Turnierkalender 2017


Abou Boutros, Alexander (0-2)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leon Hoeveler (D/-) 0-6 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yohei Otsuka (J/-) 1-6 1-6


Albert, Felix (0-1)

	23.01.-29.01. Maui Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Antoine Bellier (CH/612) 2-6 Aufgabe


Albrecht, Niklas (0-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philip Aplienz (A/-) 0-6 1-6


Albuszies, Jannik (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leon Hoeveler (D/-) 0-6 1-6


Albuszies, Niklas (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stefan Frljanic (KAN/1858) 3-6 6-7(2)


Alhorn, Adrian-Benedikt (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Braun (D/-) 6-3 3-6 1-6


Ambarzumjan, Edison (0-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Igor Saveljic (MNE/1675) 3-6 2-6


Andres, Mark-Flavius (1-4)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1569
		Q1 : Oscar Galimardanov (RUS/-) 3-6 6-4 6-4
		Q2 : Mats Rosenkranz (D/1323) 2-6 4-6

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (Qualifikation) WR 1567
		Q1 : Dominik Nazaruk (PL/-) 4-6 3-6

	20.02.-26.02. Ägypten Future #6 (Qualifikation) WR 1569
		Q1 : Vladimir Polyakov (RUS/1418) 6-7(5) 6-0 3-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR 1560
		Q1 : Freilos
		Q2 : Naim Antonio Jalil Saavedra (CHL/-) 0-6 7-6(4) 4-6


Avetisyan, Michael (0-1)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yannick Staschen (D/-) 6-3 2-6 3-6


Bachinger, Matthias (29-16, Ch: 8-7, Ft: 2-1)

	02.01.-08.01. Happy Valley Challenger (Achtelfinale) WR 493
		R1 : Joao Souza (BRA/123) 6-7(5) 6-4 6-3
		AF : Joris de Loore (B/195) 2-6 4-6

	16.01.-29.01. Australian Open (Qualifikation) WR 473
		Q1 : Franko Skugor (KRO/222) 7-6(6) 6-3
		Q2 : Alex Bolt (AUS/631) 4-6 6-7(5)

	06.02.-12.02. Budapest Challenger (Achtelfinale) WR 436
		Q1 : Nils Langer (D/285) 5-2 Aufgabe
		Q2 : Benjamin Bonzi (F/353) 7-6 (4) 6-2
		QF : Gianluigi Quinzi (I/298) 6-2 3-6 6-1
		R1 : Thomas Fabbiano (I/131) 6-3 6-3
		AF : Marton Fucsovics (UNG/159) 3-6 3-6

	20.02.-26.02. Bergamo Challenger (1.Runde) WR 418
		Q1 : Joao Domingues (POR/293) 6-2 6-3
		Q2 : Viktor Galovic (KRO/592) 7-6(3) 7-6(5)
		QF : Petr Michnev (TCH/288) 6-4 6-0
		R1 : Egor Gerasimov (WRS/468) 4-6 6-7(5)

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (Viertelfinale) WR 416
		R1 : Nils Langer (D/336) 6-4 6-0
		AF : Adelchi Virgili (I/553) 6-1 6-0
		VF : Laurynas Grigelis (LIT/265) 3-6 7-5 6-7(5)

	13.03.-19.03. Drummondville Challenger (1.Runde) WR 410
		Q1 : Samuel Monette (KAN/1765) 6-3 6-4
		Q2 : Austin Krajicek (USA/223) 6-1 7-6(2)
		QF : Raymond Sarmiento (USA/336) 6-3 6-4
		R1 : Mackenzie McDonald (USA/257) 6-0 4-6 1-6

	27.03.-02.04. St. Brieuc Challenger (Qualifikation) WR 393
		Q1 : Freilos
		Q2 : David Guez (F/418) 3-6 4-6

	17.04.-23.04. Taipeh Challenger (Achtelfinale) WR 394
		Q1 : Freilos
		Q2 : Cing-Yang Meng (TPE/1058) 6-1 6-0
		QF : Yu Hsiou Hsu (TPE/1051) 6-4 6-3
		R1 : Brydan Klein (GB/231) 6-4 6-2
		AF : Go Soeda (J/152) 6-4 4-6 1-6

	01.05.-07.05. München (Qualifikation) WR 376
		Q1 : Jerzy Janowicz (PL/165) 4-6 6-4 3-6

	08.05.-14.05. Rom Challenger (Qualifikation) WR 391
		Q1 : Red El Amrani (MAR/559) 6-3 3-6 4-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 390
		Q1 : Louis Weßels (D/521) 7-6(2) 6-2
		Q2 : Caio Zampieri (BRA/333) 6-4 6-3
		QF : Cedrik-Marcel Stebe (D/323) 1-6 6-3 6-7(5)

	22.05.-28.05. Mestre Challenger (Qualifikation) WR 393
		Q1 : Pietro Licciardi (I/789) 6-3 4-6 6-3
		Q2 : Mats Moraing (D/339) 6-4 3-6 6-2
		QF : Gianluca Mager (I/363) 5-7 4-6

	12.06.-18.06. Lyon Challenger (Qualifikation) WR 394
		Q1 : Filip Horansky (SLK/430) 2-6 5-7

	26.06.-02.07. Mailand Challenger (Qualifikation) WR 402
		Q1 : Gian Marco Moroni (I/890) 7-6(5) 6-3
		Q2 : Daniel Munoz de la Nava (E/471) 6-7(7) 3-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Viertelfinale) WR 402
		Q1 : Freilos
		Q2 : Juan Ignacio Londero (ARG/473) 6-1 6-3
		QF : Marc Sieber (D/375) 6-2 6-7(6) 6-3
		R1 : Enrique Lopez (E/247) 6-3 6-3
		AF : Oscar Otte (D/170) 2-6 6-3 6-3
		VF : Filip Krajinovic (SRB/180) 5-7 1-6

	10.07.-16.07. Winnetka Challenger (Halbfinale) WR 406
		R1 : Christopher Eubanks (USA/455) 6-3 5-7 6-3
		AF : Michael Mmoh (USA/185) 6-1 6-3
		VF : Tennys Sandgren (USA/106) 7-5 6-4
		HF : Akira Santillan (J/197) 4-6 6-4 4-6


Bartels, Dominik (1-1, Ft: 1-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Florian Broska (D/1560) 4-6 7-6(5) 6-0
		AF : George von Massow (D/808) 2-6 2-6


Barth, Konstantin (0-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Anze Arh (SLO/-) 2-6 2-6


Bartmann, Kay (0-1)

	23.01.-29.01. USA Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pedro Ferrari Maciel (BRA/-) 6-7(4) 6-7(3)


Barz, Nicolas (1-2)

	09.01.-15.01. Tunesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Skander Ben Abdallah (TUN/-) 6-3 6-3
		QF : Nicolas Tastet (F/-) 4-6 1-6

	16.01.-22.01. Tunesien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Francesco Salviato (I/1610) 4-6 1-6


Baumann, Daniel (2-4)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Czepielewski (D/-) 6-2 3-6 6-7(3)

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gregorio Cordonnier (ARG/1468) 6-3 6-4
		Q2 : Olexiy Kolisnyk (UKR/1083) 6-7(5) 6-3 4-6

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michiel de Krom (NL/1312) 2-6 2-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christopher Traut (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Jonas Trinker (A/1395) 1-6 2-6


Beckstein, Tim (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gille Kremer (LUX/-) 3-6 6-2 4-6


Bertsch, Jochen (1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marlon Vankan (D/-) 7-5 3-6 6-3
		Q2 : Max Colorado (USA/1756) 7-6(7) 2-6 4-6


Böhler, Dominik (15-14, Ft: 9-12)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 731
		R1 : Vadym Ursu (UKR/613) 6-4 6-3
		AF : Yaraslav Shyla (WRS/518) 3-6 6-7(5)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 729
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adriaan de Jager (NL/1593) 6-3 6-7(4) 7-6(3)
		QF : Benjamin Hassan (D/1302) 6-4 7-6(2)
		R1 : Vadym Ursu (UKR/621) 4-6 5-7

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (1.Runde) WR 739
		R1 : Oscar Otte (D/480) 6-7(3) 2-6

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (1.Runde) WR 736
		Q1 : Davide Della Tommasina (I/1614) 6-1 6-2
		QF : Lukas Rüpke (D/925) 6-3 6-1
		R1 : Lorenzo Frigerio (I/443) 7-5 3-6 5-7

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (Achtelfinale) WR 733
		R1 : Christian Hirschmüller (D/834) 6-3 6-4
		AF : Sebastian Ofner (A/281) 6-7(6) 2-6

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR 734
		Q1 : Jamie Oakes (GB/-) 6-2 6-2
		Q2 : Delf Gohlke (D/2058) 6-2 7-5
		QF : Mark Oljaca (USA/-) 2-6 Aufgabe

	27.03.-02.04. Portugal Future #4 (1.Runde) WR 832
		R1 : Samuel Bensoussan (F/836) 3-6 6-3 3-6

	03.04.-09.04. Griechenland Future #5 (1.Runde) WR 832
		R1 : Liam Caruana (I/1222) 1-6 3-6

	01.05.-07.05. Frankreich Future #10 (1.Runde) WR 836
		R1 : Maxime Hamou (F/301) 5-7 5-7

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 830
		Q1 : John-Patrick Smith (AUS/227) 5-7 5-7

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Viertelfinale) WR 835
		R1 : Fernando Yamacita (BRA/955) 3-6 6-2 6-3
		AF : Julian Onken (D/726) 6-3 6-1
		VF : Alexander Vasilenko (RUS/540) 4-6 3-6

	26.06.-02.07. Italien Future #19 (Viertelfinale) WR 832
		R1 : Pietro Rondoni (I/1028) 6-2 6-3
		AF : Andrea Pellegrino (I/549) 6-0 7-5
		VF : Lenny Hampel (A/403) 1-6 6-7(5)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 830
		R1 : Marc Giner (E/331) 6-7(4) 2-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Halbfinale) WR 823
		R1 : Luca Koelle (BRA/1958) 6-3 6-1
		AF : Matias Zukas (ARG/493) 7-5 6-3
		VF : Christian Hirschmüller (D/809) 4-6 6-0 6-2
		HF : Alexey Vatutin (RUS/267) 4-6 2-6


Boerma, Pelle (5-11)

	30.01.-05.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Edward Harwood (GB/-) 6-4 6-1
		Q2 : Jonathan Mridha (S/902) 1-6 2-6

	06.02.-12.02. Ägypten Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Garry Tokas (IND/-) 7-6(6) 7-5
		Q2 : Nathan Eshmade (AUS/1197) 1-6 2-6

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Niccolo Apostolico (I/-) 3-6 4-6

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergey Korneev (RUS/-) 6-1 6-2
		Q2 : Tomas Papik (TCH/486) 3-6 5-7

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dmitrii Morozov (RUS/-) 2-6 4-6

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cesar Testoni (REU/1147) 1-6 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patric Prinoth (I/-) 7-6(4) 4-6 4-6

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vladyslav Orlov (UKR/1619) 3-6 4-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Edoardo Sardella (I/-) 6-3 6-4
		Q2 : Iouri Syromolotov (E/1316) 2-6 1-6

	24.04.-30.04. Ägypten Future #15 (1.Runde) WR -
		R1 : Alexander Merino (PER/1328) 3-6 2-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rishiraj Shekhawat (IND/-) 6-1 6-1
		Q2 : Tim Rühl (D/1979) 3-6 5-7


Bokor, Levente (0-1)

	19.06.-25.06. Ungarn Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrew Rüppli (CH/1090) 1-6 2-6


Born, Yannick Stephan (8-7)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Delf Gohlke (D/2046) 7-6(1) 3-6 6-1
		Q2 : Piotr Grynkowski (PL/1337) 6-3 5-5 Aufgabe
		QF : Fran Zvonimir Zgombic (KRO/1176) 4-6 6-3 5-7

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nicholas Garcia (D/-) 6-4 6-4
		Q2 : Vincent Jänsch-Müller (D/1112) 4-6 4-6

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cem Ilkel (TÜR/329) 2-6 3-6

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kerim Han Bilgin (TÜR/-) 6-2 4-6 7-6(4)
		Q2 : Kirill Dmitriev (RUS/720) 3-6 1-6

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Themi Sitzoukis (AUS/-) 6-3 6-4
		Q2 : Filip Duda (TCH/1398) 3-6 6-3 3-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniil Zarichanskyy (UKR/964) 4-6 6-3 7-6(3)
		Q2 : Mark Fynn (ZIM/1437) 4-6 6-2 7-5
		QF : Philipp Dittmer (D/-) 4-6 2-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Felix Morck (S/-) 6-2 6-2
		Q2 : Quentin Folloit (F/1528) 3-6 5-7


Braun, Alexander (4-4, Ft: 0-1)

	20.03.-26.03. Bahrain Future #1 (1.Runde) WR 1994
		Q1 : Koonwar Gupta (IND/-) 6-0 6-1
		QF : Shonigmatjon Shofayziyev (USB/1468) 6-2 6-0
		R1 : Viktor Durasovic (N/628) 2-6 2-6

	27.03.-02.04. Bahrain Future #2 (Qualifikation) WR 1995
		Q1 : Fariduni Hamid (TJK/-) 6-4 2-6 6-4
		QF : Shahbaaz Khan (IND/1245) 6-4 3-6 4-6

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (Qualifikation) WR 1995
		Q1 : Martim Leote Prata (POR/-) 6-2 1-0 Aufgabe
		Q2 : Jürgen Briand (F/1332) 0-6 3-6

	10.04.-16.04. Katar Future #2 (Qualifikation) WR 2034
		Q1 : Aditya Deswal (IND/-) 5-7 1-6


Braun, Christian (2-6)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Damgaard Qvist (DK/-) 6-0 6-1
		Q2 : Matvey Khomentovskiy (RUS/1110) 0-6 2-6

	20.03.-26.03. Türkei Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Statzberger (A/883) 2-6 2-6

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alejo Vilaro (ARG/1419) 1-6 3-6

	01.05.-07.05. Türkei Future #17 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maksim Tikhomirov (USA/1655) 0-6 0-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Adrian-Benedikt Alhorn (D/-) 3-6 6-3 6-1
		Q2 : Jerome Cron (D/-) 3-6 6-7(6)

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gijs Buntsma (NL/-) 4-6 1-6


Braun, Niclas (4-2, Ft: 0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		Q1 : Johannes Heußner (D/-) 6-0 6-0
		Q2 : Sebastian Schönholz (D/-) 6-0 6-3
		QF : Arnd Weyhausen (D/1643) 6-2 4-6 6-3
		R1 : Valentin Günther (D/2070) 0-6 0-6

	10.07.-16.07. Tschechien Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Mokry (SLK/-) 6-0 6-0
		Q2 : Petr Nouza (TCH/2075) 7-6(2) 1-6 4-6


Breitenberger, Urs (1-3)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yann Marti (CH/335) 0-6 0-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Kopeinigg (A/-) 2-6 0-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rafael Roig (E/-) 7-6(4) 6-3
		Q2 : Leon Hoeveler (D/2011) 3-6 0-6


Brinkmann, Nils (1-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 975
		Q1 : Freilos
		Q2 : Leopold Zima (D/-) 7-5 7-5
		QF : Dominik Recek (TCH/-) 6-7(7) 6-7(6)


Broska, Florian (2-6, Ch: 0-1, Ft: 0-2)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (1.Runde) WR 1547
		R1 : Jeremy Jahn (D/212) 1-6 3-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR 1563
		Q1 : Freilos
		Q2 : Antonin Bolardt (TCH/-) 6-1 4-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 1560
		R1 : Dominik Bartels (D/-) 6-4 6-7(5) 0-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1558
		Q1 : Freilos
		Q2 : Patrick Pradella (D/-) 6-1 6-2
		QF : Benjamin Loccisano (D/2009) 3-6 6-1 6-4
		R1 : Paul Wörner (D/851) 2-6 1-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR 1571
		Q1 : Artem Smirnov (UKR/550) 1-6 1-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR 1628
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mats Hermans (NL/-) 0-6 6-2 1-6


Brutscher, Tobias (0-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yanik Kaelin (CH/-) 2-6 3-6


Bückmann, Carlo (0-1)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan Binding (GB/1766) 5-7 3-6


Bühler, Sebastian (1-5)

	09.01.-15.01. Tunesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Baptiste Crepatte (F/831) 6-4 1-6 1-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maksim Tikhomirov (USA/1469) 2-6 1-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pawel Zawisza (PL/-) 0-6 1-6

	26.06.-02.07. Niederlande Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Simon Musset (F/-) 7-6(8) 6-0
		Q2 : Simon Carr (IRL/1145) 0-6 0-6

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dominik Hruncak (SLK/-) 4-6 1-6


Büttner, Tim (6-3)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patryk Gewert (PL/-) 6-0 6-0
		Q2 : James Markiewicz (GB/-) 2-6 6-4 6-4
		QF : Alex Solanki (IND/1844) 5-7 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oscar Moraing (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Max Colorado (USA/1749) 6-4 4-6 6-4
		QF : Felipe Martinez Sarrasague (ARG/1558) 4-6 0-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Chris Rodesch (LUX/-) 4-6 6-2 6-0
		Q2 : Mats Westkamp (D/-) 6-2 6-4
		QF : Jannis Kahlke (D/1177) 6-4 1-6 2-6


Busch, Ruben (0-2)

	06.03.-12.03. Tunesien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergio Barranco (E/1383) 2-6 3-6

	13.03.-19.03. Tunesien Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Giuliano Benedetti (I/-) 0-6 0-6


Charlos, Tomas (4-7, Ft: 0-1)

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Qualifikation) WR 1761
		Q1 : Gabriele Moghini (CH/-) 6-4 7-5
		Q2 : Szymon Walkow (PL/1142) 3-6 7-6(6) 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR 1761
		Q1 : Michael Zhu (USA/1398) 2-6 0-6

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR 1757
		Q1 : Niklas Guttau (D/-) 7-5 1-6 4-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (1.Runde) WR 1761
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kelly Dickson (USA/-) 6-0 6-0
		QF : Yacoub Makzoume (SYR/-) 6-0 6-4
		R1 : Franco Emanuel Egea (ARG/758) 4-6 6-4 6-7(7)

	24.04.-30.04. Ägypten Future #15 (Qualifikation) WR 1768
		Q1 : Hassan Bakkar (AUS/-) 6-3 6-3
		QF : Huixin Wang (CHN/1508) 6-7(3) 1-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1844
		Q1 : Juri Reckow (D/-) 3-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1835
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tillmann Erdbories (D/-) 2-6 1-6


Choinski, Jan (29-14, Ch: 0-1, Ft: 26-13)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Viertelfinale) WR 607
		R1 : Pirmin Hänle (D/930) 6-1 6-2
		AF : Patrik Rosenholm (S/541) 6-2 6-3
		VF : Evgeny Karlovskiy (RUS/503) 5-7 2-6

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (1.Runde) WR 608
		R1 : Daniel Brands (D/179) 3-6 5-7

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Viertelfinale) WR 609
		R1 : Elmar Ejupovic (D/812) 6-3 6-3
		AF : Laurynas Grigelis (LIT/265) 6-4 7-5
		VF : Alexey Vatutin (RUS/296) 0-6 3-6

	13.02.-19.02. USA Future #8 (1.Runde) WR 596
		R1 : Corentin Denolly (F/498) 2-6 7-6(2) 5-7

	27.02.-05.03. USA Future #9 (Achtelfinale) WR 678
		R1 : Daniel Nolan (AUS/652) 6-2 6-3
		AF : Tommy Paul (USA/297) 6-1 1-6 6-7(4)

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Achtelfinale) WR 678
		R1 : Jarryd Woog (USA/-) 6-3 6-1
		AF : Kimmer Coppejans (B/200) 4-6 3-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Achtelfinale) WR 678
		R1 : Finn Tearney (NSL/414) 7-5 6-7(4) 7-6(4)
		AF : Bradley Klahn (USA/763) 3-6 6-3 3-6

	03.04.-09.04. USA Future #12 (Viertelfinale) WR 674
		Q1 : Thiago Barbosa (BRA/-) 6-1 6-3
		Q2 : Tim Kopinski (USA/1616) 6-1 6-3
		QF : Connor Farren (USA/876) 6-2 6-0
		R1 : Yannick Mertens (B/250) 4-6 6-4 6-1
		AF : Ryan Shane (USA/522) 7-5 6-2
		VF : Philip Bester (KAN/381) kampflos

	08.05.-14.05. Schweden Future #1 (Sieger) WR 673
		R1 : George von Massow (D/803) 6-3 2-6 6-4
		AF : Marc Polmans (AUS/192) 6-1 6-2
		VF : Karl Friberg (S/1369) 4-6 6-1 6-4
		HF : Markus Eriksson (S/498) 6-3 6-3
		 F : Hugo Dellien (BOL/601) 7-5 4-6 6-2

	15.05.-21.05. Schweden Future #2 (1.Runde) WR 673
		R1 : Jürgen Zopp (EST/476) 5-7 2-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Halbfinale) WR 538
		R1 : Dominik Langmajer (TCH/-) 6-2 6-1
		AF : Niels Lootsma (NL/445) 7-6(5) 4-6 6-3
		VF : Pascal Meis (D/610) 6-3 3-6 6-0
		HF : Bruno Sant'Anna (BRA/457) 3-6 6-4 1-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Halbfinale) WR 542
		R1 : Wilson Leite (BRA/724) 6-2 6-2
		AF : Pawel Cias (PL/638) 4-6 6-0 6-4
		VF : Mariano Kestelboim (ARG/439) 7-6(2) 6-2
		HF : Kamil Majchrzak (PL/261) 4-6 0-6

	19.06.-25.06. Polen Future #2 (1.Runde) WR 510
		R1 : Evan Furness (F/767) 3-6 3-6

	26.06.-02.07. Polen Future #3 (Halbfinale) WR 507
		R1 : Adrian Andrzejczuk (PL/961) 6-3 6-2
		AF : Wojciech Marek (PL/-) 6-2 6-2
		VF : Andrea Vavassori (I/569) 6-3 6-3
		HF : Markus Eriksson (S/359) 6-2 3-6 5-7

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Halbfinale) WR 494
		R1 : Mats Rosenkranz (D/1224) 6-3 2-6 6-0
		AF : Alex Knaff (LUX/1784) 7-6(1) 6-2
		VF : Filip Horansky (SLK/426) 6-1 7-6(5)
		HF : Enrique Lopez (E/250) 5-7 6-4 3-6


Cron, Jerome (2-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marek Pesicka (TCH/-) 6-2 6-1
		Q2 : Christian Braun (D/-) 6-3 7-6(6)
		QF : Adrian Oetzbach (D/-) 0-6 2-6


Cubelic, Karlo (2-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marcel Hein (D/-) 6-1 6-0
		Q2 : Daniel Czepielewski (D/-) 2-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Felix Steen (D/-) 6-2 6-0
		Q2 : Leonard von Hindte (D/2054) 2-6 2-6


Cucka, Konstantin (0-3)

	26.06.-02.07. Belgien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arnaud Graisse (B/-) 0-6 0-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavle Daljev (SRB/-) 1-6 2-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philipp Schellhorn (D/-) 0-6 1-6


Czepielewski, Daniel (8-10, Ft: 1-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Baumann (D/-) 2-6 6-3 7-6(3)
		Q2 : Mark Burgos (F/1763) 6-2 6-4
		QF : Duje Kekez (KRO/885) 3-6 0-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tom Schönenberg (D/1214) 6-3 7-6(4)
		Q2 : Karlo Cubelic (D/-) 6-2 6-3
		QF : Elmar Ejupovic (D/812) 4-6 4-6

	06.02.-12.02. Indonesien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christian Alvin Edison (IDN/-) 3-6 3-6

	13.02.-19.02. Indonesien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yuto Sakai (J/-) 3-6 2-6

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leonard von Hindte (D/2078) 4-6 1-6

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maciej Nowak (PL/-) 1-6 3-6

	01.05.-07.05. Türkei Future #17 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentin Günther (D/-) 4-6 1-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentin Günther (D/-) 6-7(2) 2-6

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cengiz Aksu (TÜR/-) 3-6 6-7(6)

	22.05.-28.05. Türkei Future #20 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Samuel Bothwell (IRL/-) 6-4 6-3
		Q2 : Julius Tverijonas (LIT/1467) 6-7(5) 7-6(7) 6-3
		QF : Nathan Lavanchy (CH/-) 6-1 6-3
		R1 : Kaya Göre (TÜR/1648) 6-4 6-4
		AF : Alessandro Petrone (I/720) 1-6 4-6


Dernowski, Dietrich (7-18, Ft: 0-3)

	16.01.-22.01. USA Future #4 (Qualifikation) WR 1945
		Q1 : Naoki Nakagawa (J/733) 7-5 1-6 6-7(2)

	06.02.-12.02. Spanien Future #4 (Qualifikation) WR 1951
		Q1 : Tahir Deniz Turgut (TÜR/-) 6-1 6-2
		Q2 : Marc Fornell (E/903) 2-6 1-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (Qualifikation) WR 1950
		Q1 : Marcos Giraldi (E/723) 4-6 4-6

	20.02.-26.02. Spanien Future #6 (Qualifikation) WR 1955
		Q1 : Pol Vasquero (E/1867) 3-6 6-3 4-6

	27.02.-05.03. Tunesien Future #8 (Qualifikation) WR 1953
		Q1 : Zizou Bergs (B/1772) 2-6 1-6

	06.03.-12.03. Tunesien Future #9 (Qualifikation) WR 1867
		Q1 : Nikita Matveyko (RUS/-) 7-5 6-4
		Q2 : Philipp Schroll (A/1157) 6-1 6-4
		QF : Francois-Arthur Vibert (F/869) 2-6 0-6

	13.03.-19.03. Spanien Future #7 (Qualifikation) WR 1860
		Q1 : Lazar Vojinovic (SRB/-) 4-6 5-7

	20.03.-26.03. Spanien Future #8 (Qualifikation) WR 1860
		Q1 : Antonio Javier Ayala (E/1508) 6-2 2-6 1-6

	27.03.-02.04. Spanien Future #9 (Qualifikation) WR 1851
		Q1 : Pablo Irigaray (E/1995) 2-6 2-6

	03.04.-09.04. Spanien Future #10 (1.Runde) WR 1851
		Q1 : Jorge Lopez (E/1019) 2-6 0-6
		R1 : Attila Balazs (UNG/282) 1-6 2-6

	24.04.-30.04. Spanien Future #11 (Qualifikation) WR 1944
		Q1 : Sergio Esteban (E/-) 6-4 6-3
		Q2 : Jaime Fermosell (E/1073) 3-6 6-3 3-6

	15.05.-21.05. Tunesien Future #19 (1.Runde) WR 1944
		R1 : Christopher Heyman (B/392) 1-6 2-6

	22.05.-28.05. Tunesien Future #20 (1.Runde) WR 1940
		R1 : Filippo Baldi (I/727) 0-6 0-6

	05.06.-11.06. Spanien Future #16 (Qualifikation) WR 2001
		Q1 : Jose Juarez (E/-) 6-7(5) 4-6

	19.06.-25.06. Rumänien Future #4 (Qualifikation) WR 2014
		Q1 : Calin Manda (RUM/1327) 2-6 1-6

	26.06.-02.07. Rumänien Future #5 (Qualifikation) WR 2009
		Q1 : Ioan Abrudan (RUM/-) 6-3 3-1 Aufgabe
		Q2 : David Pata (RUM/-) 5-7 6-7(1)

	10.07.-16.07. Spanien Future #21 (Qualifikation) WR 2051
		Q1 : Pol Martin (E/-) 2-6 6-4 7-5
		Q2 : Mikel Aranzabal (E/-) 6-2 4-6 6-3
		QF : Alejandro Garcia (E/1784) 6-4 1-6 5-7


Dettinger, Moritz (6-6, Ft: 0-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 1508
		Q1 : Freilos
		Q2 : Christopher Hutterer (A/-) 7-6(5) 6-3
		QF : Martins Podzus (LET/794) 6-7(3) 2-6

	27.03.-02.04. Spanien Future #9 (Qualifikation) WR 1497
		Q1 : Eduardo Russi (BRA/1995) 6-0 6-4
		Q2 : Vullnet Tashi (CH/1069) 2-6 3-6

	03.04.-09.04. Spanien Future #10 (Qualifikation) WR 1497
		Q1 : Victor Moreno (E/-) 7-6(5) 6-3
		Q2 : Carlos Boluda (E/657) 4-6 1-6

	01.05.-07.05. Frankreich Future #10 (1.Runde) WR 1506
		Q1 : Andre Batista (CH/-) 6-3 6-3
		QF : Bingru Chen (CHN/-) 6-2 6-3
		R1 : Fabio Costa (BRA/-) 2-6 6-4 2-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR 1536
		Q1 : Freilos
		Q2 : Pawel Zawisza (PL/-) 2-6 3-6

	12.06.-18.06. Italien Future #17 (Qualifikation) WR 1535
		Q1 : Davide Scainelli (I/-) 6-0 6-0
		QF : Nicolo Turchetti (I/1033) 4-6 5-7


Dittmer, Philipp (7-6, Ft: 0-1)

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yvo Panak (TCH/1946) 1-6 2-6

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Harsha Mohan Vardhan (IND/-) 6-0 6-1
		Q2 : Daniil Zarichanskyy (UKR/964) 0-6 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (1.Runde) WR -
		Q1 : Michal Nispon (PL/-) 6-2 6-3
		Q2 : Vladyslav Orlov (UKR/1616) 6-0 6-3
		QF : Yannick Stephan Born (D/-) 6-4 6-2
		R1 : Vladyslav Manafov (UKR/334) 6-3 2-6 3-6

	08.05.-14.05. Ukraine Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bogdan Fedortsov (UKR/-) 6-1 6-0
		Q2 : Filip Duda (TCH/1608) 6-3 6-4
		QF : Jordan Correia (BRA/967) 1-6 2-6

	15.05.-21.05. Ukraine Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Danyil Chornous (UKR/-) 6-3 6-4
		Q2 : Oleg Prohodko (UKR/944) 0-6 0-6

	22.05.-28.05. Ukraine Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Yurii Dzhavakian (UKR/888) 1-6 5-7


Djurdjevic, Bogdan (8-9, Ft: 0-1)

	23.01.-29.01. Türkei Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oleg Ladik (RUS/-) 6-3 5-7 7-5
		Q2 : Filip Brtnicky (TCH/1027) 1-6 4-6

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luke Johnson (GB/1563) 1-6 2-6

	20.03.-26.03. Spanien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mario Mansilla (E/-) 7-6(0) 6-3
		Q2 : Adria Mas Mascolo (E/1166) 0-6 1-6

	27.03.-02.04. Kroatien Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Klaus (A/-) 6-1 6-1
		Q2 : Peter Samosi (SLK/-) 6-2 6-4
		Q3 : Ignacio Monzon (ARG/1398) 6-7(2) 0-6

	10.04.-16.04. Italien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Riccardo Roberto (I/1553) 3-6 6-2 4-6

	17.04.-23.04. Frankreich Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Hugo Daubias (F/1393) 3-6 6-7(9)

	22.05.-28.05. Spanien Future #15 (1.Runde) WR -
		R1 : Igor Marcondes (BRA/721) 2-6 4-6

	05.06.-11.06. Bosnien-Herzegowina Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kosta Petrov (SRB/-) 6-1 6-4
		Q2 : Alexey Dubinin (RUS/-) 6-2 6-1
		QF : Gorazd Srbljak (MZD/1247) 0-6 3-6

	19.06.-25.06. Portugal Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Guilherme Wojchiechowski Osorio (POR/-) 7-6(4) 6-3
		Q2 : Afonso Cortez (POR/-) 6-0 6-4
		QF : Nuno Borges (POR/1263) 1-6 4-6


Dornbusch, Michel (2-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dominik Langmajer (TCH/-) 6-2 6-2
		Q2 : Mats Rosenkranz (D/1190) 6-2 6-4
		QF : Michael Vrbensky (TCH/1920) 6-2 2-6 3-4 Aufgabe


Drees, Justus Paul (1-2)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marko Vukoja (D/-) 7-5 6-3
		Q2 : Bennet Stephan (D/-) 3-6 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Joel Link (D/-) 1-6 2-6


Dvorak, Nicolas (1-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alessandro Papalia (I/-) 6-4 6-4
		Q2 : Fernando Yamacita (BRA/958) 2-6 1-6


Ejupovic, Elmar (20-15, Ft: 12-14)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Sieger) WR 812
		Q1 : Freilos
		Q2 : Leonid Avramenko (RUS/-) 6-4 6-3
		QF : Daniel Czepielewski (D/-) 6-4 6-4
		R1 : Pavel Nejedly (TCH/619) 6-2 6-4
		AF : Alexander Mannapov (D/-) 6-1 6-4
		VF : Mats Moraing (D/456) 6-1 6-7(2) 7-5
		HF : Yaraslav Shyla (WRS/519) 7-6(4) 7-6(5)
		 F : Oscar Otte (D/523) 7-6(4) 6-7(3) 6-4

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 812
		Q1 : Freilos
		Q2 : David Novotny (D/-) 6-7(5) 6-3 6-3
		QF : Sebastian Prechtel (D/1053) 6-2 6-2
		R1 : Jan Choinski (D/609) 3-6 3-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Achtelfinale) WR 670
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luca Keist (CH/1865) 6-4 6-1
		QF : Dario Huber (CH/-) 6-4 6-1
		R1 : Yann Marti (CH/332) 6-3 6-7(5) 7-6(1)
		AF : Robin Kern (D/577) 2-6 4-6

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (Qualifikation) WR 654
		Q1 : Francesco Salviato (I/1427) 4-6 6-4 5-7

	06.03.-12.03. Italien Future #3 (1.Runde) WR 654
		Q1 : Manuel Mazzella (I/1320) 6-4 6-7(3) 6-1
		QF : Riccardo Maiga (CH/1064) 6-7(3) 7-6(2) 7-5
		R1 : Botic van de Zandschlup (NL/372) 4-6 6-7(3)

	13.03.-19.03. Italien Future #4 (1.Runde) WR 655
		R1 : Walter Trusendi (I/400) 4-6 3-6

	20.03.-26.03. Frankreich Future #7 (Achtelfinale) WR 655
		R1 : Scott Griekspoor (NL/510) 6-7(3) 7-6(2) 6-4
		AF : Evan Furness (F/893) 3-6 2-6

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (1.Runde) WR 653
		R1 : Iouri Syromolotov (E/1315) 4-6 4-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Achtelfinale) WR 654
		R1 : Iouri Syromolotov (E/1316) 6-2 6-3
		AF : Olexiy Kolisnyk (UKR/1046) 1-6 7-5 4-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (1.Runde) WR 685
		R1 : Alexandar Lazarov (BUL/585) 1-6 5-7

	22.05.-28.05. Bosnien-Herzegowina Future #1 (Viertelfinale) WR 696
		R1 : Shinnosuke Hiramatsu (J/-) 6-3 6-1
		AF : Dejan Katic (SRB/741) 6-2 1-0 Aufgabe
		VF : Fabrizio Ornago (I/654) 6-4 6-7(4) 3-6

	29.05.-04.06. Bosnien-Herzegowina Future #2 (Achtelfinale) WR 694
		R1 : Gabriel Donev (BUL/964) 6-1 6-1
		AF : Miljan Zekic (SRB/214) 1-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 683
		R1 : George von Massow (D/808) 1-6 7-6(8) 6-7(1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 675
		R1 : Jordi Walder (D/1976) 6-2 1-6 5-7

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 679
		R1 : Adrian Obert (D/1228) 6-1 6-7(5) 1-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 691
		R1 : Philip Davydenko (RUS/1675) 7-6(5) 3-0 Aufgabe
		AF : Filip Horansky (SLK/426) 5-7 3-6


Erdbories, Tillmann (2-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oscar Galimardanov (RUS/-) 6-4 6-2
		Q2 : Tomas Charlos (D/1835) 6-2 6-1
		QF : Tom Schönenberg (D/1402) 0-6 5-7


Ewers, Felix (1-1)

	03.07.-09.07. Belgien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stijn Slump (NL/1648) 6-2 2-6 6-4
		Q2 : Teodor Giusca (RUM/-) 4-6 3-6


Eyers, Maxim (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maik Steiner (D/-) 2-6 1-6


Fallert, Fabian (0-1, Ft: 0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR -
		R1 : Paul Wörner (D/848) 1-6 2-6


Fallert, Florian (19-17, Ft: 11-15)

	09.01.-15.01. Frankreich Future #1 (Achtelfinale) WR 870
		R1 : Manuel Guinard (F/1003) 6-4 6-2
		AF : Maxime Hamou (F/316) 3-6 4-6

	23.01.-29.01. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 868
		Q1 : Valentin Nourrissat (F/-) 6-2 6-2
		QF : Paul Gueye (F/-) 6-3 7-5
		R1 : Joran Vliegen (B/654) 1-6 4-6

	30.01.-05.02. Großbritannien Future #1 (1.Runde) WR 868
		Q1 : Freilos
		Q2 : Medy Chettar (F/-) 6-4 6-0
		QF : Mirko Martinez (CH/1139) 7-6(7) 6-2
		R1 : Neil Pauffley (GB/639) 4-6 6-1 2-6

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 850
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jannis Kahlke (D/1166) 2-6 6-2 5-7

	13.02.-19.02. Großbritannien Future #3 (Achtelfinale) WR 847
		Q1 : Freilos
		Q2 : Joe Tyler (GB/-) 6-3 2-6 6-4
		QF : George Davies (GB/-) 7-6(5) 6-7(4) 6-2
		R1 : Viktor Durasovic (N/630) 6-7(5) 6-4 6-2
		AF : Andres Artunedo (E/466) 1-6 0-6

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Qualifikation) WR 848
		Q1 : Alexandre Gabriel Rodrigues (BRA/-) 6-1 6-3
		Q2 : Alexander Boborykin (RUS/1565) 1-6 6-1 7-5
		QF : Bogdan Bobrov (RUS/1198) 4-6 6-7(8)

	13.03.-19.03. Israel Future #1 (Viertelfinale) WR 842
		R1 : Stanislav Poplavskyy (UKR/908) 6-3 6-1
		AF : Tobias Simon (D/542) 6-4 4-6 7-6(3)
		VF : Edan Leshem (ISR/405) 5-7 3-6

	20.03.-26.03. Israel Future #2 (1.Runde) WR 842
		R1 : Daniel Tamir (ISR/2095) 3-6 6-3 4-6

	27.03.-02.04. Bahrain Future #2 (Halbfinale) WR 837
		R1 : Hasan Abdulnabi (BRN/-) 6-1 6-1
		AF : Filip Horansky (SLK/384) 7-6(4) 6-1
		VF : Benjamin Lock (ZIM/464) 3-6 6-3 6-4
		HF : Mick Lescure (F/615) 3-6 2-6

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (1.Runde) WR 837
		R1 : Sem Verbeek (NL/1939) 1-6 5-7

	24.04.-30.04. Tunesien Future #16 (1.Runde) WR 771
		R1 : Benjamin Bonzi (F/322) 3-6 3-6

	01.05.-07.05. Tunesien Future #17 (1.Runde) WR 772
		R1 : Cristian Carli (I/745) 6-0 3-6 2-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (Achtelfinale) WR 772
		R1 : Manuel Pena Lopez (ARG/1047) 6-4 6-4
		AF : Gleb Sakharov (F/232) 4-6 3-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Viertelfinale) WR 769
		R1 : Adrian Obert (D/1594) 7-6(1) 3-6 6-4
		AF : Patrik Rikl (TCH/-) 5-7 7-5 6-4
		VF : Julian Lenz (D/731) 1-6 2-5 Aufgabe

	05.06.-11.06. Bosnien-Herzegowina Future #3 (Achtelfinale) WR 774
		R1 : Roko Savin (KRO/1655) 6-4 6-2
		AF : Evan King (USA/315) 3-6 1-5 Aufgabe

	26.06.-02.07. Italien Future #19 (1.Runde) WR 730
		R1 : Roberto Marcora (I/839) 4-6 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 730
		R1 : Alexis Gautier (F/1488) 2-6 5-7


Fanselow, Sebastian (31-10, Ch: 0-1, Ft: 26-7)

	02.01.-08.01. USA Future #1 (Viertelfinale) WR 519
		R1 : Fabiano de Paula (BRA/730) 6-1 6-2
		AF : Dennis Nevolo (USA/467) 6-2 6-2
		VF : Yannick Hanfmann (D/315) 6-2 2-6 2-6

	09.01.-15.01. USA Future #2 (Halbfinale) WR 522
		R1 : Kaichi Uchida (J/432) 6-3 6-4
		AF : Evan Song (USA/599) 7-5 6-3
		VF : Henry Craig (USA/-) 6-1 6-0
		HF : Marcos Giron (USA/581) 7-6(1) 6-7(6) 2-6

	30.01.-05.02. Burnie Challenger (Qualifikation) WR 524
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tomislav Edward Papac (AUS/-) 6-0 6-1
		QF : James Frawley (AUS/1301) 2-6 6-3 5-7

	06.02.-12.02. Launceston Challenger (1.Runde) WR 495
		Q1 : Freilos
		Q2 : Patrick Daciek (USA/995) 6-1 6-3
		QF : Nathan Pasha (USA/815) 6-4 6-1
		R1 : Max Purcell (AUS/342) 6-4 4-6 6-7(5)

	13.02.-19.02. Indonesien Future #2 (Sieger) WR 497
		R1 : Masaya Kobayashi (J/1174) 6-3 6-3
		AF : Christopher Rungkat (IDN/447) 7-6(3) 3-0 Aufgabe
		VF : Evan King (USA/340) 6-2 6-2
		HF : Nathan Pasha (USA/814) 6-3 6-2
		 F : Dayne Kelly (AUS/390) 6-3 6-3

	20.02.-26.02. Indonesien Future #3 (Sieger) WR 488
		R1 : Jorge Monteiro (CHL/794) 6-3 6-3
		AF : Yutaro Matsuzaki (J/1772) 6-3 6-1
		VF : Evan King (USA/340) 6-1 6-2
		HF : Sho Shimabukuro (J/1371) 6-4 7-5
		 F : Alexandre Muller (F/333) 6-1 6-3

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Halbfinale) WR 394
		R1 : Fred Simonsson (S/739) 7-5 6-3
		AF : Luca Gelhardt (D/1546) 6-2 6-0
		VF : Christian Harrison (USA/456) 6-4 2-6 7-5
		HF : Dmitry Popko (KAZ/211) 3-6 4-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Sieger) WR 394
		R1 : Alexios Halebian (USA/627) 6-4 7-5
		AF : John Lamble (USA/800) 6-2 6-0
		VF : Jared Hiltzik (USA/529) 6-3 6-4
		HF : Mackenzie McDonald (USA/257) kampflos
		 F : Bradley Klahn (USA/763) 6-3 6-2

	03.04.-09.04. USA Future #12 (1.Runde) WR 386
		R1 : Brayden Schnur (KAN/358) 1-6 6-1 3-6

	10.04.-16.04. USA Future #13 (Achtelfinale) WR 336
		R1 : Yosuke Watanuki (J/512) 6-2 6-0
		AF : Jared Hiltzik (USA/500) 6-3 5-7 2-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 337
		Q1 : Matteo Donati (I/217) 7-6(3) 6-4
		Q2 : Bradley Klahn (USA/524) 7-5 7-6(5)
		QF : Dominik Köpfer (D/374) 6-7(3) 4-6

	29.05.-04.06. Italien Future #15 (1.Runde) WR 338
		R1 : Vaclav Safranek (TCH/197) 3-6 4-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Viertelfinale) WR 340
		R1 : Tobias Simon (D/520) 4-6 6-4 6-0
		AF : Jason Kubler (AUS/976) 6-3 6-7(3) 6-3
		VF : Orlando Luz (BRA/493) 3-6 6-4 6-7(3)


Fitzon, Benjamin (2-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lovre Zupic (KRO/-) 6-3 6-4
		Q2 : Robin Lang (D/-) 3-6 0-4 Aufgabe

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Floris van den Brink (NL/2050) kampflos
		Q2 : Felipe Martinez Sarrasague (ARG/1558) 2-6 2-6


Fleischhauer, Patrick (1-1)

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Stanislav Blazka (TCH/-) 6-2 6-0
		Q2 : Matej Vocel (TCH/880) 0-6 2-6


Flinner, Marek (1-5)

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergei Pogosian (RUS/-) 5-7 6-7(5)

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel-Andrea Rodriguez (E/-) 6-2 6-4
		Q2 : Marko Osmakcic (CH/2056) 2-6 2-6

	03.04.-09.04. Griechenland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergei Pogosian (RUS/-) 3-6 6-2 1-6

	22.05.-28.05. Italien Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lorenzo Seroddi (I/-) 4-6 6-1 2-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peter Heller (D/1505) 3-6 1-6


Freimuth, Jesper Tull (2-1)

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Christopher Traut (D/-) 6-3 6-1
		Q2 : David Novotny (D/-) 6-4 6-2
		QF : Robin Lang (D/-) 1-6 1-6


Friese, Maximilian (2-4)

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Merkulov (RUS/-) 7-5 6-3
		Q2 : Peter Bothwell (IRL/747) 2-6 0-6

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ben Jones (GB/-) 1-6 1-6

	03.04.-09.04. Griechenland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Odysseas Menexelis (GRI/-) 6-2 6-1
		Q2 : Rayane Roumane (F/1559) 0-6 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Benjamin Loccisano (D/2009) 0-6 0-6


Garcia, Nicholas (0-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yannick Stephan Born (D/-) 4-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Adriaan de Jager (NL/1593) 7-5 3-6 4-6


Gelhardt, Luca (31-15, Ft: 5-8)

	09.01.-15.01. Tunesien Future #1 (1.Runde) WR 1508
		Q1 : Freilos
		Q2 : Aswin Lizen (GB/-) 6-2 6-3
		QF : Patric Prinoth (I/-) 6-2 6-0
		R1 : Jordan Ubiergo (F/642) 5-7 0-6

	16.01.-22.01. Tunesien Future #2 (Qualifikation) WR 1515
		Q1 : Kooros Ghasemi (KAN/-) 6-2 6-1
		Q2 : Mario Mansilla (E/-) 6-1 6-0
		QF : Mikalai Haliak (WRS/1266) 0-6 4-6

	23.01.-29.01. Tunesien Future #3 (Qualifikation) WR 1511
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luis Faria (POR/-) 4-6 1-6

	13.02.-19.02. USA Future #7 (Qualifikation) WR 1539
		Q1 : Nathan Perrone (USA/-) 7-5 6-7(1) 6-3
		Q2 : Paul Barretto (USA/-) 6-3 4-6 6-4
		Q3 : Cameron Silverman (USA/828) 2-6 1-6

	13.02.-19.02. USA Future #8 (Qualifikation) WR 1544
		Q1 : Peter Gulyas (UNG/-) 6-0 6-0
		Q2 : Fletcher Scott (USA/-) 4-6 4-6

	27.02.-05.03. USA Future #9 (Qualifikation) WR 1546
		Q1 : Hleb Maslau (WRS/1772) 6-2 6-1
		Q2 : Zurab Zhvania (GEO/-) kampflos
		Q3 : Filip Cristian Jianu (RUM/-) 3-6 6-0 1-6

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Achtelfinale) WR 1546
		Q1 : Jack Vance (USA/-) 6-0 6-1
		Q2 : Rahul Sadhwani (IND/-) 6-1 6-1
		QF : Benjamin Hannestad (DK/1006) 6-3 7-5
		R1 : Ricardo Rodriguez (VEN/770) 7-6(5) 6-3
		AF : Sebastian Fanselow (D/394) 2-6 0-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Qualifikation) WR 1546
		Q1 : Isaiah Strode (USA/2078) 6-7(2) Aufgabe

	03.04.-09.04. USA Future #12 (1.Runde) WR 1536
		Q1 : Thomas Tomczak (USA/-) 6-2 6-1
		Q2 : Sam Fischer (USA/-) kampflos
		QF : Nicholas Shamma (USA/-) 6-3 6-4
		R1 : Alexander Sarkissian (USA/299) 2-6 1-6

	24.04.-30.04. Israel Future #4 (Achtelfinale) WR 1395
		Q1 : Freilos
		Q2 : Uri Hai Asidon (ISR/-) 6-1 6-0
		QF : Yair Sarouk (ISR/-) 6-1 6-4
		R1 : Tal Goldengoren (ISR/821) 6-4 7-5
		AF : Liam Caruana (I/874) 2-6 2-6

	01.05.-07.05. Israel Future #5 (Achtelfinale) WR 1393
		Q1 : Raz Shtigman (ISR/-) 6-0 6-0
		Q2 : Niv Zuckerman (ISR/-) 6-0 6-1
		QF : Amit Gabreal (ISR/1213) 6-7(6) 6-4 6-1
		R1 : Tim Kopinski (USA/1644) 6-3 6-2
		AF : David Guez (F/420) 5-7 3-6

	08.05.-14.05. Israel Future #6 (1.Runde) WR 1392
		Q1 : Freilos
		Q2 : Daniel Dudockin (ISR/2078) 6-3 6-4
		QF : Daniel Tamir (ISR/1639) 7-5 6-1
		R1 : Luka Johnson (USA/1565) 6-3 6-7(3) 0-6

	05.06.-11.06. Israel Future #9 (Achtelfinale) WR 1238
		R1 : Davide Albertoni (I/-) 6-0 6-3
		AF : Mor Bulis (ISR/827) 3-6 1-6

	12.06.-18.06. Israel Future #10 (Achtelfinale) WR 1238
		Q1 : Freilos
		Q2 : Yotam Fux (ISR/-) 6-0 6-0
		QF : Omer Yeshaya (ISR/1584) 6-1 6-2
		R1 : Ido Zonder (ISR/-) 6-2 6-0
		AF : David Guez (F/364) 7-6(3) 3-6 1-6

	19.06.-25.06. Israel Future #11 (Qualifikation) WR 1397
		Q1 : Yam Ziv (ISR/-) 6-0 6-1
		Q2 : Nevo Gabriely (ISR/-) 6-2 6-1
		QF : Itay Shpindler (ISR/1979) 5-7 Aufgabe


Gerch, Lucas (4-1, Ft: 1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Steven Broge (F/-) 6-1 6-0
		Q2 : Alex Knaff (LUX/1648) 6-7(5) 6-3 6-4
		QF : Matthew Dellavedova (AUS/1927) 6-3 6-3
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/461) 6-3 6-4
		AF : Paul Wörner (D/848) 3-6 4-6


Göring, Marlon (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul-Georg Günther (D/-) 5-7 6-7(4)


Gohlke, Delf (6-13)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR 2046
		Q1 : Yannick Stephan Born (D/-) 6-7(1) 6-3 1-6

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (Qualifikation) WR 2063
		Q1 : Maxim Landa (DK/1654) 6-3 6-7(11) 6-4
		Q2 : Ignace van den Steene (B/-) 4-6 6-7(3)

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR 2058
		Q1 : Michalis Kostikoglou (GRI/-) 6-1 6-3
		Q2 : Dominik Böhler (D/734) 2-6 5-7

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (Qualifikation) WR 2058
		Q1 : Maximilien Sanson (CH/1652) 2-6 6-1 6-2
		Q2 : Milan Drinic (SRB/677) 4-6 2-6

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR 2033
		Q1 : Vlad Niculae (RUM/-) 6-2 6-1
		Q2 : Ville-Petteri Ahti (FIN/-) 3-6 4-6

	03.04.-09.04. Griechenland Future #5 (Qualifikation) WR 2033
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alexander Jhun (GB/-) 2-6 1-6

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR 1989
		Q1 : Vito Dell'Elba (I/-) 6-3 6-4
		Q2 : Alexei Popyrin (AUS/1058) 2-6 0-6

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (Qualifikation) WR 1999
		Q1 : Mike Loccisano (D/-) 6-3 6-2
		QF : Aljaz Radinski (SLO/1336) 4-6 0-6

	08.05.-14.05. Bulgarien Future #1 (Qualifikation) WR 1999
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ivaylo Traykov (BUL/-) 6-3 4-6 5-7

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR 1996
		Q1 : Patrik Obal (SLK/1115) 2-6 1-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR 1991
		Q1 : Freilos
		Q2 : Juan Ignacio Alcalde (ARG/-) 1-6 6-4 3-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Qualifikation) WR 1362
		Q1 : Lev Kazakov (RUS/1362) 1-6 6-7(3)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1979
		Q1 : James Markiewicz (GB/-) 4-6 6-2 5-7


Grau, Sebastian (0-2)

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mirko Martinez (CH/1140) 1-6 2-6

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Xander Spong (NL/-) 2-6 2-6


Greven, Marvin (8-3, Ft: 0-2)

	05.06.-11.06. Türkei Future #22 (1.Runde) WR -
		Q1 : Erik Holt-Crossman (AUS/-) 7-5 2-6 6-2
		Q2 : Yurii Dzhavakian (UKR/887) 6-4 6-2
		QF : Özen Usakli (TÜR/-) 6-1 6-1
		R1 : Hugo Dellien (BOL/415) 2-6 2-6

	12.06.-18.06. Türkei Future #23 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ömer Berk Görgün (TÜR/-) 6-3 6-1
		Q2 : Recep Ulas Uzun (TÜR/-) 6-1 6-0
		QF : Mikhail Korovin (RUS/1145) 1-6 2-6

	19.06.-25.06. Türkei Future #24 (1.Runde) WR -
		Q1 : Paulius Matulevicius (LIT/-) 6-3 6-0
		Q2 : Hristo Valeov (BUL/-) 6-3 6-0
		QF : Shota Meparidze (GEO/1749) 6-2 6-3
		R1 : Anil Yüksel (TÜR/581) 0-6 3-6


Grund, Gil Uwe (1-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arnold Kokulewski (PL/-) 6-0 7-6(5)
		Q2 : Andrew Rüppli (CH/1225) 3-6 6-7(6)


Günther, Paul-Georg (1-2)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marlon Göring (D/-) 7-5 7-6(4)
		Q2 : Christophe Tholl (LUX/1648) 1-6 3-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Raphael Calzi (LUX/-) 1-6 1-6


Günther, Valentin (22-13, Ft: 2-5)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Tim Wiesner (D/-) 6-1 6-1
		Q2 : Maximilien Sanson (CH/1645) 6-2 6-2
		QF : Jurij Rodionov (A/991) 6-7(5) 6-4 6-4
		R1 : Yaraslav Shyla (WRS/518) 4-6 4-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jannis Kahlke (D/1168) 3-6 6-7(1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Moritz Hoffmann (D/-) 6-3 6-7(6) 6-3
		Q2 : Matvey Khomentovskiy (RUS/1108) 5-7 7-6(4) 6-3
		QF : Hiroyasu Ehara (J/833) 1-6 0-2 Aufgabe

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Noel Kunz (CH/-) 6-1 6-1
		Q2 : Hugo Humbert (F/1149) 6-3 3-6 2-6

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Petar Conkic (SRB/939) 2-6 2-6

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Marios Stavropoulos (GRI/-) 6-0 6-0
		Q2 : Sergei Pogosian (RUS/-) 6-4 6-1
		QF : Imran Aswat (GB/1198) 6-3 6-2
		R1 : Benjamin Bonzi (F/329) 4-6 7-5 0-6

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrea Bolla (I/-) 6-4 4-6 4-6

	01.05.-07.05. Türkei Future #17 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Czepielewski (D/-) 6-4 6-1
		Q2 : Juan Martin (ARG/-) 6-4 6-3
		QF : Sebastian Prechtel (D/1094) 3-6 2-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Daniel Czepielewski (D/-) 7-6(2) 6-2
		Q2 : Ivan Krivic (KRO/2040) 6-3 6-4
		QF : Alexander Babanine (AUS/1597) 6-3 6-3
		R1 : Goran Markovic (SRB/1260) 6-0 5-2 Aufgabe
		AF : Robin Stanek (TCH/566) 4-6 6-7(8)

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Burak Bilgin (TÜR/-) 6-2 6-2
		Q2 : Lance-Pierre du Toit (SAF/1856) 7-5 6-0
		QF : Juan Bautista Otegui (ARG/-) 3-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR 2070
		Q1 : Joel Link (D/-) 6-1 6-4
		Q2 : Yannick Staschen (D/-) 6-2 6-4
		QF : Alexander Mannapov (D/1844) 6-4 6-1
		R1 : Niclas Braun (D/-) 6-0 6-0
		AF : Bernabe Zapata (E/387) 4-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 2064
		R1 : Peter Heller (D/1266) 1-6 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR 2070
		Q1 : Freilos
		Q2 : Robi Tholl (LUX/-) 6-0 6-1
		QF : Tom Schönenberg (D/1407) 4-6 6-7(8)


Guttau, Niklas (2-3, Ft: 0-1)

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomas Charlos (D/1757) 5-7 6-1 6-4
		Q2 : Megh Bhargav Patel (IND/-) 7-6(2) 6-4
		QF : Franco Feitt (ARG/1268) 7-6(4) 3-6 3-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arnold Kokulewski (PL/-) 6-7(3) 4-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		R1 : Tom Kocevar-Desman (SLO/748) 3-6 2-6


Hadeler, Nico (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robin Lang (D/1925) 4-6 2-6


Hänle, Pirmin (10-14, Ft: 5-10)

	02.01.-08.01. Bangkok Challenger (Qualifikation) WR 928
		Q1 : Germain Gigounon (B/278) 6-2 6-2
		Q2 : Daniel Altmaier (D/404) 4-6 1-6

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 930
		R1 : Jan Choinski (D/607) 1-6 2-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 931
		Q1 : Alexander Kürschner (D/-) 6-4 7-6(4)
		Q2 : Tim van der Horst (NL/-) 6-4 6-4
		QF : Jannis Kahlke (D/1168) 4-6 5-7

	23.01.-29.01. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 927
		Q1 : Sebastien Mentha (CH/-) 6-4 6-1
		QF : Jerome Inzerillo (F/1632) 4-6 7-5 6-4
		R1 : Clement Geens (B/297) 2-6 4-6

	30.01.-05.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 927
		Q1 : Freilos
		Q2 : Emile Hudd (GB/-) 4-6 6-3 3-6

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 947
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luke Oakley (GB/1359) 6-7(7) 6-3 4-6

	13.02.-19.02. Indien Future #1 (1.Runde) WR 944
		R1 : Aryan Goveas (IND/989) 5-7 1-6

	20.02.-26.02. Indien Future #2 (Achtelfinale) WR 968
		R1 : Sidharth Rawat (IND/614) 3-6 6-1 6-4
		AF : Haadin Bava (IND/1111) 2-6 3-6

	27.02.-05.03. Indien Future #3 (Achtelfinale) WR 967
		R1 : Mateusz Tercynski (PL/996) 6-2 6-4
		AF : N. Vijay Prashanth (IND/577) 1-6 6-2 5-7

	06.03.-12.03. Indien Future #4 (Viertelfinale) WR 970
		R1 : Anirudh Chandrasekar (IND/1410) 6-3 6-1
		AF : Suraj R. Prabodh (IND/2063) 6-1 7-6(4)
		VF : Prajnesh Gunneswaran (IND/341) 0-6 0-6

	13.03.-19.03. Indien Future #5 (1.Runde) WR 942
		R1 : Prajnesh Gunneswaran (IND/342) 3-6 6-7(1)

	20.03.-26.03. Indien Future #6 (1.Runde) WR 942
		R1 : Tejas Chaukular (IND/1860) 3-6 6-4 4-6

	27.03.-02.04. Indonesien Future #4 (Achtelfinale) WR 885
		R1 : Ruikai Wang (CHN/1117) 6-2 6-7(4) 7-6(2)
		AF : Brydan Klein (GB/249) 2-6 6-7(2)

	03.04.-09.04. Indonesien Future #5 (1.Runde) WR 885
		R1 : Dane Propoggia (AUS/1645) 6-7(0) 4-6


Härteis, Johannes (18-13, Ft: 9-11)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 748
		R1 : Patrik Rosenholm (S/541) 4-6 5-7

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR 748
		R1 : Rudi Molleker (D/1060) 6-4 4-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 746
		Q1 : Freilos
		Q2 : Robin Lang (D/-) 7-5 6-3
		QF : Rudi Molleker (D/1057) 6-4 6-3
		R1 : Laurynas Grigelis (LIT/265) 4-6 6-4 2-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Achtelfinale) WR 771
		Q1 : Fabien Salle (F/-) 6-3 6-3
		Q2 : Giovanni Fonio (I/-) 6-2 7-5
		QF : Jacob Kahoun (CH/2057) 6-2 6-3
		R1 : Andrea Basso (I/572) 7-6(2) 6-4
		AF : Marvin Netuschil (D/366) 2-6 7-6(6) 3-6

	13.02.-19.02. Schweiz Future #2 (Qualifikation) WR 801
		Q1 : Matteo Vialmin (CH/-) 6-2 6-4
		QF : Riccardo Maiga (CH/1097) 5-7 6-3 4-6

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (Viertelfinale) WR 794
		Q1 : Mattia Frinzi (I/-) 6-2 7-5
		QF : Luca Pancaldi (I/714) 7-6(4) 6-4
		R1 : Michal Schmid (TCH/571) 6-3 6-2
		AF : Viktor Galovic (KRO/588) 6-1 7-6(3)
		VF : Gregoire Jacq (F/346) 7-6(5) 4-6 6-7(6)

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (1.Runde) WR 779
		R1 : Lenny Hampel (A/469) 3-6 5-7

	10.04.-16.04. Katar Future #2 (Achtelfinale) WR 807
		R1 : Yaraslav Shyla (WRS/412) 6-1 6-2
		AF : Antoine Escoffier (F/551) 4-6 2-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR 801
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marek Podlesak (TCH/-) 6-1 Aufgabe
		QF : Pavel Kotov (RUS/1085) 6-4 4-6 4-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Halbfinale) WR 806
		R1 : Niels Lootsma (NL/448) 6-3 6-1
		AF : Grzegorz Panfil (PL/795) 6-1 7-5
		VF : Piotr Matuszewski (PL/906) 6-3 6-1
		HF : Julian Lenz (D/731) 1-6 4-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR 795
		R1 : Felix Samsel (D/-) 7-5 6-4
		AF : Milan Drinic (SRB/658) 2-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 792
		R1 : Lars Hoischen (D/-) 6-1 6-1
		AF : Antoine Hoang (F/456) 3-6 5-7

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 797
		R1 : Adrian Oetzbach (D/1878) 6-7(3) 6-1 4-6


Hartzheim, Noel (1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dustin Schuh (D/-) 6-2 6-3
		Q2 : Tom Schönenberg (D/1407) 2-6 1-6


Hascher, Viktor (2-1, Ft: 0-1)

	01.05.-07.05. Frankreich Future #10 (1.Runde) WR -
		Q1 : Victor Huet (F/-) 6-4 6-2
		QF : Marc-Andrea Hüsler (CH/974) 0-6 7-6(7) 6-4
		R1 : Maxime Mora (F/829) 2-6 2-6


Hassan, Benjamin (3-4, Ch: 0-2, Ft: 2-1)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (1.Runde) WR 1301
		R1 : Teymuraz Gabashvili (RUS/140) 6-4 3-6 1-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1302
		Q1 : Freilos
		Q2 : Klemen Nikolas (SLO/-) 6-2 1-6 6-4
		QF : Dominik Böhler (D/729) 4-6 6-7(2)

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (1.Runde) WR 1282
		R1 : Arthur de Greef (B/115) 5-7 3-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Viertelfinale) WR 1298
		R1 : Tom Diederich (LUX/-) 6-3 6-1
		AF : Hernan Casanova (ARG/474) 7-6(5) 2-6 6-4
		VF : Alexey Vatutin (RUS/267) 0-6 3-6


Heger, Tim (0-1, Ft: 0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR -
		R1 : Alexey Vatutin (RUS/296) 3-6 1-6


Hein, Leon Manuel (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jason Jeremy Hildebrandt (D/-) 0-6 4-6


Hein, Marcel (0-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Karlo Cubelic (D/-) 1-6 0-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Pouleur (B/-) 4-6 3-6


Heller, Peter (12-7, Ft: 7-6)

	20.03.-26.03. Türkei Future #11 (Qualifikation) WR 1362
		Q1 : Dmitry Mnushkin (RUS/1629) 6-0 6-0
		Q2 : Cengiz Aksu (TÜR/-) 6-4 6-0
		QF : Yurii Duhavakian (UKR/913) kampflos

	08.05.-14.05. Ungarn Future #1 (1.Runde) WR 1648
		R1 : Robin Kern (D/538) 6-7(0) 3-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Achtelfinale) WR 1650
		R1 : Jan Mertl (TCH/354) 2-6 7-6(7) 7-6(5)
		AF : Juraj Masar (SLK/-) 1-6 1-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Viertelfinale) WR 1505
		Q1 : Marek Flinner (D/-) 6-3 6-1
		Q2 : Riccardo Balzerani (I/939) 6-3 6-3
		QF : Patrick Adrian Obert (D/1299) 6-2 7-5
		R1 : Patrick Mayer (D/1947) 6-4 6-3
		AF : Facundo Mena (ARG/388) 7-6(4) 6-2
		VF : Andrea Collarini (ARG/304) 2-6 4-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Viertelfinale) WR 1505
		R1 : Jonas Lütjen (D/514) 2-6 7-5 6-3
		AF : Robin Stanek (TCH/591) 6-3 6-4
		VF : Kamil Majchrzak (PL/261) 3-6 6-7(5)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 1266
		R1 : Valentin Günther (D/2064) 6-1 6-4
		AF : Peter Torebko (D/429) 4-6 2-6

	03.07.-09.07. Tschechien Future #4 (Achtelfinale) WR 1143
		R1 : Vitaliy Sachko (UKR/1417) 6-2 6-3
		AF : Dennis Novak (A/387) 3-6 1-6


Hellfritsch, Lucas (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Mannapov (D/1844) 6-0 2-6 4-6


Herbring, Niklas (1-1)

	17.04.-23.04. USA Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Caleb Strother (USA/-) 6-0 6-1
		Q2 : Gianni Ross (USA/1989) 2-6 1-6


Herrmann-Zunic, Matteo (2-3, Ft: 0-1)

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR 1944
		Q1 : Cosmin Ontica (RUM/1944) 1-6 1-1 Aufgabe

	29.05.-04.06. Bosnien-Herzegowina Future #2 (1.Runde) WR 1855
		R1 : Ioannis Stergiou (GRI/1166) 4-6 3-6

	05.06.-11.06. Bosnien-Herzegowina Future #3 (Qualifikation) WR 1865
		Q1 : Marko Pavlovic (SRB/-) 6-1 6-0
		Q2 : Adam Hecimovic (AUS/-) 4-6 7-5 6-4
		QF : Lukas Vejvara (TCH/1644) 2-6 4-6


Heußner, Johannes (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Niclas Braun (D/-) 0-6 0-6


Hildebrandt, Jason Jeremy (3-1, Ft: 0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		Q1 : Leon Manuel Hein (D/-) 6-0 6-4
		Q2 : Max Colorado (USA/1749) 6-2 6-1
		QF : Leonard von Hindte (D/2054) 6-2 6-1
		R1 : Milan Drinic (SRB/658) 6-7(2) 6-3 5-7


Hilsenstein, Yannick (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Bennet Stephan (D/-) 2-6 2-6


Hirschmüller, Christian (24-14, Ft: 11-13)

	09.01.-15.01. Türkei Future #1 (Viertelfinale) WR 888
		R1 : Nino Serdarusic (KRO/485) 6-4 7-6(6)
		AF : Sefa Suluoglu (TUR/1363) 6-2 6-1
		VF : Liam Broady (GB/305) 1-6 3-6

	16.01.-22.01. Türkei Future #2 (Achtelfinale) WR 889
		R1 : Nino Serdarusic (KRO/483) 6-2 5-7 7-6(5)
		AF : Michal Konecny (TCH/341) 3-6 6-3 4-6

	23.01.-29.01. Türkei Future #3 (Qualifikation) WR 887
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luke Johnson (GB/1937) 0-6 0-2 Aufgabe

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (1.Runde) WR 834
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dejan Antonic (SRB/-) 6-1 6-4
		QF : Luke Johnson (GB/1563) 1-6 6-3 6-4
		R1 : Dominik Böhler (D/733) 3-6 4-6

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (1.Runde) WR 839
		Q1 : Razvan Codescu (RUM/-) 6-1 6-3
		Q2 : Xander Spong (NL/-) 6-2 6-1
		QF : Alexander Donski (BUL/-) 6-1 6-4
		R1 : Sebastian Ofner (A/273) 4-6 5-7

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (Viertelfinale) WR 839
		Q1 : Aleksa Martinovic (SRB/-) 6-3 7-5
		Q2 : Stephanos Schinas (GRI/-) 6-2 6-1
		QF : Rayane Roumane (F/1946) 4-6 6-4 6-0
		R1 : Nick Chappell (USA/662) 6-4 6-3
		AF : Sebastian Ofner (A/273) 7-6(7) 7-6(5)
		VF : Alex Molcan (SLK/660) 3-6 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Achtelfinale) WR 847
		Q1 : Lance-Pierre du Toit (SAF/-) 7-6(3) 6-1
		Q2 : Egor Matvievici (MDA/-) 6-3 6-2
		QF : Ryan James Storrie (GB/1645) 7-6(3) 6-2
		R1 : Evgeny Tyurnev (RUS/518) 7-6(7) 6-4
		AF : Gijs Brouwer (NL/751) 6-7(5) 6-3 3-6

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Achtelfinale) WR 836
		R1 : Gregorio Cordonnier (ARG/1462) 6-1 7-5
		AF : Youssef Hossam (ÄGY/624) 6-7(1) 4-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Achtelfinale) WR 835
		R1 : Fabian Gruber (A/-) 6-4 6-4
		AF : Lennert van der Linden (NL/561) 7-5 2-6 0-3 Aufgabe

	22.05.-28.05. Bosnien-Herzegowina Future #1 (Achtelfinale) WR 822
		R1 : Djordje Radan (SRB/-) 6-1 6-2
		AF : Fabrizio Ornago (I/654) 3-6 2-6

	05.06.-11.06. Bosnien-Herzegowina Future #3 (1.Runde) WR 825
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dino Hadzalic (KRO/-) 6-1 6-2
		QF : Karlo Divkovic (KRO/-) 6-1 6-2
		R1 : nicht angetreten

	12.06.-18.06. Rumänien Future #3 (1.Runde) WR 825
		R1 : Laslo Urrutia (CHL/583) 3-6 4-6

	19.06.-25.06. Ungarn Future #5 (1.Runde) WR 799
		R1 : Goncalo Oliveira (POR/309) 0-6 0-6

	03.07.-09.07. Tschechien Future #4 (1.Runde) WR 797
		R1 : Ondrej Krstev (TCH/1181) 3-6 6-7(3)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Viertelfinale) WR 809
		R1 : Louroi Martinez (CH/-) 6-1 4-6 6-1
		AF : Paul Wörner (D/846) 7-5 7-5
		VF : Dominik Böhler (D/823) 6-4 0-6 2-6


Hoeveler, Leon (12-13, Ft: 1-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yvo Panak (TCH/1984) 5-7 5-7

	16.01.-22.01. Frankreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexandre Reco (F/-) 6-3 4-6 1-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jannik Albuszies (D/-) 6-0 6-1
		Q2 : Vincent Jänsch-Müller (D/1109) 2-6 0-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jacob Kahoun (CH/2057) 3-6 2-6

	27.02.-05.03. Portugal Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thibault Aelbreacht (B/-) 6-0 6-1
		Q2 : Pablo Belda (E/-) 3-6 4-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David Martinek (TCH/-) 6-1 6-4
		Q2 : Szymon Walkow (PL/1096) 5-7 3-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Frantisek Polanka (TCH/-) 6-3 1-6 3-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Antonin Bolardt (TCH/-) 4-6 4-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maciej Jablonski (PL/-) 7-5 6-2
		Q2 : Maciej Rajski (PL/750) 0-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Alexander Abou Boutros (D/-) 6-0 6-3
		Q2 : Robin Lang (D/1925) 6-0 7-5
		QF : Matthew Dellavedova (AUS/1925) 6-2 6-3
		R1 : Jonas Lütjen (D/546) 6-7(8) 6-3 6-4
		AF : Felipe Martinez Sarrasague (ARG/1560) 6-4 1-6 2-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Anthony Pero (GB/-) 6-1 6-1
		Q2 : Patrick Kypson (USA/899) 3-6 3-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jackson Varney (AUS/-) 6-0 6-3
		Q2 : Leonard von Hindte (D/2055) 6-4 6-0
		QF : Adrian Obert (D/1228) 1-6 2-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 2011
		Q1 : Freilos
		Q2 : Urs Breitenberger (D/-) 6-3 6-0
		QF : Tom Diederich (LUX/-) 7-5 2-6 0-6


Hoffmann, Moritz (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentin Günther (D/-) 3-6 7-6(6) 3-6


Hoischen, Lars (0-1, Ft: 0-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR -
		R1 : Johannes Härteis (D/792) 1-6 1-6


Hoppe, Tom (0-7)

	06.02.-12.02. Ägypten Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marco Mosciatti (I/1951) 1-6 2-6

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nicolo Turchetti (I/1074) 1-6 2-6

	20.02.-26.02. Ägypten Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Chandril Sood (IND/1354) 0-6 2-6

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Olexiy Kolisnyk (UKR/1083) 0-6 1-6

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cesar Testoni (REU/1137) 1-6 1-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Vladyslav Lobak (UKR/1851) 2-6 3-6

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kristjan Tamm (EST/1939) 1-6 1-6


Hornitschek, Nico (1-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Kris Krawcewicz (A/1934) 6-7(3) 6-4 6-4
		QF : Jannis Kahlke (D/1170) 3-6 3-6


Hornung, Marcel (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oliver Casey (AUS/-) 3-6 3-6


Hutt, Felix (1-1)

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Andrea Artieri (I/-) 6-3 6-2
		Q2 : Gabor Borsos (UNG/850) 0-6 2-6


Iaccarino, Francesco (0-1)

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Konrad Mularczyk (PL/-) 3-6 4-6


Ibrahim, Hasan (1-2)

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Harry Simaioforidis (GRI/-) 7-6(3) 6-0
		Q2 : Filip Horansky (SLK/365) 3-6 0-6

	13.03.-19.03. Griechenland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Jhun (GB/-) 3-6 6-3 1-6


Jänsch-Müller, Vincent (17-8, Ft: 3-4)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Viertelfinale) WR 1112
		Q1 : Maurice Geilen (NL/-) 6-0 6-0
		Q2 : Yannick Stephan Born (D/-) 6-4 6-4
		QF : Tim Seibert (D/-) 6-2 6-1
		R1 : Patrik Niklas-Salminen (FIN/747) 7-6(1) 6-3
		AF : Gijs Brouwer (NL/769) 6-1 6-4
		VF : Vadym Ursu (UKR/612) 3-6 6-4 1-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Achtelfinale) WR 1109
		Q1 : Freilos
		Q2 : Leon Hoeveler (D/-) 6-2 6-0
		QF : Patrik Niklas-Salminen (FIN/745) 6-3 6-4
		R1 : Alexandar Lazarov (BUL/600) 6-0 3-6 6-4
		AF : Alexey Vatutin (RUS/296) 6-3 4-6 3-6

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (1.Runde) WR 1107
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jonathan Binding (GB/1772) 6-4 5-7 6-3
		QF : Luke Oakley (GB/1359) 7-5 6-3
		R1 : Omar Salman (B/520) 3-6 3-6

	13.02.-19.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 1105
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luke Oakley (GB/1357) 1-6 5-7

	06.03.-12.03. Türkei Future #9 (1.Runde) WR 1110
		Q1 : Andrey Kashchenko (TKM/-) 6-0 6-0
		Q2 : Stanislav Korshunov (RUS/1437) 6-3 6-3
		QF : Vladimir Uzhylovsky (UKR/811) 6-4 6-0
		R1 : Joran Vliegen (B/637) 1-6 4-6

	13.03.-19.03. Türkei Future #10 (Qualifikation) WR 1110
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jordi Walder (D/1860) 4-6 4-6

	27.03.-02.04. Spanien Future #9 (Qualifikation) WR 1101
		Q1 : Juan Granell (E/-) 6-1 6-1
		Q2 : Mikel Martinez (E/-) 6-2 6-1
		QF : Gonzalo Villanueva (ARG/531) 6-4 5-7 5-7

	03.04.-09.04. Spanien Future #10 (Qualifikation) WR 1101
		Q1 : Owen Kirk (IRL/-) 6-4 6-3
		Q2 : Luis Heredia (E/1497) 6-3 6-1
		QF : David Jorda (E/986) 5-7 0-6


Jakob, Florian (4-3, Ft: 0-2)

	09.01.-15.01. Türkei Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Abdullah Eren Kiran (TÜR/-) 6-1 6-0
		R1 : Lucas Catarina (MON/924) 0-6 1-6

	16.01.-22.01. Türkei Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Niclas Pietsch (D/-) 6-2 6-2
		QF : Piotr Matuszewski (PL/937) 6-2 6-4
		R1 : Yuanfeng Li (CHN/1421) 3-6 5-7

	23.01.-29.01. Türkei Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ömer Berk Görgün (TÜR/-) 6-2 6-0
		Q2 : Petar Conkic (SRB/925) 1-6 2-6


Jebens, Hendrik (2-4, Ft: 1-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 1855
		R1 : Rudi Molleker (D/1061) 6-3 6-4
		AF : Dzmitry Zhyrmont (WRS/319) 5-7 4-6

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Qualifikation) WR 1546
		Q1 : Sam Taylor (S/-) 3-6 1-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Qualifikation) WR 1546
		Q1 : Rahul Sadhwani (IND/-) 6-1 6-0
		Q2 : Mackenzie McDonald (USA/257) 4-6 4-6

	03.07.-09.07. Recanati Challenger (Qualifikation) WR 1512
		Q1 : Freilos
		Q2 : Viktor Galovic (KRO/485) 6-4 4-6 4-6


Junk, Simon (1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yannick Christmann (F/-) 6-0 6-1
		Q2 : Adrian Obert (D/1228) 4-6 1-6


Kahlke, Jannis (20-12, Ft: 1-8)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 1170
		Q1 : Freilos
		Q2 : Laurin Aerne (CH/-) 6-2 6-1
		QF : Nico Hornitschek (D/-) 6-3 6-3
		R1 : Petr Michnev (TCH/287) 6-3 2-6 1-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR 1168
		Q1 : Valentin Günther (D/-) 6-3 7-6(1)
		Q2 : Adriaan de Jager (NL/1593) 7-6(7) 6-4
		QF : Pirmin Hänle (D/931) 6-4 7-5
		R1 : Mats Moraing (D/456) 1-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1167
		Q1 : Freilos
		Q2 : Yvo Panak (TCH/1985) 6-4 6-4
		QF : Lukas Rüpke (D/932) 2-6 5-7

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 1166
		Q1 : Nicholas Bybel (USA/1544) 6-3 6-4
		Q2 : Florian Fallert (D/850) 6-2 2-6 7-5
		QF : Simon Carr (IRL/1131) 7-5 6-7(5) 4-6

	13.02.-19.02. Großbritannien Future #3 (Qualifikation) WR 1163
		Q1 : Rayane Roumane (F/1771) 6-7(3) 2-6

	27.02.-05.03. Frankreich Future #4 (1.Runde) WR 1165
		Q1 : Thibault Venturino (F/1343) 6-2 7-6(2)
		QF : Kevin Griekspoor (NL/822) 6-4 5-7 6-2
		R1 : Oscar Otte (D/420) 4-6 1-6

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (Qualifikation) WR 1152
		Q1 : Freilos
		Q2 : Abdullah Shannan Alharrasi (KAT/-) 6-0 6-0
		QF : Toby Martin (GB/1260) 3-6 6-7(5)

	10.04.-16.04. Katar Future #2 (1.Runde) WR 1148
		Q1 : Freilos
		Q2 : Rayyan Aljufairi (KAT/-) 6-1 6-4
		QF : Nik Razborsek (SLO/821) 7-6(1) 5-7 6-2
		R1 : Lucas Miedler (A/371) 4-6 1-6

	05.06.-11.06. Türkei Future #22 (1.Runde) WR 1259
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adam Jones (GB/-) 4-6 6-3 6-1
		QF : Gleb Alekseenko (UKR/1353) 6-2 6-4
		R1 : Richard Gabb (GB/782) 4-6 3-6

	12.06.-18.06. Türkei Future #23 (Achtelfinale) WR 1259
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ferdun Shevkedov (BUL/-) 6-4 7-6(3)
		QF : Mert Naci Türker (TÜR/2046) 5-7 6-4 6-4
		R1 : Sefa Suluoglu (TÜR/1349) 7-5 6-4
		AF : Marc Sieber (D/318) 1-6 2-6

	19.06.-25.06. Türkei Future #24 (1.Runde) WR 1247
		R1 : Marc Sieber (D/339) 4-6 1-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 1177
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gilles Kremer (LUX/-) 6-7(6) 6-4 6-2
		QF : Tim Büttner (D/-) 4-6 6-1 6-2
		R1 : Daniel Dutra da Silva (BRA/465) 6-7(1) 4-6


Kapric, Denis (1-3)

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR 1362
		Q1 : Luca Giacomelli (CH/-) 6-0 6-7(4) 3-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Qualifikation) WR 1461
		Q1 : Remy Bertola (CH/1865) 3-6 6-4 3-6

	19.06.-25.06. Italien Future #18 (Qualifikation) WR 1630
		Q1 : Flavio de Lucia (I/-) 7-6(5) 6-4
		QF : Lorenzo Bocchi (I/1844) 3-6 0-6


Kempen, Lynn Max (0-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Simon Vrbsky (D/-) 4-6 4-6


Kern, Robin (13-10, Ft: 13-9)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Viertelfinale) WR 569
		R1 : Nils Langer (D/357) 6-2 6-4
		AF : Eduardo Struvay (KOL/278) 7-6(8) 7-5
		VF : Mats Moraing (D/432) 4-6 2-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Viertelfinale) WR 577
		R1 : Julian Ocleppo (I/726) 6-4 6-3
		AF : Elmar Ejupovic (D/670) 6-2 6-4
		VF : Sami Reinwein (D/582) 3-6 3-4 Aufgabe

	20.03.-26.03. Frankreich Future #7 (1.Runde) WR 550
		R1 : Gregoire Jacq (F/725) 6-7(4) 3-6

	08.05.-14.05. Ungarn Future #1 (Achtelfinale) WR 538
		R1 : Peter Heller (D/1648) 7-6(0) 6-3
		AF : Ljubomir Celebic (MNE/449) 4-6 4-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 538
		Q1 : Yannik Reuter (B/211) 6-7(4) 1-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (1.Runde) WR 535
		R1 : Niels Lootsma (NL/445) 6-7(6) 3-6

	12.06.-18.06. Ungarn Future #4 (Achtelfinale) WR 539
		R1 : Patrik Obal (SLK/1114) 6-3 6-4
		AF : Kirill Dmitriev (RUS/943) 3-6 4-6

	19.06.-25.06. Niederlande Future #1 (Halbfinale) WR 534
		R1 : Julien Seurin (F/-) 6-2 6-1
		AF : Stijn Slump (NL/1643) 6-4 6-1
		VF : Vladimir Ivanov (EST/407) 6-4 6-2
		HF : Maxime Chazal (F/383) 5-7 1-6

	26.06.-02.07. Niederlande Future #2 (Viertelfinale) WR 527
		R1 : Mirko Martinez (CH/1111) 7-5 6-4
		AF : Botic van de Zandschlup (NL/335) 3-6 6-4 7-6(5)
		VF : Boy Westerhof (NL/510) 4-6 2-6

	03.07.-09.07. Belgien Future #3 (Achtelfinale) WR 532
		R1 : Arthur Rinderknech (F/1140) 4-6 7-5 6-1
		AF : Juan Pablo Ficovich (ARG/481) 5-7 2-6


Kienzle, Patrick (0-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mick Veldheer (NL/1440) 0-6 2-6


Klaus, Luis (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jeremy Tour (AUS/-) 6-2 0-6 2-6


Klimov, Daniil (6-4, Ft: 0-1)

	13.03.-19.03. Spanien Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marc Dijkhuizen (NL/1076) 6-3 6-1
		Q2 : Jeremias Lima (E/-) 5-7 2-6

	12.06.-18.06. Tunesien Future #23 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan van Nieuwenhove (B/-) 6-2 6-2
		Q2 : Lucas Vuradin (AUS/2001) 3-6 2-6

	19.06.-25.06. Tunesien Future #24 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gabriele Maria Noce (I/-) 6-4 7-5
		QF : Imanol Lopez (E/2014) 5-7 2-6

	10.07.-16.07. Spanien Future #21 (1.Runde) WR -
		Q1 : Samuel Martinez (E/-) 6-4 2-6 6-0
		Q2 : Gonzalo Ferrer (E/-) 6-2 4-6 6-2
		QF : Andrey Chepelev (RUS/1425) 6-4 6-4
		R1 : Ivan Gakhov (RUS/326) 3-6 6-3 2-6


Koch, Christian (1-1)

	03.04.-09.04. Tunesien Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Guillermo Aracena (CHL/-) 6-2 6-0
		Q2 : Mikhail Korovin (RUS/1195) 0-6 2-6


Köpfer, Dominik (30-17, Ch: 4-3, Ft: 17-11)

	16.01.-22.01. USA Future #4 (1.Runde) WR 518
		R1 : Peter Nagy (UNG/430) 2-6 2-6

	23.01.-29.01. USA Future #5 (Finale) WR 518
		R1 : Bastian Malla (CHL/422) 6-3 6-2
		AF : Ilya Vasilyev (RUS/655) 6-3 6-1
		VF : Juan Ignacio Londero (ARG/342) 6-4 6-2
		HF : Christian Lindell (S/410) 6-1 6-7(3) 6-2
		 F : Hugo Dellien (BOL/743) 2-6 5-7

	30.01.-05.02. USA Future #6 (1.Runde) WR 518
		R1 : Maciej Rajski (PL/908) 2-6 5-7

	13.02.-19.02. USA Future #7 (Achtelfinale) WR 480
		R1 : Filip Peliwo (KAN/520) 6-7(4) 6-3 6-1
		AF : Facundo Arguello (ARG/555) 2-6 1-6

	13.02.-19.02. USA Future #8 (Halbfinale) WR 481
		R1 : Jaume Pla (E/565) 6-4 6-2
		AF : Miomir Kecmanovic (SRB/659) 6-4 7-5
		VF : Fred Simonsson (S/751) 2-6 7-5 6-2
		HF : Andrea Collarini (ARG/374) 5-7 3-6

	27.02.-05.03. USA Future #9 (Sieger) WR 481
		R1 : Connor Smith (USA/584) 6-4 6-2
		AF : Rhyne Williams (USA/555) 2-6 6-0 6-1
		VF : Ante Pavic (KRO/491) 7-6(5) 4-6 7-6(5)
		HF : Fred Simonsson (S/752) 6-0 6-0
		 F : Tommy Paul (USA/297) 4-6 6-3 7-5

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Viertelfinale) WR 449
		R1 : Sergey Betov (WRS/777) 6-4 6-2
		AF : Gonzales Austin (USA/663) 6-4 6-7(4) 6-1
		VF : Kimmer Coppejans (B/200) 6-7(2) 6-4 0-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Achtelfinale) WR 449
		R1 : Alessandro-Damiano Ventre (BRA/-) 6-4 6-4
		AF : Daniel Nolan (AUS/672) 4-6 6-3 4-6

	17.04.-23.04. USA Future #14 (Achtelfinale) WR 402
		R1 : Alex Blumenberg (BRA/953) 6-2 6-0
		AF : Thales Turini (BRA/687) 0-6 6-7(7)

	24.04.-30.04. Tallahassee Challenger (Achtelfinale) WR 399
		Q1 : Mikelis Libietis (LET/424) 2-6 6-2 6-2
		Q2 : Facundo Arguello (ARG/606) 5-7 6-4 7-5
		QF : Sekou Bangoura (USA/260) 6-4 7-6(5)
		R1 : Andre Ghem (BRA/242) 6-1 6-1
		AF : Bradley Klahn (USA/600) 5-7 1-6

	01.05.-07.05. Savannah Challenger (Qualifikation) WR 395
		Q1 : Freilos
		Q2 : Luke Bambridge (GB/621) 6-0 6-3
		QF : Gonzalo Escobar (ECU/548) 6-1 3-6 4-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Achtelfinale) WR 374
		Q1 : Roberto Marcora (I/770) 6-0 6-2
		Q2 : Ricardo Ojeda (E/228) 6-3 6-4
		QF : Sebastian Fanselow (D/337) 7-6(3) 6-4
		R1 : Nicolas Kicker (ARG/92) 6-2 3-6 6-1
		AF : Lorenzo Giustino (I/187) 6-7(4) 6-1 1-6

	22.05.-28.05. Mestre Challenger (Qualifikation) WR 377
		Q1 : Flavio Cipolla (I/-) 2-6 7-5 7-6(2)
		Q2 : Bernabe Zapata (E/395) 5-7 4-6

	29.05.-04.06. Vicenza Challenger (Qualifikation) WR 351
		Q1 : Julian Ocleppo (I/689) 6-2 6-0
		Q2 : Jose Hernandez-Fernandez (DOM/256) 2-6 1-6

	12.06.-18.06. USA Future #17 (1.Runde) WR 354
		R1 : Jesse Witten (USA/1039) 4-6 4-6

	19.06.-25.06. USA Future #19 (1.Runde) WR 346
		R1 : Eric Quigley (USA/403) 6-4 1-6 4-6

	26.06.-02.07. USA Future #21 (1.Runde) WR 348
		R1 : Alexandru Gozun (MDA/1749) 4-6 3-6

	10.07.-16.07. Winnetka Challenger (Viertelfinale) WR 354
		R1 : Marco Chiudinelli (CH/183) 3-6 6-3 6-0
		AF : Logan Smith (USA/1675) 6-2 6-2
		VF : Ramkumar Ramanathan (IND/184) 4-6 3-6


Kralj, Kevin (2-5)

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tim van Terheijden (NL/1175) 1-6 1-6

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Venci Ivanov (BUL/-) 6-0 6-0
		Q2 : Klemen Nikolas (SLO/-) 6-3 6-3
		Q3 : Filip Brtnicky (TCH/1073) 1-6 4-6

	27.03.-02.04. Kroatien Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Anze Arh (SLO/-) 4-6 6-4 3-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jarryd Bant (GB/1650) 4-6 0-2 Aufgabe

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Milos Nikolic (SRB/1399) 1-6 6-7(5)


Krawietz, Kevin (14-15, Ch: 2-7)

	02.01.-08.01. Bangkok Challenger (Qualifikation) WR 298
		Q1 : Mikhail Elgin (RUS/720) 3-6 6-4 3-0 Aufgabe
		Q2 : Nils Langer (D/359) 3-6 0-6

	09.01.-15.01. Bangkok Challenger (Achtelfinale) WR 299
		R1 : Albano Olivetti (F/328) 6-3 7-5
		AF : Axel Michon (F/259) 6-3 6-7(6) 3-6

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR 297
		Q1 : Edan Leshem (ISR/406) 4-6 4-6

	30.01.-05.02. Quimper Challenger (Qualifikation) WR 292
		Q1 : Evgeny Tyurnev (RUS/388) 3-6 4-6

	06.02.-12.02. Budapest Challenger (Qualifikation) WR 301
		Q1 : Evgeny Tyurnev (RUS/452) 6-1 6-4
		Q2 : Andrea Arnaboldi (I/265) 5-7 3-6

	20.02.-26.02. Bergamo Challenger (Qualifikation) WR 304
		Q1 : Yann Marti (CH/347) 4-6 2-6

	27.02.-05.03. Breslau Challenger (1.Runde) WR 
		R1 : Lukas Lacko (SLK/104) 3-6 6-7(6)

	20.03.-26.03. Guadalajara Challenger (Qualifikation) WR 315
		Q1 : Dennis Nevolo (USA/458) 6-2 3-6 3-6

	27.03.-02.04. Leon Challenger (Qualifikation) WR 330
		Q1 : Caio Zampieri (BRA/247) 6-7(5) 6-3 7-6(6)
		Q2 : Ivan Endara (ECU/427) 6-1 6-4
		QF : Yannick Hanfmann (D/289) 4-6 6-1 4-6

	03.04.-09.04. Panama-Stadt Challenger (1.Runde) WR 330
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gonzalo Ramirez (KOL/-) 6-3 6-3
		QF : Mohamed Safwat (ÄGY/195) 6-4 4-3 Aufgabe
		R1 : Bjorn Fratangelo (USA/115) 2-6 2-6

	08.05.-14.05. Qarshi Challenger (1.Runde) WR 322
		R1 : Aldin Setkic (BIH/221) 2-6 2-6

	15.05.-21.05. Samarkand Challenger (1.Runde) WR 338
		Q1 : Pavel Tsoy (USB/1609) 6-1 6-1
		Q2 : Omar Salman (B/641) 6-2 6-3
		QF : Javier Marti (E/486) 6-0 7-6(3)
		R1 : Ilya Ivashka (WRS/205) 6-7(5) 2-6

	22.05.-28.05. Schymkent Challenger (1.Runde) WR 349
		R1 : Danilo Petrovic (SRB/295) 5-7 1-6

	05.06.-11.06. Proßnitz Challenger (Achtelfinale) WR 344
		Q1 : Mars Moraing (D/332) 6-3 6-4
		Q2 : Filip Horansky (SLK/430) 6-3 6-2
		QF : Joao Pedro Sorgi (BRA/300) 7-5 6-3
		R1 : Andrej Martin (SLK/106) 2-6 7-6(4) 6-3
		AF : Tennys Sandgren (USA/113) 2-6 1-6

	12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 344
		Q1 : Sekou Bangoura (USA/293) 5-7 6-7(5)


Krohn, Linus (7-7, Ft: 0-2)

	10.04.-16.04. Türkei Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tolga Turhan (TÜR/-) 6-2 6-1
		Q2 : Daniel Mora (KOL/1350) 3-6 1-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Haim (A/1650) 6-2 6-3
		Q2 : Sebastian Prechtel (D/1102) 0-6 4-6

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marsel Ilhan (TÜR/282) 4-6 2-6

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Laelson Rodrigues (BRA/-) 7-5 6-4
		Q2 : Dusty H. Boyer (USA/1598) 5-7 2-6

	22.05.-28.05. Türkei Future #20 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Owen Kirk (IRL/-) 7-6(6) 6-4
		Q2 : Oleg Koval (UKR/1940) 2-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		R1 : Julian Onken (D/726) 5-7 6-7(5)

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (1.Runde) WR -
		Q1 : Noah Prehn (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Stijn Slump (NL/1512) 7-6(5) 6-0
		QF : Max Colorado (USA/1784) 6-2 6-4
		R1 : Ricardo Hocevar (BRA/601) 7-6(4) 1-6 3-6


Kürschner, Alexander (1-3)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pirmin Hänle (D/931) 4-6 6-7(4)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Mannapov (D/-) 6-7(5) 4-6

	08.05.-14.05. Schweden Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Viktor Andersson (S/-) 6-0 6-0
		QF : Marvin Möller (D/1283) 1-6 5-7


Lane, Lewie (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arnd Weyhausen (D/1643) 3-6 2-6


Lang, Robin (11-9, Ft: 1-2)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lars Veldheer (NL/-) 6-2 6-3
		Q2 : Adrian Bodmer (CH/1248) 6-4 5-7 7-5
		QF : Lukas Ollert (D/791) 3-6 3-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Denis Klok (RUS/1432) 6-3 7-5
		Q2 : Benjamin Fitzon (D/-) 6-3 4-0 Aufgabe
		QF : Jonathan Binding (GB/1766) 3-6 7-6(2) 7-5
		R1 : Yaraslav Shyla (WRS/519) 4-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yanik Kaelin (CH/-) 7-6(5) 6-1
		Q2 : Johannes Härteis (D/746) 5-7 3-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Theo Fournerie (F/1048) 5-7 4-6

	13.02.-19.02. Tunesien Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Wörner (D/939) 2-6 7-5 3-6

	13.02.-19.02. Tunesien Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Filippo Leonardi (I/846) 3-6 2-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Daniel Rabas (TCH/-) 6-5 Aufgabe
		Q2 : Nazim Makhlouf (ALG/1482) 6-4 6-1
		QF : Jesper Tull Freimuth (D/-) 6-1 6-1
		R1 : Michael Vrbensky (TCH/-) 2-6 7-6(5) 6-4
		AF : Alexandar Lazarov (BUL/590) 1-6 0-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomas Liska (SLK/2033) 0-6 4-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1925
		Q1 : Nico Hadeler (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Leon Hoeveler (D/-) 0-6 5-7


Langer, Nils (22-15, Ch: 6-4, Ft: 6-5)

	02.01.-08.01. Bangkok Challenger (1.Runde) WR 359
		Q1 : Cem Ilkel (TÜR/365) 6-3 7-5
		Q2 : Kevin Krawietz (D/298) 6-3 6-0
		QF : Daniel Altmaier (D/404) 7-6(5) 3-6 6-1
		R1 : Yuichi Sugita (J/112) 6-7(7) 7-5 0-6

	09.01.-15.01. Bangkok Challenger (Achtelfinale) WR 361
		R1 : Zdenek Kolar (TCH/244) 6-0 5-7 6-3
		AF : Yannick Maden (D/272) 6-7(5) 4-6

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Finale) WR 369
		Q1 : Raphael Loukas (D/-) 6-1 6-1
		Q2 : Edan Leshem (ISR/406) 7-5 6-4
		QF : Adrian Ungur (RUM/314) 6-4 6-0
		R1 : Yannik Reuter (B/209) 6-1 6-3
		AF : Alessandro Giannessi (I/124) 6-2 6-0
		VF : Daniel Brands (D/179) 7-6(0) 6-2
		HF : Daniel Masur (D/231) 6-1 6-3
		 F : Ruben Bemelmans (B/162) 4-6 6-3 6-7(0)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 357
		R1 : Robin Kern (D/569) 2-6 4-6

	06.02.-12.02. Budapest Challenger (Qualifikation) WR 285
		Q1 : Matthias Bachinger (D/436) 2-5 Aufgabe

	20.02.-26.02. Bergamo Challenger (Achtelfinale) WR 342
		Q1 : Salvatore Caruso (I/249) 7-5 7-5
		Q2 : Hugo Grenier (F/417) 6-2 6-4
		QF : Remi Boutillier (F/378) 0-6 2-6
		R1 : Luca Vanni (I/143) 7-5 4-6 6-3
		AF : Matteo Berrettini (I/435) 4-6 5-7

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (1.Runde) WR 336
		R1 : Matthias Bachinger (D/416) 4-6 0-6

	20.03.-26.03. Guadalajara Challenger (Qualifikation) WR 331
		Q1 : Roberto Cid (DOM/502) 5-7 1-6

	27.03.-02.04. Leon Challenger (Qualifikation) WR 339
		Q1 : Luis Patino (MEX/722) 4-6 6-4 6-1
		Q2 : Andrea Arnaboldi (I/286) 7-5 6-3
		QF : Adrian Menendez (E/280) 1-6 6-7(8)

	01.05.-07.05. Frankreich Future #10 (Viertelfinale) WR 338
		R1 : Alen Avidzba (RUS/890) 6-7(5) 6-4 6-2
		AF : Louis Tessa (F/865) 7-5 6-2
		VF : Maxime Chazal (F/388) 2-5 Aufgabe

	08.05.-14.05. Italien Future #12 (Halbfinale) WR 351
		R1 : Vasile Antonescu (RUM/748) 6-2 2-6 6-3
		AF : Giovanni Fonio (I/2040) 6-4 7-5
		VF : Tobias Simon (D/531) 4-6 6-3 7-5
		HF : Juan Pablo Ficovich (ARG/598) 4-6 0-6

	22.05.-28.05. Lyon (Qualifikation) WR 345
		Q1 : Kyle Edmund (GB/53) 3-6 5-7

	29.05.-04.06. Italien Future #15 (Achtelfinale) WR 330
		R1 : Aleksandar Lazov (BUL/352) 6-0 6-4
		AF : Gianni Mina (F/374) 2-6 4-6

	12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 333
		Q1 : Carlos Taberner (E/296) 2-6 3-6


Larwig, Noel (1-3)

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Orkhan Manafli (AZE/-) 4-6 6-1 2-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Schager (A/-) 6-4 7-5
		Q2 : Alexander Merino (PER/1329) 2-6 0-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oke Staats (D/-) 4-6 1-6


Lenz, Julian (21-5, Ch: 0-1, Ft: 13-3)

	27.02.-05.03. USA Future #9 (Viertelfinale) WR 756
		Q1 : Edan Bakshi (ISR/2000) 6-0 6-2
		Q2 : Brian Berdusco (USA/-) 6-0 6-3
		Q3 : Cesar Antonio Gomez Diaz (MEX/-) 6-0 6-4
		QF : Genaro Alberto Olivieri (ARG/901) 6-4 4-6 6-3
		R1 : Victor Nunez (CHL/1268) 6-1 6-4
		AF : Genaro Albert Olivieri (ARG/901) 6-3 6-2
		VF : Tommy Paul (USA/297) 1-6 6-1 1-6

	13.03.-19.03. USA Future #10 (1.Runde) WR 757
		R1 : Dmitry Popko (KAZ/211) 4-6 2-6

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Achtelfinale) WR 757
		R1 : Gonzales Austin (USA/663) 6-3 3-6 7-5
		AF : Mackenzie McDonald (USA/257) 0-6 2-4 Aufgabe

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Sieger) WR 730
		Q1 : Freilos
		Q2 : Dominik Recek (TCH/-) 6-3 6-2
		QF : Adam Majchrowicz (PL/1124) 6-1 6-3
		R1 : Ricardo Hocevar (BRA/580) 6-3 5-7 7-5
		AF : Alexandar Lazarov (BUL/585) 6-7(4) 7-6(5) 6-3
		VF : Adrian Obert (D/1598) 3-6 6-0 6-4
		HF : Michael Geerts (B/639) 6-3 6-1
		 F : Juraj Masar (SLK/-) 6-2 6-3

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Sieger) WR 731
		R1 : Robin Stanek (TCH/561) 6-3 2-6 6-4
		AF : Kristjan Tamm (EST/1991) 6-2 6-1
		VF : Florian Fallert (D/769) 6-1 5-2 Aufgabe
		HF : Johannes Härteis (D/806) 6-1 6-4
		 F : Jan Mertl (TCH/354) 4-6 6-2 6-2

	12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 608
		Q1 : Andriej Kapas (PL/426) 6-4 6-3
		Q2 : Danilo Petrovic (SRB/273) 7-6(1) 4-6 6-3
		QF : Dragos Dima (RUM/317) 4-6 3-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (1.Runde) WR 524
		R1 : Cedrik-Marcel Stebe (D/167) 3-6 6-7(6)


Link, Joel (11-15)

	09.01.-15.01. USA Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Evgeny Korolev (RUS/1855) 0-6 1-6

	16.01.-22.01. USA Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gabriel Decamps (BRA/-) 7-5 2-6 1-6

	23.01.-29.01. USA Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Dejon Bivens (USA/-) 6-2 6-7(6) 4-3 Disq.
		Q2 : Jan Vrba (TCH/-) 7-5 6-3
		Q3 : Winston Lin (USA/734) 4-6 2-6

	30.01.-05.02. USA Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cristobal Ramirez (USA/-) 6-2 6-1
		Q2 : Rowland Phillips (JAM/1769) 3-6 6-4 3-6

	13.02.-19.02. USA Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Cesar Antonio Gomez Diaz (MEX/-) 6-7(3) 6-3 6-4
		Q2 : Genaro Alberto Olivieri (ARG/948) 2-6 6-3 3-6

	13.02.-19.02. USA Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Galicia (KAN/-) 6-1 7-5
		Q2 : Jody Maginley (ANT/-) 1-6 4-6

	27.02.-05.03. USA Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arsav Mohanty (USA/-) 6-4 6-4
		Q2 : Eduardo Roldan (MEX/-) 6-4 7-6(4)
		Q3 : Patrick Kypson (USA/945) 2-6 3-6

	17.04.-23.04. USA Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Carlos Ramirez (MEX/2072) 7-5 6-1
		Q2 : Jourdan Kast (USA/-) 5-7 6-3 5-7

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tyler Mercier (USA/1234) 6-2 6-3
		Q2 : Oliver Crawford (USA/-) 6-3 0-6 3-2 Aufgabe

	01.05.-07.05. USA Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan Baker (USA/-) 6-0 6-2
		Q2 : Drew van Ordlerlain (USA/-) 2-6 0-2 Aufgabe

	05.06.-11.06. Tunesien Future #22 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jeff Guerrero (MEX/-) 6-4 0-6 6-7(5)

	12.06.-18.06. Tunesien Future #23 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/-) 4-6 2-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentin Günther (D/2070) 1-6 4-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Justus Paul Drees (D/-) 6-1 6-2
		Q2 : Alex Solanki (IND/1835) 1-6 4-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : David Pichler (A/425) 0-6 6-3 1-6


Lippe, Matthias (0-1)

	24.04.-30.04. Ägypten Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jaime Pulgar (E/-) 0-6 0-6


Loccisano, Benjamin (6-6, Ft: 1-4)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR -
		Q1 : Diogo Jesus (POR/-) 6-1 6-1
		Q2 : Özen Usakli (TÜR/-) 6-0 6-0
		QF : Matvey Khomentovskiy (RUS/1110) 6-1 6-3
		R1 : Julian Onken (D/712) 7-6(6) 2-6 1-6

	10.04.-16.04. Italien Future #8 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Riccardo Balzerani (I/1058) 6-2 6-2
		AF : Vasile Antonescu (RUM/754) 6-4 6-7(4) 1-6

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan Prince (USA/-) 6-2 6-1
		Q2 : Eduardo Dischinger (BRA/924) 2-6 1-6

	01.05.-07.05. Italien Future #11 (1.Runde) WR 2040
		R1 : Pietro Rondoni (I/1050) 0-6 4-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 2009
		Q1 : Freilos
		Q2 : Maximilian Friese (D/-) 6-0 6-0
		QF : Florian Broska (D/1558) 6-3 1-6 4-6
		R1 : Peter Torebko (D/429) 2-6 3-6


Loccisano, Mike (1-4)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matvey Khomentovskiy (RUS/1110) 2-6 2-6

	10.04.-16.04. Italien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vitalii Shcherba (UKR/1335) 5-7 2-6

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Guerra Yuri Guerra Yuri (I/-) 6-3 6-2
		Q2 : Vasile Antonescu (RUM/759) 4-6 4-6

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Delf Gohlke (D/1999) 3-6 2-6


Loccisano, Niclas (0-3)

	10.04.-16.04. Italien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Pietro Licciardi (I/933) 2-6 1-6

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jacopo Bartolini (I/-) 3-6 1-6

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franjo Raspudic (KRO/1249) 1-6 1-6


Loukas, Raphael (0-1)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nils Langer (D/369) 1-6 1-6


Lütjen, Jonas (7-7, Ft: 5-4)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR 474
		Q1 : Louis Weßels (D/540) 6-2 7-5
		Q2 : Filip Horansky (SLK/425) 4-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 470
		R1 : Marvin Netuschil (D/370) 4-6 6-7(9)

	06.02.-12.02. Ägypten Future #4 (Sieger) WR 464
		R1 : Libor Salaba (TCH/843) 2-6 6-4 6-0
		AF : Oleg Khotkov (UKR/924) 6-2 7-6(2)
		VF : Ilija Vucic (SRB/707) 6-4 6-7(5) 6-3
		HF : Youssef Hossam (ÄGY/800) 6-4 3-6 6-3
		 F : Gleb Sakharov (F/287) 7-6(3) 7-5

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (1.Runde) WR 469
		R1 : Giorgio Ricca (I/836) 6-7(2) 6-1 3-6

	08.05.-14.05. Qarshi Challenger (Qualifikation) WR 451
		Q1 : Alexander Lobkov (RUS/692) 6-3 1-6 3-6

	15.05.-21.05. Samarkand Challenger (Qualifikation) WR 510
		Q1 : Markos Kalovelonis (RUS/543) 6-3 6-3
		Q2 : Danilo Petrovic (SRB/292) 3-6 7-5 3-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (1.Runde) WR 514
		R1 : Peter Heller (D/1505) 6-2 5-7 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 546
		R1 : Leon Hoeveler (D/-) 7-6(8) 3-6 4-6


Maier, Hendrik (0-1, Ft: 0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR -
		R1 : Tom Schönenberg (D/1407) 0-6 1-6


Mannapov, Alexander (7-6, Ft: 1-3)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Achtelfinale) WR -
		R1 : Johann Willems (D/894) 6-4 6-4
		AF : Elmar Ejupovic (D/812) 1-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR -
		Q1 : Alexander Kürschner (D/-) 7-6(5) 6-4
		Q2 : Aljaz Radinski (SLO/1348) 7-5 6-1
		QF : Johann Willems (D/894) 7-6(8) 6-2
		R1 : Yann Marti (CH/332) 4-6 0-1 Aufgabe

	20.02.-26.02. Spanien Future #6 (1.Runde) WR 1772
		R1 : David Jorda (E/1018) 2-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1844
		Q1 : Lucas Hellfritsch (D/-) 0-6 6-2 6-4
		Q2 : Jannik Rother (D/-) 6-0 6-0
		QF : Valentin Günther (D/2070) 4-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1835
		Q1 : Freilos
		Q2 : Pavle Daljev (SRB/-) 3-6 1-6

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 1878
		Q1 : Jannik Opitz (D/-) 6-3 4-6 6-2
		Q2 : Goncalo Oliveira (POR/277) 3-6 0-1 Aufgabe


Mayer, Patrick (11-17, Ft: 0-3)

	23.01.-29.01. Spanien Future #2 (Qualifikation) WR 1985
		Q1 : Ryunosuke Watanaba (J/-) 6-0 6-1
		Q2 : Marc Fornell (E/904) 4-6 2-6

	30.01.-05.02. Spanien Future #3 (Qualifikation) WR 1985
		Q1 : Alejandro Artunedo (E/1265) 1-6 2-6

	06.02.-12.02. Spanien Future #4 (Qualifikation) WR 1995
		Q1 : Luca Prevosto (I/1462) 6-4 7-6(0)
		Q2 : George von Massow (D/849) 3-6 2-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (Qualifikation) WR 1996
		Q1 : Raul Brancaccio (I/749) 3-6 3-6

	06.03.-12.03. Kroatien Future #1 (Qualifikation) WR 2000
		Q1 : Daniel Kopeinigg (A/-) 6-4 6-3
		Q2 : Rafael Moreno (E/-) 6-1 4-6 6-4
		QF : Luka Ilic (SRB/1081) 2-6 3-6

	13.03.-19.03. Spanien Future #7 (Qualifikation) WR 1994
		Q1 : Pietro Rondoni (I/986) 3-6 3-6

	20.03.-26.03. Spanien Future #8 (Qualifikation) WR 1994
		Q1 : Harrison Lombe (AUS/2099) 7-5 1-6 2-6

	03.04.-09.04. Portugal Future #5 (Qualifikation) WR 1995
		Q1 : Asdrubal Gobernate (BRA/1851) 6-0 3-6 6-7(3)

	17.04.-23.04. Portugal Future #7 (Qualifikation) WR 1989
		Q1 : Goncalo Ferreira (POR/-) 6-3 7-6(2)
		Q2 : Nuno Deus (POR/898) 2-6 5-7

	24.04.-30.04. Spanien Future #11 (Qualifikation) WR 1999
		Q1 : Dario Montes (E/-) 6-2 6-3
		Q2 : Maciej Rajski (PL/912) 2-6 3-6

	15.05.-21.05. Spanien Future #14 (Qualifikation) WR 1996
		Q1 : Rafael Matos (BRA/941) 0-6 1-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (1.Runde) WR 1991
		Q1 : Freilos
		Q2 : Frantisek Polanka (TCH/-) 6-3 6-3
		QF : Dominik Recek (TCH/-) 0-6 7-6(1) 6-3
		R1 : Alexandar Lazarov (BUL/590) 2-6 2-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (1.Runde) WR 1938
		Q1 : Roman Arendar (KUB/-) 6-2 6-2
		Q2 : Mick Veldheer (NL/1422) 6-3 7-6(2)
		QF : Michal Marko (SLK/1855) 6-2 6-3
		R1 : Dennis Novak (A/324) 1-6 3-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (1.Runde) WR 1947
		R1 : Peter Heller (D/1505) 4-6 3-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR 2040
		Q1 : Freilos
		Q2 : Johannes Ingildsen (DK/-) 6-3 6-7(4) 0-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 2037
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jan Simon Vrbsky (D/-) 3-6 2-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR 2041
		Q1 : Freilos
		Q2 : Rene Yegros Codiani (ARG/-) 3-6 5-7


Meis, Pascal (22-18, Ft: 22-18)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 624
		R1 : Janis Podzus (LET/2061) 2-6 7-6(4) 6-7(5)

	16.01.-22.01. Spanien Future #1 (1.Runde) WR 622
		R1 : Jaume Munar (E/291) 1-6 2-6

	23.01.-29.01. Spanien Future #2 (Achtelfinale) WR 623
		R1 : Luca Pancaldi (I/700) 6-4 6-2
		AF : Pedro Martinez (E/312) 2-6 1-6

	30.01.-05.02. Spanien Future #3 (Viertelfinale) WR 623
		R1 : Maxime Chazal (F/350) 4-6 6-2 6-4
		AF : Marcos Giraldi (E/726) 7-6(5) 6-4
		VF : David Vega (E/767) 6-3 3-6 4-6

	06.02.-12.02. Spanien Future #4 (1.Runde) WR 619
		R1 : Mario Vilella (E/394) 4-6 3-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (1.Runde) WR 612
		R1 : Miguel Semmler (E/645) 6-2 1-6 2-6

	06.03.-12.03. Kroatien Future #1 (Viertelfinale) WR 600
		R1 : Naoki Nakagawa (J/714) 7-5 7-6(3)
		AF : Petru Luncanu (RUM/513) 6-4 6-2
		VF : Pere Riba (E/285) 3-6 4-6

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (1.Runde) WR 600
		R1 : Pascal Brunner (A/738) 4-6 1-6

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (Viertelfinale) WR 600
		R1 : Darko Bojanovic (BIH/1465) 6-1 6-1
		AF : Zsombor Piros (UNG/1585) 4-6 7-6(6) 6-4
		VF : Yannick Vandenbulcke (B/661) 4-6 6-3 1-6

	27.03.-02.04. Kroatien Future #4 (Achtelfinale) WR 593
		R1 : Kiril Dmitriev (RUS/714) 6-3 6-7(3) 6-0
		AF : Zdenek Kolar (TCH/255) 4-6 5-7

	01.05.-07.05. Spanien Future #12 (1.Runde) WR 584
		R1 : Marcelo Zormann (BRA/552) 5-7 1-6

	08.05.-14.05. Ungarn Future #1 (Achtelfinale) WR 585
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/486) 6-4 6-2
		AF : Nikola Cacic (SRB/514) 0-2 Aufgabe

	15.05.-21.05. Ungarn Future #2 (Achtelfinale) WR 618
		R1 : Domen Gostincar (SLO/-) 6-0 6-1
		AF : Peter Nagy (UNG/411) 6-7(4) 3-6

	22.05.-28.05. Ungarn Future #3 (Sieger) WR 617
		R1 : Matthieu Roy (F/1084) 6-3 6-1
		AF : James Frawley (AUS/928) 6-2 6-1
		VF : Pol Toledo (E/499) 6-1 6-4
		HF : Zsombor Piros (UNG/1388) 7-5 6-1
		 F : Filip Horansky (SLK/444) 6-3 6-4

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Viertelfinale) WR 610
		R1 : Riccardo Maiga (CH/1050) 6-1 6-4
		AF : Dennis Novak (A/324) 6-7(4) 7-6(4) 7-6(2)
		VF : Jan Choinski (D/538) 3-6 6-3 0-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (1.Runde) WR 619
		R1 : Adrian Obert (D/1299) 4-6 4-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Viertelfinale) WR 531
		R1 : Maxcence Broville (F/1528) 4-6 6-4 6-4
		AF : Jakob Sude (D/779) 6-3 6-7(5) 6-1
		VF : Clement Geens (B/298) 3-6 2-6

	26.06.-02.07. Belgien Future #2 (1.Runde) WR 526
		R1 : Christopher Heyman (B/469) 4-6 3-6

	03.07.-09.07. Niederlande Future #3 (Halbfinale) WR 565
		R1 : Tim van der Horst (NL/-) 6-3 6-2
		AF : Kevin Griekspoor (NL/703) 7-6(5) 6-2
		VF : Scott Griekspoor (NL/773) 4-6 6-3 6-2
		HF : Botic van de Zandschlup (NL/336) 3-6 2-6


Mertens, Nico (4-1, Ft: 1-1)

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Maxime Vandendooren (B/-) 6-2 6-2
		Q2 : Alessandro Ricci (TCH/1364) 6-1 6-1
		QF : Buvaysar Gadamauri (B/-) 6-1 7-6(4)
		R1 : Antoine Damiens (F/-) 7-5 6-4
		AF : Clement Geens (B/298) 5-7 4-6


Mies, Andreas (2-3)

	13.03.-19.03. Drummondville Challenger (Qualifikation) WR 1212
		Q1 : Lloyd Glasspool (GB/378) 1-6 1-6

	17.04.-23.04. Qingdao Challenger (Qualifikation) WR 1201
		Q1 : Mao-Xin Gong (CHN/-) 6-2 6-0
		Q2 : Zhizhen Zhang (CHN/840) 6-2 6-2
		QF : Oscar Otte (D/365) kampflos

	08.05.-14.05. Rom Challenger (Qualifikation) WR 1192
		Q1 : Pere Riba (E/253) 4-6 4-6


Mirzakhani, Ali (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Solanki (IND/1844) 1-6 1-6


Möller, Marvin (8-7, Ft: 3-3)

	02.01.-08.01. Bangkok Challenger (Qualifikation) WR 1392
		Q1 : Daniel Altmaier (D/404) 6-7(6) 4-6

	09.01.-15.01. Bangkok Challenger (Qualifikation) WR 1395
		Q1 : Jirat Navasirisomboon (THA/1001) 6-2 6-3
		Q2 : Ti Chen (TPE/270) kampflos

	20.03.-26.03. Spanien Future #8 (Achtelfinale) WR 1379
		R1 : David Jorda (E/993) 6-4 6-2
		AF : Ivan Gakhov (RUS/429) 3-6 6-7(2)

	27.03.-02.04. Spanien Future #9 (Qualifikation) WR 1370
		Q1 : Rafael Mazon (E/1939) 6-0 6-0
		Q2 : Ernesto Sanz (E/-) 6-0 6-3
		QF : Jaume Pla (E/562) 0-6 2-6

	24.04.-30.04. Spanien Future #11 (Qualifikation) WR 1293
		Q1 : Danyil Chornous (UKR/-) 6-1 6-1
		Q2 : Mikhail Korovin (RUS/1106) 6-0 5-7 0-2 Aufgabe

	08.05.-14.05. Schweden Future #1 (Viertelfinale) WR 1283
		Q1 : Freilos
		QF : Alexander Kürschner (D/-) 6-1 7-5
		R1 : Fred Gil (POR/422) 6-3 6-0
		AF : Arvid Nordquist (S/-) 6-0 6-1
		VF : Markus Eriksson (S/498) 3-6 1-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (1.Runde) WR 1282
		R1 : Alexander Vasilenko (RUS/567) 5-7 1-6


Mörl, Benedict (1-1)

	03.07.-09.07. Niederlande Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Louis van Herck (B/-) 6-2 5-7 7-6(7)
		QF : Ilco van Buuren (NL/-) 1-6 0-5 Aufgabe


Mokhaberi, Bijan (0-2)

	13.02.-19.02. USA Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Antoine Leduc (KAN/1955) 0-6 0-6

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mac Kiger (USA/-) 0-6 2-6


Molleker, Rudi (13-10, Ft: 5-9)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 1061
		R1 : Hendrik Jebens (D/1855) 3-6 4-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Achtelfinale) WR 1060
		R1 : Johannes Härteis (D/748) 4-6 6-4 6-4
		AF : Mats Moraing (D/456) 0-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1057
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mick Veldheer (NL/1443) 6-7(6) 6-2 6-4
		QF : Johannes Härteis (D/746) 4-6 3-6

	27.02.-05.03. Ägypten Future #7 (Viertelfinale) WR 1036
		Q1 : Freilos
		Q2 : Clement Tabur (F/-) 2-6 6-2 6-1
		QF : Vladislav Ivanov (RUS/-) 6-0 6-3
		R1 : Sherif Sabry (ÄGY/878) 6-7(8) 6-4 7-6(2)
		AF : Claudio Fortuna (I/475) 6-3 6-4
		VF : Ugo Humbert (F/1150) 3-6 2-6

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (Achtelfinale) WR 1032
		R1 : Marc Sieber (D/236) 6-2 6-4
		AF : Colin van Beem (NL/823) 6-4 4-6 0-6

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (1.Runde) WR 1035
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ryan James Storrie (GB/1652) 6-1 4-6 6-3
		QF : Sherif Sabry (ÄGY/882) 6-2 6-2
		R1 : Lukas Ollert (D/769) 6-3 6-7(5) 5-7

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (1.Runde) WR 944
		R1 : Aldin Setkic (BIH/226) 4-6 4-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (1.Runde) WR 944
		R1 : Rigele Te (CHN/685) 3-6 6-3 1-6

	01.05.-07.05. Frankreich Future #10 (Achtelfinale) WR 938
		Q1 : Freilos
		QF : Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/-) 6-1 6-0
		R1 : Luka Pavlovic (F/1543) 4-6 6-0 6-1
		AF : Maxime Hamou (F/301) 3-6 3-6

	15.05.-21.05. Italien Future #13 (1.Runde) WR 934
		Q1 : Freilos
		Q2 : Juan Martin Jalif (ARG/1650) 6-2 6-3
		QF : Alessio Giannuzzi (I/-) 6-1 6-2
		R1 : Gianni Mina (F/371) 4-6 1-6


Moraing, Mats (36-19, Ch: 3-4, Ft: 28-10)

	02.01.-08.01. Noumea Challenger (1.Runde) WR 454
		R1 : Noah Rubin (USA/200) 3-6 6-7(1)

	09.01.-15.01. Canberra Challenger (Achtelfinale) WR 454
		R1 : Andres Molteni (ARG/716) 6-4 6-0
		AF : Dudi Sela (ISR/96) 3-6 2-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Viertelfinale) WR 456
		R1 : Jannis Kahlke (D/1168) 6-1 6-4
		AF : Rudi Molleker (D/1060) 6-0 6-4
		VF : Elmar Ejupovic (D/812) 1-6 7-6(2) 5-7

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Sieger) WR 432
		R1 : Paul Wörner (D/1002) 6-4 6-2
		AF : Yannick Hanfmann (D/311) 7-6(3) 6-4
		VF : Robin Kern (D/569) 6-4 6-2
		HF : Alexey Vatutin (RUS/296) 6-4 3-6 6-4
		 F : Daniel Masur (D/232) 7-6(5) 7-6(5)

	06.02.-12.02. Budapest Challenger (Qualifikation) WR 483
		Q1 : Denys Mylokostov (UKR/510) 6-0 6-0
		Q2 : Gianluigi Quinzi (I/298) 4-6 7-6(4) 3-6

	20.02.-26.02. Bergamo Challenger (Qualifikation) WR 415
		Q1 : Davide Scainelli (I/-) 6-2 6-1
		Q2 : Remi Boutillier (F/378) 7-6(7) 6-7(7) 4-6

	27.02.-05.03. Breslau Challenger (1.Runde) WR 414
		Q1 : Freilos
		Q2 : Karol Drzewiecki (PL/1345) 7-6(2) 6-4
		QF : Yaraslav Shyla (WRS/456) 6-4 6-7(2) 7-6(5)
		R1 : Jürgen Melzer (A/199) 4-6 4-6

	06.03.-12.03. Frankreich Future #5 (Halbfinale) WR 417
		R1 : Matteo Martineau (F/1187) 6-3 6-4
		AF : Maxcence Broville (F/1770) 6-2 6-2
		VF : Thai-Son Kwiatkowski (USA/564) 6-4 3-6 6-1
		HF : David Guez (F/445) 2-6 1-6

	13.03.-19.03. Frankreich Future #6 (Viertelfinale) WR 406
		R1 : Jonathan Kanar (F/688) 6-3 6-1
		AF : Hugo Gaston (F/1482) 6-3 6-2
		VF : Antoine Hoang (F/476) 6-3 2-6 0-3 Aufgabe

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (1.Runde) WR 391
		R1 : James Marsalek (GB/767) 3-6 3-6

	10.04.-16.04. Katar Future #2 (Halbfinale) WR 390
		R1 : Yusuf Qaed (BRN/1644) 6-0 6-1
		AF : Markus Eriksson (S/508) 6-7(5) 6-4 6-4
		VF : Lenny Hampel (A/467) 7-5 6-4
		HF : Daniel Altmaier (D/288) 6-7(5) 5-7

	17.04.-23.04. Katar Future #3 (Halbfinale) WR 388
		R1 : Milos Sekulic (S/1040) 6-4 6-1
		AF : Christophe Nickels (LUX/-) 6-1 6-4
		VF : Lenny Hampel (A/424) 7-6(4) 6-3
		HF : Jonas Merckx (B/603) 4-6 2-6

	24.04.-30.04. Israel Future #4 (Finale) WR 387
		R1 : Vladimir Polyakov (RUS/1331) 6-1 4-0 Aufgabe
		AF : Orel Ovil (ISR/948) 6-0 6-1
		VF : Alexis Gautier (F/-) 6-4 6-3
		HF : Yshai Oliel (ISR/939) 6-3 6-4
		 F : Edan Leshem (ISR/333) 3-6 5-5 Aufgabe

	01.05.-07.05. Israel Future #5 (Halbfinale) WR 377
		R1 : Omer Yeshaya (ISR/1947) 6-0 6-1
		AF : Liam Caruana (I/877) 6-4 6-3
		VF : Ben Patael (ISR/560) 6-4 7-6(3)
		HF : David Guez (F/420) 3-6 4-6

	08.05.-14.05. Israel Future #6 (Halbfinale) WR 365
		R1 : Yannai Barkai (ISR/1639) 7-5 6-1
		AF : Cameron Silverman (USA/910) 1-6 7-5 6-3
		VF : Filip Peliwo (KAN/414) 6-4 7-6(5)
		HF : Ben Patael (ISR/561) 3-6 6-7(4)

	22.05.-28.05. Mestre Challenger (Qualifikation) WR 339
		Q1 : Marcelo Zormann (BRA/545) 7-5 6-4
		Q2 : Matthias Bachinger (D/393) 4-6 6-3 2-6

	05.06.-11.06. Proßnitz Challenger (Qualifikation) WR 332
		Q1 : Kevin Krawietz (D/344) 3-6 4-6

	12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 332
		Q1 : Hubert Hurkacz (PL/323) 3-6 3-4 Aufgabe

	26.06.-02.07. Belgien Future #2 (1.Runde) WR 324
		R1 : Yannick Vandenbulcke (B/476) 6-7(3) 4-6

	03.07.-09.07. Recanati Challenger (Viertelfinale) WR 328
		R1 : Danilo Petrovic (SRB/269) 6-1 7-6(2)
		AF : Egor Gerasimov (WRS/166) 3-6 7-6(3) 7-6(7)
		VF : Luca Vanni (I/121) 6-7(3) 3-6


Moraing, Oscar (0-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tim Büttner (D/-) 2-6 2-6


Morr, Jonathan (7-9, Ft: 0-2)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1937
		Q1 : Mick Veldheer (NL/1443) 2-6 2-6

	30.01.-05.02. Türkei Future #4 (Qualifikation) WR 1937
		Q1 : Freilos
		Q2 : Cengiz Aksu (TÜR/-) 3-6 3-6

	06.02.-12.02. Türkei Future #5 (Qualifikation) WR 1951
		Q1 : Alexander Erler (A/2072) 2-6 4-6

	06.03.-12.03. Türkei Future #9 (Qualifikation) WR 1953
		Q1 : Roberto Preka (GB/-) 2-6 6-4 4-6

	20.03.-26.03. Bahrain Future #1 (1.Runde) WR 1946
		Q1 : Georgiy Pochay (TKM/-) 6-3 6-3
		QF : Thomas Linge (N/1860) 6-1 6-3
		R1 : Anis Ghorbel (TUN/665) 1-6 1-6

	27.03.-02.04. Bahrain Future #2 (Qualifikation) WR 1939
		Q1 : Yousif Dhaif (BRN/-) 6-0 6-0
		QF : Isa Mammetgulyyev (TKM/1266) 1-6 2-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR 1989
		Q1 : Vincentiu Nicolescu (RUM/-) 6-1 6-2
		Q2 : Aaron Cortes (E/1013) 6-7(1) 2-6

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR 1999
		Q1 : Ivan Mikhaylyuk (RUS/-) 6-4 1-6 3-6

	01.05.-07.05. Türkei Future #17 (1.Runde) WR 2001
		Q1 : Laelson Rodrigues (BRA/-) 4-6 6-4 6-1
		Q2 : Nebojsa Peric (SRB/1222) 6-2 6-4
		QF : Milos Nikolic (SRB/1397) 4-2 Aufgabe
		R1 : Dennis Novak (A/303) 3-6 2-6


Müller, Julian (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rene Yegros Codiani (ARG/-) 4-6 2-6


Negritu, Christoph (12-14, Ft: 12-14)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 676
		R1 : Pavel Nejedly (TCH/620) 3-6 5-7

	23.01.-29.01. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 680
		R1 : Christopher Heyman (B/376) 1-6 0-6

	06.02.-12.02. Türkei Future #5 (Achtelfinale) WR 678
		R1 : Bernd Kößler (A/868) 6-1 6-4
		AF : Michal Konecny (TCH/360) 6-7(5) 5-7

	13.02.-19.02. Türkei Future #6 (1.Runde) WR 676
		R1 : Anil Yüksel (TÜR/551) 5-7 3-6

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (Achtelfinale) WR 676
		R1 : Iznaur Akhmaev (RUS/-) 6-2 6-3
		AF : Marsel Ilhan (TÜR/238) 2-6 4-6

	13.03.-19.03. Italien Future #4 (1.Runde) WR 674
		R1 : Alessandro Bega (I/314) 4-6 2-6

	20.03.-26.03. Frankreich Future #7 (1.Runde) WR 674
		R1 : Sebastien Boltz (F/682) 3-6 2-6

	03.04.-09.04. Türkei Future #13 (Viertelfinale) WR 667
		R1 : Muhammet Haylaz (TÜR/761) 4-6 6-1 6-0
		AF : Mauricio Echazu (PER/842) 7-6(4) 6-2
		VF : Alexis Musialek (F/530) 2-6 2-6

	10.04.-16.04. Türkei Future #14 (Achtelfinale) WR 670
		R1 : Mert Naci Türker (TÜR/-) 6-4 6-3
		AF : Altug Celikbilek (TÜR/452) 3-6 7-6(4) 2-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (1.Runde) WR 672
		R1 : Juan Carlos Saez (CHL/833) 3-6 4-6

	29.05.-04.06. Türkei Future #21 (Viertelfinale) WR 655
		R1 : Jonas Trinker (A/-) 7-5 6-2
		AF : Maxime Chazal (F/370) 7-5 7-5
		VF : Ivan Nedelko (RUS/347) 3-6 4-6

	26.06.-02.07. Rumänien Future #5 (Viertelfinale) WR 676
		R1 : Aaron Addison (AUS/1328) 6-1 6-4
		AF : Michiel de Krom (NL/973) 6-3 6-2
		VF : Peter Nagy (UNG/428) 6-7(5) 3-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Halbfinale) WR 681
		R1 : Lucas Koelle (BRA/1927) 6-2 6-3
		AF : Tom Schönenberg (D/1407) 7-6(4) 6-3
		VF : Paul Wörner (D/848) 5-7 7-6(5) 4-3 Aufgabe
		HF : Tristan Meraut (F/-) 2-6 2-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (1.Runde) WR 690
		R1 : Jelle Sels (NL/644) 3-6 6-4 3-6


Netuschil, Marvin (23-11, Ft: 16-7)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR 368
		Q1 : Alexey Vatutin (RUS/293) 6-7(3) 7-5 6-2
		Q2 : Patrik Rosenholm (S/543) 6-3 3-6 6-3
		QF : Filip Horansky (SLK/425) 4-6 7-5 2-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Halbfinale) WR 370
		R1 : Jonas Lütjen (D/470) 6-4 7-6(9)
		AF : Lloyd Harris (SAF/284) 6-4 6-1
		VF : Daniel Altmaier (D/327) 6-4 6-4
		HF : Daniel Masur (D/232) 5-7 6-7(10)

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Viertelfinale) WR 366
		R1 : Adelchi Virgili (I/556) 6-3 6-1
		AF : Johannes Härteis (D/771) 6-2 6-7(6) 6-3
		VF : Laurent Lokoli (F/306) 1-6 4-6

	13.02.-19.02. Schweiz Future #2 (Achtelfinale) WR 358
		R1 : Antoine Bellier (CH/596) 6-4 5-7 7-6(7)
		AF : Daniel Altmaier (D/333) 4-6 4-6

	06.03.-12.03. Türkei Future #9 (1.Runde) WR 353
		Q1 : Alexis Musialek (F/566) 2-6 6-7(6)

	13.03.-19.03. Türkei Future #10 (1.Runde) WR 355
		R1 : Davide Galoppini (I/649) 4-6 5-7

	20.03.-26.03. Türkei Future #11 (Sieger) WR 355
		R1 : Rudolfs Mednis (LET/1546) 6-3 6-0
		AF : Goran Markovic (SRB/1276) 6-3 6-2
		VF : Igor Marcondes (BRA/779) 4-6 6-3 6-3
		HF : Kamil Majchrzak (PL/268) 6-4 6-1
		 F : Cem Ilkel (TÜR/322) 5-7 7-5 6-1

	27.03.-02.04. Türkei Future #12 (Halbfinale) WR 351
		Q1 : Freilos
		Q2 : Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/2073) 6-4 6-1
		QF : Rudolfs Mednis (LET/1536) 6-3 6-1
		R1 : Igor Marcondes (BRA/777) 6-3 6-1
		AF : Federico Maccari (I/1452) 6-2 6-4
		VF : Santiago Fa Rodriguez (ARG/992) 7-6(4) 6-2
		HF : Julien Cagnina (B/634) 4-6 4-6

	03.04.-09.04. Türkei Future #13 (Viertelfinale) WR 351
		R1 : Alejo Vilaro (ARG/1398) 2-6 6-3 6-4
		AF : Juan Carlo Saez (CHL/841) 4-6 6-0 6-2
		VF : Julien Cagnina (B/634) 1-6 3-6

	01.05.-07.05. Ostrau Challenger (Qualifikation) WR 309
		Q1 : Gian Marco Moroni (I/823) 3-6 6-3 7-6(5)
		Q2 : Reda El Amrani (MAR/556) 7-6(3) 2-6 3-6

	08.05.-14.05. Rom Challenger (Qualifikation) WR 308
		Q1 : Gianmarco de Santis (I/-) 6-0 6-0
		Q2 : Daniel Masur (D/209) 1-6 7-5 6-3
		QF : Yannick Maden (D/231) 3-6 4-6

	12.06.-18.06. Lissabon Challenger (Qualifikation) WR 312
		Q1 : Daniel Munoz de la Nava (E/573) 3-6 0-6


Novotny, David (2-3)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jimmy Yang (D/-) 6-2 6-3
		Q2 : Matvey Khomentovskiy (RUS/1111) 6-3 5-7 3-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Henrik Traskin (LIT/-) 6-3 6-0
		Q2 : Elmar Ejupovic (D/812) 7-6(5) 3-6 3-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jesper Tull Freimuth (D/-) 4-6 2-6


Nyström, Patrick (2-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthias Essl (A/-) 6-2 6-2
		Q2 : Darko Bojanovic (BIH/1672) 6-2 6-4
		QF : Alexander Weis (I/1324) 1-6 2-6


Obert, Adrian (27-12, Ft: 9-6)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 2028
		Q1 : Miguel Semedo (POR/984) 6-1 6-4
		Q2 : Tim Seibert (D/-) 6-7(2) 2-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 2025
		Q1 : Oliver Mrose (CH/-) 2-6 6-3 6-1
		Q2 : Patrik Niklas-Salminen (FIN/745) 2-6 3-6

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR 2035
		Q1 : Mircea Jecan (RUM/840) 4-6 4-6

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (Qualifikation) WR 2035
		Q1 : Juan Ignacio Cardini (ARG/1860) 6-7(4) 6-3 6-4
		Q2 : Sebastian Kurzmann (A/-) 6-0 6-2
		Q3 : Vasile Antonescu (RUM/723) 3-6 Aufgabe

	03.04.-09.04. Portugal Future #5 (Achtelfinale) WR 2033
		Q1 : Afonso Fazendeiro (POR/-) 6-0 6-1
		Q2 : Leandro Serrano (E/1390) 6-1 6-2
		QF : Oleg Prihodko (UKR/955) 6-4 6-2
		R1 : Yannick Vandenbulcke (B/653) 4-6 6-3 6-4
		AF : Maxime Chazal (F/383) 4-6 5-7

	10.04.-16.04. Portugal Future #6 (Qualifikation) WR 1992
		Q1 : Francisco Faria (POR/-) 6-2 6-2
		Q2 : Miguel Semmler (E/606) 3-6 2-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Viertelfinale) WR 1598
		Q1 : Patrik Maly (TCH/-) 6-2 6-0
		Q2 : Eduardo Dischinger (BRA/920) 6-1 3-6 6-2
		QF : Artem Dubrivnyy (RUS/1228) 3-6 7-6(2) 6-2
		R1 : Marek Gengel (TCH/652) 6-2 6-4
		AF : Jan Satral (TCH/156) 2-6 6-1 7-5
		VF : Julian Lenz (D/730) 6-3 0-6 4-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (1.Runde) WR 1594
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ignace van den Steene (B/-) 6-3 Aufgabe
		QF : Tadeas Paroulek (TCH/1991) 7-5 7-6(3)
		R1 : Florian Fallert (D/769) 6-7(1) 6-3 4-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Achtelfinale) WR 1299
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michele D'Amico (I/-) 6-0 6-0
		QF : Peter Heller (D/1505) 2-6 5-7
		R1 : Pascal Meis (D/619) 6-4 6-4
		AF : Michael Linzer (A/279) 3-6 2-6

	19.06.-25.06. Italien Future #18 (Finale) WR 1294
		Q1 : Federico Arnaboldi (I/-) 6-2 6-4
		QF : Michele Longo (I/1925) 6-1 6-1
		R1 : Francesco Vilardo (I/645) 6-2 6-4
		AF : Marco Bortolotti (I/431) 6-3 3-6 6-1
		VF : Cristian Carli (I/730) 6-1 6-4
		HF : Lorenzo Frigerio (I/438) 6-2 2-6 6-1
		 F : Pietro Rondoni (I/1005) 3-6 1-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 1228
		Q1 : Freilos
		Q2 : Simon Junk (D/-) 6-4 6-1
		QF : Leon Hoeveler (D/-) 6-1 6-2
		R1 : Elmar Ejupovic (D/679) 1-6 7-6(5) 6-1
		AF : Tristan Meraut (F/-) 4-6 3-6


Oetzbach, Adrian (9-4, Ft: 1-2)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR -
		Q1 : Louis Rico (USA/-) 6-0 6-1
		Q2 : Maxim Landa (DK/1643) 6-2 6-1
		QF : Jerome Cron (D/-) 6-0 6-2
		R1 : Tim Rühl (D/1979) 6-4 6-4
		AF : Louis Weßels (D/518) 6-3 2-6 0-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Rafael Roig (E/-) 6-2 6-1
		Q2 : Johann Willems (D/870) 6-4 3-6 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR -
		Q1 : Nicolas Weckerle (LUX/-) 6-3 6-0
		Q2 : Alex Solanki (IND/1842) 6-4 6-2
		QF : Max Colorado (USA/1756) 6-3 6-4
		R1 : Raphael Baltensberger (CH/987) 4-6 2-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 1878
		R1 : Johannes Härteis (D/797) 7-6(3) 1-6 6-4
		AF : Julien Cagnina (B/522) 3-6 3-6


Ohde, Paul (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jannik Rother (D/-) 1-6 0-6


Ollert, Lukas (16-13, Ft: 11-13)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 791
		Q1 : Freilos
		Q2 : Ben Jones (GB/-) 6-4 6-4
		QF : Robin Lang (D/-) 6-3 6-3
		R1 : Oscar Otte (D/521) 2-6 1-6

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Achtelfinale) WR 790
		R1 : Joran Vliegen (B/655) 7-5 6-4
		AF : Oscar Otte (D/523) 2-6 Aufgabe

	06.02.-12.02. Türkei Future #5 (Achtelfinale) WR 782
		R1 : Christopher Heyman (B/376) 6-4 1-6 6-3
		AF : Felipe Mantilla (KOL/883) 7-5 4-6 2-6

	13.02.-19.02. Türkei Future #6 (1.Runde) WR 779
		Q1 : Edris Fetisleam (RUM/1507) 6-4 6-3
		Q2 : Calin Manda (RUM/1620) 6-4 6-2
		QF : Mert Naci Türker (TÜR/-) 6-3 6-0
		R1 : Nicolae Frunza (RUM/579) 1-6 5-7

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (Achtelfinale) WR 768
		R1 : Ivan Kosec (SLK/1097) 6-1 6-3
		AF : Aldin Setkic (BIH/255) 3-6 2-6

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (Viertelfinale) WR 769
		R1 : Rudi Molleker (D/1035) 3-6 7-6(5) 7-5
		AF : Federico Zeballos (BOL/504) 6-0 6-4
		VF : Aldin Setkic (BIH/258) 2-6 7-6(3) 1-6

	17.04.-23.04. USA Future #14 (Achtelfinale) WR 745
		R1 : Yosuke Watanuki (J/587) 6-4 7-6(2)
		AF : Felipe Mantilla (KOL/801) 6-7(9) 2-6

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Achtelfinale) WR 747
		R1 : Naoki Nakagawa (J/632) 7-6(0) 6-3
		AF : Ricardo Rodriguez (VEN/879) 6-4 3-6 4-6

	08.05.-14.05. Italien Future #12 (Achtelfinale) WR 742
		R1 : Yannick Mertens (B/266) 3-6 6-4 6-2
		AF : Boy Westerhof (NL/630) 5-7 3-6

	12.06.-18.06. Ungarn Future #4 (1.Runde) WR 720
		R1 : Ulises Blanch (USA/1178) 3-6 0-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Viertelfinale) WR 702
		R1 : Mats Rosenkranz (D/1195) 6-2 6-3
		AF : Jolan Cailleau (B/947) 2-6 6-4 6-0
		VF : Nicola Kuhn (E/521) 5-7 3-6

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (1.Runde) WR 698
		R1 : Andrea Pellegrino (I/530) 2-6 1-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Achtelfinale) WR 701
		R1 : Tom Kocevar-Desman (SLO/754) 6-4 4-1 Aufgabe
		AF : Matteo Viola (I/312) 0-6 7-5 3-6


Onken, Julian (9-9, Ft: 4-8)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Achtelfinale) WR 712
		R1 : Benjamin Loccisano (D/-) 6-7(6) 6-2 6-1
		AF : Vladimir Ivanov (EST/451) 3-6 4-6

	06.03.-12.03. Kroatien Future #1 (1.Runde) WR 696
		R1 : Nino Serdarusic (KRO/483) 1-6 0-6

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Achtelfinale) WR 697
		Q1 : Jan Robert Lajos (KRO/-) 6-1 6-1
		Q2 : Jakob Johannson-Holm (S/1149) 5-7 6-3 6-1
		Q3 : Jiri Vachtl (TCH/-) 6-1 6-0
		QF : Marcelo Miceli (I/1765) 6-3 6-2
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/506) 6-4 7-5
		AF : Pere Riba (E/287) 1-6 2-6

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (1.Runde) WR 697
		R1 : Jurij Rodionov (A/951) 6-2 6-7(7) 1-6

	27.03.-02.04. Kroatien Future #4 (1.Runde) WR 693
		R1 : Andrej Martin (SLK/154) 4-6 7-6(3) 1-6

	10.04.-16.04. Türkei Future #14 (Achtelfinale) WR 713
		R1 : Simon Navarro (CHL/1285) 6-2 6-7(0) 6-2
		AF : Marsel Ilhan (TÜR/284) 6-4 1-6 0-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (1.Runde) WR 717
		R1 : Cem Ilkel (TÜR/315) 2-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR 726
		R1 : Linus Krohn (D/-) 7-5 7-6(5)
		AF : Dominik Böhler (D/835) 3-6 1-6

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 721
		Q1 : Arnd Weyhausen (D/1675) 6-2 6-4
		Q2 : Nicola Kuhn (E/501) 4-6 3-6


Opitz, Jannik (0-1)

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alexander Mannapov (D/1878) 3-6 6-4 2-6


Penzkofer, Fabian (1-1)

	06.03.-12.03. Kroatien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jan Robert Lajos (KRO/-) 6-1 6-1
		Q2 : Filip Brtnicky (TCH/1073) 1-6 3-6


Peters, Flemming (6-8)

	06.02.-12.02. Spanien Future #4 (Qualifikation) WR 1474
		Q1 : Raul Brancaccio (I/755) 2-6 2-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (Qualifikation) WR 1470
		Q1 : Aitor Sanz (E/1391) 3-6 3-6

	27.02.-05.03. Tunesien Future #8 (Qualifikation) WR 1471
		Q1 : Eduard Esteve (E/859) 1-6 5-7

	06.03.-12.03. Tunesien Future #9 (Qualifikation) WR 1470
		Q1 : Mikhail Korovin (RUS/1260) 3-6 1-6

	13.03.-19.03. Tunesien Future #10 (Qualifikation) WR 1467
		Q1 : Alexey Aleshchev (RUS/1994) 7-5 2-6 6-2
		Q2 : Giovanni Battista Morello (I/-) 6-1 6-3
		QF : Dan Dowson (GB/789) 4-6 4-6

	03.04.-09.04. Portugal Future #5 (Qualifikation) WR 1455
		Q1 : Guilherme Sergio (POR/-) 6-4 6-2
		Q2 : Tom Farquharson (GB/1087) 1-6 3-6

	10.04.-16.04. Portugal Future #6 (Qualifikation) WR 1462
		Q1 : Joao Guerra (POR/-) 6-1 6-1
		Q2 : Bernardo Saraiva (POR/861) 5-7 6-4 6-4
		QF : Jaume Pla (E/556) 4-6 4-6

	17.04.-23.04. Portugal Future #7 (Qualifikation) WR 1464
		Q1 : Gleb Kolotvin (KAZ/-) 6-1 6-1
		Q2 : Oleg Prihodko (UKR/954) 6-7(5) 4-6


Pfaff, Moritz (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Niklas Schell (D/-) 4-6 6-1 3-6


Pietsch, Niclas (3-4, Ft: 0-1)

	09.01.-15.01. Türkei Future #1 (1.Runde) WR -
		Q1 : Freilos
		QF : Joen Moth-Poulsen (DK/-) 6-3 6-4
		R1 : Florent Diep (F/907) 5-7 0-6

	16.01.-22.01. Türkei Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Can Iyiuyarlar (TÜR/-) 6-4 6-1
		Q2 : Florian Jakob (D/-) 2-6 2-6

	12.06.-18.06. Tunesien Future #23 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alex Jones (USA/-) 6-3 7-6(0)
		Q2 : Amaury Delmas (F/1594) 4-6 5-7

	19.06.-25.06. Tunesien Future #24 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Lucas Vuradin (AUS/2014) 1-6 1-6


Poetzing, Benjamin (0-3)

	19.06.-25.06. Niederlande Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arthur van der Kooij (NL/-) 6-2 2-6 6-7(2)

	26.06.-02.07. Niederlande Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ruben Konings (NL/-) 0-6 1-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matthew Dellavedova (AUS/1958) 0-6 0-6


Pradella, Patrick (1-1)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leonid Avramenko (RUS/-) 6-2 6-4
		Q2 : Florian Broska (D/1558) 1-6 2-6


Prechtel, Sebastian (23-14, Ft: 9-8)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1053
		Q1 : Freilos
		Q2 : Patrik Hartmeier (CH/-) 6-4 6-4
		QF : Elmar Ejupovic (D/812) 2-6 2-6

	06.03.-12.03. Kroatien Future #1 (1.Runde) WR 1053
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrea Borroni (I/1867) 6-4 6-2
		Q3 : Lorenzo Bocchi (I/-) 6-2 3-2 Aufgabe
		QF : Jakob Johannson-Holm (S/1151) 6-4 2-6 6-0
		R1 : Maciej Rajski (PL/910) 1-6 0-6

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR 1050
		Q1 : Jurij Rodionov (A/951) 3-6 3-6

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (Qualifikation) WR 1050
		Q1 : Luka Giljanovic (KRO/-) 6-0 6-2
		Q2 : David Gorsic (SLO/1946) 6-3 6-1
		Q3 : Darko Bojanovic (BIH/1465) 5-7 6-2 1-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR 1102
		Q1 : Simon Hamel Arriagada (CHL/-) 6-0 6-0
		Q2 : Linus Krohn (D/-) 6-0 6-4
		QF : Juan Carlos Saez (CHL/833) 7-6(5) 3-6 3-6

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR 1101
		Q1 : Vital Flurin Leuch (LIE/-) 6-2 6-1
		Q2 : Cengiz Aksu (TÜR/-) 3-6 6-4 6-2
		QF : Thiago Seyboth Wild (BRA/-) 6-7(5) 5-7

	01.05.-07.05. Türkei Future #17 (Achtelfinale) WR 1094
		Q1 : Freilos
		Q2 : Thiago Seyboth Wild (BRA/-) 6-4 Aufgabe
		QF : Valentin Günther (D/-) 6-3 6-2
		R1 : Sefa Suluoglu (TÜR/1348) 1-6 6-1 6-0
		AF : Bruno Sant'Anna (BRA/429) 3-6 4-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (1.Runde) WR 1096
		R1 : Bruno Sant'Anna (BRA/425) 4-6 5-7

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (Finale) WR 1097
		R1 : Peter Bothwell (IRL/721) 6-1 7-6(4)
		AF : Sören Hess-Olesen (DK/1153) 6-2 1-0 Aufgabe
		VF : Alexis Musialek (F/439) 6-3 6-2
		HF : Lloyd Harris (SAF/253) 6-3 6-4
		 F : Thomas Statzberger (A/821) 4-6 7-5 2-6

	12.06.-18.06. Italien Future #17 (1.Runde) WR 858
		Q1 : Alessandro Cortegiani (I/1865) 6-1 6-1
		QF : Mats Rosenkranz (D/1290) 6-2 3-6 6-1
		R1 : Alessandro Collarini (ARG/304) 3-6 1-6

	19.06.-25.06. Italien Future #18 (Viertelfinale) WR 850
		R1 : Orlando Luz (BRA/483) 6-3 3-6 6-4
		AF : Marcelo Zormann (BRA/635) 6-3 7-6(3)
		VF : Lorenzo Frigerio (I/438) 6-7(5) 2-6

	26.06.-02.07. Italien Future #19 (1.Runde) WR 849
		R1 : Federico Iannaccone (I/-) 5-7 6-3 2-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR 846
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mikael Ymer (S/391) 1-6 6-0 6-7(6)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Viertelfinale) WR 830
		R1 : Yvo Panak (TCH/2011) 6-4 6-3
		AF : Tobias Simon (D/548) 4-6 3-0 Aufgabe
		VF : Jeremy Jahn (D/237) 4-6 0-6


Prehn, Noah (0-3)

	24.04.-30.04. Türkei Future #16 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Juan Martin (ARG/-) 1-6 1-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Max Colorado (USA/1749) 6-4 3-6 1-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Linus Krohn (D/-) 2-6 2-6


Press, Frederik (11-6, Ft: 2-6)

	30.01.-05.02. Ägypten Future #3 (1.Runde) WR 1106
		Q1 : Mats Hermans (NL/-) 6-1 6-0
		Q2 : Samir Iftikhar (PAK/-) 6-2 3-6 6-1
		QF : Florent Diep (F/907) 4-6 6-1 7-6(4)
		R1 : Lorenzo Frigerio (I/508) 1-6 5-7

	06.02.-12.02. Ägypten Future #4 (Achtelfinale) WR 1104
		Q1 : Daniele Pepe (I/1772) 6-3 6-1
		Q2 : Roy Sarut de Valk (NL/1276) 6-1 6-3
		QF : Zhizhen Zhang (CHN/840) 7-5 6-2
		R1 : Antoine Hoang (F/467) 6-3 6-4
		AF : Youssef Hossam (ÄGY/800) 2-6 7-6(2) 4-6

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (Achtelfinale) WR 1102
		Q1 : Joshua Luck (SAF/-) 6-3 6-4
		Q2 : Dominik Nazaruk (PL/-) 6-2 6-2
		QF : Filip Duda (TCH/1318) 6-2 5-7 6-2
		R1 : David Poljak (TCH/688) 6-3 6-4
		AF : Markus Eriksson (S/470) 2-6 0-1 Aufgabe

	22.05.-28.05. Türkei Future #20 (1.Runde) WR 1027
		R1 : David Perez (E/421) 6-4 2-6 1-6

	12.06.-18.06. Ungarn Future #4 (1.Runde) WR 1032
		R1 : Zsombor Piros (UNG/1215) 4-6 5-7

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 1022
		R1 : Alexander Vasilenko (RUS/540) 2-6 7-6(5) 0-3 Aufgabe


Pütz, Tim (19-12, Ch: 2-2, Ft: 7-4)

	13.02.-19.02. Schweiz Future #2 (Finale) WR 682
		R1 : Jonathan Eysseric (F/243) 6-4 6-4
		AF : Andrea Basso (I/572) 7-5 7-6(4)
		VF : Matteo Berrettini (I/433) 7-6(3) 6-4
		HF : Yannick Hanfmann (D/353) 6-4 6-2
		 F : Daniel Altmaier (D/333) 5-7 6-7(5)

	27.02.-05.03. Kanada Future #1 (Viertelfinale) WR 681
		R1 : Malik Bhatnagar (KAN/-) 6-3 6-2
		AF : Adam El Mihdawy (USA/325) 6-3 Aufgabe
		VF : Denis Shapovalov (KAN/255) 2-6 4-6

	06.03.-12.03. Kanada Future #2 (1.Runde) WR 597
		R1 : Gleb Sakharov (F/264) 3-6 2-6

	13.03.-19.03. Drummondville Challenger (Viertelfinale) WR 597
		Q1 : Daniel Altmaier (D/296) 6-4 6-4
		Q2 : Maximilian Neuchrist (A/426) 6-2 6-3
		QF : Isak Arvidsson (S/568) 6-2 6-2
		R1 : Sam Groth (AUS/187) 6-4 6-4
		AF : Brayden Schnur (KAN/396) 7-6(2) 7-6(6)
		VF : John-Patrick Smith (AUS/243) 7-6(1) 6-7(5) 3-6

	27.03.-02.04. St. Brieuc Challenger (Qualifikation) WR 499
		Q1 : Antonio Sancic (KRO/997) 6-2 6-0
		Q2 : Gregoire Barrere (F/281) 6-2 6-1
		QF : Oscar Otte (D/402) 6-7(5) 1-3 Aufgabe

	24.04.-30.04. Frankreich Future #9 (Achtelfinale) WR 496
		R1 : Germain Gigounon (B/279) 6-3 6-3
		AF : Gregoire Jacq (F/370) 3-6 2-6

	08.05.-14.05. Aix-en-Provence Challenger (Qualifikation) WR 491
		Q1 : Nicolas Tepmahc (F/-) 6-0 6-0
		Q2 : Clement Geens (B/291) 6-2 6-7(6) 0-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 485
		Q1 : Sam Groth (AUS/194) 6-7(5) 1-6

	22.05.-28.05. Genf (Qualifikation) WR 482
		Q1 : Andre Ghem (BRA/279) 2-1 Aufgabe
		QF : Mischa Zverev (D/32) 3-6 7-6(6) 5-7

	05.06.-11.06. Surbiton Challenger (Qualifikation) WR 465
		Q1 : Dennis Novikov (USA/174) 7-6(4) 2-6 4-6

	12.06.-18.06. Nottingham Challenger (Qualifikation) WR 465
		Q1 : Alexander Ward (GB/704) 6-4 6-2
		Q2 : Alex de Minaur (AUS/240) 2-6 5-7

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (1.Runde) WR 464
		Q1 : Freilos
		Q2 : Lucas Gomez (MEX/722) 3-6 6-3 6-1
		QF : Artem Smirnov (UKR/550) 6-3 6-3
		R1 : Casper Ruud (N/109) 2-6 7-6(4) 2-6


Quinti, Adriano (3-5)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Patrik Hartmeier (CH/-) 1-6 2-6

	29.05.-04.06. Türkei Future #21 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Duje Kekez (KRO/991) 2-6 1-6

	05.06.-11.06. Türkei Future #22 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Berk Ilkel (TÜR/-) 3-6 6-2 6-3
		Q2 : Mert Naci Türker (TÜR/2046) 3-6 3-6

	12.06.-18.06. Türkei Future #23 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Daniils Batvanovs (LET/-) 6-1 7-5
		QF : Pavel Krainik (KAN/1149) 0-6 1-6

	19.06.-25.06. Türkei Future #24 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Osmancan Soyler (TÜR/-) 6-1 1-6 6-4
		Q2 : Tolunay Sümer (TÜR/-) 0-6 3-6


Raab, Demian (4-3, Ft: 1-1)

	16.01.-22.01. Spanien Future #1 (Achtelfinale) WR 899
		R1 : Daniel-Andrea Rodriguez (E/-) 7-6(4) 4-6 6-4
		AF : Bernabe Zapata (E/407) 2-6 0-6

	13.03.-19.03. Spanien Future #7 (Qualifikation) WR 907
		Q1 : Adria Alvarez (E/-) 6-2 6-1
		Q2 : Lazar Vojinovic (SRB/-) 6-2 6-0
		QF : Aitor Sanz (E/1379) 6-7(3) 5-7

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (Qualifikation) WR 1455
		Q1 : Pedro Ortega (BRA/-) 6-2 6-0
		QF : Andres Gabriel Ciurletti (I/1335) 6-4 4-6 3-6


Reckow, Juri (2-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tomas Charlos (D/1844) 6-3 6-1
		Q2 : Philipp Schellhorn (D/-) 6-0 6-1
		QF : Tim Rühl (D/1979) 3-6 1-6


Regus, Ralph (4-5)

	16.01.-22.01. Spanien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Evan Kennedy (GB/-) 6-2 6-1
		Q2 : Eduard Guell (E/-) 1-6 6-3 4-6

	23.01.-29.01. Spanien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jesse Paul Krattiger (CH/-) kampflos

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maximilian Gatev (CH/-) 6-4 6-0
		Q2 : Luca Giacomelli (CH/-) 6-2 6-7(2) 7-5
		QF : Duje Kekez (KRO/882) 5-7 6-2 6-7(11)

	20.03.-26.03. Griechenland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Richard Gabb (GB/675) 3-6 2-6

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Karel Severa (TCH/-) 6-0 6-0
		Q2 : Pavel Kotov (RUS/1085) 0-6 0-4 Aufgabe


Rehberg, Marvin (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yvo Panak (TCH/1985) 6-7(6) 1-6


Reindl, Felix (0-3)

	03.04.-09.04. Tunesien Future #13 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ramy Labna (ÄGY/-) 1-6 0-6

	10.04.-16.04. Tunesien Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Antoine Damiens (F/-) 0-6 0-6

	17.04.-23.04. Tunesien Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Curtis Clarke (GB/-) 1-6 0-6


Reinwein, Sami (17-14, Ft: 16-10)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 583
		R1 : Louis Weßels (D/541) 5-7 3-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Halbfinale) WR 582
		R1 : Marc-Andrea Hüsler (CH/1016) 7-6(5) 6-2
		AF : Edoardo Eremin (I/344) 7-6(9) 7-6(6)
		VF : Robin Kern (D/577) 6-3 4-3 Aufgabe
		HF : Matteo Berrettini (I/431) 2-6 6-3 3-6

	13.02.-19.02. Schweiz Future #2 (1.Runde) WR 580
		R1 : Yannick Hanfmann (D/353) 3-6 7-6(8) 5-7

	27.02.-05.03. Indien Future #3 (Finale) WR 550
		R1 : Vasisht Cheruku (IND/-) 6-2 6-1
		AF : Aryan Goveas (IND/986) 6-3 6-1
		VF : Sanam Singh (IND/646) 6-1 6-2
		HF : Shane Visant (USA/946) 6-2 7-5
		 F : Sasi Kumar Mukund (IND/516) 3-6 6-2 4-6

	06.03.-12.03. Indien Future #4 (Halbfinale) WR 573
		R1 : Ranjeet Virali-Murugesan (IND/889) 6-3 6-1
		AF : Alexis Canter (GB/1563) 6-2 6-2
		VF : Sasi Kumar Mukund (IND/510) 6-1 6-3
		HF : N. Sriram Balaji (IND/400) 1-6 2-6

	13.03.-19.03. Indien Future #5 (Halbfinale) WR 574
		R1 : Vijayant Malik (IND/1122) 6-1 6-1
		AF : Paramveer Singh Bajwa (IND/1407) 6-3 3-6 6-2
		VF : Vishnu Vardhan (IND/439) 6-7(7) 7-5 6-3
		HF : Prajnesh Gunneswaran (IND/342) 4-6 4-6

	20.03.-26.03. Indien Future #6 (1.Runde) WR 574
		R1 : Jeyesh Pungliya (IND/1207) 1-6 4-6

	17.04.-23.04. Sarasota Challenger (Qualifikation) WR 503
		Q1 : Roy Smith (USA/1276) 7-6(6) 6-1
		Q2 : Marcos Giron (USA/419) 3-6 3-6

	24.04.-30.04. Tallahassee Challenger (Qualifikation) WR 513
		Q1 : Joao Pedro Sorgi (BRA/347) 4-6 4-6

	01.05.-07.05. USA Future #16 (Achtelfinale) WR 512
		R1 : Vasil Kirkov (USA/1046) 6-2 6-2
		AF : Felipe Mantilla (KOL/809) 4-6 3-6

	22.05.-28.05. Spanien Future #15 (Viertelfinale) WR 500
		R1 : Jaime Pulgar (E/911) 6-4 6-2
		AF : Igor Marcondes (BRA/721) 6-2 6-1
		VF : David Guez (F/364) 4-6 1-6

	12.06.-18.06. Lyon Challenger (Qualifikation) WR 503
		Q1 : Teymuraz Gabashvili (RUS/146) 1-6 7-6(4) 3-6

	19.06.-25.06. Blois Challenger (Qualifikation) WR 492
		Q1 : Mikael Ymer (S/389) 3-6 5-7

	03.07.-09.07. Belgien Future #3 (1.Runde) WR 498
		R1 : Manuel Guinard (F/814) 1-6 6-4 5-7


Rieschick, Sebastian (2-1)

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luke Johnson (GB/1559) 3-6 6-0 6-2
		Q2 : Sergei Pogosian (RUS/-) 7-6(1) 6-1
		QF : Serafim Grozev (BUL/1761) 0-3 Aufgabe


Röttlingsberger, Jannik (0-1)

	19.06.-25.06. Niederlande Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pascal Juraj Wagemaker (NL/-) 6-2 5-7 3-6


Rosenkranz, Mats (16-14, Ft: 4-5)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1323
		Q1 : Jordi Walder (D/1876) 6-2 5-7 6-1
		Q2 : Mark-Flavius Andres (D/1569) 6-2 6-4
		QF : Johann Willems (D/894) 6-7(5) 0-3 Aufgabe

	20.03.-26.03. Frankreich Future #7 (Qualifikation) WR 1322
		Q1 : Louis Chaix (F/1105) 1-6 1-6

	03.04.-09.04. Katar Future #1 (Qualifikation) WR 1315
		Q1 : Freilos
		Q2 : Juan David Ramirez (KOL/-) 6-4 7-5
		QF : Sem Verbeek (NL/1939) 4-6 0-6

	10.04.-16.04. Katar Future #2 (Qualifikation) WR 1319
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mousa Shanan Zayed (KAT/2085) 4-6 2-6

	17.04.-23.04. Katar Future #3 (Qualifikation) WR 1321
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jakub Novak (TCH/-) 6-4 7-6(5)
		QF : Omar Alawadhi (VAE/-) 2-6 5-7

	24.04.-30.04. Israel Future #4 (Viertelfinale) WR 1405
		Q1 : Freilos
		Q2 : Nicholas Katzaros (GB/-) 6-1 6-1
		QF : Nir Vodavoz (ISR/1944) 6-3 6-3
		R1 : Yasha Zemel (ISR/1352) 6-3 6-2
		AF : Jordan Hasson (ISR/1547) 6-2 6-3
		VF : Edan Leshem (ISR/333) 3-6 0-6

	01.05.-07.05. Israel Future #5 (Qualifikation) WR 1402
		Q1 : Ido Zonder (ISR/-) 6-0 6-3
		Q2 : Tuval Barak (ISR/-) 2-6 Aufgabe

	22.05.-28.05. Türkei Future #20 (Viertelfinale) WR 1290
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alexander Jhun (GB/-) 3-6 6-3 6-1
		QF : Yahor Yatsyk (WRS/-) 6-4 6-3
		R1 : Vadim Alekseenko (UKR/791) 6-4 6-4
		AF : Sergio Martos (E/851) 6-4 3-6 7-5
		VF : Miomir Kecmanovic (SRB/462) 1-6 2-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Qualifikation) WR 1290
		Q1 : Freilos
		Q2 : Matthew Dellavedova (AUS/1865) 6-4 5-7 4-6

	12.06.-18.06. Italien Future #17 (Qualifikation) WR 1290
		Q1 : Federico Arnaboldi (I/-) 3-6 6-0 6-3
		QF : Sebastian Prechtel (D/858) 2-6 6-3 1-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (1.Runde) WR 1195
		Q1 : Freilos
		Q2 : Teodor Giusca (RUM/-) 7-5 4-6 7-6(9)
		QF : Rayane Oumaouche (F/1844) 6-3 4-6 6-2
		R1 : Lukas Ollert (D/702) 2-6 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1190
		Q1 : Freilos
		Q2 : Michel Dornbusch (D/-) 2-6 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 1201
		R1 : Mirko Martinez (CH/1112) 1-6 0-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR 1224
		R1 : Jan Choinski (D/494) 3-6 6-2 0-6


Rother, Jannik (1-2)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Paul Ohde (D/-) 6-1 6-0
		Q2 : Alexander Mannapov (D/1844) 0-6 0-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavle Daljev (SRB/-) 4-6 3-6


Rühl, Tim (5-4, Ft: 2-4)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (1.Runde) WR 1984
		R1 : Isak Arvidsson (S/574) 1-5 Aufgabe

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 1979
		Q1 : Nikolai Soloviev (RUS/-) 6-4 2-6 6-1
		Q2 : Pelle Boerma (D/-) 6-3 7-5
		QF : Juri Reckow (D/-) 6-3 6-1
		R1 : Adrian Oetzbach (D/-) 4-6 4-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 1976
		R1 : Martin Beran (KAN/932) 6-2 5-7 6-3
		AF : Louis Weßels (D/515) 4-6 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 1980
		R1 : Louis Weßels (D/522) 6-3 6-4
		AF : Raphael Baltensberger (CH/987) 1-6 0-1 Aufgabe


Rünger, Roman (1-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alvise Montresor (I/-) 6-3 6-3
		Q2 : Matthew Dellavedova (AUS/1925) 0-6 0-6


Rüpke, Lukas (17-9, Ft: 5-5)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR 935
		Q1 : Eduardo Struvay (KOL/275) 6-7(2) 6-3 6-4
		Q2 : Yann Marti (CH/335) 4-6 3-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 932
		Q1 : Freilos
		Q2 : Stefan Frljanic (KAN/1858) 6-2 6-1
		QF : Jannis Kahlke (D/1167) 6-2 7-5
		R1 : Daniel Altmaier (D/327) 6-7(3) 2-6

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (1.Runde) WR 930
		Q1 : Yannik Steinegger (CH/-) 6-0 6-0
		Q2 : Ben Jones (GB/-) 6-1 6-0
		QF : Hugo Humbert (F/1149) 7-6(4) 6-4
		R1 : Sebastien Boltz (F/700) 3-6 7-5 3-6

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (Qualifikation) WR 925
		Q1 : Tommaso Lago (I/1614) 6-1 6-3
		QF : Dominik Böhler (D/736) 3-6 1-6

	06.03.-12.03. Italien Future #3 (Viertelfinale) WR 926
		Q1 : Maurizio Speziali (I/-) 6-3 6-3
		QF : Fran Zvonimir Zgombic (KRO/1162) 6-4 6-4
		R1 : Cedrik-Marcel Stebe (D/334) 7-5 6-3
		AF : Adelchi Virgili (I/551) 6-0 0-6 7-6(2)
		VF : Viktor Galovic (KRO/593) 2-6 3-6

	12.06.-18.06. Spanien Future #17 (Halbfinale) WR 884
		R1 : Raul Brancaccio (I/678) 2-6 6-3 6-2
		AF : Pablo Vivero (E/482) 7-6(4) 6-1
		VF : Ewan Moore (GB/1117) 6-4 7-6(5)
		HF : J.C. Aragone (USA/754) 4-6 6-4 3-6

	19.06.-25.06. Spanien Future #18 (1.Runde) WR 872
		R1 : Jose Francisco Vidal (E/685) 6-7(7) 4-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR 790
		Q1 : Sergio Galdos (PER/-) 6-4 6-2
		Q2 : Fernando Romboli (BRA/450) 6-1 6-4
		QF : Joao Pedro Sorgi (BRA/299) 6-7(9) 4-6

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 802
		Q1 : Iouri Syromolotov (E/1181) 6-3 7-6(6)
		Q2 : Michael Linzer (A/275) 2-6 0-6


Rützel, Tim Alexander (0-1)

	19.06.-25.06. Ungarn Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Goran Radanovic (BIH/-) 0-6 2-6


Samsel, Felix (0-1, Ft: 0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR -
		R1 : Johannes Härteis (D/795) 5-7 4-6


Sandkaulen, Tim (3-1, Ft: 0-1)

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (1.Runde) WR -
		Q1 : Ilco van Buuren (NL/-) 2-6 7-6(7) 6-2
		Q2 : Kody Pearson (AUS/1412) 6-4 6-2
		QF : Joris Bodin (NL/-) 6-2 6-1
		R1 : Tom Farquharson (GB/1023) 2-6 2-6


Sanz, Robin (1-1)

	20.03.-26.03. Spanien Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Zakhar Trapeznikov (RUS/-) 6-4 4-6 6-4
		Q2 : Alejandro Artunedo (E/1248) 1-6 1-6


Sauer, Leonard (1-6)

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Kalinin (RUS/1867) 0-6 3-6

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Hugo Largo (E/-) 3-6 1-6

	20.03.-26.03. Israel Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Itay Shpindler (ISR/1946) 6-4 6-1
		Q2 : Ran Amar (ISR/-) 3-6 2-6

	27.03.-02.04. Israel Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Markus Wunder (D/-) 5-7 1-6

	10.04.-16.04. Tunesien Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Nicolas Rosenzweig (F/1757) 2-6 1-6

	17.04.-23.04. Tunesien Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Enzo Machizaud (F/-) 1-6 4-6


Schell, Niklas (1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Moritz Pfaff (D/-) 6-4 1-6 6-3
		Q2 : Quentin Folloit (F/1533) 3-6 4-6


Schellhorn, Philipp (2-2)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Mark Teichmann (D/-) 7-6(2) 6-7(5) 6-0
		Q2 : Juri Reckow (D/-) 0-6 1-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Konstantin Cucka (D/-) 6-0 6-1
		Q2 : Antoine Walch (F/1477) 3-6 5-7


Schiera, Marco (0-1)

	16.01.-22.01. Spanien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Adria Alvarez (E/-) 0-6 2-6


Schlageter, Justin (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1653
		Q1 : Dominik Recek (TCH/-) 4-6 1-6


Schnaitter, Jakob (1-2)

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (Qualifikation) WR 1648
		Q1 : Freilos
		Q2 : Andrey Chepelev (RUS/-) 1-6 1-6

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (Qualifikation) WR 1650
		Q1 : Freilos
		Q2 : Bekir Berk Sahin (TÜR/-) 6-3 6-1
		QF : Samuel Bothwell (IRL/-) 4-6 6-7(5)


Schönenberg, Tom (7-8, Ft: 1-3)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1214
		Q1 : Daniel Czepielewski (D/-) 3-6 6-7(4)

	20.03.-26.03. Frankreich Future #7 (1.Runde) WR 1250
		Q1 : Boris Fassbender (F/2078) 4-6 4-6
		R1 : Evan Furness (F/893) 3-6 2-6

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (Qualifikation) WR 1429
		Q1 : Alessandro Ragazzi (I/-) 6-1 6-2
		Q2 : Filippo Leonardi (I/1150) 7-6(3) 5-7 5-7

	12.06.-18.06. Italien Future #17 (Qualifikation) WR 1429
		Q1 : Gregorio Lulli (I/-) 4-6 6-1 3-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Qualifikation) WR 1403
		Q1 : Freilos
		Q2 : Marcelo Barros (CHL/-) 6-3 6-0
		QF : Maxcence Broville (F/1528) 6-3 1-6 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (1.Runde) WR 1402
		Q1 : Freilos
		Q2 : Mikhail German (RUS/-) 6-2 6-1
		QF : Tillmann Erdbories (D/-) 6-0 7-5
		R1 : Nik Razborsek (SLO/816) 2-6 3-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Achtelfinale) WR 1407
		Q1 : Freilos
		Q2 : Noel Hartzheim (D/-) 6-2 6-1
		QF : Valentin Günther (D/2070) 6-4 7-6(8)
		R1 : Hendrik Maier (D/-) 6-0 6-1
		AF : Christoph Negritu (D/681) 6-7(4) 3-6


Schönholz, Sebastian (1-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Peer Ole Wede (D/-) 6-4 6-2
		Q2 : Niclas Braun (D/-) 0-6 3-6


Schramm, Marvin (2-5, Ft: 0-1)

	27.03.-02.04. Griechenland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Petros Tsitsipas (GRI/-) 0-6 4-6

	03.04.-09.04. Griechenland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jordan Hefti (CH/-) 6-1 6-0
		Q2 : Ignace van den Steene (B/-) 2-6 2-6

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (1.Runde) WR -
		R1 : Stefanos Tsitsipas (GRI/198) 0-6 0-6

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sergio Martos (E/849) 2-6 2-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maurizio Speziali (I/-) 7-6(5) 3-6 6-1
		Q2 : Max Colorado (USA/1784) 6-7(3) 3-6


Schütze, Caspar (1-5)

	23.01.-29.01. USA Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Hermanni Tiainen (FIN/-) 3-6 6-2 6-7(2)

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pavel Vanis (TCH/-) 6-4 6-2
		Q2 : Dariusz Lipka (PL/-) 1-6 2-6

	19.06.-25.06. Niederlande Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Julien Seurin (F/-) 4-6 1-6

	26.06.-02.07. Niederlande Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Gijs Buntsma (NL/-) 4-6 0-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leonid Avramenko (RUS/-) 3-6 4-6


Schuh, Dustin (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Noel Hartzheim (D/-) 2-6 3-6


Schulte, Rene (1-2, Ft: 0-1)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Egor Gerasimov (WRS/327) 6-3 6-4
		Q2 : Adrian Ungur (RUM/314) 4-6 4-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (1.Runde) WR -
		R1 : Julien Cagnina (B/522) 1-6 4-6


Segkoulis, Stavros (0-1)

	27.03.-02.04. Kroatien Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kento Tagashira (J/2073) 2-6 4-6


Seibert, Tim (2-1)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Alvise Montresor (I/-) 6-4 6-4
		Q2 : Adrian Obert (D/2028) 7-6(5) 6-2
		QF : Vincent Jänsch-Müller (D/1112) 2-6 1-6


Seifert, Neal (0-2)

	16.01.-22.01. Spanien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Joaquin Barraza (E/-) 1-6 1-6

	23.01.-29.01. Spanien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Javier Ladron (E/-) kampflos


Sieber, Marc (24-17, Ch: 0-4, Ft: 23-11)

	09.01.-15.01. Türkei Future #1 (Viertelfinale) WR 260
		R1 : Viktor Durasovic (N/623) 6-0 6-0
		AF : Mate Delic (KRO/550) 1-6 6-4 6-0
		VF : Aleksandar Lazov (BUL/427) 0-5 Aufgabe

	16.01.-22.01. Türkei Future #2 (Viertelfinale) WR 254
		R1 : Vladimir Uzhylovsky (UKR/829) 6-2 6-0
		AF : Viktor Durasovic (N/621) 6-1 6-2
		VF : Liam Broady (GB/305) 6-2 4-6 1-6

	23.01.-29.01. Türkei Future #3 (Viertelfinale) WR 255
		R1 : Emmanuel Luria (ISR/1985) 6-0 6-0
		AF : Matej Vocel (TCH/899) 6-4 6-0
		VF : Cem Ilkel (TÜR/351) 6-7(2) 4-6

	06.02.-12.02. Budapest Challenger (1.Runde) WR 256
		R1 : Joris de Loore (B/191) 3-6 6-7(4)

	13.02.-19.02. Türkei Future #6 (Sieger) WR 256
		R1 : Marat Deviatiarov (UKR/626) 6-2 6-1
		AF : Alexios Halebian (USA/651) 6-1 6-0
		VF : Felipe Mantilla (KOL/864) 6-1 7-6(0)
		HF : Christopher Heyman (B/373) 6-3 6-1
		 F : Benjamin Lock (ZIM/510) 6-3 7-6(5)

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (1.Runde) WR 260
		R1 : Cem Ilkel (TÜR/329) 3-6 6-7(6)

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (1.Runde) WR 236
		R1 : Rudi Molleker (D/1032) 2-6 4-6

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (1.Runde) WR 239
		R1 : Artem Smirnov (UKR/556) 3-6 3-6

	27.03.-02.04. St. Brieuc Challenger (1.Runde) WR 241
		R1 : Gleb Sakharov (F/225) 2-6 3-6

	10.04.-16.04. Türkei Future #14 (1.Runde) WR 240
		R1 : Juan Pablo Varillas (PER/598) 6-2 5-7 3-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Achtelfinale) WR 243
		R1 : Oleg Ladik (RUS/-) 6-2 6-0
		AF : Dimitar Kuzmanov (BUL/508) 6-4 4-6 2-6

	24.04.-30.04. Francavilla Al Mare Challenger (1.Runde) WR 263
		R1 : Stefano Napolitano (I/172) 4-6 6-1 4-6

	01.05.-07.05. Istanbul (Qualifikation) WR 283
		Q1 : Adrian Menendez (E/175) 5-7 4-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (Finale) WR 281
		R1 : Michiel de Krom (NL/1303) 6-2 6-1
		AF : Thomas Statzberger (A/829) 7-5 6-0
		VF : Bruno Sant'Anna (BRA/425) 6-2 6-3
		HF : Ryan James Storrie (GB/1505) 6-2 6-1
		 F : Dennis Novak (A/302) 4-6 4-6

	22.05.-28.05. Mestre Challenger (1.Runde) WR 320
		R1 : Gianluca Mager (I/363) 6-7(4) 3-6

	12.06.-18.06. Türkei Future #23 (Halbfinale) WR 318
		R1 : Bradley Mousley (AUS/445) 6-3 6-3
		AF : Jannis Kahlke (D/1259) 6-1 6-2
		VF : Richard Gabb (GB/782) 6-3 6-3
		HF : Hugo Dellien (BOL/415) 3-6 1-6

	19.06.-25.06. Türkei Future #24 (Finale) WR 339
		R1 : Jannis Kahlke (D/1247) 6-4 6-1
		AF : Gabriel Donev (BUL/1243) 6-2 6-1
		VF : Muhammet Haylaz (TÜR/809) 6-0 6-3
		HF : Nicolo Turchetti (I/987) 6-3 6-3
		 F : Dimitar Kuzmanov (BUL/509) 3-6 6-2 1-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR 375
		Q1 : Freilos
		Q2 : Amer Naow (SYR/-) 6-1 6-2
		QF : Matthias Bachinger (D/402) 2-6 7-6(6) 3-6


Simon, Jan Paul (0-1)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Petr Michnev (TCH/285) 0-6 3-6


Simon, Tobias (23-18, Ft: 23-18)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 548
		R1 : Fran Zvonimir Zgombic (KRO/1176) 6-3 1-6 6-3
		AF : Neil Pauffley (GB/641) 4-6 2-6

	23.01.-29.01. Frankreich Future #3 (1.Runde) WR 551
		R1 : Corentin Denolly (F/475) 7-6(8) 2-6 4-6

	30.01.-05.02. Großbritannien Future #1 (1.Runde) WR 551
		R1 : Hugo Grenier (F/490) 2-6 4-6

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (Achtelfinale) WR 547
		R1 : Andrea Vavassori (I/593) 6-7(6) 7-6(3) 6-1
		AF : Laurynas Grigelis (LIT/267) 4-6 6-7(7)

	13.02.-19.02. Großbritannien Future #3 (Viertelfinale) WR 547
		R1 : Lloyd Glasspool (GB/364) 7-5 7-6(4)
		AF : Scott Duncan (GB/-) 6-2 7-6(1)
		VF : Jonathan Mridha (S/894) 6-2 6-7(2) 2-6

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Halbfinale) WR 548
		R1 : Omar Salman (B/523) 6-7(3) 6-3 6-4
		AF : Christopher Diaz (GUA/669) 6-1 6-4
		VF : Vladimir Uzhylovsky (UKR/808) 6-4 6-4
		HF : Anil Yüksel (TÜR/552) 6-7(4) 6-7(3)

	13.03.-19.03. Israel Future #1 (Achtelfinale) WR 542
		R1 : Orel Ovil (ISR/955) 6-4 6-2
		AF : Florian Fallert (D/842) 4-6 6-4 6-7(3)

	20.03.-26.03. Israel Future #2 (Viertelfinale) WR 542
		R1 : Viktor Filipenko (UNG/880) 6-4 7-6(3)
		AF : Vadym Ursu (UKR/667) 6-3 7-5
		VF : Edan Leshem (ISR/405) 6-7(3) 6-4 4-6

	27.03.-02.04. Bahrain Future #2 (Achtelfinale) WR 526
		R1 : Jorge Montero (CHL/794) 6-7(5) 7-6(5) 6-1
		AF : Viktor Durasovic (N/623) 2-6 7-5 4-6

	24.04.-30.04. Tunesien Future #16 (Viertelfinale) WR 536
		R1 : Samuele Ramazzotti (I/1944) 6-4 7-5
		AF : Francois-Arthur Vibert (F/851) 7-6(5) 7-5
		VF : Pedro Martinez (E/319) 4-6 Aufgabe

	01.05.-07.05. Tunesien Future #17 (Viertelfinale) WR 531
		R1 : Alberto Cammarata (I/1008) 6-4 6-3
		AF : Kevin Griekspoor (NL/794) 6-3 7-5
		VF : Cristian Carli (I/745) 3-6 6-7(2)

	08.05.-14.05. Italien Future #12 (Viertelfinale) WR 531
		R1 : Gianmarco Cacace (I/-) 6-3 6-4
		AF : Filippo Leonardi (I/1190) 6-2 7-6(4)
		VF : Nils Langer (D/351) 6-4 3-6 5-7

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (1.Runde) WR 527
		R1 : Pavel Kotov (RUS/1085) 1-2 Aufgabe

	05.06.-11.06. Italien Future #16 (1.Runde) WR 520
		R1 : Sebastian Fanselow (D/340) 6-4 4-6 0-6

	12.06.-18.06. Rumänien Future #3 (1.Runde) WR 520
		R1 : Goran Markovic (SRB/1152) kampflos

	26.06.-02.07. Niederlande Future #2 (Finale) WR 538
		R1 : Gijs Buntsma (NL/-) 6-2 6-4
		AF : Jan Mertl (TCH/345) 6-4 2-6 6-3
		VF : Scott Griekspoor (NL/791) 7-5 6-3
		HF : Jelle Sels (NL/631) 7-5 6-2
		 F : Boy Westerhof (NL/510) 4-6 7-6(7) 5-7

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (Achtelfinale) WR 542
		R1 : Mick Veldheer (NL/1417) 6-2 6-3
		AF : Marc-Andrea Hüsler (CH/878) 3-6 1-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Achtelfinale) WR 548
		R1 : Nicola Ghedin (I/719) 6-4 6-3
		AF : Sebastian Prechtel (D/830) 6-4 0-3 Aufgabe


Sinn, Maximilian (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Kurt LaCount (GB/-) 6-0 6-7(4) 5-7


Squire, Henri (0-1, Ft: 0-1)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR -
		R1 : Neil Pauffley (GB/640) 6-7(9) 3-6


Staats, Oke (1-2)

	27.03.-02.04. Tunesien Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Guillaume Rauseo (F/-) 5-7 2-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Noel Larwig (D/-) 6-4 6-1
		Q2 : Alex Solanki (IND/1844) 4-6 3-6


Staschen, Yannick (3-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michael Avetisyan (D/-) 3-6 6-2 6-3
		Q2 : Philippe Geladi (B/-) 7-6(3) 6-4
		QF : Hiroyasu Ehara (J/832) 2-6 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Thomas Schwencke Lindqvist (DK/-) 6-0 6-3
		Q2 : Valentin Günther (D/2070) 2-6 4-6


Steen, Felix (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Karlo Cubelic (D/-) 2-6 0-6


Steiner, Maik (1-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maxim Eyers (D/-) 6-2 6-1
		Q2 : Quentin Folloit (F/1594) 3-6 2-6


Stephan, Bennet (2-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yannick Hilsenstein (D/-) 6-2 6-2
		Q2 : Justus Paul Drees (D/-) 6-3 6-3
		QF : Timo Stodder (D/1643) 2-6 0-6


Stodder, Timo (4-2, Ft: 0-1)

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Qualifikation) WR 1655
		Q1 : Boris Arias (BOL/1227) 4-6 6-1 6-4
		Q2 : Elliot Orkin (USA/-) 4-6 5-7

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 1643
		Q1 : Artem Kapshuk (UKR/-) 7-5 6-1
		Q2 : Nikita Smirnov (RUS/-) 6-4 6-0
		QF : Bennet Stephan (D/-) 6-2 6-0
		R1 : Bernabe Zapata (E/387) 4-6 0-6


Sude, Jakob (17-16, Ft: 9-15)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Achtelfinale) WR 777
		R1 : Gijs Brouwer (NL/770) 6-2 6-3
		AF : Oscar Otte (D/521) 6-7(4) 3-6

	16.01.-22.01. Ägypten Future #1 (1.Runde) WR 776
		Q1 : Yuvraj Chaudhary (IND/-) 6-1 6-4
		QF : Alexey Prokopchuk (UKR/-) 6-3 6-4
		R1 : Antoine Escoffier (F/508) 3-6 1-6

	23.01.-29.01. Ägypten Future #2 (1.Runde) WR 777
		R1 : Jules Okala (F/607) 4-6 2-6

	30.01.-05.02. Ägypten Future #3 (Achtelfinale) WR 777
		R1 : Andres Ariel Fernandez Lopez (ARG/-) 6-1 6-2
		AF : Antoine Escoffier (F/508) 1-6 5-7

	27.02.-05.03. Italien Future #2 (Achtelfinale) WR 762
		Q1 : Nicola Vidal (I/-) 6-0 4-6 6-1
		QF : Alessandro Petrone (I/753) 6-3 6-4
		R1 : Petru Luncanu (RUM/517) 6-2 6-3
		AF : Yannick Jankovits (F/353) 6-7(4) 3-6

	06.03.-12.03. Griechenland Future #1 (1.Runde) WR 761
		R1 : Yann Marti (CH/373) 4-6 6-7(4)

	03.04.-09.04. Italien Future #7 (Qualifikation) WR 810
		Q1 : Jacopo Gribling (I/-) 6-1 6-4
		QF : Alejandro Artunedo (E/1243) 4-6 3-6

	10.04.-16.04. Italien Future #8 (1.Runde) WR 808
		Q1 : Freilos
		Q2 : Jonathan Prince (USA/-) 6-2 6-1
		QF : Alessandro Ricci (TCH/1370) 6-2 6-4
		R1 : Pietro Licciardi (I/933) 1-6 3-6

	24.04.-30.04. Italien Future #10 (1.Runde) WR 809
		Q1 : Freilos
		QF : Gabriele Moghini (CH/-) 6-1 6-2
		R1 : Corrado Summaria (I/1133) 6-7(8) 3-6

	01.05.-07.05. Italien Future #11 (1.Runde) WR 810
		R1 : Corrado Summaria (I/1129) 5-7 6-4 4-6

	15.05.-21.05. Rumänien Future #1 (Achtelfinale) WR 803
		R1 : Mirko Cutuli (I/1041) 7-5 7-6(6)
		AF : Nicolae Frunza (RUM/569) 7-6(3) 6-7(4) 6-7(6)

	22.05.-28.05. Rumänien Future #2 (Achtelfinale) WR 810
		R1 : Andrei Apostol (RUM/872) 4-6 6-3 7-5
		AF : Gianni Mina (F/375) 3-6 5-7

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (Achtelfinale) WR 779
		R1 : Arthur Rinderknech (F/997) 6-4 6-4
		AF : Pascal Meis (D/531) 3-6 7-6(5) 1-6

	26.06.-02.07. Italien Future #19 (Achtelfinale) WR 779
		R1 : Francesco Moncagatto (I/1552) 6-3 6-4
		AF : Javier Marti (E/481) 1-6 6-4 2-6

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (Achtelfinale) WR 777
		R1 : Gavin van Peperzeel (AUS/586) 6-2 6-3
		AF : Calin Manda (RUM/1468) 3-6 6-3 3-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Achtelfinale) WR 778
		R1 : Charly Zick (D/1496) 6-3 6-2
		AF : Tsung-Hua Yang (TPE/556) 6-3 4-6 2-6


Teichmann, Mark (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Philipp Schellhorn (D/-) 6-7(2) 7-6(5) 0-6


Thurau, Urs (2-4)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Laurin Aerne (CH/-) 3-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jordi Walder (D/1858) 7-6(7) 3-6 6-7(4)

	06.02.-12.02. Schweiz Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Maxime Guichoud (CH/-) 0-0 Aufgabe
		Q2 : Julian Ocleppo (I/726) 3-6 4-6

	27.02.-05.03. Portugal Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Ivan Marrero (E/-) 6-3 4-6 6-1
		Q2 : Andre Miele (BRA/894) 2-6 2-6


Thurner, Dean (0-1)

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Evan Bechtel (USA/-) 2-6 4-6


Thurner, Noah (0-1)

	17.04.-23.04. Italien Future #9 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Giovanni Rizzuti (I/1156) 0-6 3-6


Torebko, Peter (16-13, Ch: 0-1, Ft: 12-10)

	09.01.-15.01. USA Future #3 (Achtelfinale) WR 370
		R1 : Gabriel Decamps (BRA/-) 6-4 6-0
		AF : Felix Auger-Aliassime (KAN/614) 4-6 4-6

	16.01.-22.01. USA Future #4 (1.Runde) WR 393
		R1 : Filip Peliwo (KAN/513) 3-6 4-6

	23.01.-29.01. USA Future #5 (Achtelfinale) WR 409
		R1 : Miomir Kecmanovic (SRB/801) 7-5 6-3
		AF : Sebastian Korda (USA/1858) 4-6 4-6

	27.02.-05.03. Tunesien Future #8 (Viertelfinale) WR 454
		R1 : Loic Perret (CH/992) 6-3 6-3
		AF : Maxime Chazal (F/367) 6-3 5-7 6-4
		VF : Miljan Zekic (SRB/207) 6-7(6) 5-7

	06.03.-12.03. Tunesien Future #9 (1.Runde) WR 453
		R1 : Goncalo Oliveira (POR/422) 6-4 3-6 2-6

	13.03.-19.03. Tunesien Future #10 (1.Runde) WR 451
		R1 : Geoffrey Blancaneaux (F/594) 6-1 6-7(4) 3-6

	27.03.-02.04. Tunesien Future #12 (Viertelfinale) WR 449
		R1 : Santiago Maresca (URU/930) 6-0 6-1
		AF : Alexander Zhurbin (RUS/581) 6-3 6-4
		VF : Goncalo Oliveira (POR/403) 6-4 6-7(3) 4-6

	03.04.-09.04. Tunesien Future #13 (Halbfinale) WR 449
		R1 : Marco Miceli (I/1761) 6-1 6-7(5) 6-2
		AF : Cristobal Saavedra (CHL/584) 6-2 6-1
		VF : Alexandre Muller (F/331) 6-1 6-4
		HF : Cristian Carli (I/849) 6-2 3-6 4-6

	17.04.-23.04. Qingdao Challenger (1.Runde) WR 447
		Q1 : Freilos
		Q2 : Honghan Wang (CHN/-) 6-1 6-0
		QF : Riccardo Ghedin (I/938) 6-1 6-2
		R1 : Jordan Thompson (AUS/78) 1-6 4-6

	24.04.-30.04. Anning Challenger (Qualifikation) WR 446
		Q1 : Aliaksandr Bury (WRS/-) 6-2 6-2
		Q2 : Felix Auger-Aliassime (KAN/379) 6-4 3-6 2-6

	01.05.-07.05. Ostrau Challenger (Qualifikation) WR 428
		Q1 : Fabricio Neis (BRA/913) 7-6(6) 4-6 6-4
		Q2 : Attila Balazs (UNG/272) 3-6 4-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Viertelfinale) WR 429
		R1 : Benjamin Loccisano (D/2009) 6-2 6-3
		AF : Peter Heller (D/1266) 6-4 6-2
		VF : Nicola Kuhn (E/518) 5-7 4-6

	10.07.-16.07. Tschechien Future #5 (Achtelfinale) WR 438
		R1 : Marcin Gawron (PL/819) 7-6(6) 6-2
		AF : Alex Molcan (SLK/518) 6-7(6) 3-6


Traeger, Timo (0-1)

	10.07.-16.07. Polen Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lukasz Kozielski (PL/-) 3-6 1-6


Traut, Christopher (0-5)

	13.03.-19.03. USA Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Tanner K. Smith (USA/-) 4-6 5-7

	20.03.-26.03. USA Future #11 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Farzin Danny Amiri (USA/1177) 1-6 2-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jesper Tull Freimuth (D/-) 3-6 1-6

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jonathan Stenberg (S/-) 6-1 1-6 6-7(5)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Daniel Baumann (D/-) 2-6 2-6


Uhde, Philipp (0-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Klemen Nikolas (SLO/-) 4-6 6-1 1-6


Vankan, Marlon (1-2)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jochen Bartsch (D/-) 5-7 6-3 3-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Oscar Galimardanov (RUS/-) 6-3 6-4
		Q2 : Raphael Calzi (LUX/-) 6-3 2-6 1-6


Vinck, Christian (2-1)

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Denis Semenikhin (USA/-) 6-0 6-0
		Q2 : Rafael Tosetto (BRA/-) 7-5 6-0
		Q3 : Lorenzo Joaquin Rodriguez (ARG/-) 3-6 0-6


Vojtischek, Denny (0-2)

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Jakob Johannson-Holm (S/1149) 4-6 1-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yvo Panak (TCH/2011) 7-5 4-6 3-6


von Hindte, Leonard (10-13, Ft: 0-2)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 2064
		Q1 : Turpal Gadamauri (B/-) 4-6 3-6

	06.02.-12.02. Ägypten Future #4 (Qualifikation) WR 2072
		Q1 : Joshua Luck (SAF/-) 0-6 3-6

	13.02.-19.02. Ägypten Future #5 (Qualifikation) WR 2072
		Q1 : Daniel Appelgren (S/898) 1-6 0-6

	06.03.-12.03. Ägypten Future #8 (Qualifikation) WR 2081
		Q1 : Nathan Lavanchy (CH/-) 6-4 6-2
		Q2 : Maxime Pauwels (B/1264) 6-7(2) 4-6

	13.03.-19.03. Ägypten Future #9 (Qualifikation) WR 2078
		Q1 : Michael Zhu (USA/1407) 3-6 6-3 6-1
		Q2 : Oleg Khotkov (UKR/886) 1-6 2-6

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR 2078
		Q1 : Daniel Czepielewski (D/-) 6-4 6-1
		Q2 : Marek Gengel (TCH/859) 1-6 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR 2073
		Q1 : George von Massow (D/825) 4-6 6-7(2)

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (Qualifikation) WR 2071
		Q1 : Filip Duda (TCH/1586) 1-6 6-3 6-4
		Q2 : Lance-Pierre du Toit (SAF/-) 5-7 2-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (1.Runde) WR 2072
		Q1 : Kunaal Namashivaya (IND/-) 6-2 6-0
		Q2 : Denys Gevel (UKR/1567) 6-0 6-3
		QF : Esteban Bruna (CHL/1141) 6-2 6-7(4) 6-3
		R1 : Moez Echargui (TUN/806) 1-6 2-6

	24.04.-30.04. Ägypten Future #15 (1.Runde) WR 2077
		R1 : Youssef Hossam (ÄGY/624) 6-7(5) 5-7

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 2054
		Q1 : Yohei Otsuka (J/-) 6-3 6-1
		Q2 : Karlo Cubelic (D/-) 6-2 6-2
		QF : Jason Jeremy Hildebrandt (D/-) 2-6 1-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR 2055
		Q1 : Freilos
		Q2 : Leon Hoeveler (D/-) 4-6 0-6

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR 2092
		Q1 : Freilos
		Q2 : Steven Broge (F/-) 6-0 6-1
		QF : Maximilien Sanson (CH/1675) 6-7(1) 4-6


von Massow, George (25-14, Ch: 0-1, Ft: 9-10)

	06.02.-12.02. Spanien Future #4 (Qualifikation) WR 849
		Q1 : Roberto Martin Chong Maura (E/-) 6-1 6-2
		Q2 : Patrick Mayer (D/1995) 6-3 6-2
		QF : David Jorda (E/1044) 5-7 2-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (Achtelfinale) WR 846
		Q1 : Leandro Serrano (E/1408) 6-1 6-1
		Q2 : Aitor Sanz (E/1391) 7-6(2) 6-4
		QF : Sergio Martos (E/901) 6-3 0-6 7-5
		R1 : Jordan Correia (BRA/899) 6-1 3-6 6-1
		AF : Pedro Sakamoto (BRA/594) 5-7 4-6

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (Qualifikation) WR 848
		Q1 : Patrik Brydolf (S/1657) 6-7(3) 0-6

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Achtelfinale) WR 847
		Q1 : Luc Hoeijmans (CH/-) 6-0 6-0
		Q2 : Georgiy Pochay (TKM/-) 6-2 6-0
		QF : Matvey Khomentovskiy (RUS/1104) 6-2 3-6 6-4
		R1 : Mariano Kestelboim (ARG/476) 6-7(4) 6-4 6-4
		AF : Tom Kocevar-Desman (SLO/844) 5-7 6-4 3-6

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Achtelfinale) WR 841
		Q1 : Charly Zick (D/-) 6-3 6-2
		Q2 : Pablo Nunez (CRC/-) 6-4 6-4
		QF : Yann Wojcik (PL/1226) 6-4 7-5
		R1 : Federico Zeballos (BOL/504) 3-6 6-4 6-4
		AF : Julian Ocleppo (I/729) 3-6 6-7(4)

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (1.Runde) WR 825
		R1 : Denis Matsukevitch (RUS/765) 6-3 4-6 4-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR 825
		Q1 : Leonard von Hindte (D/2073) 6-4 7-6(2)
		Q2 : Kanishk Kumar Handa (IND/-) 6-0 6-0
		QF : Olexiy Kolisnyk (UKR/1074) 6-7(7) 7-6(3) 6-7(1)

	10.04.-16.04. Ägypten Future #13 (1.Runde) WR 812
		R1 : Oleg Khotkov (UKR/873) 5-7 1-6

	17.04.-23.04. Ägypten Future #14 (Viertelfinale) WR 823
		R1 : Bruno Britez (PAR/-) 7-5 6-4
		AF : Chuhan Wang (CHN/610) 6-7(5) 7-6(3) 4-0 Aufgabe
		VF : Felip Peliwo (KAN/530) 3-6 3-6

	08.05.-14.05. Schweden Future #1 (1.Runde) WR 803
		R1 : Jan Choinski (D/673) 3-6 6-2 4-6

	12.06.-18.06. Polen Future #11 (Achtelfinale) WR 802
		R1 : Martin Beran (KAN/790) 6-3 7-5
		AF : Kamil Majchrzak (PL/261) 1-6 4-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Viertelfinale) WR 808
		R1 : Elmar Ejupovic (D/683) 6-1 6-7(8) 7-6(1)
		AF : Dominik Bartels (D/-) 6-2 6-2
		VF : Bernabe Zapata (E/387) 2-6 7-5 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Viertelfinale) WR 806
		R1 : Viktor Durasovic (N/514) 4-6 6-3 6-4
		AF : Nik Razborsek (SLO/816) 2-6 6-0 6-1
		VF : Alexander Vasilenko (RUS/534) 4-6 4-6

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (1.Runde) WR 786
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tallon Griekspoor (NL/292) 4-6 6-2 6-3
		QF : Pedro Sakamoto (BRA/459) 6-0 6-2
		R1 : Yannick Maden (D/214) 1-6 6-7(5)


Vrbsky, Jan Simon (2-2)

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Lynn Max Kempen (D/-) 6-4 6-4
		Q2 : Patrick Mayer (D/2037) 6-3 6-2
		QF : Fernando Yamacita (BRA/958) 2-6 1-6

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (Qualifikation) WR -
		Q1 : Pedro Sakamoto (BRA/519) 2-6 4-6


Vukoja, Marko (0-2)

	22.05.-28.05. Bosnien-Herzegowina Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Arsenije Zlatanovic (SRB/-) 2-6 0-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Justus Paul Drees (D/-) 5-7 3-6


Wagner, Bastian (3-11, Ft: 3-11)

	09.01.-15.01. Tunesien Future #1 (Achtelfinale) WR 836
		R1 : Francisco Faria (POR/-) 4-6 6-1 7-5
		AF : Ivan Nedelko (RUS/364) 5-7 0-6

	16.01.-22.01. Tunesien Future #2 (1.Runde) WR 837
		R1 : Ljubomir Celebic (MNE/579) 0-6 Aufgabe

	30.01.-05.02. Türkei Future #4 (1.Runde) WR 837
		R1 : Matej Vocel (TCH/899) 4-6 5-7

	06.02.-12.02. Türkei Future #5 (1.Runde) WR 821
		R1 : Tom Kocevar-Desman (SLO/876) 3-6 1-6

	08.05.-14.05. Türkei Future #18 (1.Runde) WR 828
		R1 : Juan Martin (ARG/-) 3-6 4-6

	15.05.-21.05. Türkei Future #19 (1.Runde) WR 820
		R1 : Kristian Lozan (RUS/1022) 5-7 3-6

	22.05.-28.05. Türkei Future #20 (1.Runde) WR 825
		R1 : Ivan Davydov (RUS/787) 6-7(5) 3-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (1.Runde) WR 868
		R1 : Nik Razborsek (SLO/801) 2-6 2-6

	26.06.-02.07. Polen Future #3 (Viertelfinale) WR 866
		R1 : Maciej Rajski (PL/706) 4-6 6-3 6-2
		AF : Billy Harris (GB/934) 6-3 7-5
		VF : Markus Eriksson (S/359) 3-6 2-6

	03.07.-09.07. Tschechien Future #4 (1.Runde) WR 866
		R1 : Marek Jaloviec (TCH/280) 1-6 2-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (1.Runde) WR 878
		R1 : Johann Willems (D/882) 2-6 6-3 4-6


Walder, Jim (0-1)

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Manuel Pena Lopez (ARG/1094) 1-6 3-6


Walder, Jordi (10-11, Ft: 1-3)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (Qualifikation) WR 1876
		Q1 : Mats Rosenkranz (D/1323) 2-6 7-5 1-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 1858
		Q1 : Urs Thurau (D/-) 6-7(7) 6-3 7-6(4)
		Q2 : Hiroyasu Ehara (J/833) 4-6 6-3 2-6

	30.01.-05.02. Großbritannien Future #1 (Qualifikation) WR 1858
		Q1 : Medy Chettar (F/-) 6-7(5) 3-6

	06.02.-12.02. Großbritannien Future #2 (Qualifikation) WR 1865
		Q1 : Tim Kopinski (USA/1623) 1-6 1-6

	06.03.-12.03. Türkei Future #9 (Qualifikation) WR 1867
		Q1 : Mert Cemri (TÜR/-) 6-0 6-0
		Q2 : Vladimir Uzhylovsky (UKR/811) 6-4 5-7 1-6

	13.03.-19.03. Türkei Future #10 (1.Runde) WR 1860
		Q1 : Charles Fischer Pinheiro de B. Junior (BRA/-) 6-0 6-3
		Q2 : Vincent Jänsch-Müller (D/1110) 6-4 6-4
		QF : Igor Marcondes (BRA/779) 3-6 7-5 6-4
		R1 : Lukas Mugevicius (LIT/404) 5-7 1-6

	20.03.-26.03. Türkei Future #11 (Qualifikation) WR 1860
		Q1 : Sorin Iordache (RUM/2035) 6-3 6-3
		Q2 : Kirill Kivattsev (RUS/1064) 5-7 Aufgabe

	03.04.-09.04. Türkei Future #13 (1.Runde) WR 1851
		Q1 : Freilos
		Q2 : Vincentiu Niculescu (RUM/-) 6-3 6-0
		QF : Piotr Grynkowski (PL/1322) 6-1 4-6 7-5
		R1 : Alexis Musialek (F/530) 4-6 2-6

	10.04.-16.04. Türkei Future #14 (Qualifikation) WR 1939
		Q1 : Oduzhan Sady Parlak (TÜR/-) 6-1 6-1
		Q2 : Juan Carlos Saez (CHL/833) 6-1 3-6 4-6

	17.04.-23.04. Türkei Future #15 (Qualifikation) WR 1940
		Q1 : Dan Tomescu (RUM/1940) 6-3 1-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Achtelfinale) WR 1976
		R1 : Elmar Ejupovic (D/675) 2-6 6-1 7-5
		AF : Alexander Vasilenko (RUS/534) 0-6 2-6


Walterscheid-Tukic, Nikolas (1-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Gabriele Moghini (CH/-) 6-1 7-5
		Q2 : Matthew Dellavedova (ARG/1927) 0-6 4-6


Wede, Peer Ole (0-1)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Sebastian Schönholz (D/-) 4-6 2-6


Wehnelt, Kai (0-1, Ch: 0-1)

	03.07.-09.07. Marburg Challenger (1.Runde) WR -
		R1 : Andrej Martin (SLK/148) 3-6 3-6


Weiler, Raphael (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Varun Venkat (USA/-) 7-6(4) 3-6 3-6


Weindl, Michael (2-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Edward Hubner (GB/-) 6-1 6-7(5) 7-5
		Q2 : Jessy Kalambay (CH/1334) 6-2 6-4
		QF : Remy Bertola (CH/1878) 4-6 2-6


Weßels, Louis (6-12, Ch: 0-1, Ft: 6-6)

	16.01.-22.01. Koblenz Challenger (Qualifikation) WR 540
		Q1 : Jonas Lütjen (D/474) 2-6 5-7

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Achtelfinale) WR 541
		R1 : Sami Reinwein (D/583) 7-5 6-3
		AF : Daniel Altmaier (D/327) 0-3 Aufgabe

	03.04.-09.04. Sophia Antipolis Challenger (Qualifikation) WR 532
		Q1 : Elliot Benchetrit (F/1237) 5-7 1-6

	10.04.-16.04. Portugal Future #6 (1.Runde) WR 526
		R1 : Makoto Ochi (J/411) 2-6 6-3 1-6

	15.05.-21.05. Heilbronn Challenger (Qualifikation) WR 521
		Q1 : Matthias Bachinger (D/390) 6-7(2) 2-6

	22.05.-28.05. Genf (Qualifikation) WR 517
		Q1 : Mischa Zverev (D/32) 1-6 4-6

	05.06.-11.06. Proßnitz Challenger (Qualifikation) WR 522
		Q1 : Robin Stanek (TCH/591) 4-6 4-6

	12.06.-18.06. Italien Future #17 (1.Runde) WR 522
		R1 : Marco Bortolotti (I/438) 6-7(7) 6-7(4)

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Viertelfinale) WR 518
		R1 : Alex Solanki (IND/1844) 6-0 7-6(3)
		AF : Adrian Oetzbach (D/-) 3-6 6-2 6-0
		VF : Felipe Martinez Sarrasague (ARG/1560) 5-7 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Halbfinale) WR 515
		R1 : Fernando Yamacita (BRA/958) 6-2 6-2
		AF : Tim Rühl (D/1976) 6-4 6-4
		VF : Paul Wörner (D/851) 6-3 4-6 6-4
		HF : Antoine Hoang (F/456) 1-6 5-7

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 522
		R1 : Tim Rühl (D/1980) 3-6 4-6

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (1.Runde) WR 520
		R1 : Oscar Otte (D/170) 1-6 4-6


Westkamp, Mats (0-1)

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Freilos
		Q2 : Tim Büttner (D/-) 2-6 4-6


Wette, Cornell (0-1, Ft: 0-1)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR -
		R1 : Martins Podzus (LET/793) 2-6 0-6


Weyhausen, Arnd (4-4)

	20.03.-26.03. Türkei Future #11 (Qualifikation) WR 1652
		Q1 : Filip Ambrozy (PL/-) 6-1 6-0
		Q2 : Shalva Dzhanashia (RUS/1188) 2-6 1-6

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Qualifikation) WR 1643
		Q1 : Lewie Lane (D/-) 6-3 6-2
		Q2 : Daniel Kopeinigg (A/-) 6-2 0-6 6-2
		QF : Niclas Braun (D/-) 2-6 6-4 3-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Qualifikation) WR 1644
		Q1 : Freilos
		Q2 : Daniel Valent (CH/-) 7-6(5) 7-5
		QF : Alex Solanki (IND/1835) 4-6 6-7(5)

	10.07.-16.07. Braunschweig Challenger (Qualifikation) WR 1675
		Q1 : Julian Onken (D/721) 2-6 4-6


Widow, Urs-Florian (0-2)

	03.07.-09.07. Österreich Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Franz Lukas (A/-) 5-7 6-2 0-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Neil Oberleitner (A/-) 3-6 1-6


Wiesner, Tim (0-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Valentin Günther (D/-) 1-6 1-6


Wild, Felix (0-1, Ft: 0-1)

	03.04.-09.04. Tunesien Future #13 (1.Runde) WR 2033
		R1 : Colin van Beem (NL/784) 1-6 0-6


Willems, Johann (10-8, Ft: 3-6)

	16.01.-22.01. Deutschland Future #2 (1.Runde) WR 894
		Q1 : Mats Hermans (NL/-) 6-2 6-3
		Q2 : Yvo Panak (TCH/1993) 6-4 6-2
		QF : Mats Rosenkranz (D/1323) 7-6(5) 3-0 Aufgabe
		R1 : Alexander Mannapov (D/-) 4-6 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR 894
		Q1 : Freilos
		Q2 : Varun Venkat (USA/-) 6-0 6-1
		QF : Alexander Mannapov (D/-) 6-7(8) 2-6

	13.02.-19.02. Spanien Future #5 (Qualifikation) WR 886
		Q1 : Sergio Noguera (E/-) 6-1 6-1
		Q2 : Riccardo Balzerani (I/1183) 2-6 2-6

	20.02.-26.02. Spanien Future #6 (1.Runde) WR 885
		R1 : Oriol Roca (E/321) 3-6 1-6

	19.06.-25.06. Belgien Future #1 (1.Runde) WR 871
		R1 : Miomir Kecmanovic (SRB/391) 6-2 4-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Viertelfinale) WR 870
		Q1 : Freilos
		Q2 : Adrian Oetzbach (D/-) 4-6 6-3 6-4
		QF : Michal Nevrela (NL/-) 6-1 6-4
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/461) 2-6 7-5 6-1
		AF : Felipe Martinez Sarrasague (ARG/1558) 7-6(6) 7-6(4)
		VF : Antoine Hoang (F/456) 3-6 2-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (1.Runde) WR 869
		R1 : Jose Pereira (BRA/781) 6-4 3-6 2-6

	10.07.-16.07. Niederlande Future #4 (Achtelfinale) WR 882
		R1 : Bastian Wagner (D/878) 6-2 3-6 6-4
		AF : Marko Tepavac (SRB/384) 6-7(1) 1-6


Witt, Merlin (0-2)

	17.04.-23.04. USA Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Isaiah Strode (USA/2037) 2-6 3-6

	24.04.-30.04. USA Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yovan Lambros (USA/-) 4-6 6-1 5-7


Wörner, Paul (34-17, Ft: 18-14)

	09.01.-15.01. Tunesien Future #1 (Viertelfinale) WR 1006
		R1 : Louis Dussin (F/-) 6-2 2-6 6-3
		AF : Jordan Ubiergo (F/642) 7-5 2-6 6-4
		VF : Ivan Nedelko (RUS/364) 2-6 2-6

	16.01.-22.01. Tunesien Future #2 (Qualifikation) WR 1006
		Q1 : Freilos
		Q2 : Alberto Berbegal (E/-) 6-4 6-4
		QF : Andrey Chepelev (RUS/-) 6-7(3) 4-6

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (1.Runde) WR 1002
		R1 : Mats Moraing (D/432) 4-6 2-6

	13.02.-19.02. Tunesien Future #6 (Achtelfinale) WR 939
		Q1 : Robin Lang (D/-) 6-2 5-7 6-3
		Q2 : Laerte di Falco (I/1425) 7-5 6-3
		QF : Felipe Cunha Silva (POR/1076) 5-7 6-3 6-2
		R1 : Aziz Ouakaa (TUN/2032) 6-1 6-2
		AF : Marcelo Zormann (BRA/544) 6-7(9) 6-2 1-6

	13.02.-19.02. Tunesien Future #7 (Achtelfinale) WR 940
		Q1 : Darko Bojanovic (BIH/1467) 6-3 6-3
		Q2 : Bogdan Apostol (RUM/2088) 7-5 6-2
		QF : Filippo Leonardi (I/846) 6-3 6-1
		R1 : Dragos Nicolae Madaras (S/672) 6-4 6-2
		AF : Dragos Dima (RUM/302) 3-6 5-7

	13.03.-19.03. Kroatien Future #2 (Qualifikation) WR 905
		Q1 : Luka Giljanovic (KRO/-) 6-1 6-1
		Q2 : Bogdan Bobrov (RUS/1197) 6-2 4-6 6-1
		Q3 : Tihomir Grozdanov (BUL/1282) 7-6(4) 1-6 6-7(3)

	20.03.-26.03. Kroatien Future #3 (Achtelfinale) WR 905
		Q1 : Karlo Divkovic (KRO/-) 6-0 2-6 6-4
		Q2 : Karl Friberg (S/1368) 6-1 6-1
		Q3 : Facundo Jofre (ARG/1587) 6-0 6-1
		QF : Gianluca Grison (I/-) 4-6 7-5 6-1
		R1 : Juan Pablo Ficovich (ARG/610) 6-4 6-3
		AF : Ljubomir Celebic (MNE/478) 3-6 2-6

	03.04.-09.04. Tunesien Future #13 (1.Runde) WR 915
		R1 : Marco Bortolotti (I/412) 6-7(9) 6-1 5-7

	10.04.-16.04. Tunesien Future #14 (Achtelfinale) WR 897
		Q1 : Freilos
		Q2 : Rodrigo Budnik (CHL/-) 6-3 6-4
		QF : Felipe Assuncao Garla (BRA/-) 6-2 6-1
		R1 : Nicola Ghedin (I/712) 6-3 6-1
		AF : Jules Okala (F/493) 7-5 3-6 1-6

	01.05.-07.05. Tunesien Future #17 (Viertelfinale) WR 954
		R1 : Santiago Maresca (URU/928) 6-4 6-3
		AF : Francois-Arthur Vibert (F/856) 6-3 6-7(4) 7-6(3)
		VF : Juan Ignacio Galarza (ARG/540) 5-7 4-6

	08.05.-14.05. Tunesien Future #18 (Viertelfinale) WR 951
		R1 : Juan Ignacio Galarza (ARG/542) 6-4 Aufgabe
		AF : Franco Emanuel Egea (ARG/713) 6-4 7-6(6)
		VF : Goncalo Oliveira (POR/386) 4-6 3-6

	22.05.-28.05. Tschechien Future #2 (Viertelfinale) WR 898
		R1 : Tomas Papik (TCH/473) 6-1 6-1
		AF : Dominik Suc (TCH/1858) 7-6(8) 6-1
		VF : Alexander Vasilenko (RUS/568) 4-6 4-6

	29.05.-04.06. Tschechien Future #3 (Qualifikation) WR 874
		Q1 : Freilos
		Q2 : Josef Vagner (TCH/-) 6-3 6-4
		QF : Filip Duda (TCH/1601) 2-6 5-7

	19.06.-25.06. Deutschland Future #4 (Achtelfinale) WR 853
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/458) 4-6 6-3 6-1
		AF : Nik Razborsek (SLO/801) 4-6 1-6

	26.06.-02.07. Deutschland Future #5 (Viertelfinale) WR 851
		R1 : Florian Broska (D/1558) 6-2 6-1
		AF : Marc Giner (E/328) 4-6 7-6(4) 5-0 Aufgabe
		VF : Louis Weßels (D/515) 3-6 6-4 4-6

	03.07.-09.07. Deutschland Future #6 (Viertelfinale) WR 848
		R1 : Fabian Fallert (D/-) 6-1 6-2
		AF : Lucas Gerch (D/-) 6-3 6-4
		VF : Christoph Negritu (D/681) 7-5 6-7(5) 3-4 Aufgabe

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Achtelfinale) WR 846
		R1 : Denys Mylokostov (UKR/468) 3-6 6-2 6-4
		AF : Christian Hirschmüller (D/809) 5-7 5-7


Wrobel, Elias (0-1)

	10.07.-16.07. Deutschland Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Marcel Marlon Sudzum (NL/-) 3-6 1-6


Wunder, Markus (2-7)

	13.02.-19.02. Türkei Future #6 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Muhammet Haylaz (TÜR/758) 3-6 6-4 1-6

	20.02.-26.02. Türkei Future #7 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Shunsuke Wakita (J/1210) 5-7 6-7(6)

	27.02.-05.03. Türkei Future #8 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Matvey Khomentovskiy (RUS/1104) 3-6 3-6

	20.03.-26.03. Israel Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Yasha Zemel (ISR/1209) 5-7 0-6

	27.03.-02.04. Israel Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Leonard Sauer (D/-) 7-5 6-1
		Q2 : Sean Hodkin (GB/1851) 5-7 1-6

	10.04.-16.04. Tunesien Future #14 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Keanu Ellen (USA/-) 7-5 6-2
		Q2 : Gabriel Petit (F/1143) 2-6 1-6

	17.04.-23.04. Tunesien Future #15 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Evan Furness (F/786) 2-6 0-6


Yang, Jimmy (0-1)

	09.01.-15.01. Deutschland Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : David Novotny (D/-) 2-6 3-6


Zeuch, Tom (0-1)

	15.05.-21.05. Tschechien Future #1 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Michal Lusovsky (TCH/-) 0-6 1-6


Zick, Charly (8-5, Ft: 2-2)

	20.03.-26.03. Ägypten Future #10 (Qualifikation) WR -
		Q1 : George von Massow (D/841) 3-6 2-6

	27.03.-02.04. Ägypten Future #11 (Viertelfinale) WR -
		Q1 : Hugo Moura (BRA/-) 6-2 6-2
		Q2 : Nebojsa Peric (SRB/1230) 4-6 1-1 Aufgabe
		QF : Ren Nakamura (J/-) 6-4 6-3
		R1 : Andres Ariel Fernandez (ARG/-) 6-1 6-3
		AF : Daniil Zarichanskyy (UKR/964) 6-3 3-6 6-3
		VF : Karim Maamoun (ÄGY/291) 3-6 1-6

	03.04.-09.04. Ägypten Future #12 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Filip Duda (TCH/1398) 7-6(5) 5-7 5-7

	01.05.-07.05. München (Qualifikation) WR 1472
		Q1 : Uladzimir Ignatik (WRS/149) 1-6 3-6

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (1.Runde) WR 1496
		Q1 : Julian Schubert (A/-) 6-3 6-1
		Q2 : Jose Ricardo Moreno (MEX/-) 6-4 1-6 6-4
		QF : Toby Martin (GB/1195) 7-5 6-2
		R1 : Jakob Sude (D/778) 3-6 2-6


Zick, Henry (1-1)

	10.07.-16.07. Österreich Future #2 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Robin Forster (LIE/-) 6-1 6-2
		Q2 : Alexander Weis (I/1324) 1-6 1-6


Zima, Leopold (1-1)

	23.01.-29.01. Deutschland Future #3 (Qualifikation) WR -
		Q1 : Luca Keist (CH/1858) 6-7(3) 6-4 7-5
		Q2 : Nils Brinkmann (D/975) 5-7 5-7