 2-6 6-4 6-3
		VF : Raemon Sluiter (NL/190) 3-6 5-7

	08.11.-14.11. Stockholm (Achtelfinale) WR 97
		R1 : Magnus Larsson (S/98) 6-4 6-4
		AF : Thomas Enqvist (S/9) 2-6 4-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (1.Runde) WR 90
		R1 : Julien Boutter (D/140) 7-6(5) 6-7(7) 5-7


Knobloch, Marco (0-3)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Charles Maria (F/550) 6-2 2-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juri Gorban (?/-) 3-6 4-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrej Kracman (SLO/920) 2-6 5-7


Knütel, Olaf (6-7)

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David Marrero (?/-) 1-6 7-6(0) 6-2
		Q2 : Miguel Mari (?/-) 2-6 3-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Carlos Cuadrado (E/1299) 4-6 5-7

	26.04.-02.05. Spanien Satellite #4, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Zoran Radenovic (?/-) 6-4 6-4
		Q2 : Nicolas Devilder (?/-) 5-7 3-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alan Abrose (?/-) 6-2 4-6 6-2
		Q2 : Jan Boruszewski (D/548) 7-5 1-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentino Pest (D/847) 3-6 6-7(8)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomislav Gospic (?/-) 7-5 6-4
		Q2 : Sven Back (D/-) 6-0 6-1
		QF : Diego Moyano (ARG/256) 3-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Clemens Klein (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Björn Krenzer (D/-) 0-6 1-6


Koch, Dieter (0-3)

	30.08.-05.09. Ukraine Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Kurmatov (USB/-) 7-5 6-7(3) 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Schweizer (D/-) 2-6 2-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robin Vik (TCH/497) 0-6 2-6


Kohllöffel, Benjamin (6-7)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Rodrigo (E/386) 5-7 5-7

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrei Merinov (RUS/372) 3-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marco Ortwein (D/-) 6-0 6-1
		Q2 : Tomislav Gospic (?/-) 3-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tobias Huning (D/-) 6-2 1-6 6-2
		Q2 : Reginald Willems (B/373) 7-5 2-6 6-4
		QF : Heiko Bollich (D/-) 6-7(2) 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stephen Huss (?/-) 3-6 6-4 6-2
		Q2 : Lars Uebel (D/1028) 4-6 4-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tom Dennhardt (D/-) 6-2 6-4
		QF : Tomas Zivnicek (D/766) 6-7(3) 3-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Klec (D/-) 6-0 6-1
		QF : Timo Fleischfresser (D/764) 3-6 3-6


Kohlmann, Michael (24-33, ATP: 5-13, Ch: 10-13)

	04.01.-10.01. Adelaide (Qualifikation) WR 110
		Q1 : Dejan Petrovic (AUS/435) 7-6(7) 3-6 7-6(4)
		Q2 : Wayne Arthurs (AUS/187) 5-7 4-6

	11.01.-17.01. Sydney (Qualifikation) WR 110
		Q1 : Sargis Sargsian (ARM/98) 6-1 7-6(2)
		Q2 : Paul Haarhuis (NL/74) 2-6 4-6

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 111
		R1 : Tommy Haas (D/35) 6-7(5) 2-6 5-7

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (1.Runde) WR 110
		R1 : Petr Luxa (TCH/220) 1-6 3-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Achtelfinale) WR 110
		R1 : Adriano Ferreira (BRA/200) 6-4 7-5
		AF : Axel Pretzsch (D/246) 7-6(3) 3-6 5-7

	08.02.-14.02. St.Petersburg (1.Runde) WR 110
		R1 : Jan Siemerink (NL/20) 3-6 4-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Finale) WR 109
		R1 : Rodolphe Gilbert (F/203) 7-6(2) 6-4
		AF : George Bastl (CH/194) 2-6 7-5 6-4
		VF : Radek Stepanek (TCH/191) 4-1 Aufgabe
		HF : Lars Burgsmüller (D/127) 7-5 0-6 6-3
		 F : Axel Pretzsch (D/210) 6-7(2) 4-6

	22.02.-28.02. Cherbourg Challenger (1.Runde) WR 113
		R1 : Markus Hantschk (D/151) 6-7 2-6

	01.03.-07.03. Kopenhagen (1.Runde) WR 113
		R1 : Max Mirnyi (BUL/288) 6-7(5) 6-7(0)

	05.04.-11.04. Chennai (1.Runde) WR 126
		R1 : Karol Kucera (SLK/10) 5-7 1-6

	12.04.-18.04. Tokio (1.Runde) WR 129
		R1 : Laurence Tieleman (I/86) 3-6 6-7(6)

	26.04.-02.05. München (Viertelfinale) WR 137
		R1 : John van Lottum (NL/70) 7-5 6-4
		AF : Wayne Ferreira (SAF/24) 6-7(2) 6-4 7-5
		VF : Franco Squillari (ARG/59) 2-6 2-6

	03.05.-09.05. Hamburg (1.Runde) WR 136
		R1 : Wayne Ferreira (SAF/25) 5-7 5-7

	24.05.-06.06. French Open (Qualifikation) WR 120
		Q1 : Oleg Ogorodov (USB/173) 4-6 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Achtelfinale) WR 118
		R1 : Thomas Larsen (SK/192) 7-6(4) 6-1
		AF : Dirk Dier (D/234) 2-6 6-7

	07.06.-13.06. Queens (2.Runde) WR 118
		R1 : Thomas Enqvist (S/17) 6-4 6-4
		R2 : Sebatien Lareau (KAN/102) 1-6 6-4 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (1.Runde) WR 114
		Q1 : Chris Groer (USA/427) 6-2 6-4
		Q2 : Michael Sell (USA/217) 2-6 6-3 6-4
		QF : Paradorn Srichaphan (TAI/251) 6-1 6-7(2) 2-6 3-6
		R1 : Francisco Clavet (E/22) 2-6 6-1 6-3 5-7 4-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 115
		R1 : Eduardo Nicolas (E/168) 2-6 3-6

	05.07.-11.07. Bastad (1.Runde) WR 115
		R1 : Nicklas Kulti (S/121) 6-1 4-6 3-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 116
		Q1 : Christian Vinck (D/151) 6-4 2-6 4-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (2.Runde) WR 118
		R1 : Eduardo Medica (ARG/140) 6-1 4-6 6-4
		R2 : Albert Costa (E/21) 4-6 4-6

	30.08.-12.09. US Open (2.Runde) WR 117
		Q1 : Takahiro Terachi (J/297) 7-5 6-0
		Q2 : Frederic Niemeyer (KAN/298) 6-4 6-4
		QF : Jean-Rene Lisnard (F/172) 6-1 6-0
		R1 : Andrei Pavel (RUM/46) 6-4 6-3 3-6 6-2
		R2 : Nicolas Kiefer (D/15) 3-6 2-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (1.Runde) WR 116
		R1 : Edwin Kempes (NL/231) 1-6 4-6

	13.09.-19.09. Borunemouth (1.Runde) WR 116
		R1 : Hendrik Dreekmann (D/99) 2-6 0-6

	20.09.-26.09. Stettin Challenger (1.Runde) WR 116
		R1 : Marcin Matkowski (PL/1052) 6-3 5-7 3-6

	11.10.-17.10. Singapur (Qualifikation) WR 135
		Q1 : Martin Spöttl (A/204) 5-7 7-5 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 134
		R1 : Jim Thomas (USA/402) 2-6 7-6(5) 2-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (Qualifikation) WR 158
		Q1 : Guillermo Canas (ARG/71) 5-7 6-3 6-2
		QF : Daniel Vacek (TCH/53) 6-4 6-7(7) 6-7(5)

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Achtelfinale) WR 161
		R1 : Yves Allegro (CH/351) 3-6 6-3 6-4
		AF : Gianluca Pozzi (I/101) 7-6(5) 1-6 3-6

	08.11.-14.11. Stockholm (Qualifikation) WR 160
		Q1 : Jarkko Nieminen (FIN/591) 4-6 7-6(5)
		Q2 : Filip Dewulf (B/428) 4-6 2-6

	22.11.-28.11. Guadalajara Challenger (1.Runde) WR 155
		R1 : Michael Russell (USA/260) 4-6 3-6

	29.11.-05.12. Caracas Challenger (Halbfinale) WR 154
		R1 : Francisco Costa (BRA/183) 6-3 2-6 7-6(4)
		AF : Luis Horna (PER/181) 6-3 6-4
		VF : Juan Ignacio Chela (ARG/112) 4-6 6-3 7-6(6)
		HF : Younes El Aynaoui (MAR/34) 6-7(5) 2-6


Kohlschreiber, Philipp (3-7, Ft: 1-2)

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Ljubicic (KRO/196) 5-7 5-7

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Sebastian Roehl (D/-) 6-0 6-7(6) 6-3
		QF : Jan Krejci (TCH/645) 6-4 3-6 6-1
		R1 : David Caballero (E/253) 6-4 6-7(3) 6-3
		AF : Damian Furmanski (ARG/361) 4-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR -
		R1 : Jan Krejci (TCH/645) 4-6 3-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Frantisek Cermak (TCH/504) 4-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Wolfgang Schranz (A/360) 3-6 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR 1302
		Q1 : Nino Ulrich (D/-) 3-6 6-7(5)

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Zeljko Krajan (KRO/293) 2-6 6-3 3-6


Kornmeyer, Dirk (1-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Wulf Preuss (D/-) 6-3 6-2
		Q2 : Frank-Christoph Langer (D/-) 3-6 2-6


Kraus, Daniel (0-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Frenzel (D/1297) 4-6 3-6


Kreitz, Arne (24-22, Sat: 2-8, Ft: 3-2)

	08.03.-14.03. Israel Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kristian Pless (DK/867) 2-6 0-6

	15.03.-21.03. Israel Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : M. Lasser (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Ari Strasberg (ISR/1218) 2-6 1-6

	19.04.-25.04. Indonesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ciaran Moore (?/-) 2-6 1-6

	24.05.-30.05. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Goudamanis (?/-) 3-6 6-1 6-4
		QF : Ivan Radovanovic (JUG/1128) 6-4 3-6 6-7(3)

	31.05.-06.06. Türkei Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Volken Salar (?/-) 7-5 6-2
		Q2 : Hassani Nafez (?/-) 6-0 6-3
		QF : Michael Kogan (ISR/618) 0-6 0-6

	07.06.-13.06. Türkei Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Goran Bosalevski (?/-) 1-6 6-3 6-4
		QF : Fabricio Correa (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Hans Grobecker (S/1297) 7-5 4-6 6-2
		AF : Amr Ghoneim (ÄGY/613) 6-3 6-7(4) 4-6

	14.06.-20.06. Türkei Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR -
		R1 : Mickael Llodra (F/609) 4-6 2-6

	21.06.-27.06. Türkei Satellite #2, Masters (1.Runde) WR -
		R1 : Iain Bates (GB/894) 4-6 1-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Thomas Strengberger (A/1093) 7-5 3-6 2-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mads Gottlieb (DK/-) 3-6 4-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Alexander Zlatnik (A/-) 7-6(8) 6-3
		Q2 : Libor Bastl (TCH/-) 2-6 4-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Markus Kanellos (A/1303) 4-6 0-6

	13.09.-19.09. Türkei Future #5 (Viertelfinale) WR 1299
		QF : Philipp Harris (AUS/-) 6-2 3-6 4-6
		R1 : Efe Ustundag (TÜR/1093) 6-1 6-2
		AF : Konstantin Gruber (A/650) 6-2 1-6 6-4
		VF : Timothy Aerts (B/328) 6-4 2-6 6-7(8)

	20.09.-26.09. Türkei Future #5 (Achtelfinale) WR 1302
		Q1 : Konstantin Dmytrenko (?/-) 6-1 6-1
		QF : Gergely Hultai (UNG/1155) 6-4 6-7(7) 6-4
		R1 : Efe Ustundag (TÜR/1232) 6-3 6-7(3) 6-2
		AF : Amor Hadad (ISR/266) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 1138
		Q1 : Paulo Salvier (?/-) 6-2 6-2
		Q2 : Jose Pedro Silva (POR/-) 6-3 6-1
		QF : Christian Straka (D/-) 7-6(2) 4-6 6-2
		R1 : Daniel Elsner (D/664) 4-6 6-7(3)

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 1076
		Q1 : Marcos Jimenez-Letrado (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Paulo Baumer (BRA/-) 6-2 6-4
		QF : Thomas Schreyer (D/-) 6-2 6-1
		R1 : Giuseppe Menga (I/1156) 2-6 6-7(6)

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 1069
		R1 : Giuseppe Menga (I/1154) 3-6 6-4 2-6

	25.10.-31.10. Portugal Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR 1078
		R1 : Giuseppe Menga (I/1166) 6-4 7-6(2)
		AF : Javier Perez-Vasquez (E/461) 2-6 6-1 3-6

	08.11.-14.11. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1076
		Q1 : Martin Gattringer (A/-) 6-4 6-4
		Q2 : Francesco Piccari (I/-) 4-6 2-6

	15.11.-21.11. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 956
		Q1 : Freilos
		Q2 : Maxsim Fomine (KAN/-) 6-2 6-4
		QF : Stefan Vargolici (RUM/-) 6-0 6-2
		R1 : Frantisek Cermak (TCH/405) 5-7 2-6

	22.11.-28.11. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 957
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jiri Heinisch (TCH/-) 6-3 6-4
		QF : Bogdan Ivascu (RUM/1042) 3-6 6-1 0-6


Krenzer, Björn (23-15, Sat: 3-4, Ft: 1-4)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ruben Mayo (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Marc Amengual (?/-) 6-1 7-6(5)
		QF : Fabio Maggi (I/604) 2-6 0-1 Aufgabe

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jason Weir-Smith (SAF/581) 6-3 7-5
		Q2 : Libor Nemecek (TCH/834) 0-6 1-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Zivnicek (D/977) 6-7(1) 0-5 Aufgabe

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Viktor Trotzko (?/-) 6-2 6-4
		Q2 : Matej Pampoulov (A/585) 1-6 1-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR -
		Q1 : Robert Kirchner (D/-) 6-2 6-1
		Q2 : Christian Meyer (D/-) 6-2 6-4
		QF : Ralph Grambow (D/-) 7-5 3-6 7-6(6)
		R1 : Andres Schneiter (ARG/262) 1-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Martin Wetzel (D/-) 6-2 0-6 7-6(5)
		Q2 : Olaf Knütel (D/-) 6-0 6-1
		QF : Alexander Waske (D/1030) 1-6 6-3 6-7(2)
		R1 : Björn Behles (D/-) 6-1 6-1
		AF : Michael Berrer (D/766) 3-6 6-3 3-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR -
		Q1 : Paul-Patrick Brabant (B/1166) 6-2 7-6(5)
		Q2 : Robert Blum (A/-) 6-0 6-0
		QF : Oliver Trott (D/-) 3-6 5-5 Disq.
		R1 : Alexander Waske (D/1034) 7-6(5) 1-6 1-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Simone Colombo (I/-) 7-5 4-6 0-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Bertrand Devillers (?/-) 7-5 6-1
		QF : Christian Meyer (D/-) 3-6 1-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 1302
		Q1 : Daniel Dolbea (D/-) 7-5 3-6 6-1
		QF : Florian Marquardt (D/1302) 3-6 7-6(7) 6-3
		R1 : Benedikt Dorsch (D/1075) 1-6 2-6

	27.09.-03.10. Griechenland Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 1303
		Q1 : Freilos
		Q2 : Javier Romero-Barrio (?/-) 6-2 6-3
		QF : Makrus Polessnig (A/1195) 7-5 6-4
		R1 : Nikos Rovas (GRI/555) 4-6 1-6

	04.10.-10.10. Griechenland Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 1308
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ioannis Dimopoulos (?/-) 6-0 6-3
		QF : Andrei Luzgin (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Lefteris Alexiou (GRI/-) 6-4 6-2
		AF : Julien Jean-Pierre (F/636) 4-6 6-7(6)

	11.10.-17.10. Griechenland Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 1304
		R1 : Pantelis Moschoutis (GRI/1050) 7-5 3-6 7-5
		AF : Nikos Rovas (GRI/544) 6-4 1-6 3-6

	18.10.-24.10. Griechenland Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR 1300
		R1 : Ronald Dueller (A/669) 6-2 6-0
		AF : Bernardo Mota (POR/450) 1-6 3-6


Krimmer, Markus (5-7, Ft: 1-2)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Eckart Faulhaber (?/-) 6-0 6-2	
		QF : Valentino Pest (D/847) 1-6 2-6
		R1 : Keppler Orellana (VEN/311) kampflos
		AF : Yuri Schukin (RUS/330) 0-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Merid Zahirovic (BIH/787) 1-6 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Milan Ungr (?/-) 2-6 0-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR 1314
		Q1 : Henri Meyer (D/-) 2-6 6-2 7-5
		Q2 : Philipp Laucht (D/-) 5-7 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 1302
		Q1 : Aleksandar Djuranovic (D/-) 7-6(5) 1-6 6-4
		QF : Gernot Fischer (D/-) 6-7(9) 7-5 6-4
		R1 : Karim Maamoun (ÄGY/788) 2-6 0-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Yuri Schukin (RUS/382) 2-6 3-6


Kruslin, Danijel (14-20, Ft: 3-6)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 1028
		Q1 : Tomas Zivnicek (D/986) 6-3 6-2
		Q2 : Colin Bennett (GB/684) 6-3 6-2
		QF : Jan Boruszewski (D/765) 2-6 3-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 1025
		Q1 : Neil Watts (GB/1310) 6-3 6-3
		Q2 : Raviv Weidenfeld (ISR/670) 6-7(4) 6-7(4)

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 1024
		Q1 : Bernhard Parun (D/775) 6-3 3-6 2-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 1195
		Q1 : Thomas Leleu (F/1300) 6-2 6-7(6) 3-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 1195
		Q1 : Dann Battistone (?/-) 2-6 5-7

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 1193
		Q1 : Florian Jeschonek (D/1134) 3-6 2-6

	26.04.-02.05. Italien Future #5 (Qualifikation) WR 1187
		Q1 : Alvaraz Balzekas (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Alessandri Tombolini (I/725) 6-1 2-6 6-4
		QF : Maxime Boye (F/439) 1-6 5-7

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (1.Runde) WR 1185
		Q1 : Freilos
		QF : Arietotalis Dalias (?/-) 6-0 6-2
		R1 : Jan Hermansson (S/395) 3-6 2-6

	17.05.-23.05. Griechenland Future #2 (Achtelfinale) WR 1190
		Q1 : Freilos
		QF : Markus Kanellos (?/-) 1-6 6-7(5)
		R1 : Lassi Ketola (FIN/722) 6-0 7-5
		AF : Jan Hermansson (S/384) 3-6 4-6

	24.05.-30.05. Griechenland Future #2 (1.Runde) WR 1190
		Q1 : Freilos
		Q2 : Antonis Kalaitzakis (?/-) 6-2 6-4
		R1 : Jan Hermansson (S/386) 2-6 6-2 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1191
		Q1 : Marcel Nichus (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Janosch Blaha (D/-) 6-3 6-1
		QF : Melvyn Op Der Heijde (NL/508) 4-6 4-6
		R1 : Jan Weinzierl (D/380) 1-6 1-6

	27.09.-03.10. Italien Future #17 (Achtelfinale) WR 1303
		R1 : Antonello Magris (I/-) 7-6(4) Aufgabe
		AF : Rene Nicklisch (D/270) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Italien Future #18 (Achtelfinale) WR 1308
		R1 : Ivano Angioni (I/-) 6-2 6-1
		AF : Kalle Flygt (S/454) 6-2 1-6 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 1203
		Q1 : Yuri Schukin (RUS/373) 3-6 3-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Qualifikation) WR 1202
		Q1 : Raghav Bagri (IND/-) 6-4 6-1
		Q2 : Xavier Audouy (F/-) 3-6 5-7

	22.11.-28.11. USA Future #20 (Qualifikation) WR 1208
		Q1 : Jonathan Beardsley (USA/-) 5-7 2-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (Qualifikation) WR 1208
		Q1 : Freilos
		Q2 : Steve El Haik (F/-) 6-7(3) 3-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (Qualifikation) WR 1207
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sam Warner (?/-) 6-1 6-4
		QF : Doug Bohaboy (USA/-) 7-5 2-6 1-6


Kunert, Matthias (2-4)

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Klaus Stadler (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Franz Stauder (D/339) 0-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leos Friedl (TCH/641) 2-6 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eduardo Cardoso (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Jesco Renner (D/1086) 1-6 4-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vitali Shvets (?/-) 2-6 1-6


Kunth, Florian (2-6)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Radomir Vasek (TCH/225) 2-6 6-7(8)

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mihail Kanev (BUK/963) 1-6 2-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thorsten Wolff (D/777) 2-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Goran Vasilejvic (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Boris Bachert (D/1239) 7-6(4) 7-6(3)
		QF : Evgeni Mikheev (BUL/827) 3-6 7-5 5-7

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Viktor Trotzko (UKR/-) 4-6 6-3 2-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Rene Nicklisch (D/471) 1-6 1-6


Kur, Marius (12-6, Sat: 0-2)

	01.03.-07.03. Spanien Satellite #3, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pedro Rico (E/797) 5-7 0-6

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jordi Fernandez (E/1301) 5-7 6-3 6-1
		Q2 : Iker Bilbao (?/-) 6-3 6-4
		Q3 : Toni Baldellou (?/-) 1-6 6-2 6-3
		QF : Angel Jose Martin (E/785) 1-6 7-5 1-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Miguel Olaso (?/-) 7-6(5) 7-6(3)
		Q2 : Toni Navarro (?/-) 4-6 6-4 4-6

	26.04.-02.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Marcel Miron (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Florin Nedelcu (?/-) 6-4 6-2
		QF : Viktor Koczan (?/-) 6-1 7-6(5)
		R1 : Björn Rehnquist (S/532) 3-6 1-6

	03.05.-09.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrei Costea (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Alexander Kassarov (?/-) 6-3 6-0
		QF : Mitko Blagoev (?/-) 7-6(3) 6-0
		R1 : Björn Rehnquist (S/535) 0-6 0-6

	01.11.-07.11. Israel Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Asaf Yamin (ISR/-) 6-1 6-0
		Q2 : Mickey Lasser (ISR/-) 6-1 6-2
		QF : Bertrand Tinck (B/1313) kampflos


Lang, Alexander (1-1)

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan Gisbert Jr. (E/1306) 7-6 4-6 6-1
		Q2 : Marcus Hilpert (D/912) 6-3 2-6 0-6


Langer, Frank-Christoph (2-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stefan Samweber (?/-) 6-2 6-2
		Q2 : Dirk Kornmeyer (D/-) 6-3 6-2
		QF : Florian Marquardt (D/-) 3-6 6-3 6-7(5)


Laucht, Philipp (4-4, Ft: 0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eric Faulk (USA/1306) 3-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR -
		Q1 : Clemens Klein (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Markus Krimmer (D/1314) 7-5 6-3
		QF : Djalmar Sistermans (NL/1209) 6-1 6-4
		R1 : Maximilian Abel (D/-) 2-6 2-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stephen Clasohm (AUS/871) 6-1 3-6 1-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Santl (SLO/1194) 6-4 6-2
		QF : Jakub Hasek (TCH/1138) 4-6 0-6


Lautenschläger, Matthias (0-1)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rene Hohm (D/1156) 2-6 3-6


Leimbach, Marc (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ulrich Tippenhauer (D/1126) 3-6 3-6


Lenart, Emil (1-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Sonning (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Melvyn Op Der Heijde (NL/508) kampflos


Lesic, Mario (0-1)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kristian Schneider (?/-) 4-6 3-6


Leßke, Daniel (0-1)

	09.08.-15.08. USA Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robert Novotny (?/-) 1-6 3-6


Linda, Sebastian (7-7, Sat: 0-1, Ft: 0-2)

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Stauder (D/344) 5-7 6-7(1)

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR -
		Q1 : Peter Schuster (D/-) 3-6 6-0 6-1
		QF : Marwan Zewar (ÄGY/741) 7-6(5) 6-4
		R1 : Nino Ulrich (D/-) 0-6 6-7(1)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivo Lagzdins (?/-) 5-7 6-1 6-1
		QF : Florian Marquardt (D/1303) 3-6 1-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR -
		R1 : Marko Tkalec (SLO/521) 3-6 6-4 3-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ronald Stopponi (CH/-) 3-6 6-3 6-0
		QF : Severin Luthi (CH/1221) 3-6 7-6(10) 3-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Sven Swinnen (CH/-) 7-6(3) 6-7(5) 7-6(4)
		Q2 : Horacio Melo (BRA/1320) 6-3 7-6(3)
		QF : Ronaldo Carvalho (BRA/-) 4-6 6-3 3-6
		R1 : Jacob Adaktusson (S/674) 7-6(6) 4-6 4-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Christian Dillschneider (CH/-) 4-6 4-6


Link, Julien (19-19, Sat: 0-1, Ft: 3-5)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marc Fornell (?/-) 6-7(3) 4-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ignaci Vila (?/-) 6-3 1-6 6-2
		Q2 : Jean-Rene Lisnard (F/470) 0-6 3-6

	03.05.-09.05. Portugal Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alberto Gonzalez (E/1185) 4-6 4-6

	10.05.-16.05. Portugal Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Israel Najera (?/-) 4-6 0-6

	17.05.-23.05. USA Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Billy Wilkinson (?/-) 6-3 6-0
		Q2 : Juan Barragan (?/-) 6-3 6-0
		QF : Tiago Galvao (?/-) 4-6 6-7(4)

	24.05.-30.05. Mexico Future #1 (Halbfinale) WR -
		QF : Oliver Sanchez (?/-) 6-0 6-0
		R1 : Carl Hagman (DK/982) 6-1 7-6(3)
		AF : Gerardo Heyser (MEX/850) 7-6(1) 6-4
		VF : Luis Marafelli (BRA/1142) 7-6(7) 6-4
		HF : Cedric Kauffmann (F/388) 4-6 2-6

	31.05.-06.06. Mexico Future #2 (1.Runde) WR -
		R1 : Tiago Sousa (POR/661) 4-6 0-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 981
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nguey Lay (USA/1294) 6-3 7-5
		QF : Thomas Zivnicek (D/972) 1-6 3-6
		R1 : Jan Weinzierl (D/479) 2-6 1-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 980
		Q1 : Andreas Weber (D/463) 6-1 6-1
		Q2 : Solon Peppas (GRI/440) 1-6 3-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 987
		Q1 : Jan Grüninger (D/-) 6-4 6-3
		Q2 : Mads Gottlieb (DK/-) 3-6 4-6

	19.07.-25.07. Scheveningen Challenger (Qualifikation) WR 983
		Q1 : Tobias Hildebrand (?/-) kampflos
		Q2 : Vasilis Mazarakis (GRI/356) 3-6 3-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 993
		Q1 : Freilos
		Q2 : Paul Ricar (D/1303) 7-6 4-6 6-4
		Q3 : Gianluca Bazzica (I/-) 6-4 6-4
		QF : Paolo Cannova (I/1236) 3-6 6-4 7-5
		R1 : Daniele Ceraudo (I/671) 7-6(2) 6-7(2) 3-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 983
		Q1 : Freilos
		Q2 : Martin Flink (?/-) 7-5 6-4
		Q3 : Dario Berrettini (I/-) 6-4 7-5
		QF : Martin Vercesi (ARG/-) 6-3 4-6 3-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 988
		Q1 : Freilos
		Q2 : Renato Ergolani (I/-) 6-2 3-6 6-2
		QF : Martin Mair (I/-) 4-6 2-6

	20.09.-26.09. Türkei Future #5 (1.Runde) WR 994
		R1 : Andy Ram (ISR/489) 6-7(7) 7-5 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 990
		Q1 : Frank Eicher (?/-) 7-6(6) 6-4
		QF : Igor Kornienko (RUS/442) 5-7 1-6
		R1 : Frantisek Babej (SLK/451) 3-6 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR 994
		Q1 : Jochen Müller (D/-) 3-6 6-4 7-5
		QF : Sebastian Schmidt (D/1308) 2-6 3-6


Losch, Holger (5-4, Sat: 2-4)

	18.10.-24.10. Südafrika Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Courage Anyidoho (GHA/926) 6-1 6-1
		Q3 : Dennis Kockx (NL/-) 6-1 7-5
		QF : Josua Nkachela (?/-) 6-4 6-2
		R1 : Vusa Majola (?/-) 6-2 6-3
		AF : Louis Vosloo (SAF/281) 1-6 6-4 4-6

	25.10.-31.10. Südafrika Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR -
		R1 : Fred Hemmes (NL/-) 2-6 6-1 6-7(4)

	01.11.-07.11. Südafrika Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR -
		R1 : Damien Roberts (SAF/308) 3-6 3-6

	08.11.-14.11. Südafrika Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR -
		R1 : Pieter Joubert (SAF/678) 3-6 6-2 6-2
		AF : Louis Vosloo (SAF/282) 7-5 1-6 6-7(4)


Ludwig, Ralf (0-3)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ante Matijevic (?/-) 1-6 1-6

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Domagos Wagner (?/-) 4-6 6-7(6)

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Igor Stjepic (?/-) 1-6 5-7


Maiberger, Oliver (14-8, Sat: 0-1, Ft: 1-2)

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomas Cakl (TCH/898) 6-1 3-6 7-6(7)
		Q2 : Kresimir Ritz (KRO/1023) 6-4 3-6 2-6

	15.03.-21.03. Kroatien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gavin Williamson (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Luca Bonati (?/-) 6-3 6-4
		Q3 : Albert Loncaric (?/-) 6-2 7-6(2)
		QF : Igor Saric (KRO/671) 3-6 6-2 6-7(6)

	22.03.-28.03. Kroatien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Bojan Baznik (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Adam Bukiel (?/-) 7-6(2) 7-6(4)
		QF : Melvyn Op Der Heijde (NL/611) 7-6(5) 6-4
		R1 : Lovro Zovko (KRO/584) 2-6 4-6

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kresimir Ritz (KRO/1021) 6-1 7-6(2)
		Q3 : Domagos Wagner (?/-) 6-1 6-1
		QF : Helge Capell (D/-) 1-6 1-6

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Lundstrom (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Branislav Sekac (?/-) 4-6 6-3 7-5
		Q3 : Israel Vior (E/1004) 6-0 4-6 6-0
		QF : Benedikt Dorsch (D/-) 4-6 4-6

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dario Novak (?/-) 6-0 6-0
		QF : Tomas Berendijas (?/-) 4-6 6-4 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR -
		R1 : Daniel Elsner (D/660) 6-3 4-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Vladimir Platenik (SLK/490) 6-4 6-0
		AF : Tommi Lenho (SIN/589) 1-6 2-6


Maier, Richard (0-1)

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Milan Smejda (?/-) 2-6 3-6


Maroldt, Andreas (3-2)

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frank Eicher (LUX/-) 6-2 6-3
		Q2 : Stefano Rampazzo (I/-) 6-4 6-4
		Q3 : Stefan Balog (D/1303) 6-7 5-7

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aron Balog (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Andrea Stoppini (I/768) 2-6 3-6


Marquardt, Florian (31-26, Sat: 0-4, Ft: 2-5)

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 1068
		Q1 : Laurent Dagregorio (F/1300) 6-7(6) 6-3 6-2
		Q2 : Arnaud L'Official (F/787) 6-7(2) 4-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (Qualifikation) WR 1070
		Q1 : Arnaud L'Official (F/783) 6-4 3-6 6-3
		Q2 : Denis Golovanov (RUS/527) 0-6 3-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1065
		Q1 : Ingo Isslinger (D/988) 6-3 4-6 6-4
		Q2 : Jan Hermansson (S/398) 3-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1064
		Q1 : Thomas Gollwitzer (D/1292) 4-6 2-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1070
		Q1 : Bogdan Nitescu (?/-) 6-1 6-4
		Q2 : Mark Joachim (D/419) 2-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1075
		Q1 : Tomislav Gospic (?/-) 4-6 2-6

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1086
		Q1 : Remco Pondman (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Steven Bijl (?/-) 4-6 2-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1080
		Q1 : Wim Fissette (?/-) 6-4 7-5
		Q2 : Paul-Patrick Brabant (?/-) 4-6 6-3 7-6(5)
		QF : Walter Grinovero (?/-) 4-6 4-6

	28.06.-04.07. Niederlande Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1092
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kane Dewhurst (AUS/1150) 6-7(8) 7-6(4) 6-7(4)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1093
		Q1 : Oliver Trott (D/-) 6-2 7-6(3)
		Q2 : Ralph Grambow (D/-) 3-6 7-5 6-7(5)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Michaelis (?/-) 6-1 3-6 7-6(2)
		Q2 : Oliver Schwerin (D/-) kampflos
		QF : Tomislav Gospic (KRO/-) 5-7 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Jakub Hasek (TCH/1166) 6-3 6-4
		Q2 : Alexander Schweizer (D/-) 5-7 6-1 2-0 Aufgabe
		QF : Frank-Christoph Langer (D/-) 6-3 3-6 7-6(5)
		R1 : Andreas Tattermusch (D/750) 6-7(4) 7-6(4) 7-5
		AF : David Skoch (TCH/432) 2-6 2-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kristof Vliegen (B/-) 7-6(5) 6-7(5) 1-6

	23.08.-29.08. Genf Challenger (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Rodrigo Navarro (BOL/-) 5-1 Aufgabe
		Q2 : Marco Osorio (MEX/572) 6-7(3) 3-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Claudio Meier (?/-) 6-0 7-5
		Q2 : Samuel Journet (F/-) 6-3 6-4
		QF : Patrick Langvardt (DK/751) 3-6 6-4 1-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Christian Meyer (D/-) 3-6 1-6

	13.09.-19.09. Frankreich Future #11 (1.Runde) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jordanne Doble (F/-) 7-6(4) 3-6 7-6(4)
		QF : Ruben De Kleijn (NL/-) 7-6(5) 6-4
		R1 : Nikolay Davydenko (RUS/888) 4-6 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 1302
		Q1 : Stefan Imielski (D/-) 6-4 6-4
		QF : Björn Krenzer (D/1302) 6-3 6-7(7) 3-6
		R1 : Markus Wislsperger (D/1193) 3-6 6-7(9)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 1303
		Q1 : Felix Hardt (D/818) 6-3 6-7(3) 7-6(1)
		QF : Sebastian Linda (D/-) 6-3 6-1
		R1 : Philipp Marx (D/-) 4-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR 1308
		Q1 : Nichlas Kulenkampff (?/-) 6-1 6-3
		QF : Merid Zahirovic (BIH/783) 7-5 7-6(5)
		R1 : Aleksander Mierzwinski (PL/1015) 7-5 6-1
		AF : Thorsten Wolff (D/654) 6-3 6-7(2) 3-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 1300
		Q1 : Freilos
		Q2 : Fabio Hutter (?/-) 6-2 6-2
		QF : Tomislav Gospic (KRO/1300) 6-3 7-5
		R1 : Kamil Patel (MRI/591) 4-6 6-3 6-7(6)

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 1248
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nejc Smole (?/-) 7-6(5) 5-0 Aufgabe
		QF : Alain Dedial (?/-) kampflos
		R1 : Marko Budic (CH/1047) 5-7 3-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 1244
		Q1 : Freilos
		Q2 : Aleksandar Djuranovic (D/-) 4-6 6-1 6-2
		QF : Hartmut Birkner (?/-) 6-3 6-1
		R1 : Andreas Weber (D/638) 4-6 7-6(3) 1-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 1246
		R1 : Anthony Parun (D/-) 7-6(5) 5-7 3-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 1240
		Q1 : Alexander Shvec (BUL/261) 4-6 6-7(3)


Marx, Philipp (3-2, Ft: 1-1)

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Florian Preißler (D/-) 6-4 6-1
		Q2 : Werner Eschauer (A/345) 	6-1 2-6 7-6(2)
		QF : Jan Weinzierl (D/358) 0-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Florian Marquardt (D/1303) 6-4 6-2
		AF : Markus Menzler (D/456) 2-6 3-6


Mathäs, Matthias (1-6)

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Riha (TCH/1218) 1-6 5-7

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Simon Greul (D/1298) 2-6 0-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dmitri Vlasov (?/-) 4-6 4-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Gattringer (A/-) 6-1 5-7 6-2
		Q2 : Christian Kordasz (ARG/769) 5-7 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tobias Siechau (D/-) 6-4 2-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Wetzel (D/-) 6-2 5-7 2-6


Mayer, Florian (0-1)

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rainer Falenti (A/378) 0-6 2-6


Mayer-Tischer, Peter (0-4)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Johan Settergren (S/476) 4-6 5-7

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leos Friedl (TCH/634) 1-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Vogt (D/-) 4-6 3-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Werner Eschauer (A/341) 0-6 1-6


Meffert, Dominik (2-3, Ft: 0-2)

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR -
		R1 : Vladimir Voltchkov (BUL/137) 2-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Felix Hardt (D/688) 7-6(4) 3-6 6-1
		Q2 : Maximilian Abel (D/-) 6-2 6-3
		QF : Johan Settergren (S/487) 4-6 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR -
		R1 : Markus Wislsperger (D/617) 6-4 2-6 4-6


Meineke, Leif (1-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alberto Lopez-Nunez (E/1294) 6-2 6-2
		Q2 : Juan Gisbert Jr. (E/1025) 3-6 6-7(0)


Melzer, Rolf (0-1)

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Raemon Sluiter (NL/274) 1-6 2-6


Mendoza, Philipp (2-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Hartwick (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Jesco Renner (D/1075) 7-5 7-6(11)
		QF : Paul Hartveg (D/794) 2-6 2-6


Menzler, Markus (26-23, ATP: 0-1, Ch: 2-1, Ft: 8-12)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 425
		Q1 : Petr Pala (TCH/568) 4-6 6-7

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (1.Runde) WR 455
		Q1 : Lars Zimmermann (D/809) 6-4 6-3
		Q2 : Valantin Sanon (IVY/808) 6-4 6-1
		QF : Uros Vico (I/439) 6-1 7-5
		R1 : Chris Wilkinson (GB/195) 6-1 6-7(2) 1-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (Qualifikation) WR 456
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mahut Nicolas (F/-) 7-6(5) 7-6(5)
		QF : Erik Trümpler (D/1301) 6-7(4) 4-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 464
		Q1 : Fernando Las Heras (ARG/875) 6-4 3-6 6-1
		Q2 : Diego De Vecchis (?/-) 6-4 6-7(2) 6-0
		QF : Fredrik Giers (S/684) 6-3 5-7 4-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 463
		Q1 : Christian Persico (I/1216) 6-1 6-3
		Q2 : Riccardo Ciruolo (I/1003) 2-6 0-3 Aufg.

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (1.Runde) WR 461
		R1 : Simon Aspelin (S/493) 1-6 7-6(2) 3-6

	17.05.-23.05. Griechenland Future #2 (Achtelfinale) WR 465
		R1 : Vladimir Platenik (SLK/475) 6-2 6-0
		AF : Gilees Elseneer (B/333) 6-4 0-6 3-6

	24.05.-30.05. Griechenland Future #2 (Halbfinale) WR 465
		R1 : Michael Gal (?/-) 6-1 6-2
		AF : Piotr Szczepanik (PL/507) 1-6 7-5 6-2
		VF : Robert Nita (RUM/1298) 6-4 6-2
		HF : Anastasios Vasiliadis (GRI/398) 3-6 6-1 3-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 465
		Q1 : Jared Palmer (USA/206) 6-7(2) 7-6(2) 3-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (1.Runde) WR 473
		Q1 : Freilos
		Q2 : Aleksandar Kitinov (RUS/893) 3-6 6-2 7-5
		QF : Kirill Ivaniv-Smolensky (RUS/554) 3-6 6-3 7-5
		R1 : Jonas Björkman (S/32) 0-6 3-6

	21.06.-27.06. Kanada Future #2 (Viertelfinale) WR 480
		R1 : Anthony Hampson (AUS/-) 6-4 7-5
		AF : Nathan Healey (AUS/726) 6-4 6-4
		VF : Thomas Blake (USA/456) 5-7 2-6

	28.06.-04.07. Kanada Future #3 (1.Runde) WR 450
		R1 : Bruce Li (USA/1150) 3-6 4-6

	05.07.-11.07. Granby Challenger (Viertelfinale) WR 450
		Q1 : Jean-Francois Berard (KAN/-) 7-5 6-4
		Q2 : Dominic Boulet (KAN/1227) 6-0 6-1
		QF : Kyle Spencer (GB/998) 6-4 6-3
		R1 : Steve Campbell (USA/490) 6-3 7-5
		AF : Alejandro Hernandez (MEX/158) 7-6(3) 6-2
		VF : Mark Knowles (BAH/273) 4-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 439
		R1 : David Skoch (TCH/420) 1-6 6-4 1-6

	13.09.-19.09. Frankreich Future #11 (1.Runde) WR 448
		R1 : Jean-Francois Bachelot (F/387) 6-4 Aufgabe

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Viertelfinale) WR 456
		R1 : Patrick Sommer (D/648) 6-4 5-7 6-2
		AF : Philipp Marx (D/-) 6-2 6-3
		VF : Daniel Elsner (D/660) 1-6 Aufgabe

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 451
		R1 : Michael Berrer (D/895) 4-6 3-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 468
		Q1 : Alexander Nikolic (D/-) 3-6 6-1 6-1
		Q2 : Yuri Schukin (RUS/382) kampflos

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 529
		Q1 : Phillip Hammer (D/831) 1-6 7-6(5) 6-4
		Q2 : Raemon Sluiter (NL/190) 7-6(7) 6-7(5) 6-7(4)

	08.11.-14.11. Miami Challenger (Qualifikation) WR 532
		Q1 : Mark Merklein (USA/906) 7-6(4) 6-3
		Q2 : Mashinka Washington (USA/314) 1-6 7-6(4) 6-4
		QF : Hugo Armando (USA/262) 5-7 3-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (1.Runde) WR 534
		R1 : Brandon Hawk (USA/420) 4-6 3-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 537
		R1 : Eric Taino (USA/449) 3-6 7-6(7) 3-6

	29.11.-05.12. Urbana Challenger (Qualifikation) WR 541
		Q1 : Jamal Parker (?/-) 4-6 3-6


Merkel, Florian (1-2)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lars Uebel (D/1028) 3-6 3-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Helge Koll (N/858) 6-3 6-3
		QF : Manuel Sala (E/355) 1-6 2-6


Merkert, Daniel (13-10, Sat: 4-5, Ft: 3-3)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 736
		Q1 : David Critchley (KAN/861) 5-7 6-2 6-2
		Q2 : Tom Spinks (GB/663) 6-7(7) 2-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Achtelfinale) WR 739
		Q1 : Ben Haran (GB/1117) 6-7(2) 6-3 6-3
		Q2 : Simon Aspelin (S/560) 6-4 6-7(3) 7-6(5)
		QF : Luben Pampoulov (A/773) 7-6(4) 1-1 Aufgabe
		R1 : Leos Friedl (TCH/726) 6-4 6-4
		AF : Andreas Vinciguerra (S/595) 6-7(4) 6-4 3-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 737
		Q1 : James Auckland (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Valentin Sanon (IVY/695) 6-7(3) 6-4 7-6(5)
		QF : Jan Boruszewski (D/763) 4-6 2-6

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (2.Runde) WR 717
		R1 : Riki Ishigami (J/1027) 6-4 6-2
		R2 : Jean-Francois Bachelot (F/500) 3-6 7-6 3-6

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (2.Runde) WR 711
		R1 : Miha Gregorc (SLO/605) 6-2 6-2
		R2 : Fredrik Giers (S/819) 2-6 1-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (2.Runde) WR 708
		R1 : Keppler Orellana (VEN/319) 7-6(3) 6-4
		R2 : Alex Reichel (USA/565) 1-6 2-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (2.Runde) WR 708
		R1 : Johny Romero (VEN/516) 6-4 6-2
		R2 : Rodolfo Rake (USA/583) 3-6 4-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 708
		R1 : Cedric Kauffmann (D/449) 3-6 3-6

	19.04.-25.04. USA Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 705
		R1 : Lars Uebel (D/1049) 6-2 6-0
		R2 : Paul Harsanyi (USA/823) 6-2 5-7 6-3
		AF : Mark Draper (AUS/160) 3-6 7-5 2-6

	31.05.-06.06. Türkei Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 685
		R1 : Thomas Messmer (D/1129) 1-6 2-6


Messmer, Thomas (50-25, Sat: 18-11, Ft: 4-6)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 856
		Q1 : Andy Fahlke (D/441) 6-2 4-6 3-6

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 856
		Q1 : Marko Budic (CH/1122) 6-4 6-4
		Q2 : Helge Koll (N/645) 2-6 2-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 858
		Q1 : Bobby Mahal (KAN/945) 3-6 7-6(8) 7-6(4)
		Q2 : Andreas Vinciguerra (S/595) 1-6 1-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 1144
		Q1 : Fredrik Giers (S/822) 6-4 6-2
		Q2 : Simon Blanc (F/588) 6-4 4-6 6-4
		QF : Jan Hermansson (S/574) 4-6 6-3 6-7(2)

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (1.Runde) WR 1207
		Q1 : Orlando Silvozo (?/-) 6-0 6-0
		QF : Masashi Yoshikawa (J/1307) 6-3 6-4
		R1 : Robert Lindstedt (S/1307) 7-6 6-7 2-6

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (2.Runde) WR 1202
		Q1 : Eric Wallace (?/-) 6-0 6-3
		QF : Hung-Soon Park (KOR/1304) 4-6 6-1 6-7(4)
		R1 : Marcus Hilpert (D/710) 7-5 7-5
		R2 : Arvind Parmar (GB/456) 3-6 1-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 1233
		Q1 : Andreas Bubik (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Jorge Altamarino (?/-) 6-2 6-3
		QF : Pieter Calitz (SAF/1132) 7-6(5) 5-7 6-2
		R1 : David Critchley (KAN/860) 5-7 5-7

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1233
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ry Tarpley (?/-) 1-6 4-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (2.Runde) WR 1233
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrew Colombo (?/-) 6-3 6-1
		QF : Andreas Bubik (?/-) 3-6 6-3 6-1
		R1 : Jim Thomas (USA/477) 6-1 1-6 7-6(7)
		R2 : Helge Koll (N/657) 5-7 3-6

	19.04.-25.04. USA Satellite #1, Masters (2.Runde) WR 1230
		R1 : David Critchley (KAN/853) 6-0 6-2
		R2 : Jimy Szymanski (VEN/323) 6-7(2) 5-7

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (Achtelfinale) WR 1185
		Q1 : Freilos
		QF : Jeffrey Viskovich (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Helge Koll (N/646) 6-4 6-7(10) 6-4
		AF : Damien Roberts (SAF/299) 6-7(5) 3-6

	17.05.-23.05. Griechenland Future #2 (1.Runde) WR 1190
		Q1 : Freilos
		QF : Michael Gal (?/-) 6-2 6-0
		R1 : Nikos Rovas (GRI/602) 6-7(5) 4-6

	31.05.-06.06. Türkei Satellite #2, Leg 1 (Achtelfinale) WR 1129
		Q1 : Freilos
		Q2 : Serdar Tastan (?/-) 6-0 6-1
		QF : Thomas Greenland (?/-) 6-2 6-3
		R1 : Daniel Merkert (D/685) 6-1 6-2
		AF : Jean-Francois Bachelot (F/473) 4-6 4-6

	07.06.-13.06. Türkei Satellite #2, Leg 2 (Viertelfinale) WR 1129
		Q1 : Freilos
		Q2 : Georgi Stoykov (?/-) 6-2 6-2
		QF : Clayton Almeida (?/-) 7-5 7-5
		R1 : Raviv Weidenfeld (ISR/676) 6-1 6-2
		AF : Mounir El Aarej (MAR/535) 6-4 6-3
		VF : Timothy Aerts (B/401) 2-6 6-4 2-6

	14.06.-20.06. Türkei Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 1193
		R1 : Julien Raynal (F/922) 0-6 6-3 6-3
		AF : Dmitri Tomashevich (USB/347) 6-4 1-6 3-6

	21.06.-27.06. Türkei Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 1185
		R1 : Kobi Ziv (ISR/337) 6-4 2-6 3-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 1195
		Q1 : Peter Scharler (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Daniel Elsner (D/522) 3-6 7-5 Aufgabe
		QF : Goran Oresic (KRO/1077) 6-4 3-6 4-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 970
		Q1 : Tomas Janci (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Andreas Fasching (D/1077) 6-2 6-4
		QF : Thomas Strengberger (A/1093) 3-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Achtelfinale) WR 974
		Q1 : Nikolay Davydenko (RUS/893) 3-6 7-5 6-1
		QF : Mike Scheidweiler (LUX/1094) 7-6(3) 6-3
		R1 : Merid Zahirovic (BIH/756) 6-3 7-6(7)
		AF : Denis Golovanov (RUS/628) 2-6 4-6

	04.10.-10.10. Großbritannien Future #10 (1.Runde) WR 976
		Q1 : Freilos
		Q2 : Matthew Trudgeon (GB/-) 6-7(7) 6-3 6-4
		QF : Richard Brooks (GB/1238) 6-4 6-4
		R1 : Alan Mackin (GB/701) 6-7(2) 4-6

	18.10.-24.10. Indien Satellite #2, Leg 1 (Finale) WR 949
		Q1 : Coenie van Wyk (SAF/-) 6-4 6-4
		Q2 : Punna Vishal (IND/-) 6-2 6-0
		QF : Csaba Karda (UNG/-) 6-2 6-0
		R1 : Zbynek Mlynarik (A/768) 7-6(5) 3-6 6-4
		AF : Rohan Bopanna (IND/1221) 6-1 7-6(6)
		VF : Manoj Mahadevan (IND/1300) 6-1 6-0
		HF : Tom Chicoine (USA/500) 6-2 6-4
		 F : Radim Zitko (TCH/464) 6-4 4-6 2-6

	25.10.-31.10. Indien Satellite #2, Leg 2 (Viertelfinale) WR 958
		R1 : Josef Nesticky (TCH/986) 7-6(5) 6-1
		AF : Radim Zitko (TCH/470) 6-7(8) 6-3 6-1
		VF : Tom Chicoine (USA/504) 5-7 3-6

	01.11.-07.11. Indien Satellite #2, Leg 3 (Finale) WR 957
		R1 : Blake Brinklow (AUS/1071) 6-1 7-6(4)
		AF : Rogan Bopanna (IND/1233) 6-3 6-1
		VF : Sandeep Kirtane (IND/780) 6-2 6-0
		HF : Tom Chicoine (USA/500) 6-4 6-1
		 F : Srinath Prahlad (IND/310) 7-6(6) 4-6 2-6

	08.11.-14.11. Indien Satellite #2, Masters (Halbfinale) WR 956
		R1 : Freilos
		AF : Coenie van Wyk (SAF/990) 6-4 6-1
		VF : Vishal Uppal (IND/978) 2-6 6-4 6-2
		HF : Tom Chicoine (USA/503) 6-4 3-6 2-6


Meyer, Christian (11-8, Sat: 1-3, Ft: 0-1)

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Oeaderik (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Alex Bose (D/863) 2-6 6-4 5-7

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Gienke (D/841) 7-6(2) 6-0
		Q2 : Björn Krenzer (D/-) 2-6 4-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jakub Hasek (TCH/1161) 6-3 6-2
		QF : Tobias Clemens (D/938) 7-6 6-2
		R1 : Andreas Fasching (A/1071) 0-6 4-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rudolf Patrick (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Riccardo Capannelli (I/1303) 6-2 3-6 1-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Sjors Lemmens (NL/-) 6-2 6-3
		Q2 : Florian Marquardt (D/1299) 6-1 4-6 6-4
		QF : Björn Krenzer (D/1299) 6-3 6-1
		R1 : Bernhard Parun (D/903) 6-7(6) 2-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Thomas Schneiter (CH/-) 6-4 7-5
		QF : Peter Bjornlund (S/-) 6-2 6-2
		R1 : Fernando Las Heras (ARG/859) 4-6 7-6(5) 6-0
		AF : Melle van Gemerden (NL/461) 1-6 2-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (1.Runde) WR -
		R1 : Sebastian Jäger (D/545) 1-6 7-6(3) 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Riha (TCH/1156) 2-6 3-6


Meyer, Henri (3-7)

	19.04.-25.04. Chile Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frederico Cardinali (ARG/1182) 6-2 6-2
		Q2 : Bozider Ivankovic (?/-) 6-4 7-5
		QF : Marcos Daniel (BRA/545) 3-6 2-6

	26.04.-02.05. Chile Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Phillip Harboe (CHL/1291) 3-6 0-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Tattermusch (D/748) 6-7(2) 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Hartveg (D/794) 2-6 6-2 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stefan Suta (D/-) 5-7 6-2 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Goran Vasiljevic (?/-) 6-2 5-7 6-4
		Q2 : Heiko Bollich (D/-) 0-6 6-1 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Krimmer (D/1314) 6-2 2-6 5-7


Moser, Frank (6-4, Ft: 1-1)

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 968
		Q1 : David Rikl (TCH/861) 6-4 2-6 3-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Qualifikation) WR 1045
		Q1 : Devin Bowen (?/-) 5-7 3-6

	28.06.-04.07. Lugano Challenger (Qualifikation) WR 1049
		Q1 : Patrick Schnidrig (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Agustin Garizzio (ARG/346) 6-0 4-6 6-1
		QF : Alexandre Strambini (CH/489) 7-6(6) 3-6 0-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 1047
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 4-6 6-2 6-1
		Q2 : Gerold Wiring (D/-) kampflos
		QF : Christian Grünes (D/987) 6-1 6-1
		R1 : Zeljko Krajan (KRO/294) 5-7 6-3 7-6(3)
		AF : Fernando Gonzalez (CHL/570) 6-7(3) 6-0 5-7


Müller, Christoph (1-3)

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dusan Vemic (JUG/349) 3-6 4-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Hark (D/-) 3-6 6-4 6-3
		Q2 : Sascha Schewiola (D/-) 3-6 0-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marwan Zewar (ÄGY/741) 6-7(6) 2-6


Müller, Jochen (0-2)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul-Patrick Brabant (B/-) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Julien Link (D/994) 6-3 4-6 5-7


Müller, Johannes (2-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marc Schmitt (D/-) 6-2 6-0
		Q2 : Johan Landsberg (S/565) 3-6 7-5 7-5
		QF : Sascha Bandermann (D/1229) 4-6 3-6


Müller, Matthias A. (30-22, Sat: 19-12, Ft: 7-9)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 487
		Q1 : Michael Kratochvil (CH/367) 5-7 4-6

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Finale) WR 484
		R1 : Alberto Brause (URU/555) 6-7(5) 6-2 6-3
		AF : Patrick Sommer (D/603) 7-5 6-1
		VF : Gabriel Trujillo (E/817) 6-3 6-4
		HF : Santiano Ventura (E/754) 4-6 Aufgabe
		 F : Petr Dezort (TCH/303) 6-7(6) 4-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 481
		R1 : Santiago Ventura (E/479) 3-6 3-6

	15.03.-21.03. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 479
		R1 : Charles Maria (F/616) 6-3 6-0
		AF : Amr Ghoneim (ÄGY/603) 6-4 2-6 6-7(6)

	22.03.-28.03. Ägypten Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 482
		R1 : Freilos
		AF : Nikola Gnjatovic (JUG/911) 0-6 0-6

	03.05.-09.05. Türkei Satellite #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 460
		R1 : Bob Borella (DK/1222) 6-2 3-6 7-5
		AF : Igor Brukner (TCH/1018) 6-3 6-4
		VF : Geraro Morales (E/927) 5-7 4-6

	10.05.-16.05. Türkei Satellite #1, Leg 2 (Viertelfinale) WR 460
		R1 : Thorsten Wolff (D/713) 6-1 6-2
		AF : Christian Salvador (?/-) 7-6(3) 3-6 6-1
		VF : Jan Hernych (TCH/517) 6-7(4) 3-6

	17.05.-23.05. Türkei Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 464
		R1 : Orest Tereshouk (UKR/1224) 6-3 6-2
		AF : Andrej Bizjak (SLO/1142) 6-4 6-3
		VF : Gerardo Morales (E/935) 0-6 0-3 Aufgabe

	24.05.-30.05. Türkei Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 464
		R1 : Freilos
		AF : Graeme Darlington (GB/1011) 6-3 5-7 5-7

	26.07.-01.08. Ägypten Future #1 (Halbfinale) WR 491
		R1 : Evgueni Plougarev (MAZ/1245) 6-2 6-1
		AF : Vaclav Roubicek (TCH/935) 6-3 6-7(6) 7-6(3)
		VF : Tomas Janci (SLK/-) 4-6 6-3 6-2
		HF : Ronald Dueller (A/1245) 4-6 6-7(5)

	02.08.-08.08. Ägypten Future #2 (Viertelfinale) WR 490
		R1 : Andreas Tattermusch (D/747) 6-2 6-0
		AF : Chemseddine Belal (MAR/906) 6-3 6-4
		VF : Frantisek Cermak (TCH/497) 3-6 6-4 1-6

	09.08.-15.08. Ägypten Future #3 (Viertelfinale) WR 491
		R1 : Christian Persico (I/1000) 6-3 7-6(2)
		AF : Mohamed Wafa (ÄGY/1246) 6-2 6-3
		VF : Amr Ghoneim (ÄGY/559) 6-0 2-6 6-7(3)

	16.08.-22.08. Marokko Future #1 (1.Runde) WR 459
		R1 : Aeron Martinovic (AUS/1306) 2-6 3-6

	23.08.-29.08. Marokko Future #2 (1.Runde) WR 452
		R1 : Andre Mota (POR/1003) 1-6 2-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 441
		R1 : Ivo Karlovic (KRO/948) 3-6 2-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 444
		R1 : Stephen Clasohm (AUS/871) 2-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 439
		R1 : Thorsten Wolff (D/654) 6-7(4) 6-2 5-7

	11.10.-17.10. Frankreich Future #15 (1.Runde) WR 533
		R1 : Charles Maria (F/604) kampflos

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Halbfinale) WR 522
		Q1 : Freilos
		Q2 : Anthony Parun (D/-) 6-3 7-6(1)
		QF : Sebastian Thomet (?/-) 6-2 7-5
		R1 : Alexandre Strambini (CH/740) 7-6(6) 6-3
		AF : Valentino Pest (D/844) 6-4 6-1
		VF : Jun Kato (CH/639) 5-7 6-4 6-4
		HF : Alan Mackin (GB/616) 6-7(4) 3-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 549
		Q1 : Freilos
		Q2 : Peter Schuster (D/-) 6-1 6-2
		QF : Thomas Schneiter (CH/-) 6-3 6-2
		R1 : Ulrich Tippenhauer (D/978) 7-5 6-4
		AF : Luben Pampulov (A/818) 1-3 Aufgabe

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 571
		R1 : Valentino Pest (D/841) 6-2 1-6 7-6(2)
		AF : Massimo Dell'Acqua (I/457) 7-5 6-7(5) 4-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (Finale) WR 571
		R1 : Freilos
		AF : Stephane Bohli (CH/1137) 6-2 4-6 7-6(5)
		VF : Jacob Adaktusson (S/667) 7-6(2) 2-6 6-3
		HF : Massimo Dell'Acqua (I/456) 4-6 6-3 7-5
		 F : Marco Chiudinelli (CH/902) 3-6 0-6


Naser, Nadim (5-8, Ft: 1-1)

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Manny Ramirez (?/-) 3-6 2-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Freilos
		Q2 : Lamar Jackson (?/-) 4-6 4-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Said Day (?/-) 6-0 7-6(2)
		Q2 : Aleksandar Djuranovic (D/1301) 4-6 0-6

	26.07.-01.08. USA Future #12 (Qualifikation) WR 1314
		Q1 : Scott Herring (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : Jakub Teply (USA/-) 2-6 0-6

	02.08.-08.08. USA Future #13 (Qualifikation) WR 1313
		Q1 : Freilos
		Q2 : Grant Edwards (?/-) 6-1 6-1
		QF : Brian Patterson (USA/-) 3-6 3-6

	09.08.-15.08. USA Future #14 (2.Runde) WR 1313
		Q1 : Freilos
		Q2 : Joe Tostenrude (?/-) 6-2 6-1
		QF : Alexander Hartman (S/-) 3-6 2-6
		R1 : Ronnis Rugimbana (?/-) 6-2 6-3
		R2 : Valentin Sanon (IVY/763) 2-6 3-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (Qualifikation) WR 1309
		Q1 : Laurent Bensadoun (F/1309) 4-6 0-6


Neumann, Volker (4-5)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nikolay Davydenko (RUS/1209) 4-6 1-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Phillip Hammer (D/833) 0-6 7-6 7-6
		QF : Ingo Neumüller (D/588) 0-6 1-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Samuel Journet (F/-) 4-6 1-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Silvan Meyer (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Torsten Riedel (D/-) 6-3 6-1
		QF : Christian Dillschneider (CH/-) 3-6 4-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Bieri (?/-) 6-7(4) 6-4 6-3
		QF : Christophe Bosio (MON/1299) 2-6 3-6


Nicklisch, Rene (33-14, Ch: 7-2, Sat: 2-3, Ft: 11-5)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 364
		Q1 : Martin Backhaus (D/1006) 6-1 6-0
		Q2 : Jan-Ralph Brandt (D/430) 3-6 2-6

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Viertelfinale) WR 435
		R1 : Raul Noguerales (?/-) 6-3 6-1
		AF : Roberto Menendez (E/715) 7-6(4) 6-3
		VF : Mark Joachim (D/329) 4-6 5-7

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (1.Runde) WR 432
		R1 : Alberto Banus-Sado (E/509) 6-4 6-7(7) 5-7

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Halbfinale) WR 432
		Q1 : Andreas Tattermusch (D/750) 6-4 6-4
		Q2 : Juan Gisbert Jr. (E/974) 1-6 6-4 6-3
		QF : Carsten Arriens (D/649) 6-3 4-6 6-1
		R1 : Boris Borgula (SLK/302) 6-4 6-3
		AF : Michal Tabara (TCH/263) kampflos
		VF : Andrei Merinov (RUS/379) 6-2 6-2
		HF : Martin Spöttl (A/474) 3-6 6-7

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 409
		R1 : Jimy Szymanski (VEN/242) 3-6 6-3 1-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg (1.Runde) WR 471
		R1 : Ivan Cinkus (KRO/838) 4-6 7-6 0-6

	02.08.-08.08. Nettingsdorf Challenger (Qualifikation) WR 469
		Q1 : Santiago Ventura (E/413) 7-6 4-6 6-7

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (Achtelfinale) WR 471
		Q1 : Freilos
		Q2 : Florian Kunth (D/-) 6-1 6-1
		QF : Vaughan Snyman (SAF/605) 6-1 6-0
		R1 : Alexander Shvec (BUL/407) 7-5 7-6(5)
		AF : Attila Savolt (UNG/173) 2-6 1-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Achtelfinale) WR 435
		Q1 : Gergely Kisgyorgy (UNG/414) 6-7(5) 6-3 6-2
		Q2 : Diego Moyano (ARG/259) 6-4 6-1
		QF : Jan Vacek (TCH/433) 6-2 6-3
		R1 : Guillaume Marx (F/295) 6-7(5) 6-1 7-6(4)
		AF : Orlin Stanoytchev (BUL/126) 4-6 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Sieger) WR 438
		Q1 : Vladimir Platenik (SLK/543) 7-5 0-6 6-3
		Q2 : Davide Scala (I/252) 4-6 7-6(4) 6-4
		QF : Juan Giner (E/379) 6-1 0-6 6-4
		R1 : Federico Dondo (URU/279) 6-3 6-2
		AF : Edwin Kempes (NL/231) 7-6(0) 6-3
		VF : Radek Stepanek (TCH/182) 2-6 6-0 6-3
		HF : Alexander Popp (D/146) 3-6 7-6(3) 6-2
		 F : Luis Horna (PER/191) 3-6 6-2 7-6(7)

	27.09.-03.10. Italien Future #17 (Halbfinale) WR 270
		R1 : Omar Camporese (I/546) 6-2 7-6(2)
		AF : Danijel Kruslin (D/1303) 6-3 6-3
		VF : Leonardo Azzaro (I/471) 6-3 4-6 6-2
		HF : Elia Grossi (I/360) 3-6 3-6

	04.10.-10.10. Italien Future #18 (Halbfinale) WR 270
		R1 : Uros Vico (I/515) 6-3 6-2
		AF : Balazs Veress (UNG/866) 6-2 6-4
		VF : Leonardo Azzaro (I/467) 6-2 6-1
		HF : Filippo Volandri (I/333) 3-6 5-7

	01.11.-07.11. USA Future #17 (Achtelfinale) WR 317
		R1 : Jason Cook (USA/841) 7-5 6-2
		R2 : Michael Kember (?/-) 6-4 6-2
		AF : Kobi Ziv (ISR/486) 6-7(7) 4-6

	08.11.-14.11. Miami Challenger (Qualifikation) WR 320
		Q1 : Hugo Armando (USA/262) 1-6 5-7

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 323
		Q1 : Robin Albrecht (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Mark Joachim (D/681) 5-7 6-7(4)


Niehus, Marcel (0-2)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tobias Siechau (D/-) 0-6 0-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bertrand Devillers (?/-) 0-6 0-6


Niedermayer, Sebastian (2-3)

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Flaim (I/-) 6-3 6-1
		Q2 : Tai Tsuchiya (J/-) 3-6 6-7(2)

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Guido Monaco (I/-) 1-6 2-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gregory Kawka (AUS/-) 6-0 6-0
		Q2 : Stefan Pircher (I/915) 7-6(5) 2-6 4-6


Nier, Falk (6-9, Ft: 1-2)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 1028
		Q1 : Jan Boruszewski (D/765) 6-7(3) 5-7

	22.02.-28.02. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR 1026
		Q1 : Ignacio Truyol (E/801) 5-7 2-6

	08.03.-14.03. Israel Future #1 (Qualifikation) WR 1023
		Q1 : Asaf Cohen (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : Lior Kristal (ISR/1304) 6-0 6-2
		QF : Kristian Pless (DK/867) 5-7 6-7(1)

	05.04.-11.04. Frankreich Future #4 (Qualifikation) WR 1196
		Q1 : Brett Dickinson (USA/1150) 4-6 4-6

	24.05.-30.05. Mexico Future #1 (Achtelfinale) WR 1223
		R1 : Mauricio Zecana (?/-) 6-1 6-1
		AF : Ernesto Ponce (MEX/953) 4-6 6-7(4)

	31.05.-06.06. Mexico Future #2 (Qualifikation) WR 1227
		Q1 : Freilos
		Q2 : Rob Johnson (?/-) 6-2 1-1 Aufgabe

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Qualifikation) WR 1227
		Q1 : Ruben Fernandez (E/548) 7-6(6) 2-6 7-5
		Q2 : Federico Browne (ARG/233) 0-6 0-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 1193
		Q1 : Kim Zimmermann (D/-) 6-2 6-3
		QF : Harry Trattner (A/-) 6-4 6-0
		R1 : Radim Zitko (TCH/553) 6-4 4-6 6-7(2)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR 1233
		Q1 : Sebastian Schmidt (D/1303) kampflos


Nigri, Timo (17-32, Sat: 5-5, Ft: 2-16)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (1.Runde) WR 720
		R1 : Bryan Juinio (PHI/1211) 4-6 3-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (1.Runde) WR 720
		R1 : Donavan September (SAF/751) 4-6 1-6

	08.03.-14.03. Griechenland Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 705
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marko Budic (CH/1154) 6-2 5-7 7-6(4)
		QF : Phillip King (USA/974) 5-7 1-6

	15.03.-21.03. Griechenland Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 717
		Q1 : Freilos
		Q2 : Anthony Maublanc (F/1149) 1-6 3-6

	22.03.-28.03. Griechenland Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 717
		Q1 : Freilos
		Q2 : Evan Austin (?/-) 4-6 7-6(5) 6-3
		QF : Sebastian Rutka (PL/1301) 7-5 6-3
		R1 : Jean-Claude Scherrer (CHL/942) 1-6 6-7(4)

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 719
		Q1 : Gabrio Castrichella (I/579) 3-6 0-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 716
		Q1 : Boris Bachert (D/1230) 1-6 5-7

	26.04.-02.05. Großbritannien Future #5 (1.Runde) WR 713
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jason Torpey (?/-) 6-1 6-3
		QF : Robert Nita (RUM/1291) 6-7(5) 6-2 7-5
		R1 : Simon Dickson (GB/1225) 3-6 3-6

	10.05.-16.05. West Afrika Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 743
		R1 : Ari Strasberg (ISR/1173) 3-6 0-1 Aufgabe

	17.05.-23.05. West Afrika Satellite #1, Leg 2 (Halbfinale) WR 745
		R1 : Christian Hill (?/-) 6-4 3-6 6-2
		AF : Kiantki Thomas (?/-) 7-6(6) 6-2
		VF : Justin Layne (GB/1011) 4-6 6-3 7-5
		HF : Kamil Patel (MRI/835) 3-6 4-6

	24.05.-30.05. West Afrika Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 745
		R1 : Toyin Dairo (?/-) 6-2 6-1
		AF : Marcel Du Coudray (SAF/1142) 6-4 6-2
		VF : Justin Layne (GB/1011) 4-6 0-6

	31.05.-06.06. West Afrika Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 744
		R1 : Freilos
		AF : Christian Hill (?/-) 3-6 4-6

	07.06.-13.06. Finnland Future #1 (1.Runde) WR 744
		R1 : Janne Ojala (FIN/326) 2-6 1-6

	14.06.-20.06. Finnland Future #2 (1.Runde) WR 702
		Q1 : Freilos
		Q2 : Pasi Kinnunen (?/-) 6-7(1) 6-1 7-6(2)
		QF : Mikko Viljanan (?/-) 4-6 7-5 3-6
		R1 : Janne Ojala (FIN/295) 1-6 1-6

	21.06.-27.06. Finnland Future #3 (1.Runde) WR 710
		R1 : Tommi Lenho (FIN/395) 2-6 3-6

	05.07.-11.07. Türkei Future #1 (Achtelfinale) WR 712
		R1 : Vijay Kannan (IND/804) 7-5 6-4
		AF : Eyal Erlich (ISR/412) 3-6 6-7(3)

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (1.Runde) WR 720
		R1 : Eduardo Bohrer (BRA/665) 4-6 5-7

	19.07.-25.07. Türkei Future #3 (1.Runde) WR 731
		R1 : Raviv Weidenfeld (ISR/922) 4-6 0-6

	20.09.-26.09. Schweden Future #1 (1.Runde) WR 829
		R1 : Robert Lindstedt (S/1052) 2-6 3-6

	27.09.-03.10. Schweden Future #2 (1.Runde) WR 826
		R1 : Federico Rovai (S/404) 4-6 2-6

	11.10.-17.10. Frankreich Future #15 (Qualifikation) WR 837
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vincent Allegre (F/-) 3-6 2-6

	18.10.-24.10. Frankreich Future #16 (Qualifikation) WR 838
		Q1 : Teddy Mebounou (F/-) 2-6 6-7(2)

	25.10.-31.10. Frankreich Future #17 (1.Runde) WR 840
		Q1 : Freilos
		QF : Teddy Mebounou (F/-) 4-6 4-6
		R1 : Julien Cuaz (F/526) 3-6 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 832
		Q1 : James Greenhalgh (NSL/-) 1-6 2-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (1.Runde) WR 930
		R1 : Emin Agaev (KAN/568) 6-7(5) 3-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (2.Runde) WR 934
		Q1 : Bjorn Kerr (USA/-) 6-0 6-4
		Q2 : Nicolas Beuque (?/-) 7-6(3) 7-5
		QF : Eric Nunez (USA/1208) 4-6 3-6
		R1 : Matt Guyaux (USA/1309) 7-6(3) 7-5
		R2 : Miles MacLagan (GB/434) 5-7 4-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 932
		Q1 : Freilos
		Q2 : Steven Willekes (NL/-) 6-2 3-6 6-2
		QF : Brian Wright (?/-) 6-7(4) 2-6
		R1 : Emin Agaev (KAN/570) 4-6 4-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 932
		R1 : Rafael De Mesa (USA/557) 3-6 3-6


Nikolic, Alexander (0-2)

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maarten Paas (?/-) 0-6 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Menzler (D/468) 6-3 1-6 1-6


Nitsche, Nicolas (1-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Axel Rominger (D/-) 6-1 6-3
		Q2 : Mounir El Aarej (MAR/529) 2-6 6-7(6)


Nitschke, Stephan (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Danijel Krajnovic (?/-) 6-4 4-6 2-6


Orlik, Robert (1-3, Ft: 0-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1288
		Q1 : Thomas Matejka (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : David Skoch (TCH/420) 2-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1292
		Q1 : Frantisek Cermak (TCH/510) 2-6 4-6

	31.05.-06.06. USA Future #6 (1.Runde) WR 1297
		R1 : Rafael Fontes (?/-) 4-6 4-6


Orth, Walter (1-2)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan Gisbert Jr. (E/1201) 0-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sven Damss (D/-) 6-3 6-3
		Q2 : Oliver Trott (D/-) 3-6 3-6


Ortwein, Marco (0-2)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 0-6 1-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Stauder (D/354) 1-6 6-7(5)


Osterbrink, Benjamin (3-4, Sat: 0-1)

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1206
		Q1 : Sander Groen (NL/983) 1-6 2-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1212
		Q1 : Libor Nemecek (TCH/834) 2-6 3-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1209
		Q1 : Francois Schoukens (?/-) 6-1 6-4
		Q2 : Ronald Nano (?/-) 6-3 6-3
		QF : Christian Persico (I/990) 7-5 6-1
		R1 : Lars Zimmermann (D/660) 2-6 2-6

	28.06.-04.07. Niederlande Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 1215
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dennis Kockx (?/-) 6-7(6) 6-2 2-6


Otte, Niclas (1-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Bely (D/-) 6-4 6-0
		Q2 : Björn Jacob (D/1009) 0-6 0-6


Parun, Anthony (15-9, Sat: 5-3)

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gilles Muller (?/-) kampflos
		Q2 : Patrick Langvardt (DK/751) 6-7(2) 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jimmy Arebjer (S/-) 5-7 6-1 6-4
		Q2 : Tim Schouten (NL/1299) 6-3 6-1
		QF : Raoul Snijders (NL/-) 3-6 2-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Silvian Meyer (?/-) 6-0 6-3
		QF : Christian Dillschneider (CH/-) 3-6 7-6(5) 3-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Fitz (D/1104) 1-6 6-4 2-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Hoch (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Matthias A. Müller (D/522) 3-6 6-7(1)

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Christian Dillschneider (CH/-) 7-6(2) 6-7(5) 6-4
		Q2 : Hartmut Birkner (?/-) 6-3 6-2
		QF : Daniel Norberg (S/1320) 7-6(5) 6-4
		R1 : Alan Mackin (GB/561) 6-7(4) 5-7

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sven Swinnen (CH/-) 6-4 7-6(6)
		QF : Ulrich Tippenhauer (D/980) 7-6(5) 6-3
		R1 : Jun Kato (CH/632) 6-7(3) 6-4 7-6(8)
		AF : Marko Budic (CH/1044) 7-5 6-4
		VF : Jean-Claude Scherrer (CH/610) 1-6 3-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (Halbfinale) WR -
		R1 : Florian Marquardt (D/1246) 6-7(5) 7-5 6-3
		AF : Jean-Claude Scherrer (CH/611) 6-4 7-6(8)
		VF : Matej Pampulov (A/800) 6-3 5-7 6-2
		HF : Marco Chiudinelli (CH/902) 5-7 6-2 1-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 925
		Q1 : Bendrikt Dorsch (D/1030) 2-6 1-6


Parun, Bernhard (14-12, Ch: 1-1, Sat: 7-4, Ft: 1-3)

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 775
		Q1 : Danijel Kruslin (D/1024) 3-6 6-3 6-2
		Q2 : Miha Gregorc (SLO/621) 4-6 4-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 767
		Q1 : Gregory Girault (F/551) 4-6 3-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 768
		Q1 : Daniel Caracciolo (ARG/1004) 4-6 0-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 766
		Q1 : Francesco Aldi (I/755) 3-6 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 758
		R1 : Carsten Arriens (D/709) 1-6 6-4 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Achtelfinale) WR 765
		R1 : Michael Berrer (D/778) 7-5 6-4
		AF : Jan Weinzierl (D/518) 1-6 3-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Halbfinale) WR 768
		R1 : Charles Maria (F/523) 6-4 6-4
		AF : Marco Chiudinelli (CH/-) 6-3 6-4
		VF : Andrea Capodimonte (I/830) 6-3 6-2
		HF : Agustin Garizzio (ARG/395) 1-6 0-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Viertelfinale) WR 903
		R1 : Christian Meyer (D/-) 7-6(6) 6-2
		AF : Sebastian Jäger (D/545) 6-3 4-6 7-6(6)
		VF : Daniel Caracciolo (ARG/894) 1-6 1-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 903
		R1 : Paul Hartveg (D/1161) 4-6 6-4 6-2
		AF : Michael Lammer (CH/-) 6-4 6-4
		VF : Marco Chiudinelli (CH/-) 3-6 4-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 912
		R1 : Freilos
		AF : Tobias Clemens (D/948) 3-6 5-7

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 741
		Q1 : Freilos
		QF : Sjors Lymmens (NL/-) 6-3 7-5
		R1 : Viktor Trotzko (UKR/-) 1-6 6-2 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Achtelfinale) WR 793
		Q1 : Steven Randjelovic (AUS/399) 6-3 6-1
		Q2 : Vladimir Platenik (SLK/459) 5-7 6-3 7-6(6)
		QF : Zeljko Krajan (KRO/293) 6-2 6-1
		R1 : Peter Wessels (NL/88) 6-3 7-6(5)
		AF : Petr Luxa (TCH/217) 4-6 6-4 0-6


Pest, Valentino (33-30, Sat: 1-6, Ft: 6-7)

	15.02.-21.02. Kroatien Future #1 (Qualifikation) WR 912
		Q1 : Yves Allegro (CH/476) 3-6 6-3 6-7(3)

	22.02.-28.02. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR 914
		Q1 : Ladislav Svarc (SLK/478) 1-6 3-6

	08.03.-14.03. Israel Future #1 (Achtelfinale) WR 910
		Q1 : Eliran Dooyev (?/-) 6-4 6-2
		Q2 : Libor Bastl (?/-) 7-6(4) 6-4
		QF : Sergey Vassine (BUL/1001) 6-1 6-4
		R1 : Harel Srugo (?/-) 6-4 6-1
		AF : Jan-Ralph Brandt (D/434) 6-7 5-7

	15.03.-21.03. Israel Future #2 (Achtelfinale) WR 912
		Q1 : Asaf Yamin (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Harel Srugo (?/-) 6-4 6-2
		QF : Sergey Vassine (BUL/1000) 4-6 6-4 6-2
		R1 : Jan Krejci (TCH/459) 3-6 6-2 6-4
		AF : Nir Welgreen (ISR/303) 4-6 2-6

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 860
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ante Matijevic (?/-) 6-3 7-6(6)
		Q3 : Christian Magg (?/-) 6-3 7-6(6)
		QF : Tomislav Gospic (?/-) 3-6 6-7(1)

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 853
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marko Marevic (?/-) 6-3 6-1
		Q3 : Martin Zemla (?/-) 6-2 6-3
		QF : Jure Ivelic (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Petr Dezort (TCH/288) 7-6(4) 6-7(4) 3-6

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 853
		Q1 : Freilos
		Q2 : Maik Nerer (?/-) 4-6 6-2 6-2
		QF : Ivan Cinkus (KRO/750) 7-5 6-0
		R1 : Igor Saric (KOR/729) 6-1 1-6 6-7(4)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 848
		Q1 : Bertrand Madsen (HAI/612) 6-4 6-3
		Q2 : Martin Spöttl (A/474) 4-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 842
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 4-6 6-2 6-3
		Q2 : Frantisek Cermak (TCH/510) 3-6 3-6

	24.05.-30.05. Sofia Challenger (Qualifikation) WR 844
		Q1 : Oscar Burrieza (E/380) 3-6 2-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 847
		Q1 : Freilos
		QF : Markus Krimmer (D/-) 6-1 6-2
		R1 : Jan Weinzierl (D/380) 1-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 847
		Q1 : Olaf Knütel (D/-) 6-3 7-6(8)
		Q2 : Sascha Bandermann (D/1191) 2-6 2-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR 922
		Q1 : Omar Camporese (I/626) 6-1 7-6(3)
		Q2 : Iztok Bozic (SLO/262) 4-6 3-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 920
		Q1 : Simon Hancock (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Thomas Strengberger (A/1093) 4-6 4-6

	19.07.-25.07. Slowenien Future #2 (Qualifikation) WR 918
		Q1 : Wim Fissette (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Igor Ibrisbegovic (BIH/-) 5-7 2-6

	26.07.-01.08. Slowenien Future #3 (Achtelfinale) WR 924
		Q1 : Freilos
		Q2 : Anton Klaric (AUS/-) 6-4 6-4
		QF : Igor Ibrisbegovic (BIH/-) 3-6 6-4 7-5
		R1 : Michael Jirsensky (AUS/-) 6-3 7-5
		AF : Martin Hromec (SLK/378) 6-4 4-6 2-6

	02.08.-08.08. Nettingsdorf Challenger (Qualifikation) WR 926
		Q1 : Julian Knowle (A/250) 4-6 3-6

	09.08.-15.08. Wien Challenger (Qualifikation) WR 927
		Q1 : Manuel Harand (A/1313) 6-3 7-6
		Q2 : Jan Hernych (TCH/469) 4-6 6-1 6-1
		QF : Oliver Marach (A/461) 2-6 4-6

	16.08.-22.08. Bressanone Challenger (Qualifikation) WR 899
		Q1 : Martin Mair (I/-) 6-1 1-6 3-6

	23.08.-29.08. Manerbio Challenger (Qualifikation) WR 895
		Q1 : Giorgio Prouse (I/1303) 6-3 6-2
		Q2 : Ivailo Traykov (BUL/348) 6-3 7-6(4)
		QF : Alessandro Da Col (I/801) 2-6 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 915
		Q1 : Werner Eschauer (A/345) 7-6(6) 4-6 5-7

	13.09.-19.09. Skopje Challenger (Qualifikation) WR 915
		Q1 : Zeljko Krajan (KRO/303) 6-3 3-6 2-6

	20.09.-26.09. Schweden Future #1 (Viertelfinale) WR 958
		R1 : Willem Petrus Meyer (SAF/540) 7-5 6-3
		AF : Fedrico Rovai (S/403) 3-6 7-5 7-5
		VF : Jonas Fröberg (S/1232) 4-6 3-6

	27.09.-03.10. Schweden Future #2 (Achtelfinale) WR 959
		R1 : Henrik Andersson (S/537) 1-6 6-2 6-4
		AF : Robert Lindstedt (S/1049) 2-6 0-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Achtelfinale) WR 844
		R1 : Patrick Schnidrig (CH/1300) 7-6(2) 3-6 6-3
		AF : Matthias A. Müller (D/522) 4-6 1-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 851
		R1 : Martin Wetzel (D/-) 1-6 2-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR 841
		R1 : Matthias A. Müller (D/571) 2-6 6-1 6-7(2)

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 989
		R1 : Heiko Bollich (D/946) 4-6 4-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (Qualifikation) WR 967
		Q1 : Freilos
		Q2 : Phil Sheng (?/-) 1-6 0-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 965
		R1 : Dmitri Toursounov (RUS/639) 4-6 6-7(4)


Petratschek, Sascha (2-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Hansen (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Matthias Schwarzler (A/1191) 6-1 6-4
		QF : Zeljko Krajan (KRO/411) 3-6 2-6


Petzschner, Philipp (1-5)

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benedikt Dorsch (D/-) 1-6 3-6

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Pavel Snobel (TCH/984) 1-6 4-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Schwarzler (A/1191) 2-6 7-5 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gehad El Deeb (ÄGY/919) 6-4 7-6(1)
		QF : Erik Trümpler (D/1302) 2-6 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benedikt Dorsch (D/1016) 2-6 3-6


Phau, Björn (24-24, ATP: 3-2, Ch: 2-8, Ft: 16-8)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Achtelfinale) WR 440
		R1 : Marc-Kevin Goellner (D/119) 6-7(7) 6-3 7-6(4)
		AF : Jan Frode Andersen (N/146) 2-6 3-6

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (1.Runde) WR 404
		R1 : Tomas Nydahl (S/178) 2-6 6-1 4-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (1.Runde) WR 402
		R1 : Ivo Heuberger (CH/134) 1-6 7-5 6-7(6)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 405
		Q1 : Yuri Schukin (RUS/357) 6-4 6-0
		Q2 : Jan Boruszewski (D/762) 3-6 3-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 433
		R1 : Zeljko Krajan (KRO/410) 1-6 3-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 435
		R1 : Zeljko Krajan (KRO/408) 1-6 4-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Achtelfinale) WR 434
		R1 : Oleg Ogorodov (USB/185) 3-6 6-3 7-6(5)
		AF : Lucas Arnold (ARG/130) 6-3 2-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 434
		R1 : Markus Wislsperger (D/612) 7-6(3) 3-6 6-2
		AF : Agustin Garizzio (ARG/360) 3-6 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 398
		R1 : Daniel Elsner (D/569) 2-6 6-2 6-7(7)

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (1.Runde) WR 405
		R1 : Noam Okun (ISR/284) 1-6 2-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 405
		R1 : Andrew Ilie (AUS/62) 3-6 3-6

	05.07.-11.07. Gstaad (Qualifikation) WR 405
		Q1 : Herbert Wiltschnig (A/315) 6-7(3) 3-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Halbfinale) WR 426
		R1 : Igor Kornienko (RUS/456) 7-6(6) 6-4
		AF : Martin Woisetschläger (D/-) 6-3 6-4
		VF : Yuri Schukin (RUS/323) 6-3 6-3
		HF : Petr Kralert (TCH/327) 6-3 0-6 0-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (2.Runde) WR 443
		R1 : Adrian Voinea (RUM/113) 6-1 6-3
		R2 : Francisco Clavet (E/23) 4-6 0-6

	02.08.-08.08. USA Future #13 (Sieger) WR 371
		R1 : Jeff Laski (USA/1205) 6-4 6-3
		R2 : Mark Parsons (KAN/714) 6-1 6-0
		AF : Eric Drew (USA/619) 6-2 6-2
		VF : Sebastian Swierk (AUS/552) 6-0 6-3
		HF : Yong-Il Yoon (KOR/399) 6-7(3) 6-4 6-2
		 F : Tom Chicoine (USA/701) 6-0 6-3

	09.08.-15.08. USA Future #14 (2.Runde) WR 368
		R1 : Jaime Fillol (CHL/1313) 6-4 7-6(4)
		R2 : Jason Cook (USA/774) 6-7(7) 4-6

	16.08.-22.08. Washington (Achtelfinale) WR 372
		Q1 : Brian MacPhie (USA/282) 6-2 3-6 7-6(5)
		QF : Neville Godwin (SAF/195) 6-2 6-4
		R1 : Roger Federer (CH/103) 6-2 6-3
		R2 : Laurence Tieleman (I/108) 3-6 6-3 6-4
		AF : Andre Agassi (USA/3) 1-6 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (1.Runde) WR 323
		R1 : Thierry Guardiola (F/165) 6-7(1) 2-6

	27.09.-03.10. Toulouse (Qualifikation) WR 324
		Q1 : Rodolphe Gilbert (F/180) 5-7 6-4 6-7(3)

	11.10.-17.10. Singapur (Qualifikation) WR 316
		Q1 : Laurence Tieleman (I/90) 4-6 7-6(1) 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 313
		R1 : George Bastl (CH/113) 4-6 2-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (Qualifikation) WR 317
		Q1 : Daniel Vacek (TCH/53) 4-6 3-6

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Achtelfinale) WR 320
		R1 : Johnny Romero (VEN/537) 5-7 6-2 6-4
		R2 : Ingo Neumüller (A/630) 4-6 6-4 7-6(3)
		AF : Simon Larose (KAN/485) 3-6 4-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (Viertelfinale) WR 322
		R1 : Andreas Bubik (USA/984) 6-3 6-3
		R2 : Michael Jessup (USA/584) 6-2 6-3
		AF : Marq Foster (USA/382) 7-5 7-6(2)
		VF : Eric Taino (USA/449) 2-6 1-6

	06.12.-12.12. Burbank Challenger (Qualifikation) WR 326
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michael Jessup (USA/716) 6-2 1-6 6-7(8)


Pokorny, Frank (25-16, Sat: 6-4, Ft: 2-2)

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dmitri Toursounov (RUS/1238) 2-6 2-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Libor Nemecek (TCH/837) 5-7 3-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Fitz (D/1173) 3-6 7-5 4-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Grüninger (D/920) 6-3 6-2
		Q2 : Eduard Schneider (D/1106) 6-2 4-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Schalen (S/1239) 6-4 6-4
		Q2 : Martin Woisetschläger (D/-) 6-4 3-6 4-6

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Bogdan Gauzin (?/-) 6-2 6-3
		Q2 : Michal Mertinak (SLK/1088) 6-4 6-0
		Q3 : Christian Mortsch (A/-) 6-3 6-3
		QF : Rella Fiser (JUG/-) 7-5 6-4
		R1 : Pavel Snobel (TCH/679) 6-4 6-4
		AF : Vladimir Platenik (SLK/551) 5-7 4-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Attila Mihalka (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Alberto Soriano (E/-) 6-2 6-1
		Q3 : Zsolt Fule (UNG/1245) 6-4 6-0
		QF : Mate Gyenis (?/-) 6-0 3-6 6-2
		R1 : Diego Hipperdinger (E/678) 7-6(4) 2-6 7-6(4)
		AF : Michal Mertinak (SLK/1096) 6-3 6-1
		VF : Vladimir Platenik (SLK/557) 4-6 6-4 3-6

	02.08.-08.08. Ungarn Satellite 1, Leg 3 (1.Runde) WR -
		R1 : Gabor Jaross (UNG/1092) 4-6 4-6

	09.08.-15.08. Ungarn Satellite 1, Masters (Halbfinale) WR -
		R1 : Michal Mertinak (SLK/1099) 6-4 3-6 6-3
		AF : Vladimir Platenik (SLK/580) 6-2 3-0 Aufgabe
		VF : Martin Stepanek (TCH/382) 7-6(4) 4-6 6-4
		HF : Kornel Bardoczky (UNG/688) 6-7(6) 6-7(6)

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jakub Hasek (TCH/1160) 6-4 6-3
		Q2 : Ladislav Simon (SLK/1306) 1-6 5-7

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrea Ciceroni (I/-) 6-1 2-3 Aufgabe
		Q3 : Guido Monaco (I/-) 1-6 2-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 866
		Q1 : Ulrich Tippnenhauer (D/1137) 6-2 7-5
		Q2 : Ingo Neumüller (A/666) 4-6 3-6

	15.11.-21.11. Chile Future #4 (Qualifikation) WR 871
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jose Luis Zarhi (?/-) 3-6 6-0 3-6

	22.11.-28.11. Chile Future #5 (Achtelfinale) WR 874
		Q1 : Rolando Alfaro (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Jaime Fillol Jr. (CHL/-) 6-4 6-2
		QF : Diego Acuna (PER/900) 1-6 6-7(4)
		R1 : Hermes Gamonal (CHL/480) 2-6 6-3 6-2
		AF : Rodolfo Rake (PER/498) 3-6 4-6

	29.11.-05.12. Chile Future #6 (Achtelfinale) WR 874
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andres Morales (CHL/-) 6-2 4-6 7-6(1)
		QF : Diego Bracco (ARG/-) 6-1 6-1
		R1 : Carlos Gonzales (CHL/1166) 3-6 6-1 6-4
		AF : Diego Moyano (ARG/305) 4-6 4-6


Popp, Alexander (54-21, ATP: 1-1, Ch: 24-9, Ft: 25-8)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (2.Runde) WR 385
		R1 : Jesco Renner (D/1059) 7-5 6-3
		R2 : James Blake (USA/682) 7-6(5) 4-6 1-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (1.Runde) WR 385
		R1 : Pedro Braga (BRA/556) 5-7 3-6

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Sieger) WR 385
		R1 : Lee Childs (?/-) 6-3 6-1
		AF : Nick Weal (GB/835) 6-7(2) 6-4 6-3
		VF : Armando Brunold (CH/744) 6-2 6-1
		HF : Marc Merry (NL/398) 7-5 6-3
		 F : Julian Knowle (A/280) 7-6(8) 6-2

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Achtelfinale) WR 387
		R1 : Paul Hand (GB/1005) 6-4 6-4
		AF : Julian Knowle (A/274) 2-6 2-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Viertelfinale) WR 384
		R1 : Martijn Belgraver (NL/382) 6-4 1-0 Aufgabe
		AF : Miha Gregorc (SLO/621) 4-6 6-4 6-4
		VF : Marc Merry (NL/397) 7-6(4) 3-6 4-6

	01.03.-07.03. Kopenhagen (Qualifikation) WR 323
		Q1 : Omar Camporese (I/546) 1-6 7-5 6-1
		Q2 : Bernd Karbacher (D/120) 4-6 5-7

	29.03.-04.04. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 324
		R1 : Gregory Girault (F/551) 4-6 1-6

	05.04.-11.04. Frankreich Future #4 (Sieger) WR 323
		R1 : Paulo Freitas (F/1303) 6-3 6-2
		AF : Valentin Sanon (IVY/811) 6-3 6-2
		VF : Luke Milligan (GB/393) 6-2 6-2
		HF : Gerald Mandl (A/386) 6-4 6-3
		 F : Jan-Ralph Brandt (D/413) 2-6 6-2 6-2

	19.04.-25.04. Großbritannien Future #4 (1.Runde) WR 319
		R1 : Patrik Fredriksson (S/313) 2-6 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Viertelfinale) WR 284
		R1 : Jan Hermansson (S/398) 6-1 6-2
		AF : Thomas Gollwitzer (D/1288) 6-3 6-3
		VF : Attila Savolt (UNG/213) 2-6 6-2 3-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Finale) WR 286
		R1 : Petr Dezort (TCH/257) 3-6 6-4 6-3
		AF : Tomas Zib (TCH/157) 7-5 6-3
		VF : Attila Savolt (UNG/211) 6-3 6-4
		HF : David Caballero (E/266) kampflos
		 F : Bartlomiej Dabrowski (PL/281) 7-5 6-7(8) 4-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Sieger) WR 286
		R1 : Henrik Andersson (S/367) 7-6(3) 6-4
		AF : Jan Boruszewski (D/548) 6-2 6-3
		VF : George Cosac (RUM/529) 7-5 6-0
		HF : Franz Stauder (D/340) 7-5 3-6 6-2
		 F : Johan Settergren (S/487) 6-2 6-1

	24.05.-30.05. Sofia Challenger (Achtelfinale) WR 281
		R1 : Gilles Elseneer (B/332) 6-4 6-1
		AF : Tomas Behrend (D/172) 1-6 4-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Sieger) WR 223
		R1 : Marzio Martelli (I/160) 6-3 4-2 Aufgabe
		AF : Ota Fukarek (TCH/209) 6-3 6-1
		VF : Alex Calatrava (E/216) 6-1 7-5
		HF : Jens Knippschild (D/104) 6-7(5) 6-3 6-0
		 F : Francisco Costa (BRA/154) 7-6(4) 6-3

	12.07.-18.07. Aptos Challenger (Achtelfinale) WR 222
		R1 : James Sekulov (AUS/264) 6-4 6-2
		AF : David Caldwell (USA/175) 3-6 4-6

	19.07.-25.07. Winnetka Challenger (1.Runde) WR 177
		R1 : Harel Levy (ISR/241) 6-3 4-6 4-6

	09.08.-15.08. Binghampton Challenger (Viertelfinale) WR 175
		R1 : Hyung-Taik Lee (KOR/236) 7-5 6-3
		AF : Noam Okun (ISR/268) 6-3 6-1
		VF : Gianluca Pozzi (I/82) 6-4 0-6 4-6

	16.08.-22.08. Bronx Challenger (Sieger) WR 175
		R1 : Jamie Delgado (GB/249) 6-0 7-6(3)
		AF : Jean-Michel Pequery (F/391) 2-6 7-5 6-1
		VF : Michael Sell (USA/227) 6-2 6-0
		HF : Brett Steven (NSL/253) 6-1 6-3
		 F : Sebastien De Chaunac (F/214) 6-7(4) 7-6(4) 6-0

	30.08.-12.09. US Open (Qualifikation) WR 145
		Q1 : Takao Suzuki (J/235) 3-6 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Halbfinale) WR 146
		R1 : Timothy Aerts (B/328) 6-0 6-4
		AF : Rogier Wassen (NL/205) 6-3 6-2
		VF : Lucas Arnold (ARG/200) 6-2 7-6(3)
		HF : Rene Nicklisch (D/438) 6-3 6-7(3) 2-6

	20.09.-26.09. Sevilla Challenger (Halbfinale) WR 140
		R1 : Petr Dezort (TCH/213) 6-2 6-1
		AF : Oscar Serrano (E/203) 7-5 6-2
		VF : Werner Eschauer (A/285) 6-1 6-3
		HF : Jacobo Diaz (E/109) 6-3 0-6 2-6

	04.10.-10.10. Basel (Achtelfinale) WR 136
		Q1 : Sandro Della Piana (CH/578) 6-0 6-1
		Q2 : Ronald Agenor (HAI/102) 6-4 1-0 Aufgabe
		QF : Gerard Solves (F/230) 3-6 6-1 6-1
		R1 : Igor Kornienko (RUS/438) 7-5 6-4
		AF : Roger Federer (CH/96) 2-6 5-7

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Viertelfinale) WR 127
		R1 : Diego Nargiso (I/170) 7-5 6-3
		AF : Stefano Pescosolido (I/225) 6-4 7-6(4)
		VF : Andrei Stoliarov (RUS/185) 1-6 2-6

	25.10.-31.10. Brest Challenger (1.Runde) WR 131
		R1 : Ivan Ljubicic (KRO/81) 4-6 6-3 1-6

	08.11.-14.11. Stockholm (Qualifikation) WR 132
		Q1 : Kristian Pless (DK/480) 6-2 2-6 1-6

	15.11.-21.11. Andorra Challenger (Viertelfinale) WR 132
		R1 : Alex Calatrava (E/167) 6-4 6-2
		AF : Peter Wessels (NL/91) 7-6(3) 4-6 6-2
		VF : Justin Gimelstob (USA/85) 4-6 6-7(3)


Potthoff, Frank (1-2)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Golovanov (RUS/500) 4-6 3-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Benjamin Becker (D/-) 3-6 6-4 6-2
		Q2 : Jakub Herm-Zahlava (D/551) 4-6 7-5 4-6


Preißler, Florian (0-1)

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philipp Marx (D/-) 4-6 1-6


Pretzsch, Axel (42-22, ATP: 5-9, Ch: 25-10)

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Achtelfinale) WR 246
		R1 : Orlin Stanoytchev (BUL/122) 6-7(1) 6-2 6-1
		AF : Rainer Schüttler (D/67) 3-6 4-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Finale) WR 246
		R1 : Jan Frode Andersen (N/146) 6-4 6-2
		AF : Michael Kohlmann (D/110) 6-7(3) 6-3 7-5
		VF : Cristiano Caratti (I/161) 6-3 6-4
		HF : Karsten Braasch (D/272) 5-7 7-6(4) 7-6(1)
		 F : Vladimir Voltchkov (BUL/165) 6-4 3-6 6-7(4)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Sieger) WR 241
		R1 : Dennis van Scheppingen (NL/122) 7-5 5-7 6-4
		AF : Ville Liukko (FIN/180) 1-6 7-6(2) 7-6(0)
		VF : Andy Fahlke (D/442) 6-3 6-2
		HF : George Bastl (CH/192) 6-1 6-3
		 F : Diego Nargiso (I/127) kampflos

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Sieger) WR 210
		R1 : Jens Knippschild (D/106) 6-4 7-5
		AF : Franz Stauder (D/467) 6-2 6-1
		VF : Anthony Dupuis (F/147) 6-2 6-4
		HF : Ville Liukko (FIN/171) 6-4 6-3
		 F : Michael Kohlmann (D/109) 7-6(2) 6-4

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Finale) WR 139
		R1 : Radomir Vasek (TCH/226) 7-6(4) 6-4
		AF : Nuno Marques (POR/261) 1-6 6-3 6-4
		VF : Dirk Dier (D/181) 1-6 6-3 6-2
		HF : Franz Stauder (D/437) 6-4 6-3
		 F : Markus Hantschk (D/154) 6-3 6-7(6) 4-6

	10.05.-16.05. Jerusalem Challenger (Viertelfinale) WR 128
		R1 : Daniele Bracciali (I/206) 6-2 7-5
		AF : Eyal Ran (ISR/216) 6-3 6-1
		VF : Christophe Rochus (B/195) 1-6 6-2 2-6

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 129
		Q1 : Eyal Ran (ISR/211) 6-3 6-7(4) 6-1
		Q2 : Ota Fukarek (TCH/236) 7-5 6-4
		QF : Oleg Ogorodov (USB/173) 6-2 6-4
		R1 : Marcelo Rios (CHL/9) 3-6 2-6 5-7

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (1.Runde) WR 127
		R1 : Christian Vinck (D/150) 2-6 1-6

	07.06.-13.06. Queens (1.Runde) WR 127
		R1 : Cecil Mamiit (USA/76) 3-6 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (Qualifikation) WR 122
		Q1 : Todd Larkham (AUS/365) 6-3 6-3
		Q2 : Jamie Delgado (GB/372) 6-7(1) 6-1 3-6

	05.07.-11.07. Newport (1.Runde) WR 125
		R1 : Sargis Sargsian (ARM/64) 6-7(5) 6-2 4-6

	12.07.-18.07. Aptos Challenger (Viertelfinale) WR 126
		R1 : Ryan Wolters (USA/1193) 6-2 3-6 6-2
		AF : Giorgio Galimberti (I/278) 6-4 6-2
		VF : Harel Levy (ISR/238) 2-6 6-2 2-6

	26.07.-01.08. Los Angeles (Achtelfinale) WR 125
		R1 : Daniel Nestor (KAN/64) 7-6(5) 6-3
		AF : Lleyton Hewitt (AUS/32) 3-6 1-6

	02.08.-08.08. Montreal (2.Runde) WR 125
		Q1 : Chris Gostek (KAN/-) 6-1 6-3
		QF : Mark Knowles (BAH/280) 3-6 4-6
		R1 : Freilos
		R2 : Fabrice Santoro (F/43) 4-6 4-6

	09.08.-15.08. Cincinnati (1.Runde) WR 123
		Q1 : Wynn Criswell (USA/566) 3-6 6-3 6-2
		QF : Bernd Karbacher (D/90) 6-4 7-5
		R1 : Jiri Novak (TCH/41) 7-6(3) 5-7 3-6

	16.08.-22.08. Indianapolis (2.Runde) WR 124
		R1 : David Wheaton (USA/386) 6-2 6-2
		R2 : Vincent Spadea (USA/29) 3-6 4-6

	30.08.-12.09. US Open (2.Runde) WR 127
		Q1 : Jeff Coetzee (SAF/216) 6-3 7-5
		Q2 : Hugo Armando (USA/309) 7-6(4) 4-6 6-1
		QF : Paradorn Srichaphan (TAI/209) 6-2 6-3
		R1 : Cyril Saulnier (F/232) 7-5 6-2 6-3
		R2 : Andre Agassi (USA/2) 3-6 2-6 1-6

	13.09.-19.09. Tashkent (Viertelfinale) WR 124
		R1 : Mose Navarra (I/147) 3-6 7-6(5) 6-4
		AF : Sargis Sargsian (ARM/60) 6-3 5-7 7-5
		VF : Peter Wessels (NL/115) 6-7(8) 0-6

	04.10.-10.10. Basel (Qualifikation) WR 113
		Q1 : Petr Luxa (TCH/232) 1-6 7-6(7) 6-4
		Q2 : Kevin Ullyett (SAF/187) 6-4 4-6 6-3
		QF : Rainer Schüttler (D/46) 1-4 Aufgabe

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 112
		R1 : Andy Fahlke (D/266) 2-6 5-7

	25.10.-31.10. Brest Challenger (Achtelfinale) WR 114
		R1 : George Bastl (CH/106) 7-5 6-2
		AF : Jean-Rene Lisnard (F/142) 4-6 6-3 1-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (1.Runde) WR 111
		R1 : Gianluca Pozzi (I/101) 5-7 1-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Achtelfinale) WR 109
		R1 : Diego Nargiso (I/219) 7-5 4-6 6-1
		AF : Stefano Pescosolido (I/198) 3-6 6-7(3)


Preuss, Wulf (0-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dirk Kornmeyer (D/-) 3-6 2-6


Prinosil, David (32-27, ATP: 22-23, Ch: 4-1)

	04.01.-10.01. Adelaide (Achtelfinale) WR 78
		R1 : Adian Voinea (RUM/71) 7-6(0) 4-6 6-2
		AF : Thomas Enqvist (S/22) 2-6 3-6

	11.01.-17.01. Sydney (Qualifikation) WR 78
		Q1 : Jan Kroslak (SLK/89) 0-6 7-6(5) 6-2
		Q2 : Stefan Koubek (A/92) 6-7(5) 6-2 6-3
		QF : Paul Haarhuis (NL/74) 3-6 6-4 5-7

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 77
		R1 : Marat Safin (RUS/49) 2-6 6-7(4) 6-7(3)

	01.02.-07.02. Marseille (1.Runde) WR 76
		R1 : Kenneth Carlsen (DK/87) 6-7(4) 6-4 3-6

	08.02.-14.02. St.Petersburg (Finale) WR 80
		R1 : Gianluca Pozzi (I/68) 6-4 3-6 6-3
		AF : Magnus Gustafsson (S/32) 4-6 6-3 6-4
		VF : Guillaume Raoux (F/75) 3-6 7-6(3) 6-4
		HF : Jan Siemerink (NL/20) 6-4 6-2
		 F : Marc Rosset (CH/24) 3-6 4-6

	22.02.-28.02. London (Achtelfinale) WR 63
		Q1 : Simon Dickson (GB/1308) 6-4 6-4
		QF : Marzio Martelli (I/134) 6-3 6-1
		R1 : Andrei Pavel (RUM/46) 7-6(5) 6-3
		AF : Thomas Enqvist (S/13) 4-6 5-7

	01.03.-07.03. Kopenhagen (1.Runde) WR 62
		R1 : Frederik Fetterlein (DK/679) 1-6 4-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (1.Runde) WR 55
		R1 : Wayne Black (SIM/87) 6-1 6-7(7) 4-6

	05.04.-11.04. Hongkong (1.Runde) WR 72
		R1 : Goichi Motomura (J/231) 5-7 6-4 3-6

	12.04.-18.04. Tokio (Achtelfinale) WR 72
		R1 : Martin Damm (TCH/81) 6-1 6-3
		R2 : Cecil Mamiit (USA/84) 6-2 6-3
		AF : Richard Krajicek (NL/4) 4-6 4-6

	03.05.-09.05. Hamburg (1.Runde) WR 74
		R1 : Adrian Voinea (RUM/75) 3-6 2-6

	10.05.-16.05. Rom (Viertelfinale) WR 78
		Q1 : Davide Scala (I/287) 6-3 6-7(10) 7-5
		QF : Eduardo Medica (ARG/117) 7-6(7) 3-6 6-4
		R1 : Marcelo Rios (CHL/8) 6-2 5-7 6-3
		R2 : Jason Stoltenberg (AUS/38) 6-3 6-0
		AF : Andrea Gaudenzi (I/130) 7-5 6-3
		VF : Felix Mantilla (E/15) 2-6 4-6

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 58
		R1 : Greg Rusedski (GB/13) 4-6 4-6 7-6(4) 4-6

	07.06.-13.06. Halle (Achtelfinale) WR 58
		R1 : Kevin Ullyett (SAF/414) 6-3 7-5
		AF : Carlos Moya (E/4) 4-6 4-6

	14.06.-20.06. Nottingham (Halbfinale) WR 60
		R1 : Donald Johnson (USA/581) 6-3 6-4
		AF : Laurence Tieleman (I/80) 6-3 6-3
		VF : Fabrice Santoro (F/46) 4-6 6-3 6-2
		HF : Kevin Ullyett (SAF/675) 6-7(4) 6-7(7)

	21.06.-04.07. Wimbledon (2.Runde) WR 61
		R1 : Martin Rodriguez (ARG/71) 7-5 6-4 7-6(5)
		R2 : Gustavo Kuerten (BRA/7) 3-6 3-6 2-6

	05.07.-11.07. Newport (Achtelfinale) WR 57
		R1 : Scott Humphries (USA/328) 6-4 6-4
		AF : Chris Woodruff (USA/126) 2-6 4-6

	09.08.-15.08. Cincinnati (1.Runde) WR 53
		R1 : Alberto Martin (E/55) 6-7(3) 3-6

	16.08.-22.08. Indianapolis (2.Runde) WR 53
		R1 : Paul Haarhuis (NL/89) 6-3 6-2
		R2 : Daniel Nestor (KAN/63) 3-6 1-6

	23.08.-29.08. Boston (Viertelfinale) WR 54
		R1 : Jim Thomas (USA/418) 6-2 6-2
		AF : Cedric Pioline (F/23) 7-6(1) 6-3
		VF : Marat Safin (RUS/33) 4-6 2-6

	30.08.-12.09. US Open (2.Runde) WR 52
		R1 : Juan Antonio Marin (CRC/69) 6-3 6-2 6-3
		R2 : Greg Rusedski (GB/9) 4-6 3-6 1-6

	13.09.-19.09. Mallorca (1.Runde) WR 56
		R1 : Alex Corretja (E/12) 4-6 4-6

	04.10.-10.10. Basel (Qualifikation) WR 52
		Q1 : Lionel Roux (F/214) 6-7(4) 3-6

	18.10.-24.10. Lyon (1.Runde) WR 66
		R1 : Fernando Vicente (E/50) 6-0 4-6 6-7(5)

	25.10.-31.10. Stuttgart (Qualifikation) WR 66
		Q1 : Mark Woodforde (AUS/125) 6-7(4) 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Finale) WR 69
		R1 : Reginald Willems (B/337) 6-3 7-6(4)
		AF : Mose Navarra (I/154) 7-6(4) 6-3
		VF : Lars Burgsmüller (D/119) 6-1 5-7 6-1
		HF : Gianluca Pozzi (I/101) 6-3 6-4
		 F : Raemon Sluiter (NL/190) 6-2 4-6 6-7(4)

	08.11.-14.11. Moskau (Achtelfinale) WR 64
		R1 : Andrew Ilie (AUS/55) 6-3 6-2
		AF : Yevgeny Kafelnikov (RUS/2) 4-6 5-7


Radulescu, Alexander (3-6, Ch: 0-5)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (1.Runde) WR 217
		R1 : Marzio Martelli (I/125) 6-7(4) 5-7

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (1.Runde) WR 225
		Q1 : Jan Krejci (TCH/466) 6-2 6-4
		Q2 : Andreas Tattermusch (D/925) 6-4 6-3
		QF : Bartlomiej Dabrowski (PL/282) 7-6(5) 7-6(3)
		R1 : Dirk Dier (D/131) 4-6 6-3 6-7(7)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (1.Runde) WR 225
		R1 : Lars Burgsmüller (D/128) 6-7(4) 0-1 Aufgabe

	19.07.-25.07. Olbia Challenger (1.Runde) WR 224
		R1 : Federico Luzzi (I/451) 4-6 4-6

	26.07.-01.08. Istanbul Challenger (1.Runde) WR 239
		R1 : Vladimir Voltchkov (BUL/137) 4-6 3-6

	02.08.-08.08. Nettingsdorf Challenger (Qualifikation) WR 243
		Q1 : Mirko Pehar (KRO/862) 3-5 Aufgabe


Rebholz, Holger (0-1)

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Christian Persico (I/992) 5-7 4-6


Rehmann, Lars (0-1)

	08.02.-14.02. Dubai (Qualifikation) WR 337
		Q1 : Johan van Herck (B/116) 2-6 6-7(8)


Rekate, Matthias (1-3)

	11.01.-17.01. USA Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Edwin Kerkhoven (?/-) 6-0 6-3
		Q2 : Adam Altschuler (?/-) 7-6(7) 5-7 4-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR -
		Q1 : Grant Doyle (AUS/290) 2-6 0-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Djalmar Sistermans (NL/1209) 5-7 5-7


Renner, Jesco (9-12, Sat: 3-6, Ft: 1-3)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (1.Runde) WR 1059
		Q1 : Freilos
		Q2 : Philippe Sylvestre (?/-) 6-1 6-0
		QF : Shawn Brooks (?/-) 6-4 6-7(5) 6-3
		R1 : Alexander Popp (D/385) 5-7 3-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (Qualifikation) WR 1059
		Q1 : Bojan Vujic (?/-) 2-6 4-6

	03.05.-09.05. Türkei Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 1065
		R1 : Vadim Kutsenko (USB/348) 2-6 4-6

	10.05.-16.05. Türkei Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1064
		R1 : Jicham Zaatini (LIB/577) 2-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1075
		Q1 : Marius Nica (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Philipp Mendoza (D/-) 5-7 6-7(11)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 1086
		Q1 : Jens Fredriksen (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Matthias Kunert (D/-) 6-1 6-4
		QF : Nikola Davydenko (RUS/1294) 3-6 2-6
		R1 : Boris Borgula (SLK/371) 0-6 1-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 1100
		R1 : Milos Papacek (?/-) 5-7 6-3 6-2
		AF : Frantisek Cermak (TCH/464) 7-6(5) 6-4
		VF : Zoltan Papp (UNG/1306) 3-6 2-6

	23.08.-29.08. Slowakei Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1102
		R1 : Pavel Snobel (TCH/699) 2-6 4-6

	30.08.-05.09. Slowakei Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 1091
		R1 : Pavel Snobel (TCH/694) 1-6 3-6

	06.09.-12.09. Slowakei Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 1093
		R1 : Christopher Kas (D/963) 1-6 6-2 6-4
		AF : Pavel Snobel (TCH/697) 6-4 2-6 2-6

	18.10.-24.10. USA Future #15 (2.Runde) WR 1087
		R1 : Patric Stalbark (S/1300) 6-1 6-1
		R2 : Wade McGuire (USA/622) 4-6 1-6


Ricar, Paul (2-3)

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Zoltan Papp (UNG/1306) 6-4 2-6 5-7

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Fabio Mizzon (I/-) 6-4 7-5
		Q2 : Julien Link (D/993) 6-7 6-4 4-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Freilos
		Q2 : Stefano Rampazzo (I/-) 7-6(4) 7-6(3)
		Q3 : Heiko Bollich (D/-) 6-7(1) 1-6


Riedel, Torsten (0-8, Ch: 0-1)

	19.07.-25.07. Ungarn Satellite 1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Sanchez (MEX/-) 6-1 1-6 2-6

	26.07.-01.08. Ungarn Satellite 1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vilian Volek (?/-) 6-7(6) 3-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergey Petrouchevsky (RUS/1306) 7-5 6-7(7) 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Volker Neumann (D/-) 3-6 1-6

	13.09.-19.09. Brasov Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Ion Moldovan (RUM/311) 2-6 1-6

	25.10.-31.10. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1320
		Q1 : Daniel Fiala (TCH/-) 6-7(4) 1-6

	01.11.-07.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 1313
		Q1 : Daniel Fiala (TCH/-) 2-6 6-4 5-7

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Brandon Weir-Smith (?/-) 4-6 3-6


Roehl, Sebastian (0-2)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philipp Kohlschreiber (D/-) 0-6 7-6(6) 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : James Shortall (NSL/1129) 1-6 0-6


Rominger, Axel (0-1)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nicolas Nitsche (D/-) 1-6 3-6


Roth, Achim (0-1)

	26.07.-01.08. USA Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andy Roddick (USA/-) 1-6 2-6


Satschko, Alexander (0-1)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jon Goldfarb (?/-) 4-6 5-7


Schewiola, Sascha (3-2)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rene Hohm (D/1306) 6-3 3-6 6-3
		Q2 : Jean-Michel Pequery (F/359) 2-6 6-7(7)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Aleksandar Djuranovic (D/1310) 6-4 6-0
		Q2 : Christoph Müller (D/-) 6-3 6-0
		QF : Tobias Siechau (D/-) 5-7 3-6


Schleidt, Torsten (1-4, Ft: 1-2)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kai Schmid (D/1296) 3-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR -
		R1 : Andreas Weber (D/481) 3-6 1-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Michael Berrer (D/888) 6-4 4-6 7-6(4)
		AF : Andreas Tattermusch (D/700) 5-7 4-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Merid Zahirovic (BIH/783) 1-6 4-6


Schmid, Kai (12-11, Sat: 0-1, Ft: 0-1)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1288
		Q1 : Sascha Bandermann (D/1185) 4-6 5-7

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1296
		Q1 : Torsten Schleidt (D/-) 6-3 6-1
		Q2 : Pavel Riha (TCH/558) 2-6 1-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1298
		Q1 : Timo Differt (D/-) 6-3 6-0
		Q2 : Markus Wislsperger (D/604) 7-5 3-6 6-2
		QF : Jakub Herm-Zahlava (D/553) 3-6 1-6

	31.05.-06.06. Italien Future #10 (1.Runde) WR 1297
		Q1 : Luca Bonati (?/-) 6-3 6-1
		QF : Fabio Beraldo (I/903) 4-6 5-7
		R1 : Vasilis Mazarakis (GRI/1060) 3-6 4-6

	14.06.-20.06. Italien Future #12 (Qualifikation) WR 1294
		Q1 : Freilos
		Q2 : Francesco Zugarelli (?/-) 1-6 0-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Solon Peppas (GRI/448) 2-6 0-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Larbi Rharnid (MAR/928) 7-5 7-5
		Q2 : Bertrand Tinck (B/-) 6-3 5-7 6-7

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tobias Siechau (D/-) 4-6 1-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Giorgio Pini (I/-) 6-2 6-2
		Q2 : Duje Mrduljas (KRO/1303) 4-6 3-6

	30.08.-05.09. Italien Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 1291
		Q1 : Michael Innerebner (I/-) 6-4 6-3
		Q2 : Gilles Eicher (?/-) 6-1 7-5
		Q3 : Ibrahim Kimmerling (D/-) 6-3 4-6 6-2
		QF : Nunzio Di Pietro (I/845) 6-4 7-6(4)
		R1 : Nahuel Fracassi (I/1042) 4-6 1-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dmitri Morolev (?/-) 7-5 6-2
		QF : Stefan Balog (D/1161) 2-6 7-6(5) 6-7(5)


Schmidt, Johannes (0-2)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Shimada (J/623) 1-6 6-7(3)

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stipe Sviric (?/-) 3-6 6-7(5)


Schmidt, Sebastian (3-5, Ch: 0-1, Ft: 0-1)

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Hector Moretti (ARG/194) 0-6 2-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR 1302
		Q1 : Harry Trattner (A/-) 6-4 6-7(4) 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Falk Nier (D/1233) kampflos
		QF : Patrick Sommer (D/648) 2-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 1308
		Q1 : Aleksandar Djaranovic (D/-) 7-5 6-3
		QF : Julien Link (D/994) 6-2 6-3
		R1 : Jan Vacek (TCH/446) 1-6 2-6

	25.10.-31.10. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1320
		Q1 : Tomas Krupa (TCH/-) 2-6 2-6


Schmitt, Marc (0-3)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tobias Job (D/1296) 5-7 1-4 Aufgabe

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Johannes Müller (D/-) 2-6 0-6

	04.10.-10.10. Frankreich Satellite #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alain Schott (?/-) 4-6 2-6


Schneider, Eduard (4-6)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1101
		Q1 : Björn Behles (D/-) 1-6 2-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1100
		Q1 : Patrick Sommer (D/614) 6-7(4) 0-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1106
		Q1 : Frantisek Cermak (TCH/517) 0-6 6-4 7-6(7)
		Q2 : Frank Pokorny (D/-) 2-6 6-4 6-2
		QF : Jan Boruszewski (D/548) 2-6 5-7

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1105
		Q1 : Simon Stadler (D/-) 5-7 1-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1110
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 4-6 6-1 6-4
		Q2 : Stipe Sviric (?/-) 6-3 6-2
		QF : Jan Krejci (TCH/645) 3-6 6-4 1-6

	16.08.-22.08. Slowakei Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1131
		Q1 : Libor Bastl (TCH/-) 6-2 3-6 2-6


Schreyer, Thomas (14-11, Sat: 1-1, Ft: 0-1)

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Steven Koeppel (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : David Critchley (KAN/860) 1-6 2-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Hoosien (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : Ronald Dueller (A/1301) 3-6 4-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nick McDonald (?/-) 1-6 6-3 6-2
		Q2 : Erik Trümpler (D/1297) 6-3 4-6 7-6(4)
		QF : Sascha Bandermann (D/1191) 2-6 1-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David Vukasinec (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Igor Brukner (TCH/970) 3-6 6-4 5-7

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Innerebner (I/-) 7-5 6-1
		Q2 : Sebastian Pacheco (ARG/1306) 4-6 4-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mads Gottlieb (DK/-) 2-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Erik Trümpler (D/1314) 4-6 5-7

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Anthony Consalvi (?/-) 6-1 6-2
		Q2 : Cyril Saubion (F/1313) 4-6 7-5 6-2
		QF : Sonny Vandervelden (?/-) 7-5 6-3
		R1 : Gregory Girault (F/451) 1-6 1-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dominique Coene (B/-) 2-6 4-6

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jorge Laranjeiro (?/-) 4-6 6-3 6-4
		Q2 : Vicente Romany (E/-) 3-6 6-3 6-4
		QF : Arne Kreitz (D/1076) 2-6 1-6

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Javier Ferrer (E/-) 7-5 6-2
		QF : Davor Grgic (KRO/854) 7-6(5) 7-6(5)
		R1 : Ivan Rodrigo (E/436) 7-6(4) 3-6 6-4
		AF : Jan-Ralph Brandt (D/387) 6-1 6-7(2) 4-6


Schrinner, Oliver (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Woisetschläger (D/-) 5-7 4-6


Schüller, Steven (0-3)

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Sugai (J/1202) 3-6 6-2 4-6

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tim Smicek (?/-) 4-6 6-2 5-7

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Martin Oonk (NL/1292) 6-2 3-6 4-6


Schuster, Peter (4-8, Ch: 0-1)

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peter Tramacchi (AUS/397) 2-6 3-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jason Roberts (?/-) 4-6 0-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Srdjan Djordjevic (JUG/-) 6-0 6-1
		Q2 : Steven Tappeiner (NL/-) 6-2 1-6 6-1
		Q3 : Nahuel Fracassi (I/1053) 5-7 1-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dante Haynes (USA/-) 6-4 6-1
		Q2 : Alessandro Bonvivini (I/-) 1-6 5-7

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Linda (D/-) 6-3 0-6 1-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Schneiter (CH/-) 3-6 6-4 6-4
		Q2 : Kamil Patel (MRI/591) 2-6 2-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Matthias A. Müller (D/549) 1-6 2-6

	06.12.-12.12. Jaipur Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Mose Navarra (I/149) 4-6 2-6


Schüttler, Rainer (39-31, ATP: 23-28, Ch: 2-1)

	04.01.-10.01. Doha (Sieger) WR 124
		Q1 : Sultan-Khalfan Al-Alawi (KAT/1324) 6-4 6-1
		Q2 : Lionel Roux (F/255) 6-1 6-4
		QF : Laurence Tieleman (I/107) 6-7(5) 6-3 6-2
		R1 : Andrei Medvedev (UKR/62) 4-6 6-3 6-2
		AF : Daniel Vacek (TCH/50) 7-6(3) 6-3
		VF : Goran Ivanisevic (KRO/12) 6-2 6-7(5) 6-2
		HF : Cedric Pioline (F/18) 3-6 6-2 7-5
		 F : Tim Henman (GB/7) 6-4 5-7 6-1

	18.01.-31.01. Australian Open (1.Runde) WR 66
		Q1 : Mark Knowles (BAH/274) 6-0 6-1
		Q2 : Louis Vosloo (SAF/409) 6-1 6-3
		QF : Karsten Braasch (D/272) 6-2 6-3
		R1 : Justin Gimelstob (USA/80) 2-6 6-7(4) 1-6

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Viertelfinale) WR 67
		R1 : Anthony Dupuis (F/140) 6-1 7-5
		AF : Axel Pretzsch (D/246) 6-3 6-4
		VF : Laurence Tieleman (I/106) 4-6 6-2 0-6

	15.02.-21.02. Rotterdam (1.Runde) WR 69
		Q1 : Dennis van Scheppingen (NL/122) 3-6 6-1 6-3
		QF : Vincenzo Santopadre (I/118) 6-4 6-7(4) 6-4
		R1 : Yevgeny Kafelnikov (RUS/3) 5-7 3-6

	22.02.-28.02. London (1.Runde) WR 72
		Q1 : David Sherwood (GB/815) 6-0 6-4
		QF : Stefano Pescosolido (I/218) 6-3 4-6 1-6
		R1 : Karol Kucera (SLK/11) 6-7(2) 0-6

	01.03.-07.03. Kopenhagen (Viertelfinale) WR 71
		R1 : Laurence Tieleman (I/84) 4-6 6-4 6-2
		AF : Bernd Karbacher (D/120) 6-3 7-6(4)
		VF : Fabrice Santoro (F/39) 3-6 0-2 Aufgabe

	18.03.-28.03. Key Biscayne (1.Runde) WR 72
		R1 : Ramon Delgado (PAR/54) 6-7(5) 1-6

	05.04.-11.04. Chennai (Finale) WR 71
		R1 : Gaston Etlis (ARG/141) 7-6(5) 6-1
		AF : Andreas Vinciguerra (S/496) 6-1 6-2
		VF : Carlos Moya (E/2) 6-1 3-0 Aufgabe
		HF : Peter Wessels (NL/122) 6-1 6-3
		 F : Byron Black (SIM/29) 4-6 6-1 3-6

	12.04.-18.04. Tokio (1.Runde) WR 71
		R1 : Kenneth Carlsen (SK/101) 2-6 4-6

	26.04.-02.05. München (1.Runde) WR 56
		R1 : Bernd Karbacher (D/95) 6-7(2) 4-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Achtelfinale) WR 58
		R1 : Goran Ivanisevic (KRO/18) 6-1 6-3
		R2 : Slava Dosedel (TCH/78) 6-3 6-3
		AF : Gustavo Kuerten (BRA/16) 4-6 3-6

	17.05.-23.05. St.Pölten (Achtelfinale) WR 53
		R1 : Magnus Norman (S/52) 7-5 6-4
		AF : Younes El Aynaoui (MAR/36) 2-6 1-6

	24.05.-06.06. French Open (1.Runde) WR 51
		R1 : Andrea Gaudenzi (I/108) 4-6 2-6 6-4 3-6

	07.06.-13.06. Halle (1.Runde) WR 48
		R1 : Nicolas Kiefer (D/21) 4-6 1-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (1.Runde) WR 48
		R1 : Jeff Tarango (USA/98) 4-6 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (2.Runde) WR 49
		R1 : Nuno Marques (POR/289) 6-1 6-4 6-4
		R2 : Thomas Enqvist (S/20) 2-6 4-6 5-7

	05.07.-11.07. Gstaad (1.Runde) WR 48
		R1 : Andrea Gaudenzi (I/91) 2-6 1-6

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (2.Runde) WR 51
		R1 : Arnaud Clement (F/71) 6-3 6-4
		R2 : Alex Corretja (E/14) 2-6 2-6

	26.07.-01.08. Umag (Achtelfinale) WR 50
		R1 : Sergi Bruguera (E/308) 7-6(4) 6-0
		AF : Dominik Hrbaty (SLK/19) 4-6 3-6

	02.08.-08.08. Montreal (1.Runde) WR 51
		R1 : Jim Courier (USA/45) 6-7(2) 2-6

	09.08.-15.08. Cincinnati (Achtelfinale) WR 52
		R1 : Thomas Johansson (S/22) 6-3 3-4 Aufgabe
		R2 : Magnus Larsson (S/61) 7-5 7-6(5)
		AF : Pete Sampras (USA/1) 5-7 6-7(2)

	16.08.-22.08. Washington (2.Runde) WR 49
		R1 : Niklas Kulti (S/101) 6-1 7-5
		R2 : Tomas Zib (TCH/136) 7-6(2) 5-7 0-3 Aufgabe

	30.08.-12.09. US Open (1.Runde) WR 47
		R1 : Christian Ruud (N/56) 4-6 3-6 4-6

	13.09.-19.09. Mallorca (Achtelfinale) WR 48
		R1 : Alberto Berasategui (E/86) 7-6(6) 7-5
		AF : Juan Antonio Marin (CRC/69) 3-6 1-6

	24.09.-26.09. Daviscup in Rumänien (4:1) WR 46
		E2 : Andrei Pavel (RUM/45) 6-7(2) 2-6 2-6

	27.09.-03.10. Toulouse (1.Runde) WR 46
		R1 : Roger Federer (CH/95) 6-7(4) 1-6

	04.10.-10.10. Basel (1.Runde) WR 46
		Q1 : Nicolas Thomann (F/510) 6-2 3-6 6-1
		Q2 : Gaston Etlis (ARG/141) 6-2 6-3
		QF : Axel Pretzsch (D/113) 4-1 Aufgabe
		R1 : Nicolas Escude (F/80) 2-6 3-6

	18.10.-24.10. Lyon (Achtelfinale) WR 48
		R1 : Fabrice Santoro (F/40) 6-1 6-1
		R2 : Marat Safin (RUS/35) 6-1 6-4
		AF : Magnus Gustafsson (S/73) 4-6 2-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (1.Runde) WR 47
		R1 : Michael Chang (USA/75) 6-3 6-7(4) 2-6

	01.11.-07.11. Paris Bercy (1.Runde) WR 43
		Q1 : Daniel Nestor (KAN/74) 6-1 7-5
		QF : Wayne Black (SIM/148) 4-6 6-2 7-5
		R1 : Fabrice Santoro (F/39) 2-6 3-6

	08.11.-14.11. Stockholm (1.Runde) WR 43
		R1 : Filip Dewulf (B/428) 4-6 3-6


Schweizer, Alexander (5-7)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Timo Fleischfresser (D/-) 7-5 2-6 1-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Enns (D/-) 6-3 4-6 6-4
		Q2 : Florian Marquardt (D/-) 7-5 1-6 0-2 Aufgabe

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dieter Koch (D/-) 6-2 6-2
		QF : Denis Golovanov (RUS/625) 4-6 1-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Golovanov (RUS/628) 5-7 2-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Reto Schmidli (CH/-) 6-2 6-4
		Q2 : Severin Luthi (CH/1221) 6-4 4-6 2-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jerome Ferrari (CH/-) 6-4 6-4
		Q2 : Kamil Patel (MRI/589) 5-7 6-7(4)

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Horacio Melo (BRA/1313) 7-5 6-4
		Q2 : Alain Dedial (?/-) ???


Schwerin, Oliver (6-12)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Fernando Salord (?/-) 6-0 7-6(7)
		Q2 : Nikolay Davydenko (?/-) 6-3 6-7(6) 1-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Laurent Dagregorio (F/1324) 1-6 4-6

	18.01.-24.01. Spanien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ferran Ventura (?/-) 6-7(1) 2-6

	08.03.-14.03. Kroatien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Petr Kovacka (TCH/870) 3-6 6-7(5)

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Leibinger (?/1233) 6-0 3-6 6-0
		Q2 : Stefan Wauters (B/1035) 1-6 7-6(2) 1-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jicham Zaatini (LIB/585) 3-6 3-6

	26.04.-02.05. Italien Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mario Radic (KRO/1064) 5-7 6-7(5)

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Djalmar Sistermans (NL/906) 6-4 4-6 6-3
		Q2 : Kim Tiilikainen (FIN/217) 1-6 4-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robin Vik (TCH/591) 1-6 0-6

	05.07.-11.07. Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michal Mertinak (SLK/1092) 3-6 6-2 5-7

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Fredrik Kinzl (D/-) 6-1 6-2
		Q2 : Viktor Bruthans (SLK/1024) 4-6 7-6 6-4
		QF : Christian Kordasz (ARG/769) 1-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Uli Kiendl (D/-) 2-6 6-3 6-3
		Q2 : Florian Marquardt (D/-) kampflos


Seetzen, Ulrich-Jasper (0-1, Ft: 0-1)

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (1.Runde) WR 749
		R1 : Daniel Lencina (E/958) 6-4 3-6 2-6


Siebert, Timo (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ralph Grambow (D/-) 4-6 2-6


Siechau, Tobias (4-2, Ft: 0-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR -
		Q1 : Matthias Mathäs (D/-) 4-6 6-2 6-4
		Q2 : Kai Schmid (D/1310) 6-4 6-1
		QF : Sascha Schewiola (D/-) 7-5 6-3
		R1 : Thorsten Wolff (D/672) 2-6 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marcel Niehus (D/-) 6-0 6-0
		Q2 : Viktor Trotzko (UKR/-) 3-6 2-6


Sinner, Martin (0-3)

	05.04.-11.04. Hongkong (Qualifikation) WR 383
		Q1 : Scott Humphries (USA/325) 0-4 Aufgabe

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 490
		Q1 : Ivan Ljubicic (KRO/141) 3-6 4-6

	13.09.-19.09. Tashkent (Qualifikation) WR 494
		Q1 : Nenad Zimonjic (JUG/274) 1-6 1-6


Soerensen, Kevin (4-7, Ft: 0-2)

	31.05.-06.06. Irland Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Derek Fluskey (?/-) 6-1 6-2
		R1 : Matteo Gotti (I/722) 6-7(2) 6-4 4-6

	07.06.-13.06. Irland Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Harry Henry (?/-) 6-0 6-0
		QF : Sean Cooper (?/-) 4-6 3-6
		R1 : Igor Gaudi (I/226) 3-6 4-6

	26.07.-01.08. Ägypten Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ronald Dueller (A/1245) 5-7 0-6

	02.08.-08.08. Ägypten Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Karim Emara (?/-) 6-0 6-3
		Q2 : Dirk Stegmann (SAF/1097) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Marokko Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Younes Slaoui (MAR/-) 6-2 6-0
		Q2 : Tim Crichton (AUS/1100) 6-3 4-6 2-6

	23.08.-29.08. Marokko Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andre Mota (POR/1003) kampflos


Sommer, Patrick (27-23, Sat: 10-8, Ft: 7-7)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Achtelfinale) WR 608
		Q1 : Freilos
		Q2 : Simon Dickson (GB/1312) 6-2 3-6 6-4
		QF : Jakub Herm-Zahlava (D/600) 6-3 4-6 5-7
		R1 : Jakub Herm-Zahlava (D/600) 6-2 Aufgabe
		AF : Paul Hand (GB/1008) 3-6 6-7(6)

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 608
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sebastian Jäger (D/746) 4-6 5-7

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR 607
		Q1 : Cristiano Testa (BRA/591) 2-6 4-6

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 603
		R1 : Amr Ghoneim (ÄGY/1061) 6-1 6-2
		AF : Matthias A. Müller (D/484) 5-7 1-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 599
		R1 : Mark Markov (BUL/642) 4-6 1-6

	15.03.-21.03. Ägypten Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 626
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sjors Lemmens (?/-) 6-2 6-3
		QF : Pavel Snobel (TCH/990) 7-6(2) 3-6 6-3
		R1 : Petr Dezort (TCH/306) 4-6 1-6

	22.03.-28.03. Ägypten Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 626
		R1 : Vaclav Roubicek (TCH/479) 3-6 2-6

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 612
		Q1 : Wolfgang Schranz (A/180) 2-6 2-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 614
		Q1 : Matej Pampoulov (A/530) 2-6 7-5 6-4
		Q2 : Pavel Riha (TCH/557) 5-7 1-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 614
		Q1 : Eduard Schneider (D/1100) 7-6(4) 6-0
		Q2 : Diego Moyano (ARG/276) 2-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 665
		R1 : Heiko Wunderlich (D/-) 1-6 3-6

	09.08.-15.08. Lativa Future #1 (Achtelfinale) WR 717
		R1 : Dmitri Kotchetkov (?/-) 6-2 6-0
		AF : Piotr Szczepanik (PL/558) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Halbfinale) WR 722
		R1 : Artem Derepasko (RUS/446) 0-6 7-5 6-4
		AF : Dmitri Mazur (USB/846) 6-2 6-3
		VF : Florian Jeschonek (D/845) 6-3 6-4
		HF : Andrei Kracman (SLO/941) 2-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 648
		Q1 : Stefan Suta (RUM/1303) 6-1 6-3
		QF : Sebastian Schmidt (D/1303) 6-2 6-2
		R1 : Markus Menzler (D/456) 4-6 7-5 2-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (Viertelfinale) WR 651
		R1 : Tiago Sousa (POR/678) 4-2 Aufgabe
		AF : Giuseppe Menga (I/1158) 6-4 6-1
		VF : Joao Cunha-Silva (POR/247) 3-6 3-6

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Halbfinale) WR 650
		R1 : Markus Kanellos (A/1304) 7-5 7-5
		AF : Djalmar Sistermans (NL/1150) 7-5 6-1
		VF : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/662) 6-4 6-0
		HF : Santiago Ventura (E/391) 6-7(5) 4-6

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Halbfinale) WR 653
		R1 : Stefan Pircher (I/949) 6-2 6-3
		AF : Ashley Fickel (?/-) 6-4 6-1
		VF : Pedro Rico (E/665) 3-6 7-5 6-1
		HF : Daniel Elsner (D/614) 4-6 3-6

	25.10.-31.10. Portugal Satellite #2, Masters (Viertelfinale) WR 654
		R1 : Freilos
		AF : Maxime Boye (F/362) 6-4 7-6(4)
		VF : Jan-Ralph Brandt (D/393) 5-7 6-7(4)

	15.11.-21.11. USA Future #19 (Achtelfinale) WR 661
		Q1 : Freilos
		Q2 : Obren Milotinovic (CH/-) 6-0 6-2
		QF : Paul Logtens (?/-) 6-2 6-4
		R1 : Bobby Kokavec (KAN/507) 6-4 6-4
		R2 : Emin Agaev (KAN/568) 6-4 6-4
		AF : Karsten Braasch (D/269) 6-7(4) 6-7(5)

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 665
		R1 : Gregory Zavialoff (F/830) 6-4 6-7(4) 2-6

	29.11.-05.12. Urbana Challenger (Qualifikation) WR 665
		Q1 : Alex Witt (USA/539) 5-7 6-7(2)

	06.12.-12.12. Burbank Challenger (Qualifikation) WR 654
		Q1 : Wynn Criswell (USA/749) 7-6(6) 6-1
		Q2 : Frederik Fetterlein (DK/591) 2-6 4-6


Spindler, Kay (4-2, Ft: 0-1)

	24.05.-30.05. USA Future #5 (1.Runde) WR -
		Q1 : Todd Kane (?/-) 6-3 6-3
		Q2 : Shawn Brooke (?/-) 6-1 6-0
		QF : Nicolas Boeker (?/-) 2-6 6-3 6-3
		R1 : Ingo Neumüller (A/576) 2-6 1-6

	19.07.-25.07. Österreich Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mattia Livraghi (I/-) 6-2 2-6 6-4
		Q2 : Christopher Kas (D/1030) 7-5 3-6 2-6


Sprinckstub, Thomas (0-1)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Felix Hardt (D/688) 4-6 2-6


Stadler, Simon (4-5, Ft: 2-2)

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eduard Schneider (D/1105) 7-5 6-1
		Q2 : Jan Boruszewski (D/550) 6-2 4-6 6-2
		QF : Pavel Riha (D/561) 6-2 3-6 2-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR -
		R1 : Damian Furmanski (ARG/361) 4-6 3-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gerald Mandl (A/431) 4-6 1-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Viertelfinale) WR -
		R1 : Hayden Gibson (AUS/688) 6-1 6-3
		AF : Benedikt Dorsch (D/1075) 7-6(6) 7-5
		VF : Florian Jeschonek (D/656) 6-2 5-7 1-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 1154
		Q1 : Lovro Zovko (KRO/514) 6-7(3) 7-6(4) 5-7


Stadtlander, Sven (0-1)

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Diego Ayala (USA/1045) 0-6 3-6


Stark, Philippe (1-2, Ft: 1-2)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR -
		R1 : Tomas Zivnicek (D/766) 1-6 1-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Heiko Wunderlich (D/1308) 6-3 6-4
		AF : Jan Vacek (TCH/446) 2-6 0-6


Stauder, Franz (39-19, Ch: 6-5, Ft: 8-6)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 469
		Q1 : Michael Berrer (D/865) 1-6 6-2 6-3
		Q2 : Raemon Sluiter (NL/250) 4-6 7-5 5-7

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 468
		Q1 : Ivan Rodrigo (E/389) 6-3 6-4
		Q2 : Bartlomiej Dabrowski (PL/282) 3-6 7-6(5) 4-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Achtelfinale) WR 467
		Q1 : Thomas Larsen (DK/174) 6-4 6-4
		Q2 : Merid Zahirovic (BIH/793) 1-6 6-4 7-5
		QF : Ivan Rodrigo (E/386) 6-3 7-6
		R1 : Andrei Cherkasov (RUS/154) 6-7(3) 6-2 7-6(0)
		AF : Axel Pretzsch (D/210) 2-6 1-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Halbfinale) WR 437
		Q1 : Sebastian Aickele (D/-) 7-6 6-1
		Q2 : Bartlomiej Dabrowski (PL/286) 6-3 6-4
		QF : Martin Verkerk (NL/420) 7-5 6-3
		R1 : Chris Wilkinson (GB/182) 6-1 6-3
		AF : Gregory Carraz (F/215) 6-3 6-7(6) 6-3
		VF : Lars Burgsmüller (D/128) 6-3 6-7(3) 6-4
		HF : Axel Pretzsch (D/139) 4-6 3-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Achtelfinale) WR 349
		Q1 : Chris Tontz (USA/1300) 6-1 7-5
		Q2 : Frederic Simon (?/-) 5-7 6-3 6-3
		QF : Gregory Girault (F/551) 6-7(5) 7-6(0) 6-3
		R1 : Justin Bower (SAF/220) 6-0 6-4
		AF : Sander Groen (NL/1033) 4-6 2-6

	29.03.-04.04. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 347
		R1 : Yahiya Doumbia (SEN/453) 4-6 0-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Halbfinale) WR 353
		R1 : Gergely Kisgyorgy (UNG/432) 7-5 6-7(5) 6-3
		AF : Daniele Musa (I/417) 1-6 6-3 6-1
		VF : Elia Grossi (I/385) 4-6 6-2 6-4
		HF : Pietro Angelini (I/565) 2-6 7-5 5-7

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (1.Runde) WR 353
		R1 : Federico Luzzi (I/404) 3-6 0-4 Aufgabe

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 337
		R1 : Toby Mitchell (AUS/285) 6-2 6-4
		AF : Martin Spöttl (A/474) 6-7(0) 6-4 0-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 339
		Q1 : Ali Hamadeh (USA/1024) 6-3 6-2
		Q2 : Matthias Kunert (D/-) 6-0 6-4
		QF : Mounir El Aarej (MAR/520) 4-6 4-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Halbfinale) WR 340
		Q1 : Teo Susnjak (NSL/728) 7-6(0) 6-1
		Q2 : Melle van Gemerden (NL/635) 6-2 6-4
		QF : Robin Vik (TCH/595) 6-1 2-6 6-3
		R1 : Agustin Garizzio (ARG/361) 6-2 2-6 6-2
		AF : Martin Spöttl (A/484) 7-5 6-1
		VF : Michel Krotochvil (CH/308) 7-5 6-4
		HF : Alexander Popp (D/286) 5-7 6-3 2-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 344
		Q1 : Sebastian Linda (D/-) 7-5 7-6(1)
		Q2 : Karsten Braasch (D/241) 6-0 7-5
		QF : Oscar Burrieza (E/385) 4-6 1-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (Qualifikation) WR 351
		Q1 : Rhys Hanger (GB/1292) 6-2 6-0
		Q2 : Mark Knowles (BAH/269) 6-7(1) 6-4 6-2
		QF : Jamie Delgado (GB/372) 6-3 7-6(4) 3-6 3-6 5-7

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 354
		Q1 : Daniel Elsner (D/522) 2-6 3-6

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Achtelfinale) WR 354
		Q1 : Marco Ortwein (D/-) 6-1 7-6(5)
		Q2 : Borut Urh (SLO/340) 7-5 7-6(4)
		QF : Francisco Cabello (ARG/229) 6-4 0-6 6-4
		R1 : Olivier Mutis (F/218) 7-6(5) 6-4
		AF : Oscar Serrano (E/185) 1-6 3-6

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR 330
		Q1 : Denis Golovanov (RUS/564) 6-2 6-0
		Q2 : Jan Weinzierl (D/415) 6-4 7-6(4)
		QF : Juan Balcells (E/289) 3-6 0-4 Aufgabe

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 334
		R1 : Vincenzo Santopadre (I/141) 4-6 3-6

	13.09.-19.09. Budapest Challenger (Achtelfinale) WR 334
		R1 : Radek Stepanek (TCH/182) 6-3 6-3
		AF : Stephane Huet (F/154) 6-7(5) 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 385
		Q1 : Michael Berrer (D/826) 3-6 7-5 6-7(11)


Steinbrenner, Daniel (0-1)

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavel Snobel (TCH/716) 0-6 3-6


Stentenbach, Kai (0-1)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vitali Chvets (BUL/1091) 1-6 1-6


Stettner, Frank (1-1)

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andres Schneiter (ARG/247) 7-6 6-3
		Q2 : Marcus Hilpert (D/768) 3-6 3-6


Straka, Christian (6-8, Ft: 0-1)

	03.05.-09.05. Italien Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marco Barbero (I/1288) 6-3 6-3
		QF : Gregory Zavialoff (F/628) 2-6 4-6

	07.06.-13.06. Irland Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Iain Thomas (?/-) 6-4 6-1
		R1 : Andi Ram (ISR/543) 6-7(4) 2-6

	19.07.-25.07. Spanien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrea Serra (I/944) 6-3 4-6 2-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Barry Scollo (GB/1308) 6-4 6-3
		Q2 : Peter Bjornlund (S/-) 6-3 6-4
		QF : Arne Kreitz (D/1138) 6-7(2) 6-4 2-6

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ronaldo Carvalho (BRA/-) 7-5 3-6 6-3
		Q2 : Miguel Angel Lopez-Jaen (E/1304) 5-7 6-1 3-6

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marcos Jimenez-Letrado (?/-) 7-5 6-4
		QF : Jose Ezequiel Lido (E/818) 4-6 6-7(3)

	01.11.-07.11. Israel Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Or Dekel (ISR/1313) 6-4 1-6 1-6

	08.11.-14.11. Israel Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Omer Abramovich (ISR/-) 3-2 Aufgabe


Strehl, Geritt (0-2)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Joachim (D/332) 4-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Hartveg (D/878) 2-6 0-6


Summerer, Tobias (2-1, Ft: 0-1)

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR -
		Q1 : Holger Fischer (D/-) 6-4 6-3
		QF : Karim Maamoun (ÄGY/788) 6-4 6-4
		R1 : Denis Golovanov (RUS/625) 3-6 2-6


Sundermeier, Christoph (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Viktor Trotzko (UKR/-) 4-6 2-6


Suta, Stefan (1-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Henri Meyer (D/-) 7-5 2-6 6-3
		Q2 : Diego Moyano (ARG/256) 1-6 1-6


Tattermusch, Andreas (22-34, Ch: 1-6, Sat: 4-4, Ft: 8-14)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 925
		Q1 : Kacper Cecek (D/627) 7-5 6-2
		Q2 : Alex Radulescu (D/225) 4-6 3-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 921
		Q1 : Leos Friedl (TCH/722) 4-6 1-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Achtelfinale) WR 924
		R1 : Mehdi Tahiri (MAR/435) 6-3 3-6 6-1
		AF : Dirk Dier (D/181) 2-6 3-6

	08.03.-14.03. Griechenland Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 923
		Q1 : Freilos
		Q2 : Christian Kordasz (?/-) 7-6(6) 3-6 4-6

	15.03.-21.03. Griechenland Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 754
		Q1 : Freilos
		Q2 : Le Van Herper-Griffith (?/-) 6-4 2-6 1-6

	22.03.-28.03. Griechenland Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 752
		Q1 : LeVar Harper-Griffith (?/-) 6-7(7) 6-2 3-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (1.Runde) WR 757
		Q1 : Diego Hipperdinger (E/626) 6-4 6-1
		Q2 : Stephan Grebe (D/1150) 6-4 6-3
		QF : Oliver Marach (A/677) 7-6(7) 6-4
		R1 : Elia Grossi (I/385) 3-6 7-6(6) 3-6

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 755
		Q1 : Massimo Ocera (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Pedro Nieto (E/535) 6-1 4-6 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 750
		Q1 : Rene Nicklisch (D/432) 4-6 4-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 748
		Q1 : Henri Meyer (D/-) 7-6(2) 6-3
		Q2 : Mirko Oehar (KRO/844) 5-7 6-3 1-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (1.Runde) WR 744
		R1 : Grant Doyle (AUS/290) 1-6 3-6

	07.06.-13.06. Finnland Future #1 (1.Runde) WR 744
		R1 : Charles Maria (F/562) 1-6 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 745
		R1 : Alexander Waske (D/883) 7-6(4) 7-5
		AF : David Caballero (E/254) 3-6 3-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (1.Runde) WR 743
		R1 : Dirk Dier (D/205) 4-6 2-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 746
		Q1 : Matthias Frenzel (D/1301) 6-2 6-4
		Q2 : Raemon Sluiter (NL/274) 2-6 6-1 3-6

	05.07.-11.07. Griechenland Future #5 (1.Runde) WR 746
		R1 : Fernando Gonzales (?/-) 1-6 5-7

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 740
		R1 : Federico Browne (ARG/208) 1-6 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (1.Runde) WR 738
		R1 : Agustin Garizzio (ARG/393) 6-3 3-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 750
		R1 : Florian Marquardt (D/-) 7-6(4) 6-7(4) 5-7

	02.08.-08.08. Ägypten Future #2 (1.Runde) WR 747
		R1 : Matthias A. Müller (D/490) 2-6 0-6

	09.08.-15.08. Ägypten Future #3 (1.Runde) WR 753
		R1 : Anastasios Vasiliadis (GRI/406) 3-6 2-6

	23.08.-29.08. Ukraine Future #4 (Viertelfinale) WR 758
		R1 : Tamas Gyorgy (UNG/760) 6-2 6-7(5) 6-4
		AF : Stanislav Pribylov (RUS/1201) 6-2 7-5
		VF : Scott Barron (IRL/1160) 4-6 2-6

	30.08.-05.09. Ukraine Future #5 (Achtelfinale) WR 760
		R1 : Filip Aniola (PL/1008) 6-1 6-2
		AF : Stanislav Pribylov (RUS/1190) 2-6 5-7

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (1.Runde) WR 769
		R1 : Julian Knowle (A/232) 2-6 2-6

	13.09.-19.09. Budapest Challenger (1.Runde) WR 769
		R1 : Amir Hadad (ISR/278) 4-6 0-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Viertelfinale) WR 700
		R1 : Djalmar Sistermans (NL/1152) 4-6 6-3 7-5
		AF : Thorsten Schleidt (D/-) 7-5 6-4
		VF : Nikolay Davydenko (RUS/892) 2-6 4-6

	04.10.-10.10. Großbritannien Future #10 (Viertelfinale) WR 691
		R1 : Josh Tuckfield (AUS/631) 6-0 7-5
		AF : Justin Layne (GB/498) 6-4 6-4
		VF : Valentin Sanon (IVY/723) 6-7(6) 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (1.Runde) WR 660
		R1 : Petr Luxa (TCH/217) 0-6 0-6

	25.10.-31.10. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 625
		R1 : Pavel Riha (TCH/522) 6-2 7-6(4)
		AF : Frantisek Babej (SLK/437) 6-3 6-2
		VF : Jan Hernych (TCH/370) 4-6 0-6

	01.11.-07.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 626
		R1 : Martin Hromec (SLK/411) 6-4 6-1
		AF : Jakub Hasek (TCH/1136) 0-6 6-3 4-6

	08.11.-14.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 627
		R1 : Jan Masik (TCH/-) 6-4 6-0
		AF : Karol Beck (SLK/-) 3-6 4-6

	15.11.-21.11. Tschechische Rep. Sat. #1, Masters (1.Runde) WR 624
		R1 : Jakub Hasek (TCH/1135) 7-5 6-7(7) 3-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (1.Runde) WR 640
		Q1 : Malte Commandeur (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Sebastian Fitz (D/1240) 6-3 2-6 6-2
		QF : Alexander Shvec (BUL/261) 3-6 6-7(3)
		R1 : Lorenzo Manta (CH/115) 3-6 3-6


Tewes, Stefan (1-3)

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Walter Larrea (?/-) 6-3 5-7 6-2
		Q2 : Oscar Bustos (CHL/656) 2-6 2-6

	28.06.-04.07. Niederlande Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Steven Byl (?/-) 7-6(6) 3-6 1-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Heiko Bollich (D/-) 7-5 4-6 4-6


Thiele, Sebastian (0-1)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Felix Hardt (D/698) 1-6 3-6


Thoms, Arne (2-2, Ch: 2-1)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 548
		Q1 : Ion Moldovan (RUM/291) 6-3 3-6 6-7(4)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Viertelfinale) WR 543
		R1 : Marco Meneschincheri (I/184) 6-2 7-6(3)
		AF : Anthony Dupuis (F/149) 6-3 3-6 7-5
		VF : Christian Vinck (D/140) 6-7(5) 6-7(3)


Tippenhauer, Ulrich (16-18, Ch: 0-1, Sat: 2-5, Ft: 2-4)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Merid Zahirovic (BIH/794) 3-6 1-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kyle Spencer (GB/1004) 2-6 4-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Gregory Carraz (F/215) 6-7(4) 3-6

	08.03.-14.03. Israel Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tgor Brukner (TCH/1028) 3-6 5-7

	05.04.-11.04. Frankreich Future #4 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Niko Karagiannis (GRI/948) 6-4 6-4
		Q2 : Anthony Maublanc (F/1150) 7-6(5) 3-6 2-6

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (1.Runde) WR 1292
		Q1 : Freilos
		QF : Andreas Goudamanis (?/-) 6-0 6-4
		R1 : Marcus Sarstrand (S/578) 6-7(6) 1-6

	17.05.-23.05. Griechenland Future #2 (1.Runde) WR 1296
		Q1 : Georgios Karavasilis (?/-) 6-1 6-1
		QF : Peter Kozeschnik (?/-) 3-6 6-2 6-4
		R1 : Jan Hermansson (S/384) 4-6 2-6

	31.05.-06.06. Türkei Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 1297
		Q1 : Freilos
		Q2 : Yidrim Bozgul (?/-) 6-2 7-5
		QF : Michael Gal (?/-) 6-4 6-1
		R1 : Per Thornadtsson (S/544) 3-6 1-6

	07.06.-13.06. Türkei Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 1297
		Q1 : Freilos
		Q2 : Thomas Greenland (?/-) 6-2 7-6(4)
		QF : Onur Aydin (?/-) 6-1 6-3
		R1 : Justin Megraw (AUS/775) 6-3 6-3
		AF : Kobi Ziv (ISR/336) 3-6 6-1 3-6

	14.06.-20.06. Türkei Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 1294
		R1 : Marwan Zewar (ÄGY/821) 7-6(2) 6-2
		AF : Erhan Oral (TÜR/656) 6-7(1) 6-4 3-6

	21.06.-27.06. Türkei Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 1292
		R1 : Michael Kogan (ISR/627) 7-5 6-7(2) 6-7(5)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1126
		Q1 : Marc Leimbach (D/-) 6-3 6-3
		Q2 : Paul-Patrick Brabant (B/-) 2-6 1-6

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Qualifikation) WR 1137
		Q1 : Frank Pokorny (D/866) 2-6 5-7

	13.09.-19.09. Türkei Future #5 (Viertelfinale) WR 1137
		QF : Gregory Howe (?/-) 6-1 6-1
		R1 : Philipp Harris (AUS/-) 2-6 6-1 6-4
		AF : Raviv Weidenfeld (ISR/670) 6-1 3-6 6-4
		VF : Lior Mor (ISR/192) 6-1 2-6 3-6

	20.09.-26.09. Türkei Future #5 (1.Runde) WR 1138
		Q1 : Freilos
		QF : Haluk Akkoyun (TÜR/-) 6-3 6-3
		R1 : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/709) 1-6 2-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 969
		R1 : Philippe Kobzos (CH/1232) 6-7(4) 3-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR 980
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kevin Kleger (?/-) 6-2 6-0
		QF : Anthony Parun (D/-) 6-7(5) 3-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR 986
		Q1 : Phillip Hammer (D/827) 5-7 2-6


Trott, Oliver (2-2)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Florian Marquardt (D/1093) 2-6 6-7(3)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Arber (AUS/1314) 5-2 Aufgabe
		Q2 : Walter Orth (D/-) 6-3 6-3
		QF : Björn Krenzer (D/-) 6-3 5-5 Disq.


Trümpler, Erik (20-16, Ft: 1-3)

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 1307
		Q1 : Sebastian Jäger (D/744) 6-4 6-2
		Q2 : Arvind Parmar (GB/447) 2-6 7-5 7-6(5)
		QF : Armando Brunold (CH/702) 6-7(5) 4-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 1300
		Q1 : Jaques Gley (F/1149) 6-4 6-2
		Q2 : Cyril Saulnier (F/393) 4-6 1-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (1.Runde) WR 1301
		Q1 : Leos Friedl (TCH/629) 7-5 7-5
		Q2 : Erhan Oral (TÜR/666) 7-6(1) 6-4
		QF : Markus Menzler (D/456) 7-6(4) 6-4
		R1 : Lorenzo Manta (CH/202) 1-6 6-4 4-6

	12.04.-18.04. Italien Future #3 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Diego Palmeiro (ARG/745) 4-6 6-4 6-4
		Q2 : Fredrik Giers (S/684) 5-7 5-7

	19.04.-25.04. Italien Future #4 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Danilo Fidanza (I/1299) 6-1 6-3
		Q2 : Mounir El Aarej (MAR/522) 1-6 3-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1298
		Q1 : Christian Kauth (D/-) 6-0 6-3
		Q2 : Slimane Saoudi (F/625) 6-7(2) 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1297
		Q1 : Abduhamid Makhkamov (USB/895) 6-1 2-6 6-1
		Q2 : Thomas Schreyer (D/-) 3-6 6-4 6-7(4)

	14.06.-20.06. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 1294
		Q1 : Sergio Roitman (ARG/349) 2-6 1-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Paul Kilderry (AUS/1027) 5-7 4-6

	12.07.-18.07. Slowenien Future #1 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Davorin Poljicak (?/-) kampflos
		Q2 : Remus Farcas (RUM/1239) 6-3 1-6 1-6

	19.07.-25.07. Slowenien Future #2 (Qualifikation) WR 1310
		Q1 : Remus Farcas (RUM/1245) 5-7 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 1314
		Q1 : Thomas Schreyer (D/-) 6-4 7-5
		Q2 : Martin Wetzel (D/-) 6-2 0-6 6-2
		QF : Rainer Gunther (D/1245) 4-6 6-2 4-1 Aufgabe
		R1 : David Skoch (TCH/432) 4-6 6-7(3)

	09.08.-15.08. Lativa Future #1 (Qualifikation) WR 1313
		Q1 : Igor Sysoev (RUS/1313) 6-0 6-3
		Q2 : Abdrei Nosov (RUS/1157) 7-5 7-5
		QF : Guillermo Platel (E/862) 2-6 3-6

	16.08.-22.08. Litauen Future #1 (Qualifikation) WR 1306
		Q1 : Arunas Rozga (?/-) 6-2 6-2
		QF : Bjorn Rehnquist (S/432) 1-6 3-6

	13.09.-19.09. Frankreich Future #11 (Qualifikation) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dmitri Sitak (RUS/-) 3-6 1-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR 1302
		Q1 : Karol Grubiak (D/-) 6-4 6-4
		QF : Philipp Petzschner (D/-) 6-2 6-1
		R1 : Ingo Isslinger (D/1038) 6-4 6-4
		AF : Ivo Karlovic (KRO/948) 6-7(2) 4-6


Uebel, Lars (31-20, Ch: 0-1, Sat: 1-2, Ft: 8-11)

	01.02.-07.02. Frankreich Sat. #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 1066
		Q1 : Olivier Ramos (F/952) 5-7 3-6

	01.03.-07.03. Philippinen Future #1 (1.Runde) WR 1061
		Q1 : Juan B. Cruz (?/-) 6-2 6-3
		QF : Yungo Park (?/-) 6-2 6-3
		R1 : Hyeong-Keun Song (KOR/1080) 4-6 2-6

	08.03.-14.03. Philippinen Future #2 (2.Runde) WR 1053
		Q1 : Freilos
		QF : Michael Mora (?/-) 6-2 6-0
		R1 : Jong-Sam Chung (KOR/778) 6-2 6-1
		R2 : Kevin Kim (USA/370) 4-6 7-6 3-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1050
		Q1 : Cesar Ravan (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Scott Baehr (?/-) 6-0 6-0
		QF : Ronald Dueller (A/1301) 3-6 2-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (2.Runde) WR 1051
		Q1 : Freilos
		Q2 : Paul Kozak (?/-) 6-3 6-2
		QF : Manny Ramirez (?/-) 4-6 7-6(4) 6-2
		R1 : Ronald Dueller (A/1301) 7-5 1-6 6-3
		AF : Jim Thomas (USA/477) 2-6 4-6

	19.04.-25.04. USA Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 1049
		R1 : Daniel Merkert (D/705) 2-6 0-6

	10.05.-16.05. Deutschland Future #2 (Achtelfinale) WR 1004
		R1 : Kim Tiilikainen (FIN/219) 6-3 6-1
		AF : Michael Berrer (D/847) 3-6 1-6

	17.05.-23.05. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 1051
		R1 : Jan Boruszewski (D/548) 2-6 3-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1052
		Q1 : Sebastian Fitz (D/1178) 7-6(4) 6-4
		Q2 : Thomas Schiessling (A/266) 6-1 4-6 6-3
		QF : Paul Arber (?/-) 2-6 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (1.Runde) WR 1016
		R1 : Andrei Cherkasov (RUS/144) 4-6 1-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1016
		R1 : Simon Greul (D/1297) 2-6 6-1 1-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 976
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jochen Breymann (D/-) 6-1 6-2
		QF : Robert Samuelsson (S/879) 5-7 3-6
		R1 : David Caballero (E/254) 4-6 4-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Viertelfinale) WR 1028
		Q1 : Florian Merkel (D/-) 6-3 6-3
		Q2 : Benjamin Kohllöffel (D/-) 6-4 6-4
		QF : Nikola Aracic (?/-) 6-2 7-5
		R1 : Djalmar Sistermans (NL/1209) 6-0 6-3
		AF : Aleksander Mierzwinski (PL/833) 6-4 6-2
		VF : Reginald Willems (B/371) 3-6 4-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (1.Runde) WR 1037
		Q1 : Thomas Vogt (D/-) 6-3 6-2
		Q2 : Roland Pechler (?/-) 6-1 6-0
		QF : Lareche Abdel (ALG/-) 6-0 6-0
		R1 : Henrik Andersson (S/413) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (1.Runde) WR 928
		Q1 : Philippe Fosse (?/-) 6-3 2-6 6-1
		Q2 : Xavier Pujo (F/-) 6-0 1-6 6-4
		QF : Kristof Vliegen (B/-) 6-2 6-3
		R1 : Marcus Sarstrand (S/499) 2-6 3-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR 1025
		Q1 : Patrick Schnidrig (CH/-) 7-5 3-6 2-6

	22.11.-28.11. Bangladesh Future #1 (Viertelfinale) WR 1027
		Q1 : Ibrahim Kimmerling (D/-) 6-4 2-6 6-4
		QF : James May (?/-) 2-6 4-6
		R1 : Kirill Ivanov-Smolensky (RUS/583) 7-5 6-1
		AF : David Sherwood (GB/1027) 6-4 4-6 7-6(7)
		VF : Dmitri Tomashevich (USB/376) 7-6(1) 3-6 2-6

	29.11.-05.12. Bangladesh Future #2 (Viertelfinale) WR 1031
		Q1 : George Barth (USA/-) 6-2 6-4
		QF : Robert Green (USA/-) 6-0 6-3
		R1 : Abdul-Hamid Makhkamov (USB/782) 6-3 6-2
		AF : Hendri Susilo Pramono (ISN/1019) 6-4 6-4
		VF : Aisam Quereshi (PAK/388) 7-6(5) 5-7 2-6


Ulrich, Nino (2-3, Ft: 1-1)

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Philipp Kohlschreiber (D/1302) 6-3 7-6(5)
		QF : Markus Wislsperger (D/1193) 6-3 2-6 3-6
		R1 : Sebastian Linda (D/-) 6-0 7-6(1)
		AF : Christopher Kas (D/854) 6-7(6) 7-6(4) 3-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 1313
		Q1 : Martin Verkerk (NL/246) 6-4 4-6 6-7(1)


Velke, Daniel (0-1)

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ondrej Holik (?/-) 3-6 3-6


Vinck, Christian (24-32, ATP: 2-4, Ch: 12-13)

	04.01.-10.01. Adelaide (Qualifikation) WR 131
		Q1 : Peter Tramacchi (AUS/231) 3-6 2-6

	11.01.-17.01. Auckland (Qualifikation) WR 131
		Q1 : Alex Lopez-Moron (E/173) 4-6 6-3 7-6(5)
		Q2 : Laurence Tieleman (I/107) 7-6(6) 4-6 5-7

	18.01.-31.01. Australian Open (Qualifikation) WR 129
		Q1 : Patrik Fredriksson (S/278) 7-5 6-1
		Q2 : Fredrik Jonsson (S/214) 2-6 5-7

	25.01.-31.01. Heilbronn Challenger (Viertelfinale) WR 142
		R1 : Christian Ruud (N/86) 4-6 6-4 6-3
		AF : Petr Luxa (TCH/220) 6-4 2-6 6-3
		VF : Lars Burgsmüller (D/150) 6-7(2) 2-6

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (1.Runde) WR 142
		R1 : Petr Luxa (TCH/200) 6-3 3-6 4-6

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Halbfinale) WR 140
		R1 : Jiri Vanek (TCH/166) 6-2 7-6(5)
		AF : Maurice Ruah (VEN/175) 6-3 3-6 6-3
		VF : Arne Thoms (D/543) 7-6(5) 7-6(3)
		HF : Diego Nargiso (I/127) 3-6 1-6

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Achtelfinale) WR 142
		R1 : Attila Savolt (UNG/188) 6-1 3-6 6-3
		AF : Radek Stepanek (TCH/191) 6-7(4) 3-6

	22.02.-28.02. London (Qualifikation) WR 135
		Q1 : Stefano Pescosolido (I/218) 4-6 0-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (1.Runde) WR 132
		Q1 : Petr Luxa (TCH/212) 2-6 6-3 3-6

	18.03.-28.03. Key Biscayne (Qualifikation) WR 140
		Q1 : Ronald Agenor (HAI/225) 1-6 3-6

	05.04.-11.04. Hongkong (Qualifikation) WR 142
		Q1 : Freilos
		Q2 : Matthew Breen (AUS/330) 2-6 0-6

	12.04.-18.04. Tokio (1.Runde) WR 142
		R1 : Daniel Nestor (KAN/82) 6-4 3-6 3-6

	26.04.-02.05. München (Achtelfinale) WR 161
		Q1 : Zeljko Krajan (KRO/405) 6-3 4-6 6-0
		Q2 : Fredrik Jonsson (S/183) 6-0 6-4
		QF : Igor Kornienko (RUS/488) 1-6 1-6
		R1 : Ramon Delgado (PAR/54) 6-4 3-6 7-5
		AF : Mariano Zabaleta (ARG/53) 4-6 4-6

	03.05.-09.05. Hamburg (Qualifikation) WR 162
		Q1 : Jakub Herm-Zahlava (D/556) 6-2 6-4
		QF : Arnaud Di Pasquale (F/80) 3-6 2-6

	24.05.-06.06. French Open (Qualifikation) WR 153
		Q1 : George Bastl (CH/189) 4-6 7-6(5) 3-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Viertelfinale) WR 150
		R1 : Axel Pretzsch (D/127) 6-2 6-1
		AF : Jakub Herm-Zahlava (D/557) 6-1 6-0
		VF : Tomas Zib (TCH/156) 4-6 4-6

	21.06.-04.07. Wimbledon (1.Runde) WR 146
		Q1 : Rob Givone (USA/1038) 6-3 6-2
		Q2 : Gilles Elseneer (B/356) 6-3 6-4
		QF : James Sekulov (AUS/261) 6-3 6-4 6-3
		R1 : Nicolas Kiefer (D/18) 6-2 4-6 3-6 6-7(4)

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (1.Runde) WR 146
		R1 : Marcos Ondruska (SAF/210) 7-6(2) 4-6 3-6

	05.07.-11.07. Newport (Achtelfinale) WR 146
		R1 : Thomas Blake (USA/460) 6-4 6-0
		AF : Andre Ilie (AUS/62) 4-6 5-7

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR 151
		Q1 : Michael Kohlmann (D/116) 4-6 6-2 6-4
		QF : Hernan Gumy (ARG/102) 6-7(3) 6-4 0-6

	30.08.-12.09. US Open (Qualifikation) WR 155
		Q1 : Roger Smith (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Cyril Saulnier (F/232) 4-6 2-6

	06.09.-12.09. Kiev Challenger (Achtelfinale) WR 157
		R1 : Petr Kralert (TCH/142) 6-3 6-7(15) 7-5
		AF : Igor Gaudi (I/207) 3-6 1-6

	13.09.-19.09. Budapest Challenger (1.Runde) WR 157
		R1 : Ladislav Svarc (SLK/500) 6-7(6) 6-7(3)

	20.09.-26.09. Stettin Challenger (1.Runde) WR 151
		R1 : Arnaud Di Pasquale (F/49) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Basel (Qualifikation) WR 156
		Q1 : Orlin Stanoytchev (BUL/112) 4-6 4-6

	11.10.-17.10. Singapur (Qualifikation) WR 156
		Q1 : Bob Bryan (USA/229) 5-7 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Achtelfinale) WR 158
		R1 : Sebastian Jäger (D/489) 7-6(1) 7-5
		AF : Radek Stepanek (TCH/192) 7-6(3) 2-6 2-6

	25.10.-31.10. Stuttgart (Qualifikation) WR 160
		Q1 : Arnaud Clement (F/48) 7-6(4) 5-7 5-7

	08.11.-14.11. Stockholm (Qualifikation) WR 162
		Q1 : Richey Reneberg (USA/198) 4-6 7-6(5) 1-6

	22.11.-28.11. Guadalajara Challenger (1.Runde) WR 163
		R1 : Tomas Zib (TCH/108) 4-6 1-6

	29.11.-05.12. Caracas Challenger (Viertelfinale) WR 172
		R1 : Irakli Labadze (GEO/309) 7-6(3)6-0
		AF : Sergio Roitman (ARG/346) 6-3 6-4
		VF : Gaston Etlis (ARG/146) 1-6 0-6


Vogt, Thomas (9-11)

	24.05.-30.05. USA Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Edurado Cardoso (?/-) 7-6(3) 6-4
		Q2 : Jeremy Wurtzmann (?/-) 7-5 6-4
		QF : Lazar Magdinzev (MOL/1223) 4-6 3-6

	31.05.-06.06. USA Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Brian Fishback (?/-) kampflos
		Q2 : Matias Boeker (?/-) 1-6 6-2 5-7

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peter Mayer-Tischer (D/-) 6-4 6-3
		Q2 : Björn Behles (D/-) 1-6 6-7(6)

	26.07.-01.08. Slowenien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniz Ladin (DK/-) 6-0 6-0
		Q2 : Vukasin Jakovic (JUG/1245) 6-7(1) 6-3 6-2
		QF : Marko Vukelic (KRO/-) 7-6(2) 6-7(6) 0-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lars Uebel (D/1037) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Nagler (B/-) 6-0 6-1
		Q2 : Djalmar Sistermans (NL/1203) 4-6 2-6

	23.08.-29.08. Italien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ibrahim Kimmerling (D/-) 2-6 6-2 6-2
		Q2 : Johannes Ager (A/1160) 3-6 2-6

	06.09.-12.09. Italien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Fabio Mizzon (I/-) 6-1 6-3
		Q2 : Martin Mair (I/-) 3-6 0-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Karim Maamoun (ÄGY/788) 3-6 6-7(3)

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Erfan Djahangiri (?/-) 3-6 3-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ronaldo Carvalho (BRA/-) 4-6 5-7


Volmer, Timo (2-2)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jochen Nufur (?/-) 7-5 6-4
		Q2 : Alexander Waske (D/1030) 4-6 4-6

	09.08.-15.08. Lativa Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : German Berkovic (RUS/-) 7-5 6-1
		Q2 : Or Dekel (ISR/1246) 6-2 4-6 0-6


Voss, Christian (7-6, Ch: 0-1)

	26.07.-01.08. Ägypten Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mohamed Abdel-Moneim (?/-) 6-1 4-6 6-4
		Q2 : Andrew Howe (?/-) 6-3 6-1
		QF : Dirk Stegmann (SAF/1096) 2-6 1-6

	16.08.-22.08. Sylt Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Andy Fahlke (D/257) 1-6 2-6

	30.08.-05.09. Marokko Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mohamed Amine Meziani (?/-) 6-2 6-3
		Q2 : Youssef El Bouri (?/-) 4-6 4-6

	20.09.-26.09. Australien Satellite #3, Leg 1 (Qualifikation) WR 1302
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jarron Kretschmann (?/-) 6-2 6-1
		Q3 : Gerard Rapkins (AUS/-) 6-4 6-4
		QF : Shane Hurst (AUS/1302) 1-6 5-7

	27.09.-03.10. Australien Satellite #3, Leg 2 (Qualifikation) WR 1303
		Q1 : Freilos
		Q2 : Morgan Wilson (AUS/-) 4-6 6-2 6-4
		Q3 : David Waggott (AUS/-) 7-6(3) 7-5
		QF : Maximilian Abel (D/1303) 3-6 4-6

	04.10.-10.10. Australien Satellite #3, Leg 3 (Qualifikation) WR 1308
		Q1 : Alan Matecki (?/-) 7-6(2) 6-7(4) 6-7(3)


Vrenegor, Jens (2-1)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Danijel Krajnovic (KRO/-) 4-6 6-2 6-1
		Q2 : Markus Schiller (?/-) 6-2 6-3
		QF : Christian Grünes (D/988) 2-6 3-6


Vysand, Andres (0-1)

	19.07.-25.07. Stuttgart Weissenhof (Qualifikation) WR -
		Q1 : Hendrik Dreekmann (D/96) 6-7(5) 4-6


Wagner, Dominik (0-2)

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Hiroyasu Sato (J/943) 3-6 2-6

	26.04.-02.05. Spanien Satellite #4, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jose Pablo Serna (?/-) 3-6 3-6


Wagner, Marc (0-1)

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Eduardo Nicolas (E/214) 3-6 1-6


Waske, Alexander (31-13, Ch: 3-2, Ft: 16-6)

	22.02.-28.02. Laguna Hills Challenger (Qualifikation) WR 894
		Q1 : Harel Levy (ISR/233) 7-6 7-6
		Q2 : Ronald Agenor (HAI/240) 6-4 1-6 0-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 883
		R1 : Andreas Tattermusch (D/745) 6-7(4) 5-7

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 1034
		Q1 : Stefan Stuparek (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Georgi Belorechki (?/-) 6-1 6-3
		QF : Björn Jacob (D/1009) 5-7 3-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Sieger) WR 1030
		Q1 : Freilos
		Q2 : Timo Volmer (D/-) 6-4 6-4
		QF : Björn Krenzer (D/-) 6-1 3-6 7-6(2)
		R1 : Sandro Della Piana (CH/584) 7-6(2) 6-1
		AF : Andreas Weber (D/481) 6-3 6-1
		VF : Vitali Shvets (?/-) 5-7 6-3 6-4
		HF : Yuri Schukin (RUS/345) 6-1 6-2
		 F : Jan Weinzierl (D/515) 7-5 7-6(4)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Viertelfinale) WR 1034
		R1 : Björn Krenzer (D/-) 6-7(5) 6-1 6-1
		AF : Benedikt Dorsch (D/1127) 6-4 6-2
		VF : Lee Pearson (AUS/545) 3-6 5-7

	09.08.-15.08. Wien Challenger (Achtelfinale) WR 663
		Q1 : Fedrico Dondo (URU/282) 7-6 6-0
		Q2 : David Morente (E/1132) 6-0 7-5
		QF : Clemens Trimmel (A/527) 7-5 7-6
		R1 : Francisco Costa (BRA/145) 6-3 6-4
		AF : Horst Skoff (A/503) 4-6 6-7(3)

	16.08.-22.08. Bressanone Challenger (Qualifikation) WR 603
		Q1 : Manfredi Magris (I/-) 6-1 6-4
		Q2 : Borut Urh (SLO/375) 2-6 2-6

	20.09.-26.09. Austin Challenger (Qualifikation) WR 535
		Q1 : Bobby Kokavec (KAN/472) 3-6 6-7(3)

	11.10.-17.10. Dallas Challenger (Qualifikation) WR 528
		Q1 : Reginald Willems (B/356) 3-6 6-2 2-6

	18.10.-24.10. USA Future #15 (Halbfinale) WR 553
		Q1 : Freilos
		QF : Ravishankar Pathanjari (?/-) 6-2 6-2
		R1 : Bo Hodge (?/-) 6-2 6-1
		R2 : Brandon Kramer (USA/1041) 6-4 6-2
		AF : Robert Kendrick (USA/625) 6-4 7-5
		VF : Todor Enev (BUL/-) 6-2 6-2
		HF : Kim Tiilikainen (FIN/351) 1-6 6-4 2-6

	25.10.-31.10. USA Future #16 (1.Runde) WR 556
		R1 : Brian MacPhie (USA/380) 3-6 2-6

	15.11.-21.11. Rancho Mirage Challenger (Viertelfinale) WR 510
		Q1 : Freilos
		Q2 : Eric Faulk (USA/1247) 7-6(4) 3-5 Aufg.
		QF : Robert Kendrick (USA/614) 6-3 6-3
		R1 : Wolfgang Schranz (A/391) 3-6 6-3 6-2
		AF : Werner Eschauer (A/193) 7-6(4) 6-1
		VF : Ronald Agenor (HAI/101) 3-6 4-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (Achtelfinale) WR 449
		R1 : Carl Hagman (DK/1088) 6-3 7-5
		R2 : Adam Peterson (USA/847) 6-2 6-4
		AF : Robert Kendrick (USA/577) 6-4 6-7(1) 5-7

	06.12.-12.12. USA Future #22 (Viertelfinale) WR 446
		R1 : Vince Mackey (USA/1042) 6-4 3-6 6-3
		R2 : Jeff Williams (USA/635) 6-1 6-3
		AF : Emin Agaev (KAN/565) 6-4 2-6 7-6(6)
		VF : Olivier Rochus (B/364) 6-1 6-7(3) 3-6


Weber, Andreas (30-28, Ch: 1-1, Sat: 12-8, Ft: 10-9)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (Qualifikation) WR 489
		Q1 : Ion Moldovan (RUM/294) 6-7(1) 3-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 488
		Q1 : Freilos
		Q2 : Leos Friedl (TCH/722) 6-7(3) 4-6

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR 490
		Q1 : Gerold Wiring (D/-) 6-1 6-4
		Q2 : Pavel Riha (TCH/591) 4-6 6-7

	08.03.-14.03. Griechenland Satellite #1, Leg 1 (Halbfinale) WR 487
		R1 : Andi Ram (ISR/596) 6-3 7-5
		AF : Ivailo Traykov (BUL/365) 6-4 7-5
		VF : Johan Landsberg (S/670) 5-7 6-3 7-6(5)
		HF : Noam Okun (ISR/295) 6-3 3-6 2-6

	15.03.-21.03. Griechenland Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 490
		R1 : Jean-Claude Scherrer (CH/942) 5-7 6-1 4-6

	22.03.-28.03. Griechenland Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 493
		R1 : Lefteris Alexiou (?/-) 6-3 6-3
		AF : Kamil Patel (MRI/890) 4-6 6-2 6-2
		VF : Sebastien De Chaunac (F/370) 6-4 5-7 3-6

	29.03.-04.03. Griechenland Satellite #1, Masters (Viertelfinale) WR 493
		R1 : Freilos
		AF : Chris Groer (USA/447) 4-6 6-3 7-6(5)
		VF : Sebastien De Chaunac (F/370) 3-6 4-6

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 477
		Q1 : Andrei Merinov (RUS/378) 6-4 6-3
		Q2 : Gerard Solves (F/268) 1-6 4-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 480
		Q1 : Florian Jeschonek (D/1124) 7-6(4) 6-1
		Q2 : Leos Friedl (TCH/640) 3-6 1-6

	10.05.-16.05. USA Future #3 (Achtelfinale) WR 478
		R1 : Oleg Novinkov (?/-) 6-3 6-2
		R2 : Alex Bogolomov (?/-) 6-2 6-1
		AF : Cedric Kauffmann (F/386) 2-6 6-7(5)

	17.05.-23.05. USA Future #4 (1.Runde) WR 482
		R1 : Rodolfo Rake (USA/524) 2-6 6-7(8)

	24.05.-30.05. USA Future #5 (Viertelfinale) WR 483
		R1 : Matias Boeker (?/-) 1-6 6-4 6-3
		R2 : Fabio Massetta (CH/1298) 6-4 7-5
		AF : Rafael De Mesa (USA/468) 6-4 7-5
		VF : Horst Skoff (A/617) 3-6 1-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 463
		Q1 : Julien Link (D/980) 1-6 1-6

	12.07.-18.07. Graz Challenger (Qualifikation) WR 477
		Q1 : Radomir Vasek (TCH/277) 3-6 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR 481
		R1 : Thorsten Schleidt (D/-) 6-3 6-1
		AF : Alexander Waske (D/1030) 3-6 1-6

	26.07.-01.08. Kitzbühel (Qualifikation) WR 483
		Q1 : Andrei Rybalko (UKR/459) 6-7(5) 6-0 7-5
		QF : Wayne Arthurs (AUS/100) 5-7 6-3 6-7(4)

	02.08.-08.08. Nettingsdorf Challenger (Qualifikation) WR 479
		Q1 : Jürgen Waber (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Werner Eschauer (A/373) 3-6 2-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (1.Runde) WR 462
		R1 : Stefan Wauters (B/1053) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Halbfinale) WR 461
		R1 : Aleksander Mierzwinski (PL/823) 6-1 6-1
		AF : Paul-Patrick Brabant (B/1160) 4-6 6-4 6-3
		VF : Sebastian Jäger (D/545) 6-3 4-6 7-5
		HF : Jan Weinzierl (D/433) 6-4 3-6 1-6

	23.08.-29.08. Marokko Future #2 (Achtelfinale) WR 551
		R1 : Alistair Hunt (NSL/539) 6-1 6-3
		AF : Ezequiel Velez (E/895) 2-6 7-5 6-7(1)

	30.08.-05.09. Marokko Future #3 (1.Runde) WR 552
		R1 : Björn Jacob (D/927) 7-6(6) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Großbritannien Future #10 (1.Runde) WR 538
		R1 : Colin Bennett (GB/651) 6-2 5-7 3-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Achtelfinale) WR 582
		R1 : Alain Dedial (?/-) 6-3 6-4
		AF : Jun Kato (CH/639) 2-6 7-6(5) 3-6

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Halbfinale) WR 582
		R1 : Ronaldo Carvalho (BRA/-) 6-3 7-6(8)
		AF : Martin Wetzel (D/-) 6-3 6-4
		VF : Jacob Adaktusson (S/674) 6-4 6-4
		HF : Marco Chiudinelli (CH/910) 3-6 6-4 4-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (Viertelfinale) WR 638
		R1 : Florian Marquardt (D/1244) 6-4 6-7(3) 6-1
		AF : Fabio Hutter (?/-) 7-6(6) 6-0
		VF : Massimo Dell'Acqua (I/457) 4-6 1-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR 637
		R1 : Freilos
		AF : Tamas Gyorgy (UNG/787) 6-7(3) 3-6

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Achtelfinale) WR 591
		Q1 : Kacper Cecek (D/786) 6-2 6-3
		Q2 : Lars Wellmann (D/-) 6-0 6-0
		QF : Mark Joachim (D/681) 5-7 4-6
		R1 : Sebastien De Chaunac (F/195) 7-6(3) 6-3
		AF : Peter Wessels (NL/96) 6-7(11) 4-6


Weidl, Simon (0-1)

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Viktor Trotzko (UKR/-) 5-7 2-6


Weinzierl, Jan (48-33, Ch: 2-3, Sat: 11-10, Ft: 27-14)

	04.01.-10.01. Spanien Satellite #1, Leg 1 (Halbfinale) WR 355
		R1 : Mahdi Tahiri (MAR/436) 6-4 6-4
		AF : Dusan Vemic (JUG/268) 3-6 6-2 6-4
		VF : Quino Munoz (E/220) 6-3 6-7(3) 6-3
		HF : David Sanchez (E/340) 0-6 2-6

	11.01.-17.01. Spanien Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 355
		R1 : Sergi Duran (E/332) 7-6(2) 2-6 6-3
		AF : Tapio Nurminen (FIN/260) 6-2 3-6 3-6

	18.01.-24.01. Spanien Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 357
		R1 : Oliver Malcor (F/242) 4-0 Aufgabe
		AF : Sergi Duran (E/331) 3-6 1-6

	25.01.-31.01. Spanien Satellite #1, Masters (Halbfinale) WR 355
		R1 : Didac Perez (E/-) 6-2 4-6 7-5
		AF : Ignacio Truyol (E/-) 6-4 6-0
		VF : Quino Munoz (E/219) 7-6(5) 4-0 Aufgabe
		HF : German Puentes (E/237) 5-7 5-7

	01.02.-07.02. Spanien Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 355
		R1 : David Sanchez (E/338) 3-6 1-6

	08.02.-14.02. Spanien Satellite #2, Leg 2 (1.Runde) WR 328
		R1 : German Puentes (E/218) 5-7 7-6(8) 4-6

	01.03.-07.03. Spanien Satellite #3, Leg 1 (1.Runde) WR 324
		R1 : Tommy Robredo (E/502) 6-4 6-7(2) 2-6

	08.03.-14.03. Spanien Satellite #3, Leg 2 (1.Runde) WR 347
		R1 : Carlos Gomez-Diaz (ARG/452) 0-6 6-0 3-6

	15.03.-21.03. Spanien Satellite #3, Leg 3 (Viertelfinale) WR 346
		R1 : Oscar Hernandez (?/-) 6-1 6-1
		AF : Feliciano Lopez (E/515) 6-4 6-3
		VF : German Puentes (E/200) 5-7 3-6

	22.03.-28.03. Spanien Satellite #3, Masters (Achtelfinale) WR 345
		R1 : Isaac Tortades (?/-) 3-6 6-2 6-4
		AF : Andres Schneiter (ARG/246) 4-6 4-6

	12.04.-18.04. Frankreich Future #5 (Halbfinale) WR 386
		R1 : Jaymon Crabb (AUS/506) 6-1 6-1
		AF : Nikola Davydenko (?/-) 6-3 6-3
		VF : Julien Benneteau (?/-) 7-6(1) 6-1
		HF : Reningald Willems (B/361) 6-3 2-6 5-7

	26.04.-02.05. Großbritannien Future #5 (1.Runde) WR 385
		Q1 : Freilos
		Q2 : Iain Bates (GB/885) 6-4 6-0
		QF : David Sherwood (GB/772) 6-2 6-1
		R1 : Ivan Rodrigo (E/388) 1-6 2-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 386
		R1 : Attila Savolt (UNG/213) 4-6 3-6

	10.05.-16.05. Griechenland Future #1 (Achtelfinale) WR 381
		R1 : Uros Vico (I/410) 6-1 0-6 7-5
		AF : Rainer Falenti (A/361) 6-1 5-7 4-6

	17.05.-23.05. Italien Future #8 (Achtelfinale) WR 379
		R1 : Marko Tkalec (SLO/494) 6-1 6-1
		AF : Nicolas Kischkewitz (F/470) 2-6 7-6 6-7

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 381
		R1 : Agustin Garizzio (ARG/323) 4-6 3-6

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Achtelfinale) WR 380
		R1 : Valentino Pest (D/847) 6-1 6-2
		AF : Petr Kralert (TCH/327) 5-7 4-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Halbfinale) WR 380
		R1 : Danijel Kruslin (D/1191) 6-1 6-1
		AF : Damian Furmanski (ARG/361) 6-1 2-0 Aufgabe
		VF : Gerard Solves (F/272) 7-6(1) 6-1
		HF : Martin Verkerk (NL/340) 4-6 0-1 Aufgabe

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 479
		R1 : Julien Link (D/981) 6-2 6-1
		AF : Damian Furmanski (ARG/376) 6-2 1-6 2-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 491
		Q1 : Ion Moldovan (RUM/353) 1-6 0-3 Aufgabe

	05.07.-11.07. Oberstaufen Challenger (Qualifikation) WR 466
		Q1 : Michael Fischer (D/-) 6-0 6-0
		Q2 : Christopher Kas (D/1037) 2-6 2-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 510
		R1 : Andrej Samets (BUL/1306) 6-4 6-2
		AF : Yuri Schukin (RUS/323) 3-6 6-2 1-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Finale) WR 515
		R1 : Santiago Messora (ARG/1310) 6-4 6-1
		AF : Thorsten Wolff (D/672) 6-3 6-0
		VF : Nikolay Davydenko (RUS/1205) 6-3 6-1
		HF : Agustin Garizzio (ARG/393) 4-6 6-3 6-2
		 F : Alexander Waske (D/1030) 5-7 6-7(4)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Halbfinale) WR 518
		R1 : Merid Zahirovic (BIH/742) 4-6 6-4 6-1
		AF : Bernhard Parun (D/765) 6-1 6-3
		VF : Nikolay Davydenko (RUS/1209) 6-3 6-3
		HF : Reginald Willems (B/371) 2-6 6-4 2-6

	09.08.-15.08. Belgien Future #1 (Halbfinale) WR 457
		R1 : Marcus Sarstrand (S/496) 6-3 6-2
		AF : Stefan Wauters (B/1053) 6-4 6-2
		VF : Igor Kunitcin (RUS/357) 0-6 6-4 6-0
		HF : Olivier Rochus (B/493) 3-6 2-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (Sieger) WR 433
		R1 : Charles Maria (F/526) 4-6 6-1 3-0 Aufgabe
		AF : Marcus Sarstrand (S/499) 6-4 6-2
		VF : Agustin Garizzio (ARG/382) 6-3 6-0
		HF : Andreas Weber (D/461) 4-6 6-3 6-1
		 F : Johan Settergren (S/351) 7-6(1) 6-1

	30.08.-05.09. Freudenstadt Challenger (Qualifikation) WR 415
		Q1 : Rainer Falenti (A/599) 6-2 7-6(5)
		Q2 : Franz Stauder (D/330) 4-6 6-7(4)

	06.09.-12.09. Aschaffenburg Challenger (Achtelfinale) WR 358
		Q1 : James Davidson (GB/847) 6-0 6-3
		Q2 : Nathan Healey (AUS/648) 3-6 6-4 6-1
		QF : Philipp Marx (D/-) 6-0 6-3
		R1 : Marcos Daniel (BRA/338) 6-1 6-2
		AF : Marzio Martelli (I/158) 2-6 3-6

	13.09.-19.09. Skopje Challenger (Achtelfinale) WR 358
		R1 : Steven Radljelovic (AUS/416) 6-4 6-3
		AF : Herbert Wiltschnig (A/238) 3-6 5-7

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Achtelfinale) WR 330
		R1 : Thorsten Wolff (D/684) 6-3 6-2
		AF : Jan Boruszewski (D/494) 3-6 4-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 321
		Q1 : Jakub Herm-Zahlava (D/524) kampflos

	25.10.-31.10. Samarkand Challenger (1.Runde) WR 323
		R1 : Jan Frode Andersen (N/287) 2-6 1-6

	15.11.-21.11. Puebla Challenger (Qualifikation) WR 330
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alain Lemaitre (MEX/-) 6-3 6-4
		QF : Daniel Langre (MEX/843) 2-6 4-6

	22.11.-28.11. Guadalajara Challenger (Qualifikation) WR 328
		Q1 : Daniel Melo (BRA/243) 1-6 1-6


Weis, Christian (1-2, Ft: 1-1)

	07.06.-13.06. Weiden Challenger (Qualifikation) WR 1297
		Q1 : Andrei Stoliarov (RUS/230) 2-6 2-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 1297
		R1 : Tomislav Gospic (?/-) 6-4 6-2
		AF : Martin Verkerk (NL/340) 4-6 6-2 2-6


Weisz, Sebastian (9-9, Sat: 0-1, Ft: 0-2)

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 721
		Q1 : Jordi Marse (?/-) 6-1 6-2
		Q2 : Rafael Garcia (?/-) 7-5 6-2
		Q3 : Miguel Mari (?/-) 6-4 6-4
		QF : Javier Garcia-Sintes (E/738) 0-6 5-7

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (Qualifikation) WR 719
		Q1 : Eduardo Rodriguez (?/-) 6-1 6-0
		Q2 : Ignasi Vila (?/-) 3-6 1-6

	26.04.-02.05. Spanien Satellite #4, Leg 3 (Qualifikation) WR 732
		Q1 : Pedro Lozano (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Julien Jean-Pierre (F/1140) 6-7(1) 1-6

	10.05.-16.05. Italien Future #7 (1.Runde) WR 796
		Q1 : Barry Scollo (?/-) 6-0 6-1
		QF : Christian Dillschneider (CH/1218) 6-1 7-5
		R1 : Goran Oresic (KRO/1048) 2-6 1-6

	17.05.-23.05. Italien Future #8 (Qualifikation) WR 814
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gregor Krusic (SLO/1224) 6-7(3) 3-6

	24.05.-30.05. Italien Future #9 (Qualifikation) WR 815
		Q1 : Freilos
		Q2 : Giancarlo Petrazzoulo (?/-) 1-6 1-6

	31.05.-06.06. Argentinien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 817
		Q1 : Dino Callone (?/-) 6-7(9) 6-3 6-3
		Q2 : Rodrigo Schtscherbyna (?/-) 6-3 7-5
		QF : Federico Abadie (?/-) 1-6 4-6
		R1 : Jose Acasuso (ARG/895) 0-6 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (1.Runde) WR 851
		R1 : Lee Pearson (AUS/545) 0-6 1-6


Wellmann, Lars (1-1)

	29.11.-05.12. Nümbrecht Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Erick Totofazy (?/-) 6-0 6-3
		Q2 : Andreas Weber (D/591) 0-6 0-6


Wenner, Jens-Peter (13-12, Sat: 2-4, Ft: 2-2)

	22.02.-28.02. Kuba/Mexiko Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 738
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jose Valdivia (?/-) 6-0 6-0
		QF : Oscar Bustos (CHL/1308) 7-5 6-1
		R1 : Diego Veronelli (ARG/427) 4-6 6-2 4-6

	01.03.-07.03. Kuba/Mexiko Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 736
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jorge Nanco (?/-) 6-4 6-4
		QF : Michael Quintero (KOL/1240) 7-6(4) 2-6 6-4
		R1 : Juan Carlos Baca (?/-) 6-3 6-3
		AF : Jimi Szymanski (VEN/306) 1-6 3-6

	08.03.-14.03. Kuba/Mexiko Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 730
		R1 : Bobby Hrdina (?/-) 1-6 5-7

	15.03.-21.03. Kuba/Mexiko Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 726
		R1 : Eduardo Bohrer (BRA/721) 6-4 1-6 6-1
		AF : Lazaro Navarro (KUB/735) 6-1 6-7(4) 4-6

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 677
		Q1 : Davor Grgic (KRO/884) 3-6 6-3 7-6(5)
		Q2 : Nicklas Kulti (S/309) 1-6 0-6

	14.06.-20.06. 's Hertogenbosch (Qualifikation) WR 685
		Q1 : Freilos
		Q2 : Fred Hemmes (?/-) 6-0 6-3
		QF : Raemon Sluiter (NL/253) 1-6 4-6

	28.06.-04.07. Lugano Challenger (Qualifikation) WR 683
		Q1 : Gonzalo Rodriguez (URU/1227) 6-2 6-2
		Q2 : Zeljko Krajan (KRO/311) 6-7(3) 4-6

	05.07.-11.07. Frankreich Future #6 (Achtelfinale) WR 683
		R1 : Olivier Bouhamri (F/1301) 6-4 6-3
		AF : Joan Jimenez-Guerra (AND/558) 6-1 3-6 4-6

	12.07.-18.07. Contrexeville Challenger (Qualifikation) WR 684
		Q1 : Romain Sauze (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Gerard Solves (F/316) 5-7 4-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 684
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ondrej Holik (?/-) 3-6 3-6
		QF : Martin Woisetschläger (D/-) 4-6 2-6
		R1 : Paul Hartveg (D/878) 7-6(5) 6-3
		AF : Federico Rovai (S/345) 6-3 1-6 5-7

	19.07.-25.07. Scheveningen Challenger (Qualifikation) WR 686
		Q1 : Arnaud Fontaine (B/612) 4-6 0-6


Wetzel, Martin (9-7, Sat: 1-3)

	31.05.-06.06. Deutschland Future #4b (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Hansen (?/-) 6-3 6-4
		QF : Alexander Gietl (D/780) 6-1 1-6 4-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Björn Krenzer (D/-) 2-6 6-0 6-7(5)

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Mathäs (D/-) 2-6 7-5 6-2
		Q2 : Erik Trümpler (D/1314) 2-6 6-0 2-6

	18.10.-24.10. Schweiz Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Helmut Birkner (?/-) 6-2 6-1
		Q2 : Philippe Kobzos (CH/1232) 2-6 6-3 6-7(7)

	25.10.-31.10. Schweiz Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Jörg Randegger (?/-) 6-4 6-2
		Q2 : Tomislav Gospic (KRO/1320) 6-3 6-2
		QF : Fabio Hutter (?/-) 6-1 6-3
		R1 : Valentino Pest (D/851) 6-1 6-2
		AF : Andreas Weber (D/582) 3-6 4-6

	01.11.-07.11. Schweiz Satellite #2, Leg 3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vincent Tissieres (?/-) 6-1 6-2
		QF : Thomas Schneiter (CH/-) 6-3 6-4
		R1 : Fabio Hutter (?/-) 3-6 4-6

	08.11.-14.11. Schweiz Satellite #2, Masters (1.Runde) WR -
		R1 : Marko Budic (CH/1234) 3-6 3-6


Wilmink, Ralf (4-5)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 967
		Q1 : Graeme Darlington (GB/1028) 6-2 6-7(2) 6-3
		Q2 : Martin Bartonek (TCH/709) 5-7 7-6(8) 2-3 Aufgabe

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 969
		Q1 : Alexandar Tunjic (?/1310) 6-1 6-2
		Q2 : Leos Friedl (TCH/726) 3-6 3-6

	22.03.-28.03. Frankreich Future #2 (Qualifikation) WR 969
		Q1 : Claude Viard (F/-) 6-1 6-0
		Q2 : Sebastien Lami (F/1149) 2-6 6-7(5)

	29.03.-04.04. Frankreich Future #3 (Qualifikation) WR 969
		Q1 : Yves Allegro (CH/473) 3-6 2-6

	03.05.-09.05. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 955
		Q1 : Pavel Sindelar (?/-) 6-1 6-3
		Q2 : Leonardo Azzaro (I/522) 1-6 0-6


Winkler, Wolfgang (0-1)

	01.02.-07.02. Hamburg Challenger (Qualifikation) WR 1312
		Q1 : Mark Gienke (D/-) 6-4 4-6 6-7(4)


Wiring, Gerold (2-4)

	01.03.-07.03. Magdeburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andreas Weber (D/490) 1-6 4-6

	26.04.-02.05. Italien Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Melle van Gemerden (NL/640) 1-6 0-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lukasz Gruszaynski (?/-) 6-4 6-4
		Q2 : Frank Moser (D/1047) kampflos

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patrick Harper (?/-) 6-3 6-1
		Q2 : Bobbie Altelaar (NL/1229) 3-6 2-6


Wirtz, Stefan (0-2)

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Di Stefano (?/-) 4-6 4-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kane Dewhurst (AUS/1142) 6-1 2-6 4-6


Wislsperger, Markus (15-19, Sat: 0-4, Ft: 4-7)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 538
		Q1 : Freilos
		Q2 : Paul Hand (GB/1008) 6-4 6-7(5) 6-7(7)

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 533
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michael Berrer (D/866) 1-6 3-6

	15.02.-21.02. Großbritannien Future #3 (1.Runde) WR 527
		Q1 : Freilos
		Q2 : Paul Hand (GB/1004) 7-6(4) 6-4
		QF : Neil Watts (GB/1307) 3-6 6-3 6-4
		R1 : Simon Dickson (GB/1307) 5-7 1-6

	01.03.-07.03. Australien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 548
		R1 : Bertrand Madsen (HAI/439) 5-7 6-7(2)

	08.03.-14.03. Australien Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 545
		R1 : Martin Hromec (SLK/457) 4-6 1-6

	15.03.-21.03. Australien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 545
		Q1 : Freilos
		Q2 : Sadik Kadir (AUS/1300) 6-7(9) 6-1 6-0
		QF : Mark Nielsen (NSL/400) 3-6 5-7

	12.04.-18.04. Spanien Satellite #2, Leg 1 (1.Runde) WR 602
		R1 : Roberto Menendez (E/715) 7-6(0) 2-6 3-6

	19.04.-25.04. Spanien Satellite #4, Leg 2 (1.Runde) WR 601
		R1 : Roberto Menendez (E/712) 4-6 6-7(1)

	26.04.-02.05. München (Qualifikation) WR 598
		Q1 : Marco Meneschincheri (I/181) 3-6 2-6

	24.05.-30.05. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 604
		Q1 : Enrique Abaroa (MEX/1190) 2-6 7-5 6-1
		Q2 : Kai Schmid (D/1298) 5-7 6-3 2-6

	31.05.-06.06. Fürth Challenger (Qualifikation) WR 612
		Q1 : Mehdi Tahiri (MAR/410) 7-6 6-1
		Q2 : Ronald Agenor (HAI/190) 4-6 7-6 0-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 612
		Q1 : Dante Haynes (?/-) 6-2 6-0
		Q2 : Jon Goldfarb (?/-) 6-3 6-2
		QF : Matthias Frenzel (D/1297) 7-5 4-6 6-1
		R1 : Björn Phau (D/434) 6-7(3) 6-3 2-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 617
		R1 : Dominik Meffert (D/-) 4-6 6-2 6-4
		AF : Diego Moyano (E/256) 4-6 6-0 5-7

	12.07.-18.07. Frankreich Future #7 (Achtelfinale) WR 637
		R1 : Frederic Petitjean (F/676) 7-5 4-6 7-6(5)
		AF : Matteo Colla (I/444) 5-7 2-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Achtelfinale) WR 1193
		Q1 : Martin Hehensteiger (D/-) 3-6 6-1 6-1
		QF : Nino Ulrich (D/-) 3-6 6-2 6-3
		R1 : Florian Marquardt (D/1302) 6-3 7-6(9)
		AF : Florian Jeschonek (D/656) 2-6 0-4 Aufgabe

	25.10.-31.10. USA Future #16 (2.Runde) WR 1159
		Q1 : Freilos
		Q2 : Avery Ticer (?/-) 6-4 6-2
		QF : Laurent Bensadoun (F/1320) 4-6 6-4 6-7(5)
		R1 : Fredrik Giers (S/573) 6-4 6-2
		R2 : Cedric Kauffmann (F/385) 7-5 6-7(9) 4-6

	01.11.-07.11. USA Future #17 (1.Runde) WR 1203
		Q1 : Freilos
		QF : Iphton Louis (USA/-) 6-4 0-6 3-6
		R1 : Eric Drew (USA/619) 6-2 6-7(5) 1-6


Witt, Christian (1-1)

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Joseph Taylor (?/-) 7-6(5) 6-2
		Q2 : Damian Furmanski (ARG/376) 1-6 0-6


Wöhrmann, Jens (0-1)

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 1297
		Q1 : Richey Reneberg (USA/291) 6-4 3-6 4-6


Woisetschläger, Martin (7-4, Ft: 1-1)

	10.05.-16.05. Birmingham Challenger (Qualifikation) WR 1292
		Q1 : Richard Watkins (?/-) 6-4 6-3
		Q2 : Eric Taino (USA/609) 3-6 3-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1297
		Q1 : Markus Innerebner (?/-) 6-3 6-2
		Q2 : Libor Nemecek (TCH/835) 7-6(5) 6-4
		QF : Nikola Davydenko (RUS/1297) 1-6 4-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR 1294
		Q1 : Matthias Frenzel (D/1294) 2-6 6-3 1-6

	12.07.-18.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Oliver Schrinner (D/-) 7-5 6-4
		Q2 : Frank Pokorny (D/-) 4-6 6-3 6-4
		QF : Jens-Peter Wenner (D/684) 6-4 6-2
		R1 : Karsten Braasch (D/200) 6-3 6-3
		AF : Björn Phau (D/426) 3-6 4-6


Wölfel, Jörg (0-1)

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Björn Behles (D/-) kampflos


Wolff, Thorsten (25-25, Sat: 11-17, Ft: 5-4)

	01.03.-07.03. Ägypten Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 785
		Q1 : Omar Haggag (?/-) 6-3 6-0
		Q2 : Christian Dillschneider (CH/1015) 6-4 7-6(6)
		QF : Juraj Hasko (SLK/1193) 6-4 7-5
		R1 : Charles Maria (F/617) 2-6 6-1 3-6

	08.03.-14.03. Ägypten Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 777
		Q1 : Florian Kunth (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Florian Piccari (?/-) 6-3 2-6 0-3 Aufgabe

	05.04.-11.04. Kroatien Satellite #2, Leg 1 (Achtelfinale) WR 788
		Q1 : Freilos
		Q2 : Stefan Balog (D/1150) 6-4 7-5
		Q3 : Jurica Pivcevic (?/-) 6-3 6-2
		QF : Tomas Berendijas (?/-) 0-6 6-3 5-7
		R1 : Alan Sekavac (?/-) 6-0 6-2
		AF : Petr Dezort (TCH/285) 1-6 2-6

	12.04.-18.04. Kroatien Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 781
		R1 : Lovro Zovko (KRO/541) 4-6 7-5 7-6(1)
		AF : Pavel Snobel (TCH/984) 1-6 2-6

	19.04.-25.04. Kroatien Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 778
		R1 : Tomas Berendijas (?/-) 3-6 6-1 6-3
		AF : Igor Kunitcin (RUS/406) 7-6(3) 3-6 4-6

	26.04.-02.05. Kroatien Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 776
		R1 : Boris Borgula (SLK/302) 3-6 0-6

	03.05.-09.05. Türkei Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 775
		R1 : Oliver Marach (A/672) 3-6 1-6

	10.05.-16.05. Türkei Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 713
		R1 : Matthias A. Müller (D/460) 1-6 2-6

	17.05.-23.05. Türkei Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 717
		Q1 : Freilos
		QF : Can Uner (?/-) 6-2 6-4
		R1 : Esat Tanik (TÜR/967) 6-4 6-1
		AF : Jicham Zaatini (LIB/582) 4-6 5-7

	24.05.-30.05. Türkei Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 717
		R1 : Ben Haran (GB/1105) 2-6 6-1 6-1
		AF : Oliver Marach (A/679) 0-6 0-6

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 738
		R1 : Christian Persico (I/992) 6-4 6-1
		AF : Melvyn Op Der Heijde (NL/505) 1-6 2-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 737
		R1 : Gregory Bauwens (B/769) 6-4 6-2
		AF : Federico Dondo (URU/360) 3-6 5-7

	28.06.-04.07. Niederlande Satellite #1, Leg 3 (Viertelfinale) WR 740
		R1 : Sjors Lemmens (?/-) 6-4 6-4
		AF : Stefan Weeda (?/-) 6-0 6-1
		VF : Patricio Rudi (ARG/642) 1-6 2-6

	05.06.-11.07. Niederlande Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 740
		R1 : Gordon Bergraaf (NL/683) 5-7 2-6

	19.07.-25.07. Deutschland Future #8 (Achtelfinale) WR 672
		R1 : Tobias Siechau (D/-) 6-2 6-2
		AF : Jan Weinzierl (D/515) 3-6 0-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 668
		R1 : Alexandre Strambini (CH/531) 3-6 6-4 6-4
		AF : Guillaume Coulliard (?/-) 6-0 4-6 4-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 674
		R1 : Jean-Claude Scherrer (CH/633) 3-6 4-6

	13.09.-19.09. Schweiz Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 674
		R1 : Sandro Della Piana (CH/592) 6-7(4) 1-6

	20.09.-26.09. Schweiz Satellite #1, Masters (Achtelfinale) WR 682
		R1 : Jun Kato (CH/675) 6-7(3) 6-4 6-4
		AF : Melle van Gemerden (NL/453) 1-6 2-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 684
		R1 : Jan Weinzierl (D/330) 3-6 2-6

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (Viertelfinale) WR 654
		R1 : Matthias A. Müller (D/439) 7-6(4) 2-6 7-5
		AF : Florian Marquardt (D/1308) 3-6 7-6(2) 6-3
		VF : Tommi Lenho (FIN/589) 4-6 2-6

	18.10.-24.10. Eckental Challenger (Qualifikation) WR 756
		Q1 : Christopher Kas (D/921) 4-6 4-6

	25.10.-31.10. Tunesien Future #1 (Achtelfinale) WR 708
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michal Varsanyi (SLK/-) 6-4 4-6 7-5
		QF : Francois Schouckens (B/-) 6-3 6-0
		R1 : Mounir El Aarej (MAR/471) 7-5 3-6 7-6(3)
		AF : Thomas Schiessling (A/353) 1-6 2-6

	01.11.-07.11. Tunesien Future #2 (Achtelfinale) WR 703
		R1 : Iztok Bozic (SLO/272) 6-4 2-6 6-0
		AF : Janne Ojala (FIN/384) kampflos


Wolpers, Torsten (0-1, Ch: 0-1)

	08.02.-14.02. Wolfsburg Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Andy Fahlke (D/442) 1-6 6-7(5)


Wunderlich, Heiko (15-14, Sat: 0-3, Ft: 1-3)

	01.03.-07.03. Australien Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ciaran Moore (?/-) 4-6 6-3 3-6

	08.03.-14.03. Australien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arie Shayar (?/-) 6-0 6-0
		Q2 : Nathan McGregor (?/-) 6-4 0-6 6-1
		Q3 : Luke Bourgeois (AUS/942) 0-6 0-6

	15.03.-21.03. Australien Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Wendler (?/-) 6-7(5) 6-3 7-6(5)
		Q2 : Paul Hanley (AUS/472) 2-6 1-6

	26.04.-02.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Peter Bjornlund (?/-) 6-4 6-2
		Q2 : Alexander Karpenko (UKR/1225) 6-1 6-3
		QF : Mitko Blagoev (?/-) 6-4 6-4
		R1 : Paul Hartveg (D/858) 2-6 2-6

	03.05.-09.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nemanja Lalic (?/-) 6-2 6-3
		Q2 : Ilian Nachev (?/-) 6-1 6-2
		QF : Marco Danelli (I/658) 2-6 1-6

	10.05.-16.05. Bulgarien Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Martin Penev (?/-) 7-5 6-3
		QF : Constantin Obretin (?/-) 2-6 6-4 6-4
		R1 : Dimo Tolev (BUL/1218) 4-6 4-6

	17.05.-23.05. Bulgarien Satellite #1, Masters (1.Runde) WR -
		R1 : Marco Danelli (I/659) 3-6 2-6

	26.07.-01.08. Deutschland Future #9 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Patrick Sommer (D/665) 6-1 6-3
		AF : Lee Pearson (AUS/545) 2-6 2-6

	02.08.-08.08. Argentinien Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ramiro Juan (ARG/-) 6-2 6-4
		Q2 : Matias Ormaza (ARG/-) 6-4 2-6 2-6

	09.08.-15.08. Argentinien Satellite #2, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Federico Murgier (?/-) kampflos
		Q2 : Bo Ram Cha (KOR/-) 1-6 2-6

	16.08.-22.08. Argentinien Satellite #2, Leg 3 (Qualifikation) WR 1291
		Q1 : Sebastian Uriarte (ARG/-) 3-6 4-6

	20.09.-26.09. Türkei Future #5 (Qualifikation) WR 1302
		Q1 : Doruk Baglan (TÜR/-) 6-2 6-1
		QF : Tomas Janci (SLK/1138) 3-6 6-3 4-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (1.Runde) WR 1303
		R1 : Juraj Hasko (SLK/601) 4-6 6-7(5)

	04.10.-10.10. Deutschland Future #12 (1.Runde) WR 1308
		R1 : Philipp Stark (D/-) 3-6 4-6


Zay, Marius (0-3, Ch: 0-1)

	21.06.-27.06. Ungarn Future #2 (Qualifikation) WR 1292
		Q1 : Ionut Captan (?/-) 2-6 0-6

	28.06.-04.07. Ungarn Future #3 (Qualifikation) WR 1301
		Q1 : Goran Oresic (KRO/1077) 1-6 0-6

	13.09.-19.09. Brasov Challenger (1.Runde) WR 1299
		R1 : Hector Moretti (ARG/195) 2-6 1-6


Zimmermann, Kim-Alexander (3-5)

	15.02.-21.02. Lübeck Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sasa Hirszon (KRO/428) 4-6 4-6

	30.08.-05.09. Schweiz Satellite #1, Leg 1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : William Barker (?/-) 7-6(4) 6-2
		Q2 : Patrick Schnidrig (CH/-) 6-4 6-4
		QF : Paul Hartveg (D/1152) 5-7 2-6

	06.09.-12.09. Schweiz Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Pennonen (?/-) 6-7(2) 4-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Falk Nier (D/1193) 2-6 3-6

	18.10.-24.10. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Giorgio Prouse (I/1300) 3-6 7-6(5) 6-1
		QF : Jarin Skube (USA/-) 2-6 4-6


Zimmermann, Lars (34-34, Sat: 16-17, Ft: 1-8)

	04.01.-10.01. USA Future #1 (2.Runde) WR 892
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dirk Buers (D/-) 3-6 6-1 6-4
		QF : Lucas Machado (?/-) 6-1 6-4
		R1 : Jalal Chafai (MAR/1324) 6-3 6-1
		R2 : Michael Jessup (USA/481) 6-7(5) 4-6

	11.01.-17.01. USA Future #2 (Qualifikation) WR 892
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mike Yani (?/-) 3-6 4-6

	25.01.-31.01. Mittelamerika Sat. #1, Leg 1 (1.Runde) WR 884
		Q1 : Adam Altschuler (?/-) 6-1 6-1
		Q2 : Walter Barahona (?/-) 6-4 6-2
		QF : Mathew Hanlin (?/-) 7-5 6-2
		R1 : Adam Peterson (USA/450) 4-6 2-6

	01.02.-07.02. Mittelamerika Sat. #1, Leg 2 (1.Runde) WR 884
		Q1 : Freilos
		Q2 : Eric Faulk (?/-) 2-6 7-6(2) 6-3
		QF : Zoltan Boroczky (UNG/914) 7-6(4) 7-5
		R1 : Alexandre Simoni (BRA/425) 1-6 2-6

	08.02.-14.02. Mittelamerika Sat. #1, Leg 3 (1.Runde) WR 882
		Q1 : Freilos
		Q2 : Simon Hancock (?/-) 6-4 6-3
		QF : Rik De Voest (SAF/1310) 3-6 7-5 6-4
		R1 : Paulo Taicher (BRA/334) 3-6 3-6

	15.02.-21.02. Mittelamerika Sat. #1, Masters (Achtelfinale) WR 879
		R1 : Adam Peterson (USA/448) 6-3 6-2
		AF : Alexandre Simoni (BRA/427) 6-4 1-6 4-6

	22.02.-28.02. Kuba/Mexiko Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 882
		Q1 : Michael Miyar (?/-) 6-0 6-1
		Q2 : Jorge Catala (?/-) 5-7 7-5 6-2
		QF : Diego Zorzi (ARG/944) 3-6 5-7
		R1 : Lazaro Navarro (KUB/732) 6-7(4) 3-6

	01.03.-07.03. Kuba/Mexiko Satellite #1, Leg 2 (Qualifikation) WR 798
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dimitrio Martinez (?/-) 4-6 6-3 6-2
		QF : Michael Boulding (GB/1140) 6-7(5) 1-6

	15.03.-21.03. Frankreich Future #1 (Qualifikation) WR 809
		Q1 : Markus Menzler (D/455) 4-6 3-6

	29.03.-04.04. USA Satellite #1, Leg 1 (1.Runde) WR 804
		R1 : Oren Motevassel (ISR/228) 3-6 3-6

	05.04.-11.04. USA Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 802
		R1 : Javier Gutierrez (MEX/507) 5-7 1-6

	12.04.-18.04. USA Satellite #1, Leg 3 (Qualifikation) WR 802
		Q1 : Freilos
		Q2 : Eric Faulk (?/-) 6-7(8) 0-6

	10.05.-16.05. West Afrika Satellite #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 792
		R1 : Diargely Samassa (?/-) 6-1 6-1
		AF : Duncan Krisjan (SAF/1292) 6-1 6-1
		VF : Jean-Claude Scherrer (CH/855) 5-7 3-6

	17.05.-23.05. West Afrika Satellite #1, Leg 2 (Viertelfinale) WR 794
		R1 : Ingo Manning (?/-) 1-6 6-2 6-0
		AF : Corne Krogscheepers (?/-) 6-2 6-4
		VF : Philippe Pasquier (F/960) 3-6 4-6

	24.05.-30.05. West Afrika Satellite #1, Leg 3 (Halbfinale) WR 792
		R1 : Duncan Krisjan (SAF/1298) 6-0 6-1
		AF : Kiantki Thomas (?/-) 6-1 6-3
		VF : Kamil Patel (MRI/835) 6-3 6-4
		HF : Justin Layne (GB/1011) 5-7 6-7(3)

	31.05.-06.06. West Afrika Satellite #1, Masters (Viertelfinale) WR 814
		R1 : Freilos
		AF : Barry Fulcher (GB/1110) 7-6(0) 6-4
		VF : Justin Layne (GB/1016) 5-7 6-7(4)

	07.06.-13.06. Halle (Qualifikation) WR 814
		Q1 : Oscar Burrieza (E/385) 4-6 1-6

	14.06.-20.06. Niederlande Satellite #1, Leg 1 (Viertelfinale) WR 656
		R1 : Hayden Gibson (AUS/663) 7-6(6) 6-2
		AF : Stefan Aarts (NL/1294) 6-3 2-6 6-1
		VF : Marc Merry (NL/435) 1-6 0-6

	21.06.-27.06. Niederlande Satellite #1, Leg 2 (Achtelfinale) WR 660
		R1 : Benjamin Osterbrink (D/1209) 6-2 6-2
		AF : Oscar Bustos (CHL/656) 0-6 3-6

	28.06.-04.07. Niederlande Satellite #1, Leg 3 (1.Runde) WR 660
		R1 : Daniel Caracciolo (ARG/1049) 3-6 5-7

	05.06.-11.07. Niederlande Satellite #1, Masters (1.Runde) WR 660
		R1 : Pieter Calitz (SAF/1187) 6-0 3-6 4-6

	12.07.-18.07. Frankreich Future #7 (1.Runde) WR 660
		R1 : Fabrice Betencourt (F/1239) 3-6 1-6

	19.07.-25.07. Scheveningen Challenger (Qualifikation) WR 620
		Q1 : Marc Merry (NL/440) 5-7 2-6

	09.08.-15.08. Weißrußland Future #1 (1.Runde) WR 629
		R1 : Alexei Kedriouk (KAZ/-) 6-4 3-6 3-6

	16.08.-22.08. Belgien Future #2 (1.Runde) WR 632
		R1 : Igor Kunitcin (RUS/362) 4-6 3-6

	13.09.-19.09. USA Satellite #2, Leg 1 (Qualifikation) WR 633
		Q1 : Iphton Louis (USA/-) 6-2 6-2
		Q2 : Jerry Turek (KAN/-) 6-4 6-7(0) 3-6

	20.09.-26.09. USA Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 636
		Q1 : Matt Guyaux (USA/-) 6-2 4-6 6-3
		Q2 : John Hui (?/-) 6-2 6-2
		QF : David Maxwell (USA/-) 6-4 6-2
		R1 : Andrian Raturandang (INA/806) 6-4 6-1
		R2 : Gavin Sontag (USA/1302) 6-4 6-4
		AF : Tom Chicoine (USA/573) 4-6 1-6

	27.09.-03.10. USA Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 638
		R1 : Gordon Uehling (USA/1233) 6-4 1-6 6-1
		R2 : Vince Mackey (USA/1094) 3-6 6-3 7-6(6)
		AF : Emin Agaev (KAN/611) 2-6 6-1 3-6

	04.10.-10.10. USA Satellite #2, Masters (1.Runde) WR 641
		R1 : Michael Logarzo (AUS/738) 6-3 5-7 6-7(3)

	18.10.-24.10. Mexiko Future #5 (1.Runde) WR 641
		R1 : Jerney Karner (SLO/1069) 4-6 0-6

	01.11.-07.11. Aachen Challenger (Qualifikation) WR 635
		Q1 : Nicklas Timfjord (S/418) 1-6 2-6

	22.11.-28.11. USA Future #20 (1.Runde) WR 684
		R1 : Diego Ayala (USA/840) 2-6 2-6

	29.11.-05.12. USA Future #21 (1.Runde) WR 685
		R1 : Tobias Clemens (D/805) 0-6 3-6

	06.12.-12.12. USA Future #22 (1.Runde) WR 681
		R1 : Alex Witt (USA/541) 2-6 2-6


Zivnicek, Tomas (24-20, Sat: 11-8, Ft: 4-5)

	01.02.-07.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 986
		Q1 : Danijel Kruslin (D/1028) 3-6 2-6

	08.02.-14.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 985
		Q1 : Alan Mackin (?/-) 3-6 2-6

	29.03.-04.04. Frankreich Future #3 (Qualifikation) WR 982
		Q1 : Charles Auffray (F/265) 1-6 1-6

	07.06.-13.06. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 977
		Q1 : Björn Krenzer (D/-) 7-6(1) 5-0 Aufgabe
		Q2 : Nikola Davydenko (RUS/1297) 0-6 0-6

	14.06.-20.06. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 972
		Q1 : Freilos
		Q2 : Benjamin Ebrahimzadeh (D/-) 6-3 7-6(5)
		QF : Julien Link (D/981) 6-2 6-1
		R1 : Nikola Davydenko (RUS/1294) 3-6 2-6

	21.06.-27.06. Eisenach Challenger (Qualifikation) WR 970
		Q1 : Carsten Arriens (D/625) 2-6 4-6

	28.06.-04.07. Ulm Challenger (Qualifikation) WR 982
		Q1 : Emilio Alvarez (E/350) 3-3 2-6

	05.07.-11.07 Österreich Future #1 (Qualifikation) WR 982
		Q1 : Rene Hohm (D/1301) 3-6 6-1 6-3
		Q2 : Goran Oresic (KRO/1077) 2-6 1-6

	12.07.-18.07. Österreich Future #2 (Viertelfinale) WR 983
		Q1 : Giorgio Prouse (I/1306) 6-1 6-3
		Q2 : Michael Gal (?/-) 6-0 6-1
		QF : Mirko Pehar (KRO/884) 7-5 6-2
		R1 : Peter Madarassy (UNG/727) 6-4 7-5
		AF : Leigh Holland (AUS/478) 7-5 6-4
		VF : Jovan Savic (JUG/961) 1-6 7-6(5) 3-6

	26.07.-01.08. Mexiko Satellite #1, Leg 1 (Achtelfinale) WR 983
		R1 : Jovan Savic (JUG/962) 6-3 4-6 6-3
		AF : Flavio Saretta (BRA/469) 2-6 3-6

	02.08.-08.08. Mexiko Satellite #1, Leg 2 (1.Runde) WR 888
		R1 : Rodolfo Rake (PER/563) 1-6 1-6

	09.08.-15.08. Mexiko Satellite #1, Leg 3 (Achtelfinale) WR 920
		R1 : Luis Marafelli (BRA/965) 6-2 6-3
		AF : Rodolfo Rake (PER/564) 2-6 3-6

	16.08.-22.08. Mexiko Satellite #1, Masters (Finale) WR 922
		R1 : Andreas Bubik (USA/1131) 6-4 6-1
		AF : Flavio Saretta (BRA/559) 6-4 5-7 6-4
		VF : Sam Schroerlucke (USA/1203) 7-6(3) 7-6(5)
		HF : Javier Gutierrez (MEX/494) 7-6(3) 3-6 6-4
		 F : Miguel Gallardo (MEX/858) 6-4 6-7(7) 4-6

	13.09.-19.09. Norwegen Future #1 (1.Runde) WR 762
		R1 : Jacob Adaktusson (S/921) 5-7 3-6

	20.09.-26.09. Deutschland Future #10 (1.Runde) WR 764
		R1 : Dieter Kindlmann (D/-) 4-6 3-6

	27.09.-03.10. Deutschland Future #11 (Viertelfinale) WR 766
		Q1 : Jakub Hasek (TCH/1156) 6-3 6-2
		QF : Benjamin Kohllöffel 7-6(3) 6-3
		R1 : Philippe Stark (D/-) 6-1 6-1
		AF : Igor Kornienko (RUS/442) 6-4 7-5
		VF : Andrej Kracman (SLO/717) 1-6 4-6

	04.10.-10.10. Portugal Satellite #2, Leg 1 (Viertelfinale) WR 770
		R1 : Ivan Rodrigo (E/443) 6-3 6-4
		AF : Nuno Matias (POR/1036) 6-3 7-6(0)
		VF : Santiago Ventura (E/395) 1-6 6-7(1)

	11.10.-17.10. Portugal Satellite #2, Leg 2 (Achtelfinale) WR 769
		R1 : Hedler Lopes (POR/1036) 5-7 6-3 6-1
		AF : Pedro Nieto (E/551) 2-6 0-6

	18.10.-24.10. Portugal Satellite #2, Leg 3 (Achtelfinale) WR 722
		R1 : Pedro Leao (POR/1300) 6-1 6-3
		AF : Joao Cunha-Silva (POR/254) 1-6 2-6

	25.10.-31.10. Portugal Satellite #2, Masters (Achtelfinale) WR 722
		R1 : Ashley Fickel (?/-) 6-4 6-4
		AF : Joao Cunha-Silva (POR/251) 1-6 3-6